Fren Rotoru

Merkezden frenli sistemlerde kullanılan fren rotoru; tekerlekle birlikte dönen disk mekanizmasının en önemli parçaları arasında yer alır. Yuvarlak şekle sahip ve üzerinde simetrik delikler bulunan rotor, diğer adıyla metal disk, etkili ve hızlı fren yapılabilmesine imkan tanır. Fren yapıldığında kaliper sistemi, rotor parçasını iterek, balataların göbeği sıkmasını sağlar. Hidrolik veya tel kablo ile çalışan disk fren mekanizmaları, güçlü bir şekilde lastiği merkez noktasından sıkıştırdığı için, daha etkili ve iyi fren yapılabilmesine yardımcı olur. Disk frenler, cross bisikletler ve off-road özelliği bulunan dağ bisiklet modelleri üzerinde ağırlıklı olarak kullanılır. Ön tekere uygun bir jant ile beraber, bazı yol ve tur bisikletlerine de fren disk mekanizması eklenebilir.

Özellikle dağ bisiklet modellerinde kullanılan rotor parçalı disk fren sistemleri, arazide üstün performans gösterir. Rotor parçasının, tekerleğin rulman çizgisine olan yakınlığı, birçok durumda avantaja dönüşür. Su, çamur, toz, ve yol üzerinde bulunan diğer etmenler, merkezkaç kuvvetinin etkisi ile lastiklerden dışarı doğru yayılır. Bu nedenle, rotor ve diğer disk parçaları çamurdan ve sudan etkilenmez. Disk frenler, jant üzerinden frenli sistemlerden farklı olarak, arazi koşullarına daha iyi uyum gösterir. Ayrıca, tepki ve kapanma süresi çok daha hızlı olduğu için, dozaj yaparak ani hız azaltmak ve arka tekeri sıkıştırıp manevra yapabilmek de mümkündür.

Fren rotoru parçasının çapı, malzeme kalitesi ve teknik detayları, frenleme gücünü ve yoğunluğunu doğrudan etkiler. Fren yapıldığı esnada fren kolu üzerinden uygulanan güç, kaliper ve rotor ekipmanlarına aktarılır. Magnezyum, karbon ve titanyum gibi dayanıklı metallerden imal edilen büyük çaplı rotorlar, daha iyi baskı yapar ve yük aktarımına karşı fiziksel olarak daha fazla direnç gösterir. Tur bisikleti modellerinde de sürekli rampa aşağı inişlerde rotora binen yükü azaltmak amacıyla, daha geniş modeller tercih edilebilir. Ayrıca, rotor çapı genişledikçe frenleme yapılırken oluşan ısı, daha hızlı bir şekilde soğur. Bu nedenle, performans odaklı kullanımlarda ve yarışlarda tercih edilecek disk fren ekipmanlarının, dayanıklılığına ve birbiri ile uyumlu olmasına da dikkat etmekte fayda vardır.

Performans isteğine ve kullanım stiline bağlı olarak, rotor ve kaliper seçenekleri çeşitlilik gösterir. Tempolu kullanımlarda ve eğimli arazilerde kaliperin yanında genellikle iki adet piston bulunur ve rotor çapı klasik modellere kıyasla daha geniştir. Normal arazi şartlarında veya ağırlıklı olarak düz yolda bisiklet kullanırken, ortalama ölçülere sahip rotor ve tek kanatlı piston ve kaliper ihtiyacı karşılamak için yeterlidir. Rotorun kaliper vasıtası ile yaptığı baskıyı en iyi şekilde lastiklere iletmek için, kaliteli balata seçimi de son derece önemlidir. Kompozit cam, bakır, kurşun ve plastik gibi materyallerden imal edilen balatalar, kapalı sistemde konumlandırıldığı için su ve çamura karşı dayanıklıdır.

Disk fren sistemlerinde, merkezden dışa doğru ve daha yüksek bir güçle frenleme sağlandığı için, rotor parçasına, jant çemberine ve jant tellerine binen yük oldukça fazladır. Bu nedenle, fren mekanizmasının ve tekerlek üzerindeki tüm aksamların bakımlı olmasına ve birbiri ile uyum içinde çalışmasına özen gösterilmelidir. Disk frenlerin bakımının düzenli aralıklarla yapılması, güvenlik ve performans için de oldukça önemlidir. Hem rotorun hem de balataların belirli bir kullanım ömrü bulunur. Sürtünme kuvvetine en çok maruz kalan balatalar ve rotor disk parçaları, inceldikçe ve özelliğini kaybetmeye başladıkça, kaliper ve piston parçaları da görevini tam anlamıyla yerine getirmekte zorlanır. Üretici firmaların ürün üzerine işledikleri veya kullanım talimatında belirttikleri azami limitleri kontrol ederek, eskiyen balata ve rotor parçalarını yenisi ile değiştirmekte fayda vardır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fren Rotoru

166 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 166 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?