Sarmaşık Bitkiler

Dış mekan sarmaşık bitkileri özellikle binaların dış yüzeylerinde, bankların veya merdivenlerin süslemeleri olmak üzere geniş bir yelpazeye sahip olan bir bitkilerdir. Begonvil, sarmaşık gülleri, yasemin ve duvar süslemeleri bunların bazılarıdır. Modern dünyada ağaçlardan ve bitkilerden uzaklaşmak insanları çevresini bu tip bitkilerl renklendirmesine dönüşmüştür. Bu konuda bireylere yardımcı olan şey ise süs bitkileridir. Süs bitkileri, çevre düzenlenmesinde ve yaşam alanınıza canlılık yaratacak bitkilerdir. Bu bitkiler sayesinde hem dış mekan süslemeleri hem de iç mekan süslemeleri kolayca yapılabilmektedir. Bu bitkilerin kullanım alanları da bu sayede oldukça fazla çeşitlenmektedir. Bulunduğunuz tüm ortamları bu bitkiler sayesinde renklendirebilir ve ortama temiz bir  hava katabilirsiniz. Ayrıca bu ürünler hem yapay hem de gerçek olmak üzere sunduğu iki seçenekle müşterilere kendi zevklerine ve bakabilecekleri ölçüde bitkiyi seçme imkanı sağlamaktadır. Bu süslemelerde kullanılabilecek bitkiler oldukça fazladır. Burada önemli olan ne tür bitkiyi kullanmak istediğiniz ve nereye yerleştireceğinizdir. Aynı zamanda eğer canlı bir bitki kullanıyorsanız koyduğunuz ortamda yaşayabilecek şartların da mümkün olması gerekmektedir. Aksi takdirde bitkiler solacak ve istenmeyen görüntülere sebebiyet verecektir. Bu hem sizin zevkiniz için hem de bitkinin kendi yaşam alanı için problem taşıyan bir unsurdur. 

Dış mekan süs bitkilerini kendi içlerinde de beş konu başlıklarına ayırıyoruz. Bunlar; ağaç ve ağaççıklar, çalı formlular, sarmaşıklar, çim, çiçekler ve otsu bitkiler olarak ayrılır. Bunların arasında en çok tercih edilen bitki sarmaşıklardır. Sarmaşık, iç mekanlar ve dış mekanlar için kullanımı oldukça kolay bitkilerdendir. Bakımı kolaydır ve çok fazla güneş ışığına ihtiyacı duymazlar. Bu bitkiler kuraklığa karşı dayanıklı olup toprağın tamamen kuruduktan sonra sulunmasu gelişimi için daha iyi sonuç vermektedir Bu bitkilerin yayılımı ve büyüme hızlı fazla olduğu için çoğunlukla dış mekanlarda, duvar süslemelerinde kullanılmaktadır. Sert ve odunsu gövdelere ait olan bu bitki; duvarları, çitleri, balkonları, terasları ve çitleri örtmek için çok daha uygundur. Bu bitkiler sayesinde dış mekanınızı doğa ile iç içe getirebilir ve kendinizi ağaçlık bir alanda hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra iç mekanlarda da özel davet salonlarında, otellerde ve benzeri yerlerde kullanımı mevcuttur. Ayrıca daha küçük sarmaşık modellerini evinizde kullanarak duvarınıza renk katabilir ve çarpıcı bir etki sağlayabilirsiniz. Evinizde ve çalıştığınız ortamda birçok yerde duruşu ile çok dekoratif, estetik ve ferah bir ortam yaratmakta çok büyük etkiye sahiptirler. Bu etkiler insanların hem bedeninde hem de ruhunda ferahlık ve mutluluk sağlar.

İç Mekan Sarmaşık Çeşitleri Nelerdir?

