Sayısal hesaplama işlemi, M.Ö. 2000'li yıllarda abaküslerin hareket edebilen topları ile basit olarak yapılmıştır. O dönemlerde daha çok alan hesaplamaları ve astronomik gözlemlerde kullanılan abaküsler, günümüzde de farklı renk ve çeşitlerde üretilir ve ilkokulun başlangıcındaki çocuklar için sayma işlemini öğrenebilmeleri adına oldukça yardımcıdır. Abaküsler, manuel olarak kontrol edilmelerinden dolayı pek doğru sonuçlar vermediği için 17. yüzyıl itibariyle yalnızca basit işlemlerde kullanılabilmiştir. Bu nedenle profesyonel hesaplamalar yapabilen hesap makinelerine ihtiyaç duyulmuştur. 1970'li yıllarda elektronik hesap makineleri üretilmeye başlamış ve mekanik hesap makinelerinin kullanımı sona ermiştir. Elektronik hesap makinesi, 20. yüzyılın en önemli buluşlarından biri olmuş ve hesaplama için gereken maliyetleri düşürerek hesaplama hatalarını da ortadan kaldırmıştır.

Hesap Makinesi Nerelerde Kullanılır?

Hesap makinesinin kullanımı belli bir alana özgü değildir. Çünkü en basit hesaplama işlemleri bile günlük hayatta sıklıkla yapılır. Evlerde bile yapılmasına gerek duyulan matematiksel işlemlerin tümü yani toplama, çıkarma, çarpma ve bölme; hesap makinesi ile hızlıca ve kolaylıkla yapılır. İş yerlerinde ise kullanımı bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü hesaplama işlemleri yalnızca muhasebe departmanı için değil, tüm çalışanlar için gereklidir. Bu alanlarda standart hesap makinesi kullanımı uygundur. Ancak eğitim hayatında kullanışlı olan bilimsel hesap makinesidir. Üniversitelerde, özellikle mühendislik fakültelerinde verilen ve ileri seviyede matematik içeren derslerde çok fonksiyonlu hesap makinesi kullanılması gereklidir. Başka bir hesap makinesi çeşidi olan finansal hesap makinesi de bankacılık gibi yoğun finans işlemlerinin olduğu sektörlerde kullanılır ve büyük kolaylık sağlar. Kısaca, hesap makinesi her alanda büyük bir yardımcıdır.

Hesap Makinesi ile Hangi İşlemler Yapılır?

Standart hesap makinelerinde yapılan işlemler toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel işlemlerdir. Buna ek olarak yüzde(%) hesabı da en çok kullanılan fonksiyonlardan biridir. Özellikle fatura hesaplaması yapılırken KDV'li toplam fatura tutarı bu fonksiyon kullanılarak belirlenir. Bilimsel hesap makinesi ile çok karmaşık işlemler bile birkaç saniye içinde yapılabilir. Ara sonuçlar toplanabilir, eski sonuçlar saklanıp sonradan tekrar kullanılabilir; trigonometrik, istatistiksel ve ileri matematik fonksiyonları sağlanabilir. Türev ve integral hesaplamaları için açıların sinüs, cosinüs, tanjant ve cotanjant değerleri hesaplanabilir. Sayıların üs ve karekökü alınabilir, logaritma değerleri hesaplanabilir, pi (π) sayısıyla direkt olarak çarpma işlemi yapılabilir. Bunların yanında, hesaplamalarda bazı temel veriler olan derece, radyan, gradyan birimlerinden herhangi biri seçilebilir. Bilimsel hesap makinelerinin programlanabilme özellikleri de vardır ve mühendislik hesap makinesi olarak da bilinir. Finansal hesap makinesinde ise faiz türleri hesaplama gibi birçok fonksiyon gerçekleştirilebilir. Bu makineler çok fonksiyona sahip olduğu ve birçok detay içerdiği için kullanımı konusunda bir uzmandan yardım alma gerekliliği doğabilir. Finansal ve bilimsel hesap makineleri, piyasada akıllı hesap makinesi olarak da adlandırılır.

Her İhtiyaca Uygun Hesap Makinesi Çeşitleri Hepsiburada'da

Hepsiburada, ihtiyaca göre çantada da taşınabilecek kadar küçük veya ofiste rahatça kullanılabilecek büyük boyutta hesap makinelerini ürün kataloğunda bulundurur. Hepsiburada'da, zevke göre tercih edilebilecek farklı renklerde hesap makinesi çeşitleri mevcuttur. Pembe, mor renkteki hesap makineleri kadınların ilgisini çekebilir. Hesap makinesi konusunda bilinen belli markaların farklı görsellere sahip fonksiyonlu hesap makineleri Hepsiburada'dan tedarik edilebilir. 

Hesap makinesi fiyatları, özelliklere göre değişkenlik gösterir. Yapılabilen işlemlerde büyük farklar bulunmasa bile tasarımdan kaynaklanan fiyat farklılıkları da olabilir. Fonksiyonlu hesap makineleri ise ileri düzeyde hesaplamalar yapabildiği ve kullanıcıya büyük kolaylıklar ile zamandan kazanç sağladığı için nispeten yüksek fiyattadır. 

Evde, iş yerinde ya da eğitim hayatınızda sürekli olarak ihtiyaç duyduğunuz hesap makinesini Hepsiburada'nın sahip olduğu ürün seçeneklerini inceleyerek belirleyebilir ve Hepsiburada'nın sunduğu fırsatlarla hemen temin edebilirsiniz.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Hesap Makinesi Fiyatları

602 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Casio
  2. Ofica
  3. Canon
  4. Rubenis
  5. Gıpta
  6. Noki
  7. Bigpoint
  8. Kadıo
  9. Kraf
  10. Puzzle
  11. Daxi
  12. MAS
  13. Caslo
  14. Ticon
  15. CATIGA
  16. Citizen
  17. Tangy
  18. Texas Instruments
  19. Sarff
  20. Permasharp
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15238/15298
Başa dön