Antik dönemlerden bu yana birçok medeniyeti etkilemiş olan mitolojik kavramların ve dini inançların anlatıldığı onlarca kitap seçeneği bulunuyor. Ekonomi, siyaset, kültür, sanat ya da felsefe gibi neredeyse her kavramı etkilemiş olan dinlerin ele alındığı ve geçmişlerinin anlatıldığı eserler, dini ve mitolojik kavramların nasıl ortaya çıktıklarını inceliyor. Birbirinden önemli araştırmacıların ve bilim insanlarının yazdığı eseler, içerdikleri bilgiler ile kaynak niteliği taşıyor. Antik medeniyetlerin inanış şekillerini, nasıl ibadet ettiklerini, nelere taptıklarını ve bunların günlük yaşamlarını nasıl etkilediğini anlatan mitoloji kitapları ise geçmişi anlamanıza ve bugünkü sistemler ile bir bağ kurmanıza yardımcı oluyor. 

Mitoloji Nedir?

Mitoloji; bir din veya bir halkın geçmişin yer alan efsanelerin, tanrıların, inanış şekillerinin, yaratılış ve yok oluşa dair tüm sözlü ya da yazılı fikirlerin ele alındığı, köklerinin ve geçmişlerinin araştırıldığı bir çalışmalar bütünü olarak değerlendiriliyor. Daha çok tanrıları, kahramanları, doğaüstü olayları ve varlıkları inceleyen mitoloji alanı, antik medeniyetlerin ibadet etme ve inanma alışkanlıklarını gösteriyor. Kimi yazarlar tarafından yaşanmış ve unutulmuş olaylar olarak nitelendirilen kimileri tarafından da hayal ürünü olarak görüler mitolojik kavramlar, Mısır, Sümer, Babil ve Maya gibi antik medeniyetlerin kültürel sistemleri üzerinde etkili oluyor. Bunların yanı sıra, her ne kadar çok bilinmese de Türk mitolojisinin de içinde bulunduğu bu alanda Yunan mitolojisi ve Roma mitolojisi en önemli hikayelerin ve sistemlerin içinde bulunduğu mitolojiler olarak görülüyor. 

Din Nedir?

Fransız din sosyolojisi uzmanı Émile Durkheim'ın "Din, bir cemaatin meydana gelmesini sağlayan ayin ve inançlar sistemidir." diye tanımladığı din kavramı, antik medeniyetlerden günümüze kadar ulaşmış bir olgu olarak görülüyor. Mitolojik hikayeler ile arasında bağlantılar bulunan dinler, toplumların inanış ve ibadet etme şekillerini belirleyen kavramlar bütünü olarak ortaya çıkıyor. Her ne kadar ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de kutsal kitaplar bu konudaki referans olarak gösteriliyor. Uzun zamanlardır dünya üzerinde bulunan bir kavram olan din, bilim, metafizik, siyaset, felsefe ve sanat gibi kavramların da içerisinde yer alıyor. Şu anda dünyada yaklaşık olarak 4000'in üzerinde din olduğu düşünülüyor. Ancak Hristiyanlık, İslâmiyet, Budizm, Hinduizm, Yahudilik ve Japonların inandığı Şintoizm dünyanın en etkili ve en çok inananı olan dinler olarak gösteriliyor. Sezgisel, vahiye dayalı ve dogmatik kavramlar içeren dinler, toplumların ve medeniyetlerin yaşayışlarını etkileyiş biçimleri ile dünya üzerinde önemli bir konumda yer alıyor. 

Hangi Din ve Mitoloji Kitapları Okunmalı?

Dünyanın pek çok farklı yerinde farklı şekillerde inanış biçimlerine ve kültürel farklılıklara ev sahipliği yapan dinler üzerine yazılmış eserler günümüz toplumlarının nasıl şekillendiği konusuna ışık tutuyor. Bunların yanı sıra antik medeniyetlerin yaşayış biçimlerini belirleyen ve inançlarını gözler önüne seren mitolojik eserler de yine kategori içerisinde sunuluyor. Türkiye'nin en önemli tarihçilerinden olan Muazzez İlmiye Çığ'ın yazmış olduğu "Kuran, İncil ve Tevrat'ın Sümer'deki Kökeni" ve "Inanna'nın Aşkı Sümer'de İnanç ve Kutsal Evlenme" isimli eserler din ve mitoloji konularındaki bağlantıları yakalamanıza yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra Kathleen Sears'ın kaleme aldığı ve dünyanın en bilinen mitolojilerini konu alan ""Eski Yunan ve Roma Mitolojisi" isimli eser de antik medeniyetlerin nelere inandığı görmeniz konusunda bir rehber niteliği taşıyor. Samuel Noah Kramer'in yazdığı "Sümer Mitolojisi", Karl Kerenyl'in yazdığı "Yunan Mitolojisi", Fernand Schwarz'ın kaleme aldığı "Bardo-Thödol Tibet Ölüler Kitabı" ve Edith Hamilton tarafından yazılan ve mitoloji rehberi niteliği taşıyan "Mitologya" isimli eserler de mitoloji konusunda bilgiler edinmenize yardımcı oluyor. Bunların yanı sıra Elmalılı Hamdi Yazır'ın meali ile birlikte sunulan ve İslâmiyet'in kutsal kitabı olan "Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali", yine İslâmiyet'i anlatan İmam-ı Gazali'nin "Kalp Risalesi" ve Mevlana Celaleddin Rumi tarafından kaleme alınan "Mesnevi-i Şerif" isimli eserler de içinde bulunduğumuz toplumun özelliklerini ve İslâmiyet'in temellerini anlamanıza yardımcı oluyor. Birbirinden değerli ve kutsal eserlerin yer aldığı din ve mitoloji kitapları içerisinden dilediğinizi seçerek kolayca sipariş edebilirsiniz. 


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Din Kitabı-Mitoloji Kitabı

3.455 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Beka Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  2. Ankara Okulu Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  3. Karınca & Polen Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  4. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı Din Mitoloji Kitapları
  5. İz Yayıncılık Din Mitoloji Kitapları
  6. Ayfa Basın Yayın Din Mitoloji Kitapları
  7. Seda Yayıncılık Din Mitoloji Kitapları
  8. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Mitoloji Kitapları
  9. Merve Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  10. Ravza Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  11. Hisar Yayınevi Din Mitoloji Kitapları
  12. Bedir Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  13. Risale Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  14. Gonca Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  15. Ailem Yayınları Din Mitoloji Kitapları
  16. Gelenek Yayıncılık Din Mitoloji Kitapları
  17. Bahar Yayınevi Din Mitoloji Kitapları
  18. Hayrat Neşriyat Din Mitoloji Kitapları
  19. Düşün Yayıncılık Din Mitoloji Kitapları
  20. Mercan Kitap Din Mitoloji Kitapları
 4. Yazar A-Z
 5. Okuma Listeleri
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Boyut
 9. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196010/1502105
Başa dön