İnsanlık tarihi kadar eskilere dayanan din ve mitoloji, birbirine çok benzeyen iki unsurdur. Zira mitolojiler için eskilerin dinleri denilebilir. Bu bağlamda birbiri ile derin ilişkiler içerisinde olan din ve mitoloji ayrılmaz birer ikilidirler. İnsanlık tarihinin akışını tek tek ve çoğu zaman da birlikte etkilemiş olmaları dolayısıyla geçmişten bugüne süregelen varlık tartışmalarının da odağındadırlar. İnsanoğlu dünya üzerindeki yaşamın başladığı andan itibaren dine ve dini konulara çok önem vermiştir. İlahi olsun olmasın tarih boyunca pek çok insan kendi iç benliğini bulmada bir dine inanma gereksinimi içinde olmuştur ve öyle olmaya da devam edecektir.

Kategori üzerinde bulunan Din ve Mitoloji Kitapları; çeşitli din ve mitolojilerin gelişimi, felsefesi, kaynakları ve temelleri gibi konularda bilgi verici kitapların yanında bu dinlerin bazılarının birebir kaynaklarını ve öğretilerinin de bulunduğu kitapları da içeriyor. Dinlerin temeli olan bu ilahi kitaplar ve öğretiler, birincil kaynaklar olarak çok önemli bir yer kaplıyorlar. Bunun yanı sıra bu dinleri yayan Peygamberler(Hz. Muhammed, Hz. İsa vb.) ve öğreticilerin(Buda, Konfüçyüs vb.) sözleri, hayatları ve hakkında yazılmış kitapları da bulmak mümkün hale geliyor. Ayrıca dinlerin ve bu dinlere ait çeşitli mezheplerin oluşmasında ve yayılmasında önemli olan kişilerin hayatları, felsefeleri ve görüşleri ile bu görüşlerini aktardıkları kendi kitaplarına da bu kategori üzerinden ulaşılabilirsiniz. 

Din ve Mitoloji Kitapları

Söz konusu dinler olunca dinin getirdiği sosyal yaşam, hayat tarzı ve kültürel farklılıklar da önem arz ediyor. Dinlerin sosyal, psikolojik, kültürel ve tarihi etkileri ile kültürlere ve mezheplere göre değişen din görüşü üzerine yazılmış akademik makale ve kitapları da kategori üzerinden inceleyebilirsiniz. Farklı dinlerin Tanrı görüşleri ve tasavvuf, meditasyon gibi mistik öğretileri, dinin açıklanması ve yorumlanmasındaki görüş ayrılıkları, mezheplerin oluşumları ile ilgili kitaplar da akademik çalışmalarda bulunan veya bu konularda profesyonel yatkınlığı veya yetkinliği olan kişilerin ilgisini çekebilecek kitap türleri olarak karşımıza çıkıyor.

Dinlerin dünya tarihiyle paralel ilgisi ve etkisi dolayısıyla da dinlerin başlangıcı, oluşumu, gelişme ve yayılma koşulları ile zaman içerisinde yaşadıkları değişimler de pek çok kitabın ana tartışma konusu olmasını sağlıyor. Dinler tarihi hakkındaki pek çok araştırma ve inceleme de bu sebeple makale veya akademik çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Uzak Doğu'da ortaya çıkan dini öğretilerden Orta Doğu'da ortaya çıkan semavi ve büyük kitleleri peşinden sürükleyen dinlere kadar pek çok din dünya tarihinin seyrini tamamen değiştirmesi sebebiyle; tarih, sosyoloji, psikoloji ve sosyal psikolojiden ayrı tam anlamıyla incelenebilmesi mümkün gözükmüyor. Bu aşamada farklı bilim disiplinlerinin dinleri ve din tarihini kendi bilim yöntemleriyle incelediği bilimsel kitaplar da ön plana çıkıyor.

Dinler gibi mitolojiler ve dinden çok mistik öğretiler diyebileceğimiz oluşumlar da insanlığı sürekli meşgul etmiş önemli konular arasında yer alıyor. Klasik Yunan mitolojisinden İran ve Türk mitolojilerine, Roma mitolojisinden karakter zengini Çin başta olmak üzere uzak doğu mitolojisi de bu anlamda insanlığın gelişimini etkilemiş mitolojilerin başında geliyor. Mitolojilerin ve sözlü geleneğin çerçevesinde oluşan Karma ve Kabala gibi mistik ve ezoterik öğretiler de bugün dahi insanlığın dikkatini ve ilgisini üzerine çekiyor. Bu da din ile mitoloji unsurlarının ayrılmaz bir bütün olduğunu ve bir nevi birbirleriyle iç içe geçtiklerini gösteriyor.

Tüm bu zengin ve dolu konu içeriklerine sahip Din ve Mitoloji Kitaplarını kategori üzerinden inceleyebilir ve uygun fiyatlarla beğendiğiniz kitaplara sahip olarak kendi kütüphanenizi ve arşivinizi oluşturabilir veya zenginleştirebilirsiniz. 

Din ve Mitoloji

11.917 ürün var
 1. Yazar A-Z
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Markalar A-Z
  1. Pamuk Yayıncılık
  2. Ensar Neşriyat
  3. Erkam Yayınları
  4. Nesil Yayınları
  5. Beka Yayınları
  6. İz Yayıncılık
  7. Kırmızı Yayınları
  8. Düşün Yayıncılık
  9. İnsan Yayınları
  10. Ravza Yayınları
  11. Ankara Okulu Yayınları
  12. Guraba Yayınları
  13. Pınar Yayınları
  14. Fecr Yayınları
  15. Merve Yayınları
  16. Timaş Yayınları
  17. Karınca & Polen Yayınları
  18. Beyan Yayınları
  19. Otto Yayınları
  20. Cübbeli Ahmet Hoca Yayıncılık
 6. Boyut
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196010
BAŞA DÖN