Kullanıcılar için dizüstü ve 2’si 1 arada bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, toner, 3D printer veya monitör gibi birçok ürün modeli geliştiren HP markası, masaüstü bilgisayar çeşitleriyle de başarıyı elden bırakmıyor. Masaüstü bilgisayarlar kategorisinde bulunan HP masaüstü bilgisayar modelleri, ev, ofis, oyun ya da tasarım uygulamaları için kullanılabiliyor. Güçlü donanımsal özellikleri ve şık tasarımı ile dikkat çeken modeller marka güvencesi ve dayanıklılığı sayesinde uzun soluklu bir kullanım vadediyor. Geniş ürün yelpazesi olan Hepsiburada.com aracılığıyla HP masaüstü bilgisayar modellerini inceleyebilir ve size uygun olanını kolayca satın alabilirsiniz.

İşlemci ve RAM Aygıtlarının Yüksek Performanslı Çalışmada Rolü Nedir?

Üzerinde Intel markasının geliştirdiği i7 ve i5 işlemci modellerini barındıran HP masaüstü bilgisayarlar yüksek performans sağlar. Bilgisayar sistemlerinin çalışmasını sağlayan, birimler arasındaki veri alışverişini denetleyen ve veri işleme fonksiyonunu yerine getiren işlemciler frekans, çekirdek sayısı ya da ön bellek kapasitesi gibi temel özelliklere göre çeşitlenir. GHz ile ifade edilen işlemcinin temel frekans değeri ve çeşitli teknolojilerle artırılan maksimum frekans değeri bilgisayarın çalışma hızını direkt olarak etkiler. Aynı anda işlenen veri miktarını artıran çekirdek sayısı ise sanallaştırma teknolojileriyle çoğaltılabilir. Bu da sanal çekirdek sayısı ile belirtilir. MB ifadesi ile gösterilen ön bellek ise RAM'de en çok işlenen verileri üzerine alır. İşlemci bu verilere kolay ulaşabildiği için çok daha hızlı aksiyon alınmış olur. Bilgisayar alırken işlemci modelinin ve özelliklerinin dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Örneğin 4 çekirdekli Intel Core i5-7400T işlemci 3,00 GHz maksimum çalışma frekansı sağlarken üzerinde 6 çekirdek bulunan Intel Core i7-8700 model işlemci 4,60 GHz hızına kadar çıkabilir.

4 GB ila 64 GB arasında farklı RAM bellek değerleri ile kullanıcılara sunulan HP masaüstü bilgisayar modelleri, kullanım amaçlarına göre tüm ihtiyaçları karşılamayı hedefler. RAM, işlemcinin daha hızlı ulaşmasını sağlamak için en çok işlenen verileri üzerinde tutar. Bilgisayar kapatılıp açıldığında bu veriler silinmiş olur. Bellek değerinin yüksek olması sistemdeki olası gecikmeleri engeller ve daha stabil bir çalışma ortamı oluşturur. MHz ile ifade edilen bellek frekansı RAM’in çalışma hızının bir göstergesidir. DDR4 bellek türü ise eski versiyonlarına oranla aynı anda işlenen veri miktarını artırmayı sağlar. Bazı HP bilgisayarlar döner okuma yazma başlıklı klasik HDD depolama aygıtlarıyla sunulur. 500 GB, 720 GB, 1 TB veya 2 TB gibi geniş depolama alanı sağlayan hard disklerin 5400 RPM veya 7200 RPM çeşitleri vardır. Bunun yanı sıra üzerinde sadece elektronik devre ve entegreler bulunan SSD diskli modeller ise hızı ön plana çıkarır. Bilgisayarın hızlı çalışması sonucunda elektronik entegrelerde ısı ortaya çıkar. HP modellerinde bu ısı bilgisayar kasası içerisindeki fan ve soğutma sistemleri ile hızlı bir şekilde düşürülür. Böylece performans kaybının önüne geçilmiş olur.

