Deney Malzemeleri

Araştırmaların yapıldığı ortamlarda kullanılan deney malzemeleri, genel olarak laboratuvar ortamlarında kullanılır. Uzmanlar ve öğrenciler tarafından araştırmaların yapıldığı bilim laboratuvarları ve bu deneylerin formüle edildiği uygulama laboratuvarları olmak üzere iki bölümden oluşur. Birçok verinin doğruluğunu kanıtlanması için bu merkezler pek çok deney malzemelerini içinde bulundurur. Çok sık kullanılan 50 cc enjektörler, deney malzemeleri içerisinde bulunur. Enjektörler piston, iğne ve tüp olmak üzere üç ana parçadan oluşur. Sıvı halde bulunan maddelerin taşınması, ve bu sıvı maddelerin bir yerden alıp başka bir yere püskürtülmesi amacıyla kullanılır. Cam ve plastik tüplerin içine piston yardımı ile çekilen sıvı maddeler, insan vücuduna ise pistonun iç tarafa doğru iletilmesi ile enjekte edilmektedir. Yapılan bu uygulamalar tıp biliminden ziyade sanayi sektöründe de tercih edilir. Çalışmalar esnasında sıvı malzemelerin içinde bulundurduğu kaplara ihtiyaç duyulur. Bu kaplara ise deney sırasında ısıtma işlemleri uygulanır.

Gerekilen noktada sıvı maddelerin hacimleri deney malzemeleri ile ölçülür. Deney malzemelerinin kırılma ve çatlama imkanları oldukça düşüktür. Yüksek seviyedeki ısıya ve soğuğa karşı dayanıklıdır. 5 ml den 10 ml kadar geniş hacimlere sahiptir. Cam malzemelerden üretilen kısa formda ki modeller farklı mililitre ölçülerinde kişilere sunulur. Deney malzemelerini kalın kenarları güçlendirilerek tasarlanmıştır. 100,150,250,600 ve 1000 mililitre ölçülerindeki kısa form şekil yapısındaki dayanıklı deney malzemeleri arasından ihtiyaçlarınıza uygun olan ürünleri bulabilirsiniz. Kimyasal maddelerin iyi bir şekilde gözlenmesi için cam malzemelerden üretilen deney tüpü modelleri, düz tabanlı ve 16x1000 mm kapaklı şeklinde ya da 16x160 mm vida kapaklı şeklinde deney yapan kişilere sunulur. Bu deney malzemeleri aynı zamanda karışımların reaksiyonlarının gözlenmesine yardımcı olur. Deney malzemelerinin 25x150 mm çeşitleri de bulunur. 6x40 milimetre ölçüsünde bulunan durham çöpleri, dene yapılan tüplerin içine ters bir şekilde yerleştirilerek öğretilir. Böylelikle gaz oluşumu deney yapan kişiler tarafından kontrol edilir.

Yuvarlak dipli cam tüplerin, araştırmalar esnasında kullanımı oldukça fazladır. Bu ürünler hava kabarcıklarının en iyi bir şekilde gözlenmesine yardımcı olur. Karışımların geçirdiği aşamalar en iyi bir şekilde gösteren nötr cam tüpler 16x100 mm ve 25x150 mm boyutlarındadır. Deney tüplerini, deney tüpü standı ile bir arada bulabilirsiniz. 3D yazıcı ile basılan altılı deney standları şişelerin dik durmasına yardımcı olur.16 mm çapındaki şişeler için tasarlanmış olan plastik Yedili deney standları ise farklı renklerde bulunur. Deney ve gözlemleri en iyi bir şekilde gerçekleştirmek için bu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Deney Malzemesi Çeşitleri

Günümüzde bilim çağı olarak adlandırılan, herhangi bir şekilde deney uygulama alanlarında ya da evde istenilen gözlemi gerçekleştirmek mümkündür. Profesyonel bir şekilde araştırmaların yapılmasından ziyade, yeterli pekçok malzeme ile küçük şekillerle deneyler yapabilirsiniz. Deney malzemeleri için gerekli materyalleri alabilir ve istediğiniz ortamlarda deney yapma işlemlere başlayabilirsiniz. Öncelik olarak deney malzemelerinin hijyenine dikkat etmeniz gerekir. Gerekli olarak sterilizasyon sağlandıktan sonra yapılacak olan karışımları kapların içerisine alarak, deney sonuçlarının güvenli bir şekilde olmasını sağlayabilirsiniz. Mantar tıpalı cam şişeler genel olarak 9 cm boyunda ve 1.8 cm genişliğinde bulunur. Mantar tıpa şişelerin hacimleri ise 43 cc’dir. Uzun ve içi boş cam şişeler, can malzemelerden ziyade plastik malzemelerden de üretilir. Farklı renklerde bulunan mantar tıpalı malzemeler ortalama olarak 16x100 milimetre boyutundadır. Mantar tıpalı cam şişeler, aynı zamanda polistiren malzemelerden üretilir. Mantar tıpalı cam tüpler, kırılma riskine karşı üretilmiş olan kilitle özelliğe sahip olan kapaklı şişeler, su geçirmez ve kalın duvarlı malzemelerdir. Bu malzemelerin aynı zamanda kapağı çevirmelidir. Böylelikle kolay bir şekilde çalkalama işlemi yapılabilir. Çalkalama işlemi yapılacak olan şişelerin her riske karşı çok doldurulmaması gerekir. Tek bir şekilde alacağınız gibi çoklu olarak deney tüpü seti de tercih edilebilir. 10, 25 ve 50’li deney setleri mevcuttur. Bu setler, 40 ml hacme ve 28x155 milimetre boyutlarına sahiptir.

