Dinler ve mitolojiler tarih boyunca iç içe olan ve çoğu zaman karıştırılan iki kavramdır. Var oldukları zamanların insanlarını derinden etkileyen ve bir inanç sistemi oluşturan dinler ve mitolojiler devlet politikalarını ve insanların davranışlarını düzenleyen kurallara sahiptir. İki kavramda da insanlar inandıkları yaratıcıyı kızdırmamak ve onların hoşlarına gidecek davranışlarda bulunarak dünyada rahat bir hayat sürmek için çalışır. Bu sebeple çeşitli ritüeller ortaya çıkmış, bu ritüeller etkisini kaybettikçe toplumlarda gelenek ve görenek olarak devam etmiştir.

Din ve Mitoloji Arasındaki Farklar Nelerdir?

Din ve mitolojiyi ayıran temel fark inançtan kaynaklanır. Günümüzde dinlere inanmayan insanlar dinleri de birer mitoloji olarak görür. Ancak fark bu kadar değildir. Dinler, ilahi bir yaratıcının dünyadaki düzen hakkında bilgi verdiği kutsal kitaplarla ortaya çıkar. Bu kutsal kitaplar, yaratıcının belirlediği ve peygamber olarak anılan seçilmiş kişilere gönderilir. Peygamber, yaratıcının kendisine gönderdiği kutsal kitabı ve bu kitabın öğretilerini insanlığa öğretmekle yükümlüdür. Mitoloji ise insan eliyle yazılmış hikayeler olarak anılır. Bu hikayelerde genellikle çok tanrılı bir inanç gözlenir ve mitolojik tanrılar çoğu zaman birbiriyle savaş halinde yaşar. Dinler, bir topluma ya da belli bir ırka ait değildir. Gönderilen din, bütün insanları birleştirmek ve eğitmek amacı taşır. Bütün insanların uyması gereken evrensel mesajlar içerir. Mitolojiler uygarlıklara göre değişir. Yunanlılar ve İskandinav toplulukları başta olmak üzere dünya üzerinde birçok mitoloji vardır. Her mitoloji, ortaya çıktığı toplumun özelliklerini taşır ve onlara öğütlerde bulunur.

Din ve Mitoloji Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Birbirinden her ne kadar farklı kavramlar olsalar da din ve mitolojinin benzerlik taşıdığı noktalar da vardır. Bunlardan en başında iki kavramın da ilahi güçlerden ve çoğu zaman başka boyutlarda yaşayan varlıklardan söz etmeleridir. Bu varlıklar insanlardan farklı özelliklere sahiptir. Yaratılış şekilleri, maddeleri ve amaçları başta olmak üzere farklılık gösterirler. Ayrıca çoğu zaman insanlardan çok daha güçlüdürler. Bu varlıklar, yalnızca seçtikleri kişilerle iletişim kurarlar. Bu yüzden seçilmiş kişiler toplumda ayrı bir yere sahip olur. İki kavram da ortaya ilk çıktığı zamanlarda toplumsal düzeni sağlamaya yönelik hareket eder ve kurallar koyar. Bu kurallara uymayanların cezalandırılacağı, uyanların ise ödüllendirileceği bir sisteme sahiptir. Mitolojiler birçok insan tarafından “artık inanılmayan dinler” olarak nitelendirilir ve şu anda inanılan dinlerin gelecekte mensubu kalmayınca birer mitoloji olarak anılacağı varsayılır.

Dünyada En Yaygın Dinler Hangileridir?

Tahminlere göre dünya üzerinde 4 bini aşkın din ve mezhep bulunur. Bu dinlerden en yaygın olanı ise Hristiyanlıktır. Yaklaşık 2 milyar 200 milyon Hristiyan, dünya nüfusunun % 30’unu aşkın bir orana sahiptir. İslâm dinine mensup 1 milyar 700 milyon kişi de toplam nüfusun % 23’ünü oluşturur. Diğer dinlerde ise sıralama Hinduizm, Budizm, Taoizm, Sihizm, Yahudilik, olarak gider. Bunların yanında dünya üzerindeki inanmayanların sayısı da bir hayli fazladır. Yaklaşık 1 milyar 300 milyon inanmayan insan, dünya nüfusunun % 17’sini oluşturarak İslâm ve Hristiyanlık dışındaki dinlerden daha fazla bir orana sahiptir.

En Ünlü Mitolojiler Hangileridir?

Eski uygarlıkların çoğu kendine ait bir mitolojiye sahiptir. Bu mitolojiler, yöneticilerin halkını daha kolay yönetmesi için bir yöntem olarak da görülür. En ünlü hikayelere sahip mitoloji, Yunan mitolojisidir. Zeus, Hera, Poseydon, Demeter, Athena ve Apollo başta olmak üzere birçok tanrıdan söz edilen mitolojide tanrılar genellikle insan biçiminde tasvir edilir ve sıkça taht kavgaları yaşanır. Son zamanlarda popülerliğini arttıran bir başka mitoloji de İskandinav mitolojisidir. Filmlere, kitaplara ve dizilere konu alan bu mitolojide Odin, Thor ve Loki en bilindik tanrılardır.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Din ve Mitoloji

+10.000 ürün var
Alt Kategoriler
 1. Yazar A-Z
 2. Okuma Listeleri
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Değerlendirme Puanı
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Markalar A-Z
  1. Semerkand Yayınları Din ve Mitoloji
  2. Nesil Yayınları Din ve Mitoloji
  3. Ensar Neşriyat Din ve Mitoloji
  4. Erkam Yayınları Din ve Mitoloji
  5. Pamuk Yayıncılık Din ve Mitoloji
  6. İz Yayıncılık Din ve Mitoloji
  7. Ravza Yayınları Din ve Mitoloji
  8. Beka Yayınları Din ve Mitoloji
  9. Düşün Yayıncılık Din ve Mitoloji
  10. İnsan Yayınları Din ve Mitoloji
  11. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Din ve Mitoloji
  12. Medrese Kitabevi Din ve Mitoloji
  13. Beyan Yayınları Din ve Mitoloji
  14. Ankara Okulu Yayınları Din ve Mitoloji
  15. Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları Din ve Mitoloji
  16. Pınar Yayınları Din ve Mitoloji
  17. Diyanet İşleri Başkanlığı Din ve Mitoloji
  18. Hayrat Neşriyat Din ve Mitoloji
  19. Timaş Yayınları Din ve Mitoloji
  20. Sözler Neşriyat Din ve Mitoloji
 8. Basım Dili A-Z
 9. Boyut
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196010
Başa dön