Dönence, Projektör

Bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştıran, sakinlik ve huzur veren, uyanık olduğu zamanlarda eğlenmesini sağlayan, dönence ve projektörler sık kullanılıyor. İlk kez çocuğu olan ebeveynler henüz dönence projektörün ne olduğunu, avantajlarını ve modellerini bilmiyor olabiliyor. Dönence denildiği zaman bir yere asılarak kullanılan bebek oyuncakları akla geliyor. Dönence adı kaynağını, ipin ucunda asılı duran renkli ve ışıklı, farklı tasarımlara sahip oyuncakların döner hareketinden alıyor. Çocuğun dokunması, ebeveynin döndürmesi ya da pille kendi otomatik olarak dönen bu oyuncaklar, dinamik görüntüsü ile dikkati üzerinde topluyor. Çocuk, ilgisini çeken renkli oyuncakları gözle takip ederek ya da elle dokunmaya çalışarak motor becerilerini artırıyor. İlk 6 ay renkleri seçemeyen çocukların bu ayrımı kolay ve hızlı yapması için dönenceler katkı sağlıyor. Genellikle bebek beşik, araba ve pusetlerine asılarak kullanılan ürünler farklı tasarımlara sahip oluyor. Bebek odalarının ve beşiklerin vazgeçilmez parçalarından biri olduğu için, genellikle takılması için özel bir yer de bulunuyor. Doğduğu andan oturmaya başladığı zamana kadar, sürekli sırt üstü yatan bebekler sıkıldığı için sıklıkla ağlayabiliyor. Ağlamaları ve ilgi istemeleri, ebeveynlerin uykusunu bölmesine ya da işlerini yapamamasına neden oluyor. Renkli ve oyuncaklı dönenceler, çocuğun dikkatini kendi üzerinde toplayarak, anne ve babalara vakit kalmasını sağlıyor.

Projektörler ise genellikle bir yüzey üzerine konularak kullanılan, ışıklı oyuncaklar arasında yer alıyor. Üzerinde bulunan farklı formlara sahip deliklerden ve içindeki renkli ışıklardan yansıyan görüntüler, tüm odanın loş ve eğlenceli bir atmosfere kavuşmasını sağlıyor. Projektörler de tıpkı dönenceler gibi çocuğun ilgisini çekerek, renk ve şekilleri erken dönemde kavramasını sağlıyor. Hiçbir zaman odanın tam karanlık olmasına izin vermediğinden, çocuğun kendini güvensiz hissetmesini de önlüyor. Dilerseniz zaman ayarı olanlarla çocuğun uykusu sırasında tamamen kapanmasını da sağlayabilirsiniz. Hem dönence hem de projektör modellerinde kullanılan sakinleştirici sesli uyaranlar, çocuğun huzuruna ve mutluluğuna olumlu etki yapıyor, erken ve derin uyumasını sağlıyor.

