Ebru Malzemeleri

Kitreli su üzerine serpilen boyalarla yapılan kağıt bezeme sanatına ebrû adı verilmektedir. Ebre ismiyle Türkistan’da ortaya çıkmış bir Türk İslam Sanatı olan ebru; 16.yy’ın sonlarında İpek Yolu vasıtasıyla İran’a geçmiş burada bulut kümelerine benzer şeklinden dolayı “bulutumsu” anlamına gelen ebrî olarak isimlendirilmiştir. Bir diğer rivayete göreyse suyun boyaya verdiği şekillerin yer yer kaşa da benziyor olması sebebiyle bu ismi almıştır. Ebru Farsça "kaş" anlamına gelmektedir. Avrupa kaynaklarında bu sanata “Mermer Kağıdı” yahut “Türk Kağıdı” adı verilmektedir. Ebru sanatıyla uğraşan kişiye ebrucu ismi verilir.

Ebru Hangi Boya ile Yapılır?

Ebru yapımında tamamen doğal boyalar kullanılmaktadır. Bu boyalar kaya ve topraklardan yahut bitkilerden elde edilirler. Bu nedenle suda erimez ve yağ barındırmazlar. Örneğin klasik ebruda sarı renk için zırnık, mavi renk için çivit kullanılırdı. Bu malzemeler ağırlıklı olarak Pakistan, Afganistan ve Hindistan’dan temin edilmekteydi. Ancak günümüzde, ebru sanatının modernleşmesi ile beraber renk çeşitliliği artmış ve sentetik boyalar da kullanılmaya başlanmıştır.

Ebru Yapımında Hangi Malzemeler Kullanılır? 

Ebru sanatında yedi ana malzeme kullanılmaktadır. Bunlar; boya, tekne, kitre, öd, fırça, tarak ve tel çubuktur. Çinko yahut galvanizden imal edilen tekne dikdörtgen biçimindedir. Kitre suya kıvam vermek ve boyaların dibe çökmesini engellemek amacıyla kullanılır. Geven isimli bitkinin suda bekletilmesi sonucunda elde edilen salgısından temin edilir. Avrupa’da kitre yerine deniz kadayıfı kullanılmaktadır. Bir diğer malzeme suyun üzerine atılan boyaların birbirine karışmaması ve asit dengesini sağlaması için boyanın içerisine kafi miktarda karıştırılan sığır ödüdür. Klasik ebruda kullanılan fırçalar gül dalından kesilir ve çevresine at kılından temin edilen kıllar sarılarak imal edilir. Ancak günümüzde modern fırçalar kullanılmaktadır. Son olarak serpilmiş boyalara şekil vermek için tel çubuk ve tarak şeklinde ahşap çıta üstüne saplanmış çiviler kullanılmaktadır. Boyalara şekil vermek için kullanılan farklı boyutlardaki tel çubuklara "biz" adı verilmektedir.

Ebru Nasıl Yapılır?

Tekne içerisine kitreli su konulur. Üzerine içerisine farklı oranlarda öd karıştırılmış boyalar, fırça yardımı ile serpilerek boyaların birbirini itmesi sağlanır. Her tarafa aynı sıklıkta boya serpilmesi önemlidir. Daha sonra tekne üzerine sağ veya soldan yavaşça kağıt yatırılır ve 15-20 saniye kadar tutulduktan sonra iki köşeden tutularak yavaşça kaldırılır ve öne doğru çekilir. Uzun çıtalar üzerine serilerek kurutulmaya bırakılır.

Temel Ebru Teknikleri Nelerdir?

Tekne üzerine boyaların fırça yardımıyla serpilerek oluşturulduğu bulut kümeleri gibi görünen tekniğe “battal ebrusu” adı verilir. Renkler battal ebrusundaki gibi serpildikten sonra önce yukardan aşağıya yahut sağdan sola, sonra ters yönde tel çubukla yürütülürse “tarama (gelgit) ebrusu”, tel çubukla düzensiz ve dairesel hareketler yapılırsa “şal ebrusu”, tel çubukla kenardan merkeze doğru helezonik hareketler yapılırsa “bülbül yuvası” adı verilir. Renkler battal ebrudaki gibi serpildikten sonra, ebrunun üzerinde tarak aleti dolaştırılırsa “taraklı ebru” ismini alır.

Temel ebru teknikleri bunlar olup; 20. yüzyılın başlarında Necmeddin Okyay tarafından lale, karanfil, hercai menekşe, gelincik, gonca gül, kasımpatı, sümbül gibi çiçekler ebru üzerine yapılmaya başlanmış; bunlar “Necmeddin ebrusu” olarak isimlendirilmiştir. Okyay’ın öğrencisi Mustafa Düzgünman tarafından bu çiçeklerin arasına papatya da eklenmiştir. Günümüzde pek çok farklı çiçek modernize edilerek ebru sanatında uygunlanmaya başlanmıştır.

Ebru Nerelerde Kullanılır?

Bir kitap süsleme sanatı olarak ortaya çıkan ebru, günümüzde süsleme yönünden ziyade artistik özelliğinden dolayı tablo olarak kullanılmaktadır. Ayrıca eşarp, şal, kravat, elbise, nevresim gibi pek çok tekstil ürününde de uygulanma sahası bulmaktadır.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ebru Boyama Fiyatları

1295 ürün listeleniyor
Artdeco
Karin
Koza
Koza Sanat
Pebeo
Marabu
Resinin
Südor
Nova Color
Refsan
Artebella
Depposite
Red apple
Rich
Hobiflex
AnkaArt
M1 Art
Asmeyal
Cadence
Ceo Art
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 37 / 1295 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?