Hesap Makinesi

Hesap Makineleri

Birçok cihaz ve icat zaman içerisinde evrime uğrayarak adeta dönüşüm geçiriyor. İlk oluşturulduğu günden beri tasarım ve teknoloji olarak değişen ürünlerden biri de hesap makineleri. Dünyanın farklı ülkelerinde 7'den 77'ye birçok insanın ihtiyaç duyduğu nadir teknolojik aletlerden biri olan hesap makinelerinin atası aslında anaokullarında ve ilkokullarda çocuklara öğretilen abaküstür. Rengarenk boncukların sırayla dizildiği boncuklar aracılığıyla sayıları, sayı saymayı ve basit hesap yapmayı öğrenen çocuklar büyüdükçe yapılan hesaplarla birlikte ihtiyaçları da değişti ve hesap makinelerini kullanmaya başladı.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte basit aritmetik hesaplamalar yapmak için kullanılan hesap makineleri, karekök hesaplamadan trigonometri, hiperbol ve istatistik konusunda insanların en büyük yardımcısı konumunda. Nasıl telefonlar teknolojinin ve bilimin gelişmesiyle birlikte küçülerek ceplerimize girdiyse hesap makinesi de teknoloji ile birlikte hem küçüldü hem de akıllandı. Günümüzde piyasadaki birçok hesap makinesi çok karmaşık formülleri ve hesaplamaları birkaç saniye içerisinde tamamlayarak sonucu kullanıcıya aktarabiliyor. 

Hesap Makinesi Boyutları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yıllar içerisinde yaklaşık 30 kilogram ağırlığa sahip olan ve binlerce dolara satılabilen hesap makineleri hem fiziksel olarak hafifledi hem de fiyatları ciddi oranda düştü. Piyasaya ilk çıktığında 20 ile 30 kilogram arasında değişen hesap makineleri günümüzde bu ağırlığın kat kat altında seyrediyor. Şu an piyasada olan ve satılan birçok hesap makinesi birkaç yüz gram ağırlığındadır. Ortalama olarak günümüzde piyasaya sunulan hesap makineleri yaklaşık 250 gram ağırlığında. 

Hangi Meslekler Hesap Makinesi Kullanıyor?

Günümüzde cep telefonları ve bilgisayarların yazılımlarının içinde bulunan hesap makineleri, halen birçok sektörde kritik bir öneme sahip. Esnaflar, işletmeciler, garsonlar hesap makinesini kullanan meslek gruplarının başında geliyor. 

Öte yandan sayıların hayati öneme sahip olduğu bankacılık, finans ve mühendislik sektörlerinde de hesap makineleri yoğun olarak kullanılıyor. Otoyol, köprü, bina ve fabrika inşaatı yapan mimarlar da yapıların sağlamlığı için net bir sonuca ihtiyaç duyduğu için hesap makinelerini kullanıyor. Öte yandan matematik ve mühendislik bölümlerinde ders veren akademisyenler de hesap makinelerine sık sık başvuruyor. 

Buna ek olarak hesap makinelerine olan güven, cep telefonu yazılımlarına olan güvenden çok daha yüksek. Türkiye'de birçok işletmeci ve esnafın müşteriyle pazarlık yaparken hesap makinesini göstererek anlaşması bile hesap makinesinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gözler önüne koyuyor. Dolayısıyla her ne kadar yazılımlar aracılığıyla cep telefonu, tablet ve bilgisayarların içinde de yer almaya başlayan hesap makineleri fiziksel birer cihaz olarak halen önemini ve değerini koruyor. 

Hangi Derslerde Hesap Makinesi Kullanılır?