Ekran kartının yetenekleri ise özellikle oyun bilgisayarlarında veya grafik tasarım uygulamalarında ön plana çıkar. Dâhili ve harici olmak üzere iki ayrı türü bulunan ekran kartları, grafik verilerinin işlenmesinden mesuldür. Ev ve iş yerlerinde paylaşımlı ekran kartı kullanımı yeterliyken profesyonel ihtiyaçlarda yüksek seviye harici grafik kartı kullanılmalıdır. HP masaüstü bilgisayar modelleri, Intel HD Graphics 630, Nvidia GeForce GTX 1050, Nvidia GeForce RTX 2080, Nvidia GeForce GTX 1050 Ti, Nvidia Geforce GTX1660 Ti, AMD Radeon 520, AMD Radeon RX 580 veya AMD Radeon R7 430 gibi çeşitli harici ekran kartları ile birlikte gelir. Ekran kartlarnın 2GB, 4 GB, 6 GB veya 8 GB bellek kapasiteli çeşitleri vardır.

- Çok çekirdekli işlemci modelleri ve farklı RAM kapasiteleri olan HP bilgisayarlardan kullanım amacına uygun olan bir modeli rahatlıkla seçebilirsiniz.

- HP bilgisayarlar, yüksek performansın getirdiği ısınma problemini uygun soğutma sistemleriyle ortadan kaldırır.

- Klasik HDD ile geniş depolama alanı yakalarken SSD diskler sayesinde hızın tadına varacaksınız.

- Masaüstü bilgisayarlarda bulunan yüksek performanslı ekran kartları sayesinde mükemmel oyunlar oynayabilirsiniz.

- Dâhili veya harici tip ekran kartı bilgisayar çeşitleriyle gündelik kullanımların yanında grafik tasarım uygulamaları veya çizimlerinde etkin çalışma sağlayabilirsiniz.

İşlevsel Avantajlar ile İdeal Enerji Tüketimi Bir Arada

HP masaüstü bilgisayar modelleri üzerinde çeşitli giriş çıkış arayüzleri bulunur. USB 2.0 ve 10 kat daha hızlı veri transferi sağlayabilen USB 3.0 portları kullanıcılara pratik çözümler sunar. Flash bellek, kablosuz fare, klavye gibi USB destekleyen tüm çevre birimleri bu portalar aracılığıyla tak çalıştır şeklinde rahatlıkla kullanılabilir. Bazı cihazların özel yazılım gerektirdiğini de unutmamak gerekir. Ethernet arayüzü ise rj45 konektörlü ağ kablolarının bağlantısı için kullanılır. Böylece kablolu internet veya kapalı ağ oluşturulabilir.

Bazı HP masaüstü bilgisayar modellerinde daha çok dizüstü bilgisayarlarda görmeye alışık olduğumuz Wireless özelliği de bulunur. Wireless kartları veri aktarım kalitesini doğrudan ilgilendiren farklı IEEE standartlarını destekler. Bunlardan 802.11b standardı 2,4 GHz frekansında 11 Mbps veri taşıyabilirken 802.11g, 22 Mbps veri taşıyabilir. IEEE 802.11n kablosuz standardı MIMO teknolojisi ile 2.4 GHz ve 5 GHz frekansları aynı anda kullanarak ortalama 130 Mbps kapasitesinde kadar veri aktarım hızına ulaşabilir. 802.11ac teknolojisini destekleyen Wireless kartlar ise sadece 5 GHz frekansında çalışmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek hızlara ulaşabilir.

