Kayak Gözlüğü

Kayak Gözlükleri

Kayak yapmak, pek çok kişinin tatillerde tercih ettiği eğlenceli sporlardan birisidir. Özellikle ara tatillerde aileler hem eğlenceli, hem de öğretici olan bu spora tatillerinde yer verebilmektedir. Kayak yapmak için birtakım yardımcı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kayak gözlükleri de bunlardan biridir. Bu gözlükler hem güvenlik, hem de konfor bakımından oldukça önemlidir. Kayak gözlüklerinin temel amacı güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi koruyarak geniş ve net bir görüş açısı sunmaktır. Kayak gözlüğü takılmadığında bu zararlı ışınlar kişilerin gözlerinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Şeffaf kaynak gözlüğü de yine kayak gözlüğü gibi benzer işlevi görmektedir. Kaynak işiyle uğraşan kişilerin zararlı ışınlarından gözleri korumayı hedeflemektedir. Bu işi yapan gözlüklerde kullanılan lensler olacaktır. Hem sağlam, hem de zararlı ışınlardan yüksek oranda koruma sağlamak için çift lens yapısı tercih edilebilir. Çift lens yapısı aynı zamanda gözlüklerinizin dayanıklılığını da arttıracaktır. Dayanıklılık kadar esnek olması da oldukça önemlidir.

Dayanıklı ve esnek bir cam tercih etmeniz darbe aldığınızda kırılıp gözünüze zarar gelmesini engeller. Esneklik camlarda olduğu kadar gözlüklerin ayarlama yerlerinde de önemsenmelidir. Lastikleri esnek gözlük seçtiğinizde gözlükleri daha rahat çıkarıp takabilirsiniz. Böylece kullanımda bir sorun yaşamazsınız. Farklı renk ve boyutlarda kullanıcıların karşısına çıkan kayak gözlükleri, farklı modelleriyle pek çok kişinin ihtiyaç ve isteklerine cevap vermektedir. Gözlük seçiminde teknik özellikler kadar dış tasarımı da pek çok kişi göz önünde bulundurmaktadır. Eğer sade bir tarzınız varsa o zaman siyah, beyaz ya da gri kayak gözlüklerine yönelebilirsiniz. Ancak renkli seçenekleri değerlendirmek istiyorsanız o zaman kayak güzlüğü pembe modellere yönelebilirsiniz. Renkli tasarımlarda gözlüğün çerçevesinin olup olmaması varsa nasıl bir şekilde olduğu etkili olacaktır. Pembenin yanı da kırmızı, sarı ve mavi gibi farklı renkteki çerçevelerle gözlüklere farklı bir hava katılabilir. Kayak gözlüklerinde model tercih edilirken nasıl kullanacağınız oldukça önem taşımaktadır. Örneğin; kask ile birlikte gözlükleri kullanacaksanız daha geniş ve rahat modelleri tercih edebilirsiniz.

Kayak Gözlükleri Çeşitleri

Kayak gözlüğü kadın modelleri birbirinden farklı renklerde ve boyutlarda karşınıza çıkabilir. Güneş gözlüğü her ne kadar ultraviyole ışınlarının zararlarından kişileri korumayı hedeflese de tasarım ve dış görünüş de önemsenmektedir. Dış görünüşü etkileyen önemli şeylerden birisi de seçeceğiniz gözlüğün cam rengi olacaktır. Farklı amaçlara hizmet eden bu cam renkleri girdiğiniz ortamların ışığına, sis oranına göre değişikli göstermektedir. Bu camlar aynı zamanda size farklı bir hava da katmaktadır. Kayak montunuza, pantolonunuza, eldiveninize uygun bir kayak gözlüğü seçmek uyumlu bir görüntü elde etmek için yararlı olacaktır.