Günümüzde hesap makineleri her bütçeye ve her ihtiyaca uygun olarak geliştiriliyor. Fiyatlarının ucuzlaması ile birlikte okullarda öğrencilerin tercih edebileceği hesap makinesi çeşitleri de arttı. Okul müfredatlarının değişmesiyle birlikte ve üniversiteye giriş sınavlarına yeni matematik ve fen bilimleri konularının eklenmesiyle hesap makineleri öğrencilerin alıştırma yapması için büyük bir öneme sahip. Türkiye'de bazı okullarda ve derslerde hesap makinesi kullanımına izin verilirken başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülkede hesap makinelerinin ilkokullarda kullanılmasının çocukların gelişimine ne denli etkisi olduğuna dair bazı araştırmalar yapılmaya devam ediliyor.

İlkokullarda öğrenciler toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi basit dört işlemleri yapabilirken lise son sınıflarda ya da üniversitelerin fen fakültelerinde derslerine ve sınavlarına çalışan öğrenciler daha kompleks işlemler yapabilen bilimsel hesap makinelerini kullanabiliyor. İlköğretim öğrencilerinin basit hesaplamalar yapması için ekran boyutları da küçük olurken bu modellerde karmaşık formül hesaplamaları müfredat gereği tercih edilmiyor. 

Farklı bütçe seçeneklerine uygun olarak farklı boylarda ve ekran büyüklüklerinde hesap makineleri piyasada yer alıyor. Mühendislik, matematik ve işletme gibi fakültelerde okuyan öğrencilerin tercihi ise farklı hesaplamalar yapabilen ve formülleri bilen bilimsel hesap makineleri oluyor. Bu tür hesap makineleri yüzlerce farklı fonksiyonu ve formülü kullanarak problemlerin çözülmesine imkan tanıyor. Daha karmaşık hesaplama yapıldığı için bu tür hesap makinelerinin ekranları diğer versiyonlara göre daha küçük olabiliyor. Öğrencilerin tercihleri trigonometri, hiperbol, logaritma, permütasyon, istatistik, kesir işlemleri ve köklü işlemleri yapabilen fonksiyonel hesap makineleridir. Fakat hem okullarda hem de gündelik hayatta esnafların ve ticaretle uğraşanların birincil önceliği farklı. Hesap makinesini kullanan birçok insan hesap makinesinde yüzde hesaplamak için cihazı eline alıyor. 

Özellikle ilköğretim ve lisede matematik ve aritmetik derslerinde sık sık tercih edilen hesap makineleri kimya ve fizik gibi formüllerin çok yoğun ve öne çıktığı derslerde de kullanılıyor. Bu tür dersler için özel olarak geliştirilen ve hazır formüllerin olduğu modeller hem öğrenciler hem de veliler tarafından daha sık tercih ediliyor.

Hesap Makinesi Çeşitleri

Öncelikle hesap makinesinin üzerindeki tuşlara bakmakta fayda var. Basit hesap makinelerinde açma-kapama düğmesi ve rakamlar yer alırken bazı modellerde "00" ve "000" tuşları yer alır. Bunların olması büyük ya da küçük hesaplamalar yaparken kullanıcıya kolaylık yapmaktır. 

Öte yandan daha fazla özelliğe sahip olan fonksiyonel hesap makinelerinde genelde formülasyon ve karekök işaretleri bulunabilir. Bu sayede tek bir tuş aracılığıyla zor problemler çözülebilir ya da çözülmesine yönelik bir adım atılır. Bu tür hesap makinelerinde farklı tuşlara arka arkaya basıldığında yeni özelliklerin çıktığı kombinasyonların oluştuğunu da hatırlatmakta fayda var.

Hesap makineleri küçülse de cihazlar üzerindeki ekranlar ya aynı kaldı ya da daha da büyüdü. Birçok marka günümüzde LCD ve LED tipi ekran kullanıyor. Ekranların boyutu da büyürken bu özellik de kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik pozitif bir adım olarak dikkat çekiyor. Zira karmaşık hesaplamalar sırasında en ufak bir rakamın bile hayati bir önemi olduğu gerçeğini kimse yadsıyamaz. 

