Dizlik ve Bileklik

Dizlik ve bileklik modelleri, eklem ve kas yaralanmalarının tedavisi ve rehabilitasyonunda kullanılan medikal aksesuarlardan biridir. İlgilediğiniz spor dalına bağlı olarak el ve diz performansı hayati öneme sahip olabilir. Bu nedenle çeşitli vücut destekleri, yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Hem diz hem de bileklikler, sağladıkları destek seviyesine göre farklı tasarımlara sahiptir. Hafif burkulmalardan, ciddi yaralanmalara kadar el ve diz sağlığınız için ihtiyaç duyduğunuz dizlik modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Dizlik be Bileklik Ne Zaman Kullanılır?

Temel seviyede destek sağlayan dizlik ve bileklik modelleri, düşük seviyede destek gerektiren koşullar için en iyi seçimdir. Kısa süreli kullanımda hafif burkulmalar için, uzun süreli kullanımda ise hafif ve orta şiddette ağrıya neden olan koşullar için uygundur. Genellikle, vücutta bir kalıp oluşturacak şekilde tasarlanan temel seviye destekler, hareketleri kısıtlama ve sıkıştırma sağlamak için elastik neopren malzemeden yapılır. İleri seviye dizlik ve bileklik modelleri ise yoğun ağrıya neden olan ve orta derecede destek ve korumaya ihtiyaç duyulan koşullar için uygundur. Yaralanma sonrası kısa süreli kullanım için ya da orta derecede ağrıya neden olan uzun süreli eklem problemlerinde kullanılabilir. İleri seviye ortopedik dizlik ve bileklik modellerinde neopren malzemenin yanı sıra destek seviyesini artırmak için destek menteşeleri, kilit sistemleri ve farklı kayış tasarımları kullanılabilir.

Dizlik Modelleri Nelerdir?

Diz manşonu, diz bölgesine sıkıştırarak destek veren ve sıcaklık sağlayan temel seviye dizlik modellerinden biridir. Çorap gibi giyilebilen ya da ekstra kayışlarda desteklenen çok sayıda manşon çeşidi bulunabilir. Genellikle küçük çaplı yaralanmalardan sonraki ilk birkaç gün içinde ya da ciddi yaralanmalardan sonra, rehabilitasyon döneminin sonunda kullanılır. Diz desteklerinde ortası açık dizlik modelleri de yaygındır. Açık dizliklerde, diz kapağını desteklemek ve prepatellar bursa bölgesine çok fazla baskı yapmamak için diz kapağının hemen üstüne gelen kısımda bir delik bulunur. Bursit, artrit, burkulma, patellar dendonit gibi koşullarda açık dizlikler yoğun olarak kullanılır. Deliğin temel amacı, diz kapağı üzerindeki basıncı azaltmak ve dizin nefes almasını sağlamaktır. Bazı modellerde hafif ligaman hasarı gibi yaralanmalar için ekstra destek sağlayacak yerleşik sabitleyiciler bulunabilir.

Ortopedik olarak kabul edilen dizlik modelleri, orta veya daha ciddi diz ağrısı ve maksimum destek ve koruma sağlayan diz destekleridir. Çoğunlukla ciddi diz yaralanmalarından sonra veya ameliyat sonrasında kullanılırlar. Medikal dizlikler genellikle lateral stabilite sağlamak için menteşeler içerir. Ortopedik dizlik modelleri, kişiselleştirilmiş ve doğru bir yerleşim için genellikle iki ila dört kayışa sahiptir. Kayış sayısının fazla olması, özellikle şişliğin varlığına bağlı olarak sıkıştırma seviyesini kontrol etmek için kullanışlıdır. İleri seviye ortopedik dizlik modelleri ligament yaralanmaları gibi daha ciddi sağlık koşullarında kullanılır.

Bileklik Modelleri Nelerdir?

Bilek ekleminin yapısı, bileği her yöne hareket ettirmeye izin verir. Tüm aktivitelerde kollar ve eller yoğun olarak kullanıldığından, el bileği ağrılara ve iltihaplanmaya neden olabilecek çeşitli koşullara daha yatkındır. İyi bir bileklik, spor sırasında meydana gelen burkulmalardan,  karpal tünel sendromuna kadar çeşitli sağlık koşulları için kullanılabilir. El bilekliklerinde çeşitli tasarımlar bulunmakla birlikte, en çok kullanılan medikal form, doğrudan bilek eklemine etki eden ve güvenli bir oturuş için başparmağın çevresini dolaşarak, parmakların hareket etmesine izin veren bileklik tipidir. Nefes alabilen malzemeden yapılmış, uzun süre rahatça giyilmesine yardımcı olan yumuşak bir bileklik, özellikle karpal tünel sendromu gibi durumlar için etkilidir. Bileklik modelleri S, M, L ve XL bedenlerde bulunabilir.

Diğer bir bileklik tipi olan parmak sabitleyici bileklik modelleri, bilek eklemi kompleksi için sıkıştırma ve biraz destek sağlamakla birlikte, asıl amacı başparmağını sabitlemektir. Spesifik olarak, bu küme, diğer eklemlere göre yüksek bir hareket aralığına sahip olan baş parmağın metakarpofagilen (MCP) eklemini stabilize etmek için tasarlanır. MCP eklemini yapısı gereği bir ayraç ya da menteşe mekanizması olmadan sabitlemek genellikle zordur.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Dizlik ve Bileklik Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1028 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/60001995/27017592