Valf sistemi üzerinden hava ile şişirilebilen iç lastikler; lateks, kompozit karışım plastik veya kauçuk gibi materyallerden imal edilir. Şambrel ismi ile de bilinen iç lastikler, kolaylıkla değiştirilebilmesi ve maliyet anlamında ciddi avantajlar sunması nedeniyle, farklı bisiklet modellerinde sıklıkla kullanılır. İç lastik fiyatları; ürünün markasına, türüne, esnekliğine, dayanıklılığına ve valf sistemi gibi teknik özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Metal veya sert plastik malzemelerden imal edilen sibop veya valf ağızları, iç lastiğin en önemli parçasıdır. Lastiğin ve genel olarak tekerleğin en hassas alanı, sibop ve çevresidir. Yüksek basınçla dolu lastiğin içindeki havayı valf sistemleri kontrol eder. Bu nedenle, sibobun ve çevresinin dayanıklı olması oldukça önemlidir. 130-140 psi basınç aralığında şişirilen ince lastiklerin daha dayanıklı olması için, iğne uçlu ve ince siboplar kullanılır. Kalın yanaklara sahip lastiklerde ise, geniş ağızlı siboplar daha çok tercih edilir.

İç lastiği şişirmek ve havasını indirmek için lastik üzerine sabitlenen valf veya sibop ekipmanları, jant yapısına ve lastik basınç ihtiyacına uygun bir formda dizayn edilir. Schrader ve Presta olmak üzere iki tip ana valf türü bulunur. Presta tipi siboplar, oldukça dar ve uzun bir şekle sahipken; Schrader tipi valfler, kısa yapıda ve çap olarak daha geniştir. Motosiklet veya otomobil valf aralığına uyumlu olması, Schrader tipi sibop modellerinin en büyük avantajları arasında gösterilebilir. Herhangi bir aparata ihtiyaç duymadan lastiği şişirebilmek mümkündür. Presta tipi uzun siboplar ise, daha çok yol ve yarış bisiklet modellerinde kullanılır. İnce çaplı lastikler ile uyumlu olduğu için, jant çemberi üzerinde fazla yer kaplamaz. Vidalı sibop köküne bağlanabilen ufak adaptörler yardımıyla, tıpkı kalın uçlu siboplarda olduğu gibi, presta tipi siboplarda da iç lastik kompresörle şişirilebilir.

Bisiklet iç lastik boyutlarının ve genişliğinin jant oluğuna uyumlu olması, iç lastik seçimi yaparken dikkate alınması gereken en önemli hususlar arasında yer alır. Dağ bisikleti, downhill ve BMX tarzı bisiklet modellerinin lastik genişliği oldukça fazladır. Yol, tur ve şehir bisiklet modellerinde ise, lastik ebatları çok daha dar bir yapıda dizayn edilir. Dış lastiğin altındaki jant çemberinin metrik boyutlarına adapte olabilen iç lastikler, yol tutuşunu ve performansı doğrudan etkiler. Lastiğin yanaklarında bulunan ebat ölçülerini kontrol ederek bisikletiniz için en uygun iç lastik modelini seçebilirsiniz. Lastik üzerinde yer alan "700 x 23c" ya da "27.5 x 2.1" gibi oranlar lastiğin boyutlarını gösterir. Bu dizideki ilk sayı tekerlek çevresinin belirtir; ikinci sayı ise, lastik genişliğine karşılık gelir. Lastik ebatları, uluslararası standartlara uygun olarak belirlendiği için, iç lastik jant üzerine birebir uyum gösterir.

Özellikle dağ ve tur bisikletlerinde, çember üstünde iç lastik bulunmayan tubeless lastik modelleri de kullanılmaya başlanmıştır. Fakat yüksek maliyet, performans kayıpları ve jant uyumsuzluğu gibi birtakım nedenlerden dolayı, günümüzde iç lastiklere olan ihtiyacın azaldığı söylenemez. İç lastiğin dış lastik ile olan uyumu, jant çember yüzeyini iyice doldurarak tekerleğin daha iyi yol tutmasını sağlaması gibi nedenlerden dolayı, amatör ve profesyonel sporcular iç lastikli ürünleri kullanmaya devam etmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra, asfalt üzerinde bisiklet kullanırken ya da arazi koşullarında pedal çevirirken, olası bir sorunla karşılaştığınızda, yanınıza