Günümüzde güneş enerjili hesap makineleri bol bol kullanılıyor. Güneş enerjisi kullanmayan hesap makinelerinde ise genelde iki tür pil tercih ediliyor. Geliştirilen bu tür hesap makineleri genelde erişimin çok kolay olduğu standart AAA tipi pil ile çalışırken bazıları da saatlerde de kullanılan küçük piller ile hesap yapabiliyor. Bu tür pilleri de genelde hesap makinesinin kasasının arkasındaki bölmeden çıkarmak oldukça kolay. 

Güneş enerjisiyle çalışan hesap makineleri de gücünü ortamdaki aydınlıktan alabiliyor. Güneş enerjisi kullanan hesap makinelerinde genelde açma-kapama düğmeleri bile bulunmuyor. Bunların üzerini kapatan bir kapak bulunuyor ve kapak kapanınca cihaz kendi kendine kapanıyor. 

Hesap Makinesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hesap makinesi seçerken en önemli önceliğiniz bu cihazların hafızaları ve ekstra özellikleridir. Zira farklı formül ve kodların kullanıldığı hesap makinelerini ilkokul öğrencileri de kullanabilir, mühendisler de kullanabilir. Dolayısıyla hafızası büyük olan ve formül hesaplamaları yapabilen çok fonksiyonlu hesap makineleri daha uzun vadeli bir kullanım sunar. 

Hesap makinelerinin hafızaları da tüketicinin tercihini etkileyen faktörlerden biri. Hesap makineleri yapıları gereği bir belleğe ihtiyaç duymaktadır. Bu bellekler hesap makinesinin ne kadar karmaşık hesaplamalar yapabileceğine bağlı olarak daha büyük ya da daha küçük olabilir. Dört işlem ve aritmetik problemleri için genelde hesap makinelerinin bellekleri son sayıyı kaydeder ve o sayı üzerinden hesaplama yapar. Bu sayıyı silmek için cihazın üzerinde C (İngilizce temizle anlamına gelen Clean) yazan tuşa basmak yeterli olur. 

Daha karmaşık hesaplamalar yapan ve formülleri kullanan modeller hafızalı hesap makineleri olarak kayıtlara geçiyor. Bu modellerde daha sonra kullanılmak üzere elde edilen sayılar hafızada tutulur. Böylelikle daha büyük bir hafıza ile birlikte hesap yapma kapasitesi de artar. 

Birçok hesap makinesi üzerinde bulunan M+ ve MR özelliği çoklu hesaplama yapmak için büyük bir öneme sahiptir. M tuşu hafıza anlamına gelirken M+ tuşu da hafızaya alınan sayı üzerine toplama yapmak için kullanılır. Örneğin M+'ya tıkladığınızda daha sonra yapacağınız bir işlemde hafızaya alınan sayıyı kullanabilirsiniz. Hesap makinelerinde yer alan MR (Memory Result -Türkçesi Hafıza Sonucu) tuşu işlem sonucunu size gösterebilir.

Hesap Makinesi Marka ve Modelleri

Teknolojinin gelişmesiyle birçok markanın hesap makinesi üreterek son kullanıcıya ulaşma yarışı da hız kazandı ve rekabet de kızıştı. Günümüzde birçok marka hesap makinesi üreterek bunları piyasaya sürüyor. Casio hesap makineleri ise bu konuda en bilinenlerden.

Günümüzde özellikle uluslararası hesap makinesi pazarında Japon ve ABD markalarının yoğunlaştığını görmek mümkün. Özellikle Japonya ve ABD merkezli köklü şirketler teknoloji yatırımlarını erken yaparak hesap makinesi pazarında kendilerine bir yer bulabildiler. 

Japonya’da kurulan Canon ve Casio gibi markaların yanı sıra ABD’de kurulan Hewlett-Packard ve Texas Instruments pazarın büyük bir bölümünü kaplıyor. Öte yandan Türkiye'de Kraf, Kadio, Karce, Rubenis, Citizen ve Ofica gibi markalar da tüketicinin tercih ettikleri markalar arasında yer alıyor. 

