Hediyelik Fidanlar

Hediyelik Fidan

Hediyeler

Hediye, genellikle değer verilen kişilere alınmakta ve onlara duyulan sevginin, yakınlığının, ilginin bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Özellikle yakın çevredeki insanlar hediyeleşmek yaygın bir durumdur.

Çok yakın bir arkadaşa, sevgiliye, yakın akrabaya, aileye hediye almak onlara duyulan sevginin bir göstergesidir. Özellikle yakınlarımızın hayatlarındaki önemli olaylara hediyeyle eşlik etmek büyük bir destek göstergesidir. Örneğin; yeni evlenen yakın bir arkadaşa alınan hediye, sevdikleri bir şey veya bir ihtiyaçları olarak seçilebilir. Bu sayede hem çifte verilen değer gösterilmiş olunur, hem de bir ihtiyaçları karşılanarak destek olunmuş olunur. 

Benzer şekilde bir yakının işe girmesi, ev sahibi olması, doğum yapması gibi önemli olaylarda da sıkça hediye alınmaktadır. Karşı tarafa hediye verilmesi kadar kişinin kendisine hediye verilmesi de oldukça güzel bir histir. Bu sayede kişi değer gördüğünü, desteklendiğini, önemsendiğini hisseder.

Ancak hediye kültürü her zaman yalnızca yakın çevreyle gerçekleşmemektedir. Her kültürde hediyeleşmenin farklı bir anlamı, bağlamı vardır. Bu değişiklik aynı ülke sınırları içinde bölgesel olarak değişiklik gösterebildiği gibi ülkeler arası olarak da değişiklik gösterebilir.

Hediye kavramı özellikle doğu kültüründe yaygın bir kavramdır. Bunun sebebi ise batının daha bireysel kültüre sahip olması nedeniyle kişilerarası ilişkilerin daha mesafeli bir şekilde ilerlemesidir. Kişiler birbirlerinin hayatlarından çok fazla haberdar olmamakta, çok yakınları dışında diğer insanlarla yakın iletişim kurmamaktadır. 

Doğu kültürünün daha toplumcu, kişilerarası ilişkilerin daha gelişmiş olduğu bir kültür oluşu nedeniyle hediyeleşme gibi çeşitli iletişim biçimleri daha sık görülebilmektedir. Ayrıca hediyeleşmenin sınırları da çok yakınlarla sınırlı kalmayıp, daha verici bir şekilde başka insanlara da genişleyebilmektedir. 

Toplumsal ilişkilerin gelişmiş olması, kişilerarası ilişkilerin daha yakın olması, kişilerin birbirleriyle daha fazla iletişimde olması demektir. İletişimin fazla olması kişilerin birbirleri için önemli olayları bilmesine olanak tanır. Bu sayede insanlar birbirleri için iyi ve kötü günlerin farkında olarak birbirlerine destek olabilirler. Hediye kavramı da bu noktada devreye girmektedir. Kimi zaman değer verdiğimiz kişilere bu değeri göstermek için, kimi zaman destek vermek için, kimi zaman ise bir dargınlığı düzeltmek için hediye alınabilmektedir.

Toplulukçu kültürlerde hediye alınması yalnızca yakın çevreyle sınırlı değildir. Çok yakın olunmasa da bir ortak çevrenin paylaşıldığı ya da bir şekilde bağlantının bulunduğu kişilerin önemli günlerinde hediyeleşmek oldukça yaygındır. Örneğin; yakın bir arkadaşa hediye alınırken onun değer verdiği dostlarına da tanışılmasa da hediye alınabilmektedir. 

Toplumsal anlamda hediyeleşmek Türkiye’de oldukça yaygındır. En büyük örneği, apartmana yeni taşınan birine hoş geldin ziyaretine gidildiğinde hediyeyle gidilmesi verilebilir. Taşınan kişi tanınmadığı halde, apartmana kabul edildiğine, iş birliğine hazır olunduğuna dair bir işaret ve iyi niyet göstergesi olarak hediye alınabilmektedir. Benzer şekilde yeni bebek sahibi olan çiftlere hediye alınması, bebekle ilgili bir ihtiyaçlarının karşılanması da yaygın bir durumdur.

Hediye Almak

Hediye almak bazı kişiler için oldukça kolay bir durumken kimi insanlar zorlanmaktadır. Eğer yakın birine hediye alınıyorsa, bu kişi yakından tanındığı için neyi sevip neyi sevmeyeceğini bilmek daha kolaydır. İhtiyaçları da bilindiğinden hediye alınırken bunlara dikkat edilebilir.

Ancak bazen hangi hediyenin daha iyi olacağı hakkında karar verilemeyebilir. Özellikle çok yakından tanınmayan kişilere hediye alınacağında hangi hediyenin hoşlarına gideceğini kestirmek zordur. Ek olarak nikah, düğün, yeni ev sahibi olan kişilere ev hayırlaması gibi özel günlerde uyumlu ve kullanışlı hediyeler almak gerektiğinden hediye seçmek zorlaşmaktadır.

Bu tarz durumlarda herkesin hoşuna gidebilecek, herkesin rahatlıkla kullanacağı klasik hediyeleri seçmek avantaj sağlamaktadır. Bu tarz hediyelerde ise hediyelik fidanlar öne çıkmaktadır.