Şeffaf ürünlerin dışından yaptığınız karışımları istediğiniz gibi gözlemleyebilirsiniz. Bu ürünler sağlığa zarar verecek maddeler içermez. Kapak kısmı küçük olduklarından dolayı belirli yaşın altındaki çocuklar, anne ve babaları tarafından kontrol edilerek kullandırılmalıdır. Her laboratuvar ortamının temel malzemelerinden olan mikroskop seti, gözle görülmeyen bütün cisimleri büyütmeye yardımcı olur. Taşıma çantasının içinde bulunan deney setleri, maksimum olarak 1500 kat büyütme işlemi yapar. Yeni başlayan kişiler için eğitici ve öğretici özellikte olan ve görünmeyen cisimlerin görünmesini sağlayan deney setleri ortalama olarak cisimleri 450 kat büyütme işlemi yapar. Kırmızı, mavi, siyah ve griyi renkleri mevcuttur. Mercekler sayesinde büyüyen cisimler, yeni buluşlar yapma yolunda olan kişilerin ilk adımlarını atmasına yardımcı olur. Büyütme işlemi sağlayan deney setleri, bilim dünyası ile ilgilenen ve bilim dünyasına meraklı olan kişilerin öncelik olarak tercih etmesi gereken malzemeler arasında bulunur. Çift gözlem avantajı sağlayan ve iki gözde beraber detaylı inceleme imkanları sağlar.

Her Sektörde Kullanılan Deney Malzemeleri Nelerdir?

Denemelerin yapıldığı laboratuvarlar kendi ortamlarında farklı çeşitlere ayrılır. Bu ortamlar test, fotoğraf, bilgisayar, tıp ve kimya laboratuvarları olarak bilinir. Bu ortamlar geniş araştırmalar yapan ve bilimsel ortamlara konu olan verilerin kanıtlanabilirliği açısından bu verilerin gösterilmesi için çalışan merkezlerdir. İki farklı bölümde inceleme ve uygulama yapılacak olan işlemler profesyonel ekipler tarafından uygulanır. Tek başına çalışmak isteyen kişilerin, deney tüpü alarak ev ortamında kontrollü bir şekilde kendilerine uygun bir şekilde ortalam hazırlamaları mümkündür. Test tüpleri, cam ve plastik şişeler arasından seçim yapılarak tercihte bulunabilirsiniz. Mantar tıpalı şişeleri bir ya da çoklu olarak tercih edebilirsiniz. Cam tüplerin kırılma imkanı yüksek olduğu için plastik malzemelerden üretilen şişeler, laboratuvar ortamlarında çok sık tercih edilir. Plastik ürünlerin çeşitli kapak renkleri bulunur. Farklı uzunluklara sahip olan şişelerden faydalanabilirsiniz. Kapaklı özelliğe sahip olan modeller, içerisindeki sıvıların dökülme riskinin önüne geçer. Şişelerin dik durması için kullanılan özel stantların farklı renkleri mevcuttur.

Deney tüpü tercih ederken mutlaka cc özelliklerine dikkat ederek tercih etmeniz gerekir. İnsan vücudu her alanda araştırmaya değer bir yapıdadır. Böylelikle okullarda, üniversitelerde ve laboratuvar ortamlarında insan vücudunu anlamayı kolaylaştıracak iskelet ürünleri mevcuttur. Bu iskeletler, insan anatomisini işlendiği derslerde kullanılır, aynı zamanda kas ve kemik dokularının en iyi bir şekilde araştırmasına yardımcı olur. Canlı sistemlerin göz ile görünen kısımları bedendir. Vücut, yumuşak et dokusu ile iskeleti çepeçevre sarar. İskeletin üzerinde görünen kısmın arka tarafında sert ve birbirine bağlı olan kemik sistemleri mevcuttur. Farklı boyut özelliklerine göre iskelet modelleri birbirleriyle değişiklik gösterir. İnsanların ayakta durmasını ve sürekli olarak rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan kemik sistemi için inceleme yapıldıktan sonra en iyi bir şekilde anlaşılır. Fen bilgisi derslerine konu olan gövde ve kafa bölümleri laboratuvar ortamlarında incelenir. Mikroskoplar ile soğan zarı incelenmesi de kolaylıkla yapılır. Elektron, ışın, metal, saydam obje ve canlı hücrelerin incelenmesi görevinde yardımcı olan deney malzemeleri mevcuttur. Hangi alanda ve ne tür uygulamalar yapmak istediğinize karar verdikten sonra çalışma alanında ihtiyaç duyulan deney malzemeleri alınabilir.