İç mekan sarmaşık bitkilerinin kullanımı farklı şekillerde olabilmektedir. Genellikle evlerde veya ofislerde kullanılan bu saksılar çoğunlukla bir saksının içerisine yerleştirilen bitkilerdir. Bunların arasında en çok tercih edilenler; mor yapraklı telgraf çiçeği, mum çiçeği, ruj çiçeği, salon sarmaşığı ve kalp yapraklı salon sarmaşığıdır. Bu bitkilerin bazıları yüksek yerlere konumlandırılıp sarmaşıkları akanbir görüntü oluştururken kimi de alçak konumlarda tutulur ve sarmaşıkları bir duvarı yahut buna benzer şeylerin çevresini sarması için kullanılır. Bu sarmaşıkların en güzel tarafı renkli ve değişik çiçeklere sahip olmasıdır. Böylece çiçek açtığında oldukça güzel bir görüntü sunabilmektedirler. Mor, kırmızı, beyaz, yeşil vb renklere sahip bu çiçeklerle eviniz renklenir ve doğal bir atmosfer oluşturulur. Duvar sarmaşıkları özellikle mutfak, balkon ve pencere diplerinde kullanılabilecek bitki türlerindendir. Oldukça güzel bir estetik görüntü sunan u bitkiler hem evinizin içinden hem de dışından güzel bir görüntü sağlamaktadır. Bu bitkiler dış mekan sarmaşıklıkları gibi çok fazla gübre istemeyen, daima yeşil kalabilen ve sık sulama ihtiyacı olmayan bitkilerdir. Öyle ki sulama için toprağının kuru olması gerkemektedir. Güneş ışığına maruz kalmayı sevmemek ile birlikte parlak ışığı severler ve daha iyi bir gelişim gösterirler.

Dış Mekan Sarmaşık Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekan sarmaşık çeşitleri oldukça çeşitli bir bitki yelpazesine sahiptir. Begonvil, sarmaşık gülleri, mor salkım, hanımeli, yasemin, acem çiçeği ve duvar sarmaşıkları öne çıkan bitkiler arasındadır. Bu sarmaşıklar; çiçekli ve çiçeksiz sarmaşıklar olarak ikiye ayrılır. Dış mekan sarmaşık çiçeklerinin kokulu ve kokusuz türleri bulunur. Kokusuz çiçeklerin arasında çarkıfelek, acem borusu ve begonvil gibi çiçekli sarmaşıklar bulunurken kokulu çiçeklerin arasında yasemin, mor salkım, hanımeli ve sarmaşık güller bulunmaktadır. Dış mekan çiçeksiz sarmaşıkları ise amerikan sarmaşığı ve duvar sarmaşığı olarak çeşitleri vardır. Bu bitkilerin hepsini ele aldığımnzda konumuna göre iki gruba ayırmak bizim için daha pratik seçimlerde yardımcı oluyor. Bunlar saksıda yetişen sarmaşık bitkileri ve bahçeye dikilen sarmaşık bitkileridir. Sebebi ise iç mekan ve dış mekan sarmaşıklarında bazı bitkiler aynı grupta bulunabiliyorlar. İç mekanda boyları çok uzayan sarmaşıkların bulunması evde bakımı zorlaştırır ve sarmaşıkların zarar görmesine neden olur. Ancak dış mekanlarda bu bitkiler doğrudan doğruya toprağa ekilerek yetiştirilen bitkilerdir. Çoğunlukla binaların dış yüzeyini kaplaması için kullanılan bu sarmaşıklar balkon süslemelerinde, çitlerin sarılmasında da kullanılmaktadır. Ayrıca dekoratif amaçlı peyzaj çalışmalarında da kullanılabilmektedir