Hediyelik Fidanlar

Fidanları sevmeyen insan sayısı oldukça azdır. Hem görüntü olarak hem de sağlık açısından insanları mutlu edebilen oldukça klasik ve pratik bir hediyedir. Özel günlerde sıklıkla tercih edilen ve büyük anlam taşıyan hediyelerdir. Çünkü bazı hediyeler çok maddesel olduğundan kırılma, bozulma, kaybetme gibi durumlar yaşanabilmektedir. Ancak fidan bir yaşamı temsil ettiğinden kaybolması mümkün değildir. Ayrıca kalıcı bir iz bırakması açısından da oldukça hoş bir hediyedir.

Hediyelik Fidan Seçimi

Fidanların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler içerisinde hediyelik fidan seçimi yaparken dikkat edilebilecek birkaç nokta vardır.

İlk olarak, fidan seçilirken bakımı kolay türler seçilirse hediye edilen kişi için büyük rahatlık olacaktır. Çok fazla su istememesi, çok güneşli ya da çok sıcak gibi özel durumlara ihtiyaç duymaması önemlidir. Çünkü bu sayede bitkinin yaşama ihtimali artmakla birlikte yaşayabileceği ortam sayısı da artmaktadır. Dolayısıyla hediyeyi alan kişi isterse balkonunda isterse bahçesinde yetiştirebilir.

İkinci olarak, hediyelik fide alınırken hangi tür alındığı önemlidir. Çünkü ulaşacağı boy, genişleme miktarı önemlidir. Fidan hediye edilecek kişinin bahçesi yoksa balkonu için uygun bir bitki olması önemlidir.

Hediyelik Fidan Çeşitleri

Fidanların pek çok çeşidi bulunmaktadır. Özellikle bahçelerde oldukça güzel görüntüler veren çeşitli çiçek fidanları ve hediyelik ağaç fidanları bulunmaktadır.

Çam, fidan çeşitleri arasında oldukça yaygın bir türdür. En dayanıklı türlerden biridir. Her yerde kolayca yetişebilmesiyle herkesin hayat şartlarına uyum sağlayabilecek garanti bir hediyedir.

Mavi Ladin, görüntü olarak çamdan daha minyon bir görüntüye sahiptir. Mavi rengiyle oldukça hoş bir görüntü sunmaktadır. Balkonlara, bahçelere oldukça yakışmaktadır.

Batı Mazısının saksılardaki hali oldukça küçük olsa da iyi bakıldığında oldukça görkemli bir görüntüye kavuşabilmektedir. Genellikle bahçelerde kullanılmaktadır. Balkon veya ev içi için iyi bir hediye olmamaktadır. 

Lavanta Fidanı, hem kokusuyla hem de rengiyle oldukça dikkat çeken ve tercih edilen bir fidan türüdür. Yaprakları ve çiçeklerinin şifalı olduğu söylenmektedir. 

Erguvan ağacı fidanı, baharla birlikte açan çiçekleri, renkleriyle insanları büyüleyerek bulunduğu ortamlara adeta görsel bir şölen sunmaktadır. 

Kiraz ağaçları çiçeklerinin güzelliğiyle dillere destan bir ağaç türüdür. Parklarda, bahçelerde peyzaj yapılırken güzel görüntüsü nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sebeple bahçelere oldukça yakışan, bahar aylarında büyülü bir görüntü veren fidanlardandır. Hediyelik fidan olarak oldukça güzel bir seçimdir.

Hanımeli Fidanı, zarif görüntüsü ve kokusuyla gözde çiçeklerden biridir. Balkonda kolayca yetişebildiği gibi bahçelere de oldukça yakışmaktadır. Bu nedenle hediyelik fidan için de iyi bir seçim olacaktır.

Yasemin fidanı da görüntüsünün yanı sıra kokusuyla oldukça tercih edilen güzel bir çiçektir. Birçok parfümde de kullanılan yasemin özü, bahçeye yayacağı koku ile keyifli anları daha da keyifli hale getirecektir.

Hediyelik Fidan Bakımı

Fidanların bakımı türlerine göre oldukça değişiklik göstermektedir. Kimisi fazla su isterken kimisi az su istemekte, kimisi güneşi çok severken kimisi yalnızca güneşin yansımasını istemektedir. Bu nedenle fidan alınırken bakımı hakkında araştırma yapılması önemlidir. Yanlış bakıldığı takdirde fidanlar zarar görebilmektedir.

Hediyelik Fidan Ne Zaman Alınır?

Hediyelik fidanlar, fidanların yetişmeye uygun olduğu dönemlerde hediye edilmelidir. Her fidanın yetişme sürecinde ihtiyaçları farklı olduğundan alınabileceği zamanları da değişmektedir. Ancak her zaman için mutlaka güzel hediyelik fidan türleri bulunabilmektedir.

Hediyelik Fidan Fiyatları Nasıldır?

Fidanlar ne kadar hassas olduklarına ve ne kadar bulunabilir, yaygın olduklarına göre fiyat bakımından değişiklik göstermektedir. Ek olarak hediyelik fidan fiyatları fidan türünün ne kadar talep gördüğünden de etkilenmektedir. Bu nedenle değişken bir piyasa olduğundan sabit bir fiyat söylemek zordur. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hediyelik Fidan

5671 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 5671 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000013