Kayak gözlüğü erkek modelleri ise beden olarak farklılık gösterebilmektedir. Diğer gözlüklere göre daha geniş ayarlanabilir bir yapıya sahip olabilmektedir. Kayak gözlükleri güneş gözlüğü boyutunda seçilebileceği gibi büyük de tercih edilebilir. Büyük güneş gözlükleri kaskla kullanılabilmektedir. Dolayısıyla biraz daha esnek olan kayak gözlüklerinin tercih edilmesi kaskla birlikte takılmasını kolaylaştıracaktır. Ancak fazla esnek bir güneş gözlüğü de gözünüzü zararlı ışınlardan korumada yetersiz kalabilmektedir. Dolayısıyla ne gözünüzü çok sıkan ne de gözünüzden düşen bir güneş gözlüğü tercihi yapmalısınız. Çünkü gözünüzü sıkan bir kayak gözlüğü kayak yaparken sizi rahatsız edip performansınızı ve eğlencenizi olumsuz etkileyebilir.

Kayak Gözlükleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kayak gözlüğü seçimi konforlu ve en önemlisi güvenli bir kayak deneyimi için oldukça önemlidir. Kayak gözlüğü seçiminde özellikle camlara oldukça dikkat edilmelidir. Eğer genellikle sisli ve düşük ışıkta kayak yapıyorsanız sarı ve tonlarındaki kayak gözlüğünü seçmeniz mantıklı olacaktır. Gece ve gündüz kayak yapmayı tercih etmek de yine lens seçiminizi etkileyecektir. Eğer kayak yaparken farklı ortamlara ve farklı ışıklara sık sık giriyorsanız o zaman kendiliğinden renk değiştiren kayak gözlüklerini tercih etmeniz mantıklı olabilir. Bunun yanında bazı modellerde lens değiştirme seçeneği de bulunmaktadır. Ortama göre farklı lensleri takıp çıkarabilirsiniz. Alacağınız gözlüğün UVB ve UVA ışınlarına karşı sizi büyük oranda koruyacağından da emin olmanız gerekir. Bunun için özellikle çift camlı kayak gözlüklerine yönelmek mantıklı olacaktır. Çift cam özelliğiyle bu ışınlar zararlı etkilerinden arındırılarak gözünüze yerleştirilir. Seçeceğiniz gözlüğün ultraviyole ışınlarından koruması kadar geniş bir görüş alanı sunması da oldukça önemlidir. Düşük profil bir kayak gözlüğü seçmek, sizin görüş alanınızı daraltabilir. Dolayısıyla etrafınızda rastlayabileceğiniz olumsuz durumları daha erken fark edemeyebilirsiniz. Bu yüzden büyük ve geniş mercekli gözlükleri seçmek akıllıca olacaktır. 

Kayak gözlüğü kabı seçimi de en az kayak gözlüğü seçimi kadar önemlidir. Gözlüğünüzü kullanmadığınız zamanlarda korunaklı ve zarar görmeyecek bir kapta saklamak, aldığınız gözlüğü daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır. Kayak gözlüğü seçiminde bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise gözlüğün size uyum sağlayıp sağlayacağıdır. Özellikle kasklarla birlikte kullanılan kayak gözlük tipinde yüz çevrenizin tipi önem taşıyabilmektedir. Örneğin; eğer elmacık kemikleri çıkık biriyseniz o zaman daha kavisli modelleri tercih edebilirsiniz. Kayak gözlüğünün çerçeveli olup olmaması da yine görüş ve kullanımı etkileyeceğinden tercih noktasında bu konuya da dikkat edilmelidir. Gözlüğü monte etmenize yarayan gözlük lastiklerinin de yeteri kadar esnek ve rahat takılıp kullanılabilir olması önemlidir. Bunu anlamanın en iyi yolu ise olabildiğince fazla modeldeki kayak gözlüklerini denemektir. Bu sayede kendinize en uygun olan kayak gözlüğünü bulabilirsiniz. Seçeceğiniz kayak gözlüğünün sağlam ve dayanıklı olmasına da dikkat etmelisiniz. Sağlam ve dayanıklılığın yanında camın esnek olması da bir o kadar avantaj sağlayacaktır.