Hesap Makineleri Nasıl Ayarlanır?

Günümüzde birçok karmaşık ve akıllı cihaz, tüketici deneyimini zorlaştırırken hesap makinelerini kullanmak çok daha kolay bir hal alıyor. Hesap makinesi kullanırken üzerindeki rakamlara ve ekstra özelliklere sahip tuşlara aşina olmak çok büyük bir önem arz ediyor. 

Fonksiyonlu hesap makinelerindeki tuşlar üzerinde yer alan özellikleri önceden bilmenin faydaları var. Hesap makinelerinin kutularından çıkan yönlendirici kitapçıklar ve broşürler hesap makinesinin bu tür farklı ve faydalı özelliklerini anlamada zaman kazandırır. 

Kök alma, üslü sayıları hesaplama, trigonometri ve permütasyon alma gibi işlemler için tek tuş hem zaman kazandırır hem de kullanıcının doğru yanıta ulaşmasını sağlar. 

Hesap makinesi farklı şekillerde çalışabilir. Şu an piyasadaki birçok hesap makinesi iki farklı şekilde kullanılıyor. Bunlardan birinci versiyonunda toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi basit işlemlerde rakamlar arasına +, -, / ve x işaretleri kullanılıyor. Buna infix yani içine ekleme yöntemi deniliyor. Birçok hesap makinesi bu formülü kullanarak çalışıyor. Yani 3 ile 5'i toplamak için 3 + 5 yazıldıktan sonra eşittir (=) işaretine basmak gerekebiliyor. 

Piyasada bulunan diğer hesap makinelerinde ise postfix yani sonuna ekleme özelliği yer alıyor. Bu sistemi kullanan hesap makinelerinde rakamlar yazıldıktan sonra yapılmak istenen işlem seçiliyor (toplama, çıkarma, bölme ya da çarpma) ve sonuç bir anda karşımıza çıkıyor. 

Cep telefonlarına benziyor

Hesap makinesi tasarımına dikkatli bir şekilde bakılmadığında cep telefonlarına benzetilebilir. Fakat hesap makinesinin üzerindeki tuşlar cep telefonlarından ve ev telefonlarından farklı bir şekilde dizilmiştir. Cep telefonlarında genelde yukarıdan aşağıya 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0 şeklinde tuşlar sıralanırken hesap makinelerinde aşağıdan yukarıya benzer bir düzen vardır. Hesap makinelerinde 7-8-9-4-5-6-1-2-3 şeklinde bir düzen oluyor. 

Hesap makinelerini geliştirenler bu tasarımı 1950'lerde oturtmuş durumda. Bu konuda net bir bilgi yer almazken birçok uzman küçük rakamların aşağıda yer almasının veri girişi yaparken kolaylık sağladığını tahmin ediyor. 

Eski Hesap Makineleri Kıymetleniyor

Piyasaya çıktığı günlerde adeta bir statü göstergesi olan hesap makineleri günümüzde seri üretimin hız kazanmasıyla birlikte daha ulaşılabilir oldu. Birçok markanın rekabet ettiği hesap makinesi pazarında da aynı eski model otomobillerde olduğu gibi bir koleksiyonerlik akımı başladı. 

Günümüzde birçok koleksiyoner, en temiz ve kullanılabilir durumdaki vintage hesap makinelerini toplamaya başladı. Bit pazarlarından ya da ikinci el müzayedelerinde diğer koleksiyonerlerle rekabet haline giren insanlar 1970'lerde ve 80'lerde üretilen hesap makinelerine çok ciddi paralar ödemeye başladı.

Fakat genelde eski üretim hesap makinelerinin daha yavaş olması hem de fonksiyonlarının daha az olması sebebiyle hem maddi olarak hem de uzun vadeli kullanmaya yönelik, hiç kullanılmamış sıfır hesap makinelerini satın almak çok daha büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. 