Dış Mekan Sarmaşık Bitki Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dış mekan sarmaşık çeşitlerinin fazlalığı sebebiyle bir sarmaşık seçerken dikkate alabileceğiniz konular da artmaktadır. Öncelikle sarmaşıkların pek çok avantajları vardır. Çünkü kuru topraklarda fazla kaıma ihtiyaç duymadan yetiştirilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta nerede nasıl bir sarmaşık kullanmak istediğinizdir. Sarmaşık seçimlerinde bitkinin uzama hızı ve tutunma şekilleri önemli noktalardır. Bir sarmaşığın ne kadar hızlı büyümesini istediğinize öncelikle karar vermelisiniz. Çünkü hızlı büyüyen bir sarmaşık kısa zamanda kaplamak istediğiniz yeri kaplayacaktır ve daha sonrasında bakıma ihtiyaç duyacaktır. Çünkü hızlı büyüyen bir bitki sonrasında istenmeyen görüntülere sebebiyet verebilmektedir. Bazıları bodur cins bazıları ise yılda yirmi-yirmi beş metreye kadar büyüme boyu gösterebiliyorlar. Ancak bitinin kaplamasını istediğiniz alan büyük ve geniş ise bu bitkiler sizin için kolaylık sağlamaktadır. Kimi bitkiler ise yavaş bir büyüme hızı gösterir ki bunlar sayesinde küçük yerleri sarabilirsiniz. Dış mekan sarmaşıklarında duvar, balkon, cit vb. yapılara tırmanmak için direkt olarak bahçeye ekilebilenler ve saksıda yetişen türler vardır. İhtiyaçlarınıza göre temin edilebilmektedir. 

İç Mekan ve Dış Mekan Sarmaşık Bitkileri Bakımı Nasıl Olur?

Sarmaşık bitkileri kolay bir bakım imkanına sahip olan ve güneş ışığına karşı çok seçici davranmayan bitkilerdir. da güneş ışığında daha hızlı büyür. Ancak güneş ışığının önemi yaprak renklerinin yeşilin her tonuna sahip olmasında yardımcı olmasıdır. Seçilen sarmaşık bitkisinin toprağının organik ve havalanmış olmasına dikkat edilmelidir. Yazın haftada iki kez sulanması, kışın haftada bir kez sulanması yeterli olmaktadır. Ayrıca sulama yapılırken toprağın üst kısmından tamamen sulanması önemlidir. Yeni dikim yapıldığı takdirde gübreleme ihtiyacı yoktur ancak altı ay ile bir sene arasında olan bitkilerde gübrelemeler bitkiye fayda sağlar. İlkbahar ve yaz aylarında sıvı gübreleme uygulamaları yapabilirsiniz. Budama işlemlerini yılda bir ya da iki kez yapmanız yeterlidir. Budamanın zamanını ise yazın olmasını tercih etmenizi öneririz. Bu tip basit işlemler sayesinde bitkiler daha canlı bir görünüme sahip olarak sağlıklı bir şekilde büyüyebilmektedir. Evlerinizdeki sarmaşıklarınızın bakımları da benzerlik göstermektedir. Böceklenme yapmamasına dikkat ederek yapraklarını temizlemeniz önerilir. Sulamayı doğrudan toprağa yapmaktansa yaprakları bir sprey yardımıyla ıslatmanız bitkiye daha canlı ve parlak bir görünüm sağlar.

Dış Mekan Sarmaşık Bitkileri Fiyatları 

Dış mekan sarmaşık bitkileri, fiyat aralıkları çeşitli faktörler çerçevesinde şekillenmektedir. Dış mekan sarmaşık çeşitlerinin oldukça fazla alternatiflere sahip olması sebebiyle fiyat aralığı da oldukça farklılık gösteriri. Ürünün çeşidi, rengi, boyutu, yetiştirilme şekli ve tercih edilen markanın güvenilirliği gibi birçok faktör etiket fiyatında farklılıklar sağlamaktadır. Hepsiburada’nın gelişmiş arama motoru ile bütçenize uygun gönye makinelerini görüntüleme imkanınız bulunur. Bu sayede istediğiniz markanın ürünlerini kolaylıkla filtreleyerek ulaşabilirsiniz. Burada beğendiğiniz ve kendi kullanım alanınıza uygun ürünleri işaretleyerek kaydedebilir ve bunlar arasında bir karar sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürünler fiyatlandırma açısından da filtreleme imkanına sahiptir. Bütçenize uygun fiyat aralığını minimum ve maksimum olacak şekilde belirleyebilir ve sadece bu fiyat aralığındaki ürünleri görüntüleme imkanına sahip olabilirsiniz. Ürünleri azalandan artana ya da artandan azalan olacak şekilde listeleyerek dilediğiniz fiyat aralığındaki geniş yelpazedeki ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz. Ürünü satın almak istediğinizde bütçenize en uygun ürünü kolayca sipariş verebilirsiniz. Bu özelliklerden faydalanarak ürünleri hem bütçe hem de kalite açısından aynı anda değerlendirme olanağına sahip olabilirsiniz. Hepsiburada'nın sağlamış olduğu birbirinden farklı kolaylık ile yapacağını alışverişin keyfine varabilirsiniz.