Kayak Gözlükleri Özellikleri

Farklı renk ve boyutlarda olan kayak gözlüğü aynalı tasarımlarıyla dikkatleri üzerine kolayca çekebilmektedir. Özellikle profesyoneller için tasarlanmış çerçevesiz aynalı modeller kayak veya snowboard yaparken geniş ve net bir görüş sağlar. Kayak gözlüklerinin temel özelliklerini belirleyen etkenler arasında boyut, kullanılan lenslerin tipi ve sayısı, gözlüğün cam boyutu, gözlüğün tipi ve kullanım kolaylığı yer almaktadır. Kar gözlükleri normal bir güneş gözlüğü tipinde olabileceği gibi kaska monte edilen ve neredeyse yüzün yarısını kaplayan modeller de mevcuttur. Hatta maske tarzında olan kayak ekipmanlarına da rastlamak mümkündür. Gözün neredeyse tamamını kaplayan kayak gözlükleri, sizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumayı hedeflemektedir. Uzun süre nerdeyse pek çok şeyin beyaz olduğu bir yerde kalmak kar körlüğüne sebep olabilir. Buz ve katlardan yansıyan güneşin zararlı ışınları gözünüz doğal korneasını bozabilir. Bu durum nadiren de olsa kalıcı sorunlara yol açabilir. Bunun yanı sıra kayak gözlükleri, kayak yaparken veya snowboard sırasında kaza yapmanızı da önlemeye çalışır. Gözlük takılmadığı zamanlarda bu ultraviyole ışınlar görüş kalitenizi etkileyecek ve etrafı net görememenize sebep olabilecektir. Kullanılan bu kar gözlükleri ise görüş kalitesini arttırarak etrafı daha net görmenizi sağlayacaktır. Net görmek kayak yaparken oldukça önemlidir. Çünkü özellikle kayak sporunda kişiler kar üzerinde hızlanabilmektedir. Dolayısıyla, net görememek bir başkasının pistine girmeyi veya bir başkasına çarpma gibi olumsuz sonuçları doğurabilir. Bu yüzden size en uygun olan kayak gözlüğünü kullanmak hem can, hem de mal güvenliği için önem taşımaktadır. 

Kayak gözlüğü modelleri renklere ve boyuta göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanında kullanılan lenslerin özellikleri de modellerde etkili olacaktır. Lensin asıl görevi güneşten gelen zararlı ışınları filtreleyerek kişiye sağlam ve net bir görüş sağlamaktadır. Bazı kayak gözlüklerinde ortamlara göre farklı lensler kullanılabilmektedir. Örneğin; eğer sisli bir ortamda kayak yapıyorsanız sisin olumsuz etkilerini sizin için ortadan kaldıracak olan lensi kullanmayı tercih edebilirsiniz. Takıp çıkarılabilen bu lensler sayesinde pek çok ortamda kayak keyfinizi devam ettirebilirsiniz. Bazı modellerde 20 den fazla değişik objektifleri lensler sayesinde yakalayabilirsiniz. Gündüz ve gece için de bu lensleri kullanmak mümkündür. Kayak gözlüklerinin bir diğer özelliği ise buğulanmayı önleyici havalandırma sisteminin olmasıdır. Kayak gözlüklerinde yer alan süngerler bu işlevi görmektedir. İçerideki havayı dışarı, dışarıdaki temiz havayı da güvenli bir şekilde içeriye aktaran bu süngerli sistem sayesinde terlemezsiniz. Böylece kayak sırasında dikkatinizi dağıtan faktörler en aza indirilmeye çalışılır. Cildinizin sağlıklı bir şekilde hava alması oldukça önemlidir. Yoksa uzun süre kayak yaptığınızda cildiniz hava alamadığı için terleme, kaşınma, tahriş gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hemen hemen yüzün yarısını kaplayan kayak gözlüklerinde bu durum düşünülmüş ve havalandırma sistemi devreye konulmuştur. Kayak gözlüğü numaralı gözlük kullananlar için de oldukça uygundur. OTG tasarım olarak adlandırılan bu kayak gözlükleri normal hayatında numaralı gözlük kullananlar için tasarlanmıştır. Numaralı gözlük kullanan pek çok kişi bu durumda endişeli olabilmektedir; ancak gözlüğün somun altında yer alan özel kısmına kişiler rahatlıkla gözlüklerini takabilirler. Özellikle gözlükten başka bir şeyle rahat edemeyen veya lens kullanamayan kişiler için bu yöntem oldukça etkili olacaktır. Çerçevesiz olarak tasarlanmış OTG model kayak gözlükleri kişiye net ve geniş bir görüş açısı sunar. 

