Fren ayakları, dönen tekerlek jantına temas ederek bisikletin doğal bir şekilde ve mekanik yoldan durmasına yardımcı olan ekipmanlardır. Karbon fiber, çelik, alüminyum alaşım veya krom jantlar ile uyumlu olan ürünler, farklı pivot noktaları üzerinden, jant çemberini balata gibi kullanarak frenleme yapılmasını sağlar. Hidrolik hortumlar ile destekli veya tel çekmeli fren ayakları, bisiklet toplam ağırlığının azalması için ekstra katkı sunar. Makul fiyat aralığı ve pratik kullanım özellikleri ile öne çıkan fren ayakları, farklı bisiklet modellerinde en çok tercih edilen frenleme sistemleri arasında yer alır. Fren mekanizmasının oldukça hafif, sağlam ve kullanışlı olmasından dolayı yol, yarış, şehir ve tur bisikletlerinde özel tasarımlara sahip fren ayakları kullanılır. Geleneksel bisiklet modellerinin yanı sıra ağır arazi koşullarına uygun olarak tasarlanan bazı mtb bisikletlerde de fren ayakları tercih edilebilir.

Geleneksel konsol frenler ve “V” tipi fren ayakları en çok kullanılan modeller arasında bulunur. Konsol tipi fren ayakları, eşit uzunlukta olan kısa fren tellerinin pivot alanında birleşmesi ile oluşur. Montajı ve ayar yapılması oldukça basit olduğu için, özellikle çocuk bisikletleri ve klasik tarz bisiklet çeşitlerinde tercih edilir. Jant üzerinden fren yapan mekanizmalarda en çok kullanılan V-dizayn frenler, kısa aralıkta etkili frenleme sunar. Geleneksel modellerden farklı olarak V tipi frenler, daha komplike kullanım ve sert fren imkanı vadeder. Fren ayağı üzerinde ekstra körük ve bağlantı parçaları yer alır. Noodle ismi verilen ara parça, fren telini tutan kısa ayak üzerinde bulunur. Demir ayak aparatı ve körük bağlantı kanalını birleştiren noodle, fren telini içinde barındırır. Esnek noodle, 90 derece açıyla duran merkez fren ayağını ve tel desteği ile daha uzak bir şekilde konumlandırılmış ikinci ayağı birbirine bağlar.

Jant, lastik, maşa ve kadro parçalarının oldukça ince, yassı ve hafif olmasından dolayı yol bisiklet modellerinde genelikle çift eksenli veya delta tipi fren ayaklarına yer verilir. Çift eksenli ve yandan çekmeli frenler, modern yarış bisikletleri üzerinde sıklıkla kullanılır. Yandan çekmeli sistemlerde, fren ayağının yanına eklenen çekme kolu, mekanizmanın iki ayrı eksende hareket ederek janta ulaşmasını sağlar. Soldaki pivot çemberi sağ pabucu, sağdaki merkez ayak ise sol pabucu aynı anda hareket ettirir. Delta frenler, üçgen şeklindeki tasarımı nedeniyle yol bisikletlerinde tercih edilen diğer fren ayağı seçenekleri içinde yer alır. Kapalı bir fren sistemi olan delta modellerde pivot çemberi, en üst bölüme konumlandırılır. Merkez yaylar makara sistemiyle iki köşede bulunan pabuçları çekerek janta yaklaştırır. Aerodinamik yapısı ve estetik dizaynı, delta fren ayaklarının en dikkat çeken özellikleri arasında bulunur.

Açık fren yapısına sahip olması ve az sayıda bileşenle mekanik frenleme olanağı sunmasından dolayı, fren ayaklarının bakımı, montajı ve tamiri son derece kolaydır. Fren ayaklarının doğru ve etkili fren yapabilmesi için, sürtünme noktaları olan pabuçların ve jant fren yanaklarının bakımına özen göstermekte fayda vardır. Kauçuk, deri ve lastik gibi malzemelerden üretilen fren pabuçları; türüne, kalitesine ve kullanım süresine bağlı olarak belli bir süre sonra fonksiyonunu yerine getirmemeye başlar. Bu nedenle, azalan ve sertleşen pabuç takımlarının değiştirilmesi oldukça önemlidir. Somun ile fren ayağı üzerine monte edilen pabuçları, alyan yardımıyla kolayca sökerek yenileyebilirsiniz. Aynı şekilde, uzun kullanımlar sonunda deforme olan ve metal tabakası incelen jant çemberlerinin de değiştirilmesinde fayda vardır. Bakım ve onarım faaliyetlerinden sonra, fren ayaklarının esneme açısını ve pabuçların konumunu, hassas bir şekilde ayarlayarak bisikletinizi güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Fren Ayağı

7 ürün var
  1. Markalar
    1. Shimano
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007049/60007139
BAŞA DÖN