Dış Mekan Sarmaşık Modelleri Yorumları

Hepsiburada uygulaması sayesinde müşteriler elde ettikleri ürünler hakkında edindikleri bizzat kendi deneyimlerini yazarlar. Bu tavsiye ve yorumlar ürünü ilk kez kullanacak müşteriler için önemli etkenlerden biridir. Bu yorumlar dikkate alınarak ürünün kalitesi hakkında bilgi alınabilir ve iyi yorumlar ile kötü yorumlar değerlendirilebilir. Böylece kullanıcılar deneyimli kullanıcıların beğenileri doğrultusunda en çok satın alınan ya da en çok beğenilen ürünler arasından tercihlerini gerçekleştirme imkanına sahip olurlar. Bunun yanı sıra ürün ile ilgili yapılan detaylı bilgilendirmeler de kullanıcıların kafasındaki soru işaretlerini giderme için kolaylık sağlar. Kullanıcıların tavsiye ve yorumlarını dikkate alarak en çok beğenilen ürünleri filtreleyebilir, ihtiyacınıza gönye kesme makinelerini Hepsiburada’dan  kolay bir şekilde satın alma imkanına sahip olabilirsiniz.

Dış Mekan Sarmaşık Satın Alma İşlemleri

Dış mekan sarmaşık çeşitleri alışveriş imkanı sunan birçok bitkiden oluşan geniş yelpazeli bir yapıya sahiptir. Kolay bakım imkanı sunan ve şıklığıyla ön plana çıkan dış mekan sarmaşıklarının yanı sıra, iç mekan sarmaşıkları da  bulunmaktadır. İhtiyaç dahilinde satın alabileceğiniz bu ürünlere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ürünlerin fiyatları kullanılan bitkinin türü, özelliği, bakım şekilleri gibi özellikler çerçevesinde belirlenir. Ayrıca sarmaşığın çiçekli olup olmaması yahut saksı bitkisi veya toprağa ekilen bitki olup olmamasına göre de şekil almaktadır. Dış mekan sarmaşık çeşitleri, kendi içinde sunduğu imkanlarla birlikte hemen hemen her bütçeye uygun bir ürün bulmak mümkündür. Ürünler hakkında yapılan yorumlar ve ürün memnuniyetleri de ürünlerin hem fiyat performansı açısından hem de kalitesi açısından oldukça iyi bir gösterge sağlamaktadır. Bu ürünleri satın alma işlemlerinizi Hepsiburada’dan istediğiniz zaman ulaşarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Çe-ticaret firmaları tarafından gerçekleştirilen birbirinden farklı indirim ve kampanyalar Hepsiburada ile kullanıcıların imkanına sunuluyor. Bu indirim ve kampanyaları sıkı takip ederek satın alacağınız ürünü uygun fiyatlarla elde etme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca ürünlerden fazladan alarak toplu indirimlerden faydalanabilir ve bulunduğunuz alanı renklendirebilirsiniz. Yapılan kampanyalardan yararlanabilir ve böylece satın alacağınız ürün üzerinden bütçe tasarrufu elde ederek alışverişinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dış Mekan Sarmaşık Bitkiler

2405 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 49 / 2405 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?