Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Palme Yayıncılık - Akademik Kitaplar
Fen ve Mühendislik için Fizik 1 - Raymond A. Serway

Fen ve Mühendislik için Fizik 1 - Raymond A. Serway

Palme Yayıncılık - Akademik Kitaplar
270,00 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (28)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

270,00 TL
275,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/211846
Fen ve Mühendislik için Fizik 1 - Raymond A. Serway

2014 yılında ilk baskısını yapan "Fen ve Mühendislik için Fizik 1" kitabı fiziğin temel kavramlarını ve prensiplerini öğrencilere en anlaşılır biçimde aktarıyor. Raymond Serway tarafından kaleme alınan kitap Prof.Dr. Kemal Çolakoğlu tarafından Türkçe'ye çevrilerek öğrencilere ve ilgili okuyuculara ulaşıyor. Çeviri orijinali ile aynı safya düzeninde aslına uygun olarak yapılıyor. Raymond Serway ile birlikte kitabın bir diğer yazarı da Robert J. Beichner'dir. Kitap iki yazar tarafından toplamda 3 kısım olarak okuyucunun karşısına çıkıyor. 

Kitap İçeriği Hakkında

Mekanik, mekanik dalgalar ve termodinamik olarak 3 bölümden oluşan kitap dünyadan örneklerle bilinmesi gereken fizik kavramlarını anlatıyor. İçeriğinde bolca fiziki tartışmalara da yer veren kitap, fiziğin diğer bilim dallarıyla ilişkisini hayatın içinden örneklerle daha anlaşılır olarak açıklıyor. Kitabın 2000 yılında çıkarılan 5.baskısında bazı değişikliklerle kitap daha basit ve anlaşılır hale geliyor. Fotoğraflar, şekiller, harflerle gerçekçilik daha da artırılıyor. Okuyucuların ilgisini canlı tutan "Sizce nedir?" sorusu da her bölümde ilginç bir fotoğrafla okurları karşılıyor. Kitap içeriğinde yer alan kolay deneylerle öğrenciler öğrenme sürecini daha eğlenceli bir şekilde tamamlıyor. Her bölümde farklı farklı sorularla öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadıkları test ediliyor. 

Raymond A. Serway ve Robert J. Beichner

James Madison Üniversitesi’nde görev yapmış emekli profesör olan Raymond A. Serway, alanında birçok ödüle sahip olmasıyla biliniyor. Görev yaptığı üniversitelerden biri olan Clarkson Üniversitesi’nden “Seçkin Eğitici” ödülü, James Madison Üniversitesi’nde ise "Madison Bilim Ödülü" alan Serway, aynı zamanda Nobel Ödülü alan K. Alex Müller'le de çalışmıştır. Robert J. Beichner ise New York Devlet Üniversitesi'nde görev yapan fizik doçenti olmasıyla biliniyor. “Fizik Eğitimi ve Araştırma ve Geliştirme Grubu”nu yöneten Beichner; video tabanlı laboratuvar, toplu öğrenme, teknoloji destekli öğrenme ve fizik eğitiminin geliştirilmesi üzerine çalışmalarıyla dikkat çekiyor. 


Fen ve Mühendislik İçin Fizik 1 – Raymond Serway

Mekanik – Mekanik Dalgalar – Termodinamik

Bu kitabın amacı, fiziğin temel kavram ve prensiplerini öğrenciye açık ve mantıklı bir şekilde vermek ve gerçek dünyadaki ilginç uygulamalarla birlikte geniş bir bakış açısı içinde fiziğin temel prensip ve kavramlarının anlaşılırlığını sağlamaktır. Bu amaçlara ulaşmak için, kitabın içeriği sağlam fiziksel tartışmalar üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda, öğrencilere fiziği sevdirmek için, fiziğin mühendislik, kimya ve tıp gibi diğer bilim dalları üzerindeki rolü, pratik örneklerle gösterilmeye çalışılmıştır.

Fen ve Mühendislik için Fizik 1 adlı kitap kitabın yazarı Serway’in 2000 yılına ait beşinci baskısının Türkçe çevirisidir. Kitap, İngilizce aslına sadık kalınarak aynı sayfa düzeninde hazırlanmıştır. Kitabın çevirisini Prof. Dr. Kemal Çolakoğlu üstlenmiştir.

Kitabın beşinci baskısına özel bir takım değişiklik ve geliştirmeler yapılmıştır. Bunlar aşağıdaki gibidir.