Hesap Makinesi Kol Saati

Hesap makinesi koleksiyonu yapanlar sayesinde günümüzde tekrar trend haline gelen bir diğer akım da hesap makineli saatler. Türkiye'de özellikle 90'larda bir statü sembolü olan hesap makineli kol saatleri o dönemde yüksek fiyatlara satılıyordu. Dijital bir ekran ve göstergenin olduğu kol saatlerinin alt kısmında ise plastik ve küçük tuşlar bulunuyordu. Bu saatleri üreten en bilinen şirket Casio olurken Timex isimli markanın geliştirdiği hesap makineli kol saatleri bir hayli popüler oldu. 

Aradan geçen 30 yılı aşkın süre içerisinde hesap makineli kol saatleri "retro" tasarım sevenler tarafından tekrar popüler hale getirildi. Özellikle ikinci el ürün satan mağazalarda ve bit pazarlarında çalışan ve sağlam durumda olan hesap makineli kol saatleri adeta peynir ekmek gibi sattı. Bu durum, hesap makinesinin her ne kadar cep telefonu ve PC'ler içine sıkıştırılsalar da günümüzde ikonik bir önemi olduğunu ve hesap makinelerinin hiçbir zaman önemini yitirmeyeceği gerçeğini gözler önüne seriyor. 

Hesap Makinesinde Leblebi Nasıl Yazılır?

Türkiye'de velilerin ve ebeveynlerin çocuklarına hesap makinesini tanıtırken başvurduğu yollardan biri de hesap makinesi aracılığıyla "leblebi" yazmaktır. Birçok ebeveynin de arkadaşlarından ya da ailelerinden öğrendiği bu eğlenceli bilgi sayesinde birçok çocuk hesap makinelerini kullanarak sınıf arkadaşlarıyla eğlenebilir. 

Üzerinde hiçbir harf tuşu olmamasına rağmen belirli rakamları kullanarak hesap makinelerinin tek satırlı ekranlarında Türkçe olarak leblebi yazmak mümkündür. Hesap makinesinde leblebi yazmak için sadece dört rakama ihtiyaç vardır. Bunlar da 1, 3, 7 ve 8 rakamlarıdır. Bu rakamları 1 8 3 7 8 3 7 şeklinde yazdıktan sonra ekrana tersten bakınca kullanıcı biraz kaba bir şekilde yazılmış "leblebi" yazısını rahatlıkla görebilir. 

Hesap Makinesinde Sibel Nasıl Yazılır?

Hesap makinesi ile leblebi yazmak kadar bilinmeyen bir diğer kelime de hesap makinesi üzerindeki tuşları kullanarak sibel yazmaktır. Türkiye'de leblebi yazmak kadar popüler olmayan bu bilgi, özellikle ilkokul öğrencileri arasında bir hayli yaygındır. Hesap makinesinin 5 farklı tuşuna bastıktan sonra kullanıcılar ekran üzerinde "sibel" ifadesini görebilir. Aynı leblebi yazarken olduğu gibi hesap makinesi üzerindeki 7 3 8 1 5 rakamlarına basıldıktan sonra ekranı ters çevirince "SİBEL" kelimesi rahatlıkla görülebilir. 

Hesap Makinesi Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Birçok üründe olduğu gibi hesap makineleri konusunda da satın alınan ürünün fonksiyonelliği, kalitesi ve özellikleri fiyatını belirliyor. Eğer aradığınız bilimsel fonksiyonel bir hesap makinesi ise üst sınır 4 haneli fiyatlara ulaşabilir. Daha basit, masaüstü işler için tercih edeceğiniz sıradan bir hesap makinesi için ise 20-30 TL bandından başlayan fiyatlarla karşılaşırsınız.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hesap Makinesi Fiyatları

3032 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 30 / 3032 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?