Sesli ve Işıklı Dönence & Projektör Modelleri

Bebeklerin sağlıklı ve yaşıtları ile eş bir şekilde gelişimini devam ettirmesi için uyku oldukça önemli oluyor. Büyümeye yardımcı olan ve en sık uyku halinde salgılanan hormonunun düzenli çalışması için uyku saatlerine oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Bebeğinizin fiziksel ve ruhsal sağlığının iyi durumda olması için, kolay uykuya dalmasını sağlayan ve işinizi kolaylaştıran oyuncaklardan yardım almanız öneriliyor. Farklı kullanım alanları ve şekilleri olan oyuncakların belli başlı ortak özellikleri bulunuyor. Renkler ve şekiller bu oyuncakların ortak özelliklerinden ilki oluyor. Hem dönence hem de projektör modellerinde canlı renkler, eğlenceli hayvan ve şekiller kullanılarak, çocuğun dikkatinin çekilmesi ve odaklanması sağlanıyor. Çocuğun dikkatini çeken özelliklerden bir diğeri de sesli uyaranlar oluyor. Yatıştırıcı müzik ve doğadan sesler ile donatılan oyuncaklarda, ses düzeyini ayarlama imkânı da bulunuyor. Çocuğun duyularına hitap eden sesler, gözleri kapansa dahi ona huzurlu bir an yaşatarak, uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Gün içerisinde uyanık olduğu zamanlarda, dışarının gürültüsü ve anlık yüksek sesler nedeniyle korkmasının önüne geçiyor, her daim sakinleştirici etki yaratıyor. Dönencelerde de ışıklı unsurlar bulunmasına rağmen sıklıkla projektörlerde lamba kullanılıyor. Projektör oyuncaklarının çalışma mantığı, farklı renklerde olan ışıkların odanın tavan dahil her yüzeyine yansıması ve dolaşmasına dayanıyor. Yıldızlı gece, çiçek bahçesi ya da geometrik formlar projektörlerde sıklıkla kullanılan motifler arasında yer alıyor. Projektörler, gece lambası da olarak kullanılabildiği için çocuk büyüse dahi işlevselliğini koruyor. Dönenceler, yaklaşık olarak 2 yaşına kadar kullanılabilirken, projektörlerde bir yaş sınırı belirtilmiyor ve yetişkin odalarında bile gece lambası olarak kendine yer buluyor. Hem dönence hem de projektör olarak kullanılan, çift işlevli modeller ürün skalasında yer alıyor. Çocuğun dönencede gördüğü figürleri aynı renklerde tavana da yansıtan bu modeller, ebeveynlerin ilgisini çekiyor ve çocuklar tarafından seviliyor.

Dönence & Projektör Seçim İpuçları

Bebeğinizin keyifli vakit geçirmesi için kullanılan dönence ve projektörlerin seçiminde takip edebileceğiniz bazı ipuçları bulunuyor. Asılarak kullanılan dönence modellerinin yeri beşik ya da tavan olabiliyor. Beşiğe takılanlarda, genellikle sağ tarafta olması ve yaklaşık 20 santimetre uzaklıkta sonlanması tavsiye ediliyor. Küçük çocuklar 6. aydan sonra daha fazla hareket edebildiğinden, uzandığı zaman eli ile koparabileceği mesafede olması sıkıntı yaratıyor. Uzanıp parçaları koparması ve ağzına götürmesi boğulmaya sebep olabileceği için mesafenin önemi büyük oluyor. Bebeğinizin uzanabileceği mesafeyi büyüdükçe değiştirmek için, beşikten tavana ürünü taşıma imkânınız bulunuyor. Pastel tonlar, genellikle soluk olduğundan ayırt edilmesi zorlaşıyor ve çocuğun ilgisi canlı, neon tonlarda daha fazla toplanıyor. Işıklı olan projektör kullanımı için genellikle ilk 6 aydan sonrasının beklenmesi tavsiye ediliyor. Işık seviyesi kısılarak, düşürülen modellerde öncesinde de kullanım avantajı oluyor. Dönenceler ve projektörler hakkında yapılan araştırmaların yetersizliğinden dolayı cevapsız kalan sorular olmasına rağmen, çocuğun uykuya dalmasını kolaylaştırdığı ve eğlencesini artırdığı biliniyor. Dönence modellerinde, elle ve mekanik olarak hareket ettirilebilen farklı seçeneklerin yanı sıra sabit tasarımlar da bulunuyor. Hareketli tasarımlar, çocuğun ilgisini üzerine toplama konusunda başarı gösteriyor ve pille çalışan mekanikler, ekstra ebeveyn desteğine ihtiyaç duymuyor. Mekanik olanlarda, pil bulunduğu için ısı kaynağı olan avize ve klima gibi ürünlerin yakınlarına konumlandırmak tavsiye edilmiyor. Seçim yaparken müzik ve ışık desteği bulunan modeller arasından karar vermek de ailelerin tercihine kalıyor. Farklı ses ve ışık alternatiflerinin bulunması, bunların derecesinin ayarlanması gibi özellikler de yine opsiyonel olarak seçilebiliyor. Kullanılan oyuncakların ve tasarımların renkleri ile dekoru da kişisel zevke, bebeğin cinsiyetine ve odanın konseptine göre değişiklik gösteriyor. Kaliteli ve sağlıklı, onaylı bebek ürünlerinin seçilmesi de yine çocuğun sağlığının korunması için önemseniyor.

Dönence & Projektör Montajı

Projektörler, genellikle masa üzerine konularak kullanıldığı için ekstra bir montaj işlemi gerektirmiyor. Pil ve elektrikle çalışan farklı tasarımları sadece güç kaynağına bağlamak ve motoru aktive eden düğmelere basmak, çalışması için yeterli oluyor. Projektör kullanımında düz ve korunaklı bir yüzey üzerine koymak yeterli oluyor. Komodin ve masa, üzerine konulduğu sağlam, düz yüzeyler arasında yer alıyor. Çocuğun elini uzattığı zaman ulaşamayacağı bir mesafeye koymak da yine kurulum tavsiyeleri arasında yer alıyor. Konulan alan çocuğa yine de yakın olursa, tavana ve duvarlara yansıtılan görsellerin netliği artarak, çocuğa seyir şöleni sunuyor. Projektörler tavana yakınlaştıkça ynsıtma alanı küçüldüğünden, ne kadar alçakta bulunursa odanın tamamını kapsaması da o kadar kolay oluyor. Dönenceler söz konusu olduğunda ise farklı kurulum ve montaj seçenekleri bulunuyor. Bebek arabasına, günlük oyun alanına ya da beşiğe asılarak kullanılan dönence modelleri bulunuyor. Klasik modeller açılan matkap deliklerine, dübel ile sabitlenen kancalar aracılığı ile tavana asılarak kullanılıyor. Dönencenin boyutuna göre, çocuğun görme mesafesi değişiyor. Çok uzak ya da yakın olmaması için tavan yüksekliğinin özenle ayarlanması gerekiyor. Çocuk büyüdükten sonra açılan tavan deliğini kapatmak istediğinizde, kanca ve dübel çıkarıyor, alçı ile doldurarak üzerine tavan boyası yapılıyor. Tavanı delmekten çekinenler için uygulama kolay oluyor ya da beşiğe asılanlar tercih ediliyor. Beşiğe ve arabaya asılan dönence modellerinde genellikle ekstra bir işlem gerekmiyor. Beşiğin üzerinde dönence için ayrılan özel bölüme takılarak kolayca kullanılmaya başlanıyor. Beşikte eğer dönence takmak için ekstra bir yer bulunmuyorsa, halka aparat ve kanca desteği ile ya da yine tavandan sarkıtma ile ürün kurulumu yapılabiliyor. Canlı renklerde ve eğlenceli oyuncaklarla üretilen, dönence ve projektör modellerinin kurulumunu yaparken, gerekiyorsa uygun pilleri kullanmayı ve uzun ömürlü olanlar arasından seçmeyi ihmal etmemeniz tavsiye ediliyor. Dayanıklı pil kullanımı, akmayı önleyerek ürünü koruyor ve uzun süre boyunca kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Asılabilir Oyuncaklı Dönence