Kitabın bu baskısında bir önceki baskıya göre kullanılan şekiller geliştirilmiş, zamana bağlı olaylar daire içine alınarak harflerle gösterilmiştir. Ayrıca hareket diyagramları ve daha büyük gerçekçilik içeren fotoğraflar kullanılmıştır. Ayrıca kitapta yer alan çözülmüş örneklerin de gerçekçiliği artırılarak daha ilginç hale getirilmiş ve fizik derslerini çalışırken öğrencilere motivasyon sağlanmak istenmiştir.

Kitapta her bölüm ilginç bir fotoğraf ve “Sizce nedir?” sorusuyla başlayan bir giriş içermektedir. Böylece hem merakı artırmak hem de konulara ilgi çekmek istenmiştir. Ayrıca her bölümün başında öğrencilerin bölümün içeriğini görebilecekleri bir açılış sayfası da yer almaktadır.

Bölümlerde yer alan ev deneyleriyle öğrencilerin basit deneyleri kendileri yaparak öğrenme sürecine interaktif bir şekilde katılmaları hedeflenmiştir. Ayrıca yine her bölümde öğrencilerin fiziksel kavramları anladıklarını kontrol etmeleri için sınama soruları yer almaktadır. Yaygın yanlış yargılar ve hatalarla ilgili yorum ve açıklamalar ise kitabın boşluk kısımlarında verilmiştir.

Bazı bölümler ise çözülmüş örnek uygulamaları içermektedir. Böylece öğrencilerin fiziksel kuralların gündelik hayatta ve mühendislik alanlarında pratikte nasıl uygulandığı gösterilmek istenmiştir. Ayrıca her bölüm sonunda problemlere de yer verilmiştir.

Bu kitaptaki konular genel anlamda klasik ve modern fizikteki yer alan temel konuları kapsamaktadır. Kitap alt kısımdan oluşmakta olup bölümlere göre konu dağılımı şu şekildedir. Birinci kısımda Newton mekaniğinin temeli ve akışkanlardan bahsedilmiştir. İkinci kısımda ses ve dalga; üçüncü kısımda ise ısı ve termodinamik konularına yer verilmiştir. Dördüncü kısım elektrik ve manyetizma; beşinci kısım ise optik ve ışık konularına kapsar. Altıncı ve son kısımda ise görelilik, kuantum fiziği ve modern fizikte yer alan diğer konulara değinilmiştir.

Kitabın yazarlarından Raymond A. Serway, James Madison Üniversitesi’nde emekli profesördür. Doktorasını İllinois Teknoloji Enstitüsü’nden almıştır. 1977’de görev yaptığı Clarkson Üniversitesi’nden “Seçkin Eğitici” ödülünü; 1990’da James Madison Üniversitesi’nde iken de “Madison Bilim Ödülü”nü almıştır. İsviçre’deki IBM Araştırma laboratuvarında konuk bilim adamı olarak 1987’de Nobel Ödülü alan K. Alex Müller ile çalışmıştır. Serway, Fizik İlkeleri kitabının tek yazarı, Kolej Fiziği ve Modern Fizik’in de yazarlarından biridir.

 

Kitabın bir diğer yazarı Robert J. Beichner ise doktorasını New York Devlet Üniversite’sinde yapmıştır. Fizik doçenti olan Beichner, “Fizik Eğitimi ve Araştırma ve Geliştirme Grubu”nu yönetmektedir. Çalışmaları, video tabanlı laboratuvar, toplu öğrenme, teknoloji destekli öğrenme ve fizik eğitiminin geliştirilmesi üzerinedir.

Kitabın birinci cildinde yer alan konular aşağıdaki gibidir;

I. Kısım

 • Fizik ve ölçme
 • Tek Boyutta Hareket
 • Hareket Kanunları
 • Dairesel Hareket ve Newton Kanunlarının Diğer Uygulamaları
 • İş ve Kinetik Enerji
 • Potansiyel Enerji ve Enerjinin Korunumu
 • Doğrusal ve Momentum Çarpışmalar
 • Katı Cisimlerin Sabit Bir Eksen Etrafında Dönmesi
 • Yuvarlanma Hareketi ve Açısal Momentum
 • Statik Denge ve Esneklik
 • Titreşim Hareketi
 • Kütle-Çekim Kanunu
 • Akışkanlar Mekaniği

II. Kısım

 • Dalga Hareketi
 • Ses Dalgaları
 • Üstüste Binme ve Kararlı Dalgalar

III. Kısım

 • Sıcaklık
 • Isı ve Termodinamiğin Birinci Kanunu
 • Gazların Kinetik Teorisi
 • Isı Makineleri, Entropi ve Termodinamiğin İkinci Kanunu
Basım Dili Türkçe, Türkçe, Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 808
Yayın Tarihi 2014
Yazar Raymond A. Serway, Robert J. Beichner
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KPALME2281
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön