Sarmaşık Bitkiler

Farklı kullanım alanlarına yönelik olarak tercih edilen dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri bahçe, balkon ve teraslarınızda doğal bir ortam oluşturarak atmosferi değiştirir. Ortamdaki hâkim renk yeşile döner ve kendinizi doğal bir alanda hissedebilirsiniz. Yaşam alanlarınızı renklendirmek ve kendinizi iyi hissetmek için tercih edebileceğiniz dış mekân sarmaşık bitkiler oldukça farklı çeşitleri içerir. Kokuları ve yaprakları birbirinden farklı olan dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri arasından zevklerinize göre seçim yapabilirsiniz.

Sarmaşık Bitki Çeşitleri

Dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri arasından seçim yaparken bitkinin sarma ve büyüme seviyesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı bitkiler çok hızlı büyürken bazıları ise daha bodur kalır ya da uzun vadede büyür. Benzer şekilde, bitkilerin güneş ışığı ihtiyacı, gölge ihtiyacı ve su ihtiyacı gibi etmenler de göz ardı edilmemelidir. Dış mekân bitki çeşitleri içerisinde şeflera, kentya, bonzai, kauçuk, yasemin, yuka, gül, aşk merdiveni, aloe vera, orman sarmaşığı gibi bitkiler bulunur. Bu bitkilerin bir kısmı sarmaşık bitki türlerinden iken bir kısmı saksı bitkisidir. Satın alırken bitkinin sarılma ve büyüme seviyesi önceden araştırılmalıdır. Bitkiyi sardırmak istediğiniz alanın özellikleri belirlenmeli ve bitkinin buraya uyum sağlayıp sağlayamayacağı planlanmalıdır. İklim koşulları da bitkilerin büyümesinde önemli rol oynar. Soğuğu seven, dona dayanıklı bitki türleri karasal iklim bölgelerinde yaşayabiliyorken, nemi ve sıcağı seven bitki türleri ise ılıman hava şartlarının hâkim olduğu bölgelerde daha hızlı büyür.

Dış Mekân Sarmaşık Bitkilerin Kullanım Şekilleri

Bina girişi, bahçe çiti, duvar gibi alanlarda sardırabileceğiniz sarmaşık türleri genellikle güneşli ya da yarı gölge alanları sever. Sarmaşık türlerinin büyüme hızı ve sarılma eğilimleri göz önünde bulundurularak bitkinin dikileceği alan belirlenmelidir. Genellikle yaz aylarında ihtiyaç duyduğu nemi bulamayan dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri, haftada en az iki kere sulanmalıdır. Sulama işleminin sadece köke değil, bitkinin yapraklarına da yapılması gerekir. Üzerinde biriken toz dolayısıyla güneş ışığından yeterli besini alamayan dış mekân sarmaşık bitkilerinin yavaş büyüdüğü görülür. Bu nedenle bitkinin tamamı sulanarak tozdan arınması sağlanmalıdır. Dış mekân sarmaşık bitki çeşitlerinin dikim süreleri de bitkiye göre değişiklik gösterir. İlkbaharda, sonbaharda, yazın ya da kışın dikilmesi gereken bitkilerin hangi mevsimin bitkisi olduğu önceden öğrenilmelidir. Dış mekân sarmaşık bitki çeşitlerinin bir diğer kullanım amacı ise mahremiyet ve sınır yaratma ihtiyacıdır. Bu bitkiler evinizin veya bahçenizin çevresini sararak alanın görüntüsünü kapatır. Böylece bahçeniz ve sokak arasında doğal bir çit yaratılmış olur.

Bahçenizde Yemyeşil Bir Atmosfer

Dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri, oldukça hoş görüntüleri ve kokularıyla evinizin bahçesini, terasınızı veya bine girişlerini süsleyebilir. Ortamdaki atmosferi önemli ölçüde değiştiren dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri, evinizin çevresinde doğal bir doku yaratır. Bahçe dekorasyonlarının ve peyzaj çalışmalarının bir numaralı aracı olan dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri önemli bir kapatıcıdır. Beton veya duvar görmek istemediğiniz şehir hayatı içerisinde betonun soğuk rengini kapatarak yeşile boyar. Evinin bahçesinde doğal bir ortam yaratmak isteyenler tarafından yoğun olarak tercih edilen dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri, doğaya olan özlemi bir miktar azaltarak ferah bir atmosfer oluşturmanıza yardımcı olur. Dış mekân sarmaşık bitki çeşitleri aynı zamanda çardak tasarımında da sıklıkla kullanılır. Koyu gölge alanlar veya güneşin yakıcı etkisini azaltacak yarı gölge alanlar yaratmak için kullanılan bu bitki türleri, doğal bir serinlik oluşturur. Benzer şekilde, rüzgârın etkisini azaltmak için de dış mekân sarmaşık bitkilere başvurulabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dış Mekan Sarmaşık Bitkiler

764 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 764 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34001407