Dönence modelleri, asılabilir oluşu ile bebeğin üzerinde olumlu etkiler bırakıyor. Çocuğun daima karşısında olan oyuncakların hareketi onda uzanma eğilimi yaratıyor. Çocuğun sadece göz koordinasyonuna değil, sürekli oyuncağa yetişmeye çalışmak motor becere ve kaslara da olumlu etki yapıyor. Sürekli el ve ayaklarını oynatan hareketli bebeklerde, gaz problemi daha az yaşandığı için oldukça avantajlı olabiliyor. Hayvanlar, karakterler, çiçekler ve farklı nesneler ile hazırlanan oyuncaklar arasında gezegenler gibi eğitici görsellerde dikkat çekiyor. Çocuğun küçük yaştan beri, büyüdüğü zaman öğrenmesi gereken kavramlarla tanışmasını sağlayan dönence oyuncaklarının eğitsel bir yönü de bulunuyor. Dönenceler hareketli birden fazla parçadan oluştuğu için kalitesi oldukça önemseniyor. Dönüş sırasında düşmesi, çocuğun parça yutması ya da yaralanmasına neden olabiliyor. Ürün kalitesini ve sağlamlığını kontrol ettikten sonra kullanmaya başlamak önemli oluyor. Kaliteli pelüş, plastik ve ahşap gibi materyallerden üretilen modeller bulunuyor. Ayarlanabilir boyuttaki dönenceler, çocuk büyüdükçe aradaki mesafenin değiştirilmesi açısından oldukça avantaj sağlıyor. Pilli modellerde, kapağın sağlamlığının kontrol edilmesi, sarsıntı ile düşme ihtimaline karşı vidalı değilse bantlanması tavsiye ediliyor. Işıklı bir dönence istiyorsanız konumlandırma sırasında dikkatli olmanız tavsiye ediliyor. Işıklı ürünler, direkt çocuğun gözüne yansımanın girmemesi için bebeğin çaprazında olan bir alana yerleştiriliyor. Işığı yere, sağa ve sola değil direkt olarak tavana yansıtan modeller de konumlandırma açısından avantaj sağlıyor.

Uyku Arkadaşı Projektör Modelleri

Işıklı ve sesli projektör modelleri, çocuk büyüse dahi gece lambası olarak kullanılabiliyor. Ortamda loş ve dinamik hava yaratan projektörler, masa üstü ya da uyku arkadaşı olarak bulunuyor. Masa üzerine konulanlar, genellikle lamba olarak değerlendirilirken, uyku arkadaşları çocuğun eline veriliyor. Genellikle pelüş bir oyuncağa farklı işlevlerin kazandırılması ile üretilen uyku arkadaşları, tek başına uyumaya korkan çocukları alıştırma konusunda yardımcı oluyor. Bebekler için asılarak kullanılan dönence tipi uyku arkadaşları, daha büyük çocuklar için sarılabileceği ürünler bulunuyor. Sesli ve ışıklı özellikleriyle, eğlenceli bir arkadaşa dönüşen ürünler; çocuğun korkmasını engelliyor ve kendine olan güvenini kazanmasını sağlayarak, cesaretini artırıyor. Ayı, samur, tavşan, kuş, kaplumbağa ve eşek gibi birçok farklı hayvan şekline sahip olan uyku arkadaşlarının, genellikle karın kısmında ışıklar ve aktive edilebilir sesler bulunuyor. Dış kaplaması yumuşak pelüş ve içi dolgulu olduğundan, çocuk ona sarılarak uyuyabiliyor. Ürünler sevimli yüzleri ve sakinleştirici sesleri ile çocuğun dikkatini çekiyor. Karın şişmesi ve uzuv hareketi gibi farklı ritimlerle oynayan modeller, gündüz vakitlerinde oyalanması için işlevsel oluyor. Çocuğun hassas yapısına uygun olarak, antialerjik materyaller kullanılarak imal edilen ürünlerde kanserojen maddeler bulunmuyor. Sertifikalı ve CE damgalı olan, tasarımlar arasında lisanslı karakter ürünleri de yer alıyor. Pelüş uyku arkadaşlarının, genellikle parçaları çıkarılabilir olduğundan, makinede yıkanarak temizleniyor. Çocuğun kusması ya da ona yemek yedirmeye çalışması gibi sebeplerle kirlenmesi durumunda yıkanıyor. Birbirinden eğlenceli ve seviml, dönence & projektör modlelerini, uyku arkadaşlarını inceleyerek cebinize göre seçim yapma imkanınız bulunuyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dönence & Projektör

965 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 965 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?