Deney Malzemeleri İle Uygulama Yapılacak Olan Ortamlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Geniş laboratuvar ortamları birçok kişinin çalışmasına imkan sağlar. Bu ortamlarda öncelikli olarak insan sağlığının korunması oldukça önemlidir. Bu ortamlar aynı zamanda kişilere çalışma imkanı sağlar. Deney yapılacak olan binalar dayanıklı ve yangına karşı tedbirli olmalıdır. Deney yapılacak olan tezgahların kolay bir şekilde temizlenebilir özelliğe sahip olması ve yanmaz yapışmaz malzemelerden yapılması gerekir. Deney yapılacak olan binalara mutlaka alarm sistemi yapılmalı ve çıkışların uzak olmaması gerekir. Sıvı maddeler sabitlenmeli ve katı maddelerin ise yüksek yerlerde bulundurulması gerekir. Ortamlarda bu noktalardan ziyade kullanılacak olan malzemeleri dikkat etmek gerekir. Yüksekten düşme esnasında deney malzemelerinin kırılma riskine karşı dikkatli bir şekilde üretilmesi gerekir. Kural dışı yapılan hareketlerden dolayı deney yapılacak ortamlardan uzaklaşmak gerekir. Deney yapılacak olan gözlük ve eldiven kullanımına her zaman dikkat etmek gerekir. Deney yaparken iş kıyafetleri ve deney önlükleri kullanmak gerekir.

Laboratuvar ortamlarına mikroskop malzemelerini sabitlemek oldukça önemlidir. Karanlık ortam, atomik kuvvet ve eş odaklı lazer tarama cihazları gibi modelleri olan mikroskop çeşitleri farklı amaçlar için tercih edilir ve bu mikroskoplar küçük cisimlerin büyütülmesini ve göz ile görünmesini sağlayan aletlerdir. Beyaz ışık yardımıyla görüntü almayı sağlayan mikroskoplar, ortalama olarak 500 kat cisimleri büyütür. Bu malzemeler, cisimleri 60 kat yakınlaştırma özelliğine sahiptir. Her türlü akıllı cihazlar ile uyum sağlayan bu ürünlerin boyutları küçültür ve kolay bir şekilde bir yerden bir yere taşınabilir. Her ortamda ve her alanda istediğiniz cisimlerin incelenmesini sağlayabilirsiniz. Doğada gezintiye çıktığınız zamanlarda yaprakları ve böcekleri bu ürünler ile inceleyebilirsiniz. Cımbız, koruma kapağı, numune kabı, deney kabı ve sıvı kabı malzemelerini kullanırken bilinçli bir şekilde kullanmak gerekir. Bu ürünler laboratuvar ortamlarında kolay bir şekilde kullanılabilen ürünlerdir. Her ürün, özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Deney Malzemelerinin Temizliği Nasıl Yapılır?

Laboratuvar malzemeleri farklı çeşitler ve boyutlarda üretilir. Bu malzemelerin içerisinde birbirinden farklı ürünler mevcuttur. Yapılan deneyler sonucunda doğru sonuçlar elde etmek için mutlaka malzemelerin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Laboratuvar ortamlarında kullanılan malzemelerin temizliği oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Cam yapıda olan malzemelerin kırılmamasına dikkat etmek gerekir. Düzenli bir şekilde temizlik yapılmazsa eğer, eski deney malzemelerinden kalan artıklar yeni yapılan deney malzemelerinin sistemini bozar ve böylelikle kişiler doğru sonuçlara ulaşım sağlayamaz. Yapılacak olan deneyler sırasında kirlenen ve kullanılamayacak olan malzemeler kesinlikle masa üzerinde bırakılmamalıdır. Kullanılan ürünler yıkanmak üzere lavaboya götürülmelidir.

Uygulamalar bittikten sonra kalan bütün malzemeler titiz bir şekilde temizlenmelidir. Böylelikle farklı deneyler için kullanılacak olan malzemeler öncesinden hazırlanmış olur. Temizlik işlemleri farklı aşamalardan geçer ve ürünlerin kabası alındıktan sonra deterjanlı bir su ile güzel bir şekilde temizlenir. Son olarak ise saf su ile temizlenen malzemeler bir sonraki deney işlemleri için kullanıma hazır bir hale getirilir. Temizlenmeyen kirler, temizlik ürünleri ile temizlenmelidir. Deney için kullanılan malzemelerde kimyasal maddeler bulunur. Bu gibi olaylarda ise kimyasallar atık bölümlerine atılmalı ya da bulaşık makinesine konulacak olan ürünler ise bulaşık makinesine yerleştirilerek temizlenmelidir. Çizilen, kırılan yada kirli olan ürünler, yeni bir deney için kullanılamaz bir hale gelir. Bu gibi malzemeleri temiz ürünlerin yanına koymamak ve ayrı tutmak gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Deney Malzemesi

10.000+ ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 62 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?