Kayak Gözlükleri Kullanımı

Kullanılacak olan ürünün kalitesi kadar ürünün doğru şekilde kullanılıp kullanılmaması da etkili sonuçlar alabilmek için oldukça önemlidir. Kayak yapmak bazı kişilerin tutkularından birisi olabilirken bazıları içinse yeni adım atılan bir macera olabilmektedir. Dolayısıyla hem profesyonel, hem de amatör kişilerin uğraştığı hem eğlendiren, hem de öğreten bu spor birtakım ekipmanların varlığını gerekli kılmaktadır. Bunlardan birisi de kayak gözlükleridir. Kayak gözlükleri, kar körü olmamak için oldukça önemli bir ekipmandır. Dolayısıyla kişiler hem daha keyifli bir kayak deneyimi yaşamak, hem de kendi ve etrafındaki kişilerin can güvenliklerini sağlamak için gözlük kullanmaları mantıklı bir hareket olacaktır. Kayak gözlüğü özellikleri hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak bu konuda oldukça yardımcı olabilir. Ancak kayak gözlükleri modelleri boyut, tasarım ve kullanım olarak farklılık gösterdikleri için seçtiğiniz kayak gözlüğünün özelliklerine hâkim olmak kullanım açısından oldukça kolaylık sağlayacaktır. Kayak gözlüklerini doğru ve etkili bir şekilde kullanabilmek için doğru model ve tasarımdaki kayak güneş gözlüğünü seçmek mantıklı olacaktır. Bu noktada yüz yapınız oldukça önemlidir. Eğer dar bir göz yapınız varsa o zaman küçük camlı güneş gözlükleri tercih edilebilir.

Kayak güneş gözlükleri veya kaska monte edilebilir kayak gözlükleri mutlaka kaymaya başlamadan önce dikkatli bir şekilde oturtulmalıdır. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde gözlük kullanımı için doğru şekilde göze veya kaska oturtulması gerekmektedir. Gözlükler göze veya kaska takılabileceği gibi aynı zamanda tamamen yüze de oturtulabilmektedir. Yüzün tamamını kaplayan ve aynı zamanda kayak gözlüğü bulunduran bu maskeler, farklı tasarımlarıyla pek çok kişinin dikkatini çekebilmektedir. Kask olarak tercih edilenlerin kullanımı biraz daha farklıdır. Maskenin alt yani ağız kısımlarının ayarının doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Özellikle kayak ile extrem spor yapmak isteyen kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Yüzün tamamını kaplayan ve kullanıcının nefes alış verişini eski kalitesinde muhafaza eden bu maskeler, herhangi bir kaza anında da sporcuyu koruyabilmektedir. Özellikle yarışlarda yüksek sürat düşünüldüğünde birtakım kazaların yaşanması mümkündür. Bu tarz kaza anlarında korunmasız olan alt yüz yaralanabilmektedir. Sert malzemeden yapılmış olan ve tüm yüzü kaplayan maske gözlükler, çene kırılmalarını da engelleyebilir. Dolayısıyla kayak gözlüğü maske tercihi pek çok kişinin hem can, hem de mal güvenliğini koruyabilmektedir. 

