Emniyet Kemeri Aparatı

Emniyet kemeri, yolcuların herhangi bir araçta yolculuk yaparken kanun gereği  takmakla yükümlü olduğu hayati bir üründür. Aracınızla seyir halindeyken,  hem yetişkin hem de çocukların uygun şekilde emniyet kemeri kullanması zorunludur. Emniyet kemeri ülkemizde sürüş konforunu azalttığı gerekçesi ile kullanımına çok önem verilmeyen bir olgudur. Aracınızla yaşayabileceğiniz muhtemel kazalarda vücut bütünlüğünü koruması emniyet kemerinin esas görevidir. Emniyet kemerinin kazanın şiddetine göre araç içinde savrulmaların, araçtan fırlamaların önüne geçtiği, buna bağlı hayatta kalma ve yaralanma riskini önlediği tüm testlerde kanıtlanmıştır. Bu etkileri göz önüne alındığında emniyet kemerini istenmeyen bir zorunluluk olarak görmek yerine; araçta bulunan insanların hayatlarını korumaya yönelik bir koruma unsuru olarak görmek en doğru uygulama olacaktır.

Emniyet Kemeri Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç kullanıcıları dönemsel olarak araç bakımlarını yaptığı gibi, araç içinde yolcu korumasını sağlayan emniyet kemerlerini de dönemsel olarak kontrol etmeli ve gerekli durumlarda kemerleri yenilemesi gerekir.  Bu doğrultuda araçta bulunanların güvenliğini daha iyi sağlamak adına emniyet kemeri ve emniyet kemerini oluşturan parçaların düzenli kontrol ve bakımları yapılmalıdır. Bu bakımlar yapılmadığında, emniyet kemeri hiç takılmamış gibi görevini yerine getiremediği durumlara neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için tokaları, kilit mekanizmasını, kemerin sarılı olduğu otomatik bölümlerin kontrolleri ve temizlikleri yapılmalıdır. Hatta bu parçalar uygun sürelerde değiştirilmelidir.

Emniyet Kemeri Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Emniyet kemerleri üretilirken, yaşanması olası kazalarda vücudun araç içinde ne şekilde hareketlere maruz kaldığı araştırılarak tasarım yapılır. Araştırmalara göre yaralanmayı minimuma indirici tasarımın, kişiyi araç koltuğuna sabitleyecek biçimde çapraz bir açıda düzenleme yapmak olduğuna karar verilmiştir. Bu doğrultuda emniyet kemeri takılırken kemer, bel bölgesinden ve göğüs kafesi bölgesinden vücudu saracak şekilde tasarlanır. Emniyet kemeri amacı gereği, kullanım anında vücudunuzu saracak şekilde gergin bir yapıda olmalıdır. Kemeri bu özelliği nedeniyle kullanmamak ya da asıl koruma sağlayacağı şekilden farklı olarak kullanmak kemerin getireceği yararı ortadan kaldırır. Hatta kullanıcıya daha fazla zarar veren durumlara da neden olabilir. Emniyet kemeri kullanımı yasalar gereği araç içindeki tüm yolcular tarafından uygulanmalıdır. Bu nedenle ön koltuklarda oturan kişiler gibi arka koltukta oturan yolcular da bu kurala riayet etmeli ve kemerlerini uygun biçimde takmalıdır.

Kemer Aparatının Önceliği:  Konfor mu? Güvenlik mi?

Emniyet kemerleri tasarımı yapılırken, asli unsurun yolcuların koruması olduğu unutulmamalıdır. Sürücü ve yolcular bu unsuru unutup konforlu olmadığı gerekçesi ile kemerleri kullanmazlar. Bu anlayışın önüne geçmek ve emniyet kemerini daha konforlu ve daha kullanılır bir hale getirmek için değişik şekilde kemer aparatları üretilir. Üretilen bu aparatlar sayesinde sürücüler ve yolcular için sürüş konforu sağlanması amaçlanır. Özellikle çocuklarınıza kemer kullanım alışkanlığını kazandırmak önemlidir. Bu alışkanlığı kazandırmak için çocuklara yönelik çok çeşitli biçimde kemer aparatı tasarımı hayata geçirilmiştir. Çocuklar için üretilen emniyet kemeri aparatları sayesinde araç içinde hem konforlu bir yolculuk sağlanır, hem de koruma unsurundan vazgeçilmemiş olunur.

Kemer Aparatı Çeşitleri Nelerdir?

Emniyet kemeri aparatları, emniyet kemerlerinin daha rahat ve konforlu biçimde kullanımını desteklemek için üretilir. Emniyet kemeri aparatı üretiminde öncelik emniyet kemerini daha fazla kullanır hale getirmektir. Bu amaç doğrultusunda farklı uygulama biçimlerine göre üretilen aparatlar mevcuttur. Emniyet  kemerinin koruma  desteğini arttırması yanında, sürüş ya da yolculuk anında kemerin sıkmasını önlemek adına üretilen emniyet kemeri ayarlayıcı kılıflar bu aparata bir örnektir. Yolculuğu daha konforlu hale getiren kemere takılan uyku yastıkları bir diğer aparat uygulamasıdır. Çocuklu aileler düşünülerek üretilen, kemere takılabilen peluş yastıklar ile çocukların sıkılmadan yolculuk yapmasını sağlanır. Bu gibi aparatların en büyük artısı kişilere emniyet kemeri kullanması alışkanlığını kazandırmasıdır.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Emniyet Kemeri Aparatı

306 ürün listeleniyor
Lebeigo
Chunkyated
Xinhang
Yates
Xhltd
Milk&Moo
SS Oto
Xhang
Htun
Pamuk Atölyesi
Weichuang
Baby Jem
Bebbly
Bundera
Evene
Gfc Life Store
Sevi Bebe
Swico Remado
Ygz Baby
Synope
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 306 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?