Bilgisayar modellerinin bazılarında kart okuyucuda bulunur. Bazı bilgisayarlar üzerinde Microsoft Windows 10 Home veya Pro gibi işletim sistemi yazılımları kurulu olarak gelirken bazı modellerde işletim sistemi olmaz. FreeDos olarak ifade edilen işletim sistemi olmayan HP bilgisayarlar kullanıcıları peşinen yazılım satın almaktan kurtarırken aynı zamanda daha sonra istedikleri bir yazılımı kurmalarına olanak sağlar. HP masaüstü bilgisayarlar bünyesinde bulunan donanımsal aygıtlar farklı seviyelerde elektrik enerjisine gereksinim duyar. Bu ihtiyaç 180, 250, 300, 365, 400 veya 500 Watt gibi kapasiteleri olan güç kaynakları ile giderilir. HP marka bilgisayarlarda gerekli olan güç değeri hesaplanmış ve en doğru kapasitede güç kaynağı yerleştirilmiştir.

- USB 3.0 portu sayesinde flash belleklerinize klasik USB portlarına oranlar 10 kat daha hızlı veri transferi yapabilirsiniz.

- Kart okuyucularla hafıza kartınızı masaüstü bilgisayarınıza takabilir ve pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

- Microsoft Windows 10 işletim sistemi gücünüze güç katarken, FreeDos bilgisayar seçenekleriyle de özgürsünüz.

- Kablolu internete bağlanabilen HP bilgisayarlarla dahili Wireless modül sayesinde kablosuz internet ağına da kolayca bağlanabilirsiniz.

- En uygun güç kaynağı ile birlikte gelen HP masaüstü bilgisayar modelleriyle, ideal elektrik tüketimi sayesinde enerji tasarrufuna katkı sağlar.

HP Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

- Bilgisayarın kullanım amacına göre ev, ofis, oyun veya tasarım çeşitlerine göz atmalısınız.

- Ev ve ofis bilgisayarlarında bünyesinde modern çizgiler barındıran şık tasarımları göz ardı etmemelisiniz.

- Oyun ve tasarım bilgisayarı alırken, özellikle ekran kartının modeli ve yetenekleri iyi incelenmelidir.

- Yüksek performans için işlemci ve RAM detayları dikkatlice incelenmelidir.

- USB 3.0, kart okuyucu, dâhili Wireless kartı, DVD yazıcı gibi ek fonksiyonlar bilgisayarınızı işlevsel bir makineye dönüştürecektir.

- SSD diske sahip HP bilgisayarlar çok daha hızlı açılıp kapanabilirken aynı zamanda yüksek performanslı okuma, yazma ve depolama yapabilir.

- Üzerinde işletim sistemi ile gelen bilgisayar modelleri, lisanslı kullanım ile güvenliğinizi sağlarken, FreeDos modelleri bilgisayarında farklı yazılım kullanmak isteyenlere çözüm getirir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

HP Masaüstü Bilgisayar Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Asus
MSI
Lenovo
HP
Dell
Casper
Go Gamer
Zetta
Acer
Turbox
Dragos
Zeiron
Xaser
İzoly
Rogame
Ramtech
Gameline
Canar
BigGameX
Avantron
4 GB
Paylaşımlı
8 GB
6 GB
2 GB
12 GB
16 GB
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
İşlemci Tipi
Toplam 36 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Ekran KartıEkran kartı, bilgisayarın monitöre görüntü vermesini sağlayan bilgisayar donanımına verilen addır. GPU (Graphic Processing Unit kelimesinin kısaltılmışı) veya Grafik İşlemci Ünitesi olarak da bilinir. Ekran kartları; harici ayrı bir kart olarak ya da işlemci ünitesine tümleşik (paylaşımlı) olarak da bulunabilmektedir. Günümüzde ekran kartı üretimi yapan iki büyük firma öne çıkmaktadır. Bunlar, NVidia ve AMD firmaları olmakla birlikte Intel gibi işlemci devleri de kendi işlemcilerinde tümleşik olarak ekran kartı bulundurmaktadır. NVidia ve AMD arasındaki rekabet, ekran kartlarının gün geçtikçe daha yüksek işlem gücüne sahip olmasını ve GPU işlemci mimarilerinin gelişmesini sağlamaktadır.  Ekran kartları, bilgisayar içerisinde üretilen yazı ve grafikleri VGA, DVI veya HDMI gibi aktarma donanımları ile monitöre iletirler. GPU'lar (harici olanlar), anakart üzerinde bulunan çeşitli veri yolları üzerine konumlandırılır. Günümüzde ekran kartlarının takıldığı en çok kullanılan veri yolu PCI-e olsa da PCI ve PCI-X gibi çeşitli veri yollarına da takılabilen ekran kartları bulunmaktadır. Ayrıca, Multi-GPU denilen birden fazla ekran kartının takılabildiği sistemler için Crossfire ve SLI gibi teknolojiler geliştirilmiştir. Günümüz ekran kartlarında pek çok donanım arabirimi bulunmakla birlikte kartın işlemci gücü ve mimari yapısı büyüdükçe enerji tüketimi de doğru orantılı olarak artar. Bunların yanı sıra yüksek işlem gücüne sahip ve gelişmiş ekran kartlarının pek çoğunda soğutucu fan veya soğutucu plaka da bulunur.  Günümüzde üretilen tümleşik ekran kartları; genellikle ev ve ofis kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verirken, harici olarak üretilen ekran kartlarının büyük çoğunluğu ise özellikle oyuncu bilgisayarlarında veya video render ve grafik tasarım işlemleri yapılacak bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır.. Bu tür ekran kartları için sürekli özelleştirme ve yeni güncellemeler gelerek kartların gücü ve verimliliği artırılmaya çalışılmaktadır.
Detaylar
HDDKısa yazılışı HDD olan hard disk drive ürünleri, veri transferini ve depolanmasını sağlar. HDD’ler, ilk keşfedildiklerinde boyut olarak oldukça büyük üretilirken, günümüzde kompakt boyutlarda tasarlanır. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisyarlar ya da çok daha küçük boyutlara sahip akıllı telefonlar gibi elektronik cihazlarda bilgi depolamaya ihtiyaç duyulan tüm ürünlerde HDD'ler mutlaka bulunur. HDD’lerin bellek kapasitesi ise MB (megabayt), GB (gigabayt) ve TB (terabayt) olarak ifade edilebilir. İhtiyaçlar doğrultusunda bellek kapasitesine karar verilmesi, HDD’nin kullanımının uzun olmasını sağlar. Hard Disk Drive ürünleri, cihazlara monte edilerek ya da taşımaya elverişli şekilde üretilebilir. Taşımaya elverişli HDD cihazlar sayesinde veriler taşınabilir ve verilere ihtiyaç duyulan her an erişebilir. HDD’ler, veri aktarma konusunda RAM’lere oranla çok daha yavaştır. Bu nedenle bilgisayarda kalıcı ve yardımcı bellekler yer alır. RAM’de depolanan veriler, bilgisayarın kapatılmasıyla silinir; ancak kalıcı bellekler, kullanıcının dilediği her veriyi bilgisayar kapatılsa bile saklar. Bu nedenle hard disklerin işlevi, bilgisayarlarda önemlidir. HDD’ler, dönen disklere sahiptir ve bu dönen disklerin üst kısımlarında manyetik bantlar yer alır. Bu disk ve manyetik bantların hemen üstlerinde okuma ve yazma kafaları bulunur ve bu sayede veriler, bilgisayar ortamında görüntülenebilir ve depolanabilir. HDD ürünleri, narin yapılara sahiptir. Özellikle taşınabilen modellerin özenli saklanması ve itinalı taşınması önemlidir. Yere düşürülmesi, HDD’nin darbe alması ya da sıvı teması, sabit diskin hasar görmesine ve kayıtlı olan tüm verilerin silinmesine neden olabilir. Kimi belleklerden bir uzman yardımıyla veriler kurtarılabilirken, kimi durumlarda ise diskin aldığı zarar nedeniyle veriler sonsuza kadar silinir. Cihazlarınızdaki kıymetli verilerinizin kaybolmaması için diskin hasarlardan koruyan harici Hard Disk Drive'lara özel olarak üretilen koruma kılıfları kullanılabilir.
Detaylar
İşlemciBilgisayarın çalışmasını ve sistem içindeki data (veri) akışını kontrol eden; verileri değerlendirip yeni veriler üreten elektronik aygıta işlemci denilmektedir. İşlemcinin veriler üzerinde yaptığı işlemler, basit aritmetik işlemler olabildiği gibi çok daha karmaşık olan işlemleri de içerebilir. İşlemciler, sadece bilgisayarlarda bulunan bir donanım değildir. Tüm elektronik cihazların çalışması, işlemci yoluyla gerçekleşir. Fabrikalardaki otomatik cihazlar, televizyonlar, otomatik çamaşır ve bulaşık makineleri de işlemci sayesinde çalışmaktadır. İşlemciler, girilen tuşun ifade ettiği karakteri aynen ekranda gösterebildiği gibi; aldığı verileri değerlendirip yeni veriler de üretebilmektedir. İnsan beyninin sinir sistemi vasıtasıyla tüm vücut organlarını kontrol edebildiği gibi işlemciler de kontrol sinyalleri ile sisteme bağlı olan tüm birimlerin çalışmasını düzenleyerek yönetir. Elektronik sistemlerinin üzerinden aktığı milyonlarca transistör mikroişlemcileri oluşturularak, bilgisayarın yaptığı tüm toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemler, işlemciden gelen sinyaller vasıtasıyla gerçekleşir. Sistem devresinde elektrik sinyalinin olması “1” olarak ifade edilirken, devrede elektrik sinyalinin olmaması ise “0” olarak ifade edilmektedir. İşlemci, bu işlemleri en basit sayma sistemi olan ikili sistem üzerinden gerçekleştirir. Ancak, işlemciye ne yapmasını istediğinizi söyleyen programlar olmadığı sürece işlemci bir işe yaramaz. Bilgisayarlardaki tüm programlar hard diskte (sabit disk) tutulur ve işlemci her saniye milyonlarca, hatta milyarlarca komutu işleme gücüne sahiptir. Günümüzde kullanılan işlemcilerin çoğu, 0,25 mikron olarak üretilmekte ve bu mikron rakamı ne kadar aşağı düşerse, işlemcinin hızı da o derece artmaktadır. Her bilgisayarda komutları düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için işlem hızını belirleyen ve aygıtlar arasındaki senkronizasyonu sağlayan dâhili bir saat bulunur ve işlemci, her bir komutu belirli bir saat döngüsünde yerine getirir. 1 MHz, saniyede bir milyon saat döngüsüne karşılık gelmekte ve 500 MHz’lik bir işlemci, saniyede 400 milyon döngü yapabilmektedir.
Detaylar
HarddiskHarddisk, bir bilgisayar içerisindeki ana ve çoğunlukla en büyük veri depolama donanımıdır. İşletim sisteminden yazılıma dek birçok dosya, "sabit disk" olarak da anılan harddisk sürücüsünde saklanır. Harddisk, çoğu zaman doğru bir teknik kullanım olmamasına rağmen, Microsoft Windows’un birincil bölümünü adlandırırken "C" sürücü harfini kullanmasından ötürü C sürücüsü olarak da bilinir. Kısaca HDD olarak da anılan ve küçük boyutlara büyük verileri sığdıran harddisk, bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır. RAM gibi geçici depolamalardan farklı olarak harddisk, kapatıldığında bile verilerin saklanmasını sağlar. Döner plakalardan oluşan Harddisk içerisinde veriyi okumak ve yazmak için bir aktüatör kolu ile hareket eden manyetik kafalar vardır. Veri organizasyonunun "track" adı verilen halka setlerle yapıldığı bu cihazlar, verinin yazılması ve okunması için temel bir sistem sunar. Bilgisayarlarda veri depolanmasını sağlayan ve RAM’lerden farklı olarak kapansa dahi verilere erişmenize yardımcı olan Harddisk, manyetik bir ortamda bilgilerin kayıt edilmesine yardımcı olur. Bilgisayarlarda birden fazla Harddisk bulunabilir. İlk Harddisk, C sürücüsü olarak adlandırılırken, daha sonra takılan Harddiskler ise sırasıyla D, E, F harflerini alabilir. Harddiskler, bilgisayarınızı açtığınız zaman işletim sisteminden yazılımına dek tüm verileri sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamak istediklerinizi korur. Dâhili ve harici olmak üzere kullanım şekline göre iki tür harddisk vardır. Bilgisayarınızın performansını artırmak adına harddiski yükseltebileceğiniz gibi ihtiyacınıza göre harici bir harddisk de kullanabilirsiniz. Taşınabilir harici harddiskler, daha mobil bir depolama alanı sunmaktadırlar. Aynı zamanda harici harddiskleri veri yedekleme aracı olarak da kullanabilirsiniz. Harddiskler konusunda birçok alternatif mevcuttur. Bu alternatifler içerisinden öne çıkan isimler ise Western Digital, Seagate, Samsung, Toshiba ve Apple gibi üreticilerin ürettiği farklı boyut ve ihtiyaca yönelik ürünlerdir.
Detaylar
SSDSSD (Solid State Disk), Türkçe'ye "Katı Hâl Sürücü" şeklinde çevrilmektedir. SSD'ler sabit disklerin yerini alan ve onlardan daha hızlı, kompakt ve güvenli veri depolama aygıtlarıdır. SSD, klasik hard disklerdeki bir motorun çalıştırdığı mekanik plakaların yerine tamamen bellek yongaları kullanır. Bu durumun getirdiği en önemli avantaj, SSD'lerin çok daha hızlı olmasıdır. SSD, işletim sistemlerinin daha hızlı açılmasını; aynı zamanda pek çok uygulama ve işlemin daha hızlı başlamasını sağlarken, veri kopyalama ve taşıma işlemlerini de önemli ölçüde hızlandırır. Bunun dışında oyun içi yükleme sürelerini de büyük oranda kısaltır. SSD'lerin bir diğer artısı ise bünyelerinde mekanik bir parça bulundurmadıklarından, darbelere ve dış etkenlere karşı daha güvenli ve korunaklı olmalarıdır. Aynı zamanda normal SSDlere göre çok daha sessizdirler. SSD disklerin kapasitesi, genel olarak 120 GB seviyesinden başlayarak artmaktadır. Bu sürücüler de kendi aralarında farklı türlere ayrılmıştır. Notebook ve masaüstü bilgisayarlara HDD sürücülerle aynı SATA portu üzerinden takılabilen SSD çeşitleri daha yaygın olsa da mSATA ve M2 adlarıyla küçük SATA portları üzerinden girişi yapılabilen daha küçük, kompakt ve daha hızlı SSD çeşitleri de bulunmaktadır. mSATA sürücüler, özellikle ultrabook cihazlarda tercih edilen 2 inç boyutlarından küçük sürücüler olmakla birlikte günümüzde pek çok anakart, bu portu desteklemektedir. M2 SSD'ler de çoğu notebook ve anakarta takılabilen hem daha küçük hem de genel olarak 2.5 inçlik normal SSD'lerden daha hızlı okuma ve yazma değerleri bulunan katı hâl sürücüleridir. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara takılabilen SSD sürücüler haricinde günümüzde USB bağlantısı üzerinden kullanılabilen taşınabilir SSD'ler de bulunmaktadır. İşletim sisteminin, grafik uygulamalarının, programların ve eğer mümkünse oyunların SSD sürücü üzerine kurulması önerilmektedir. Bunların haricindeki diğer dosyalar ve depolama işlemleri için HDD diskler de kullanılabilir.
Detaylar