Kayak Gözlükleri Fiyat Aralıkları

Kayak yapmak pek çok kişinin tatillerde tercih ettiği sporlardan birisidir. Hem eğlenceli vakit geçirebilmek, hem de kayak sporunu öğrenmek isteyen kişiler ister kiralayarak ister de kendi ekipmanlarını alarak kayak macerasına katılmaktadır. Kayak yapmak pek çok kişi tarafından tercih edildiği için ekipmanların fiyat aralıkları pek çok kişinin ihtiyacını karşılayacak şekilde üreticiler tarafından belirlenmiştir. Diğer ekipmanlarda olduğu gibi kayak gözlerinde de kullanılan malzemenin kalitesi oldukça etkili olacaktır. Kaliteli malzeme kullanımı hem kişilerin kayak yaparken güvenliği, hem de uzun ömürlü kullanım için oldukça önemlidir. Kayak gözlük fiyatları genel olarak boyut, kullanım rahatlığı, işlevsellik gibi pek çok özelliğe göre farklılık göstermektedir. Boyutların farklılık göstermesinin sebepleri arasında kayak gözlüklerinin farklı şekillerde kullanılabilmesi yer almaktadır. Örneğin; gözlükler kask ile kullanılabildiği gibi şapkalarla da kullanılabilir. Kask ile kullanılacak olan gözlüklerin sorunsuz bir şekilde kaska monte edilebilir olduğundan emin olmak daha sağlıklı olabilir. Kaska olması gerektiği gibi oturtulmayan gözlükler, kayak esnasında gözünüzden veya kaskınızdan ayrılabilir. Böyle bir durumda hem kendinizi, hem de arkanızda bulunan bir başka kişiyi tehlikeye atabilirsiniz. Dolayısıyla eğer kask ve gözlük ikilisini kullanacaksanız o zaman seçeceğiniz gözlüğün kaska kolay bir şekilde monte edildiğinden emin olmalısınız. Gözlüklerin rahat ve güvenli bir şekilde kaska takılabilmesi de fiyatları etkileyen bir başka konu olacaktır. 

Kayak gözlükleri fiyatları ise kaska takılabilen büyük kayak gözlüklerinden farklılık gösterebilir. Kayak güneş gözlükleri adından da anlaşılacağı üzere normal güneş gözlükleri boyutundadır. Ancak normal güneş gözlüklerinden bazı noktalarda farklılık taşıdığından bu durum fiyatlarda da kendisini gösterecektir. Kullanım olarak normal güneş gözlüklerini andırsa da gözlük camlarında kullanılan filtreler, farklı özellikler taşıyacaktır. Kayak gözlüğü büyük tercih edildiğinde de bu durumun fiyatlara yansıması oldukça olasıdır. Gözlüklerde geniş açıya sahip oval kesim, otomatik uyum sağlama özelliği, ikili lens, kask ile uyum, sis engelleyici gibi farklı özelliklerde fiyatlarda oldukça etkilidir. Hem kaskla, hem de şapka altında rahatlıkla kullanılabilecek olan birbirinden farklı kayak gözlük modellerine Hepsiburada'dan ulaşabilir, ürünlerin detaylı açıklamalarının yanında mevcut olan kullanıcı yorumlarını da okuyarak deneyimlerden de yararlanabilir böylece kendinize en uygun olan kayak gözlüğünü seçme fırsatını yakalayabilirsiniz. 

Kayak Gözlüğü Nasıl Kullanılır?

Uzun süre kayak yapan kişileri karın olumsuz yanlarından korumak için kullanılan kar gözlükleri, bir diğer ekipman olan kasklarla birlikte çıkmayacak şekilde kaska ve gözlere oturtularak kullanılır.

Hangi Kayak Gözlüğünü Almalıyım?

Kullanacağınız ortamdaki ışığa ve bedeninize uygun olan kayak gözlüğü, sizin için uygun olan kayak gözlüğü olacaktır. Dolayısıyla kullanacağınız alan gözlük seçiminde belirleyici olacaktır. 

Kayak Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Kayak gözlüğü seçiminde camların renkleri kullanım amacına göre seçilmelidir. Derinlik algısı, görünür ışık tanımlama gibi pek çok özellik gözlük camlarında değişiklikler meydana getirdiği için düşük ışıklı veya sisli ortamlarda sarı renge sahip gözlükler tercih edilebilir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kayak Gözlükleri

804 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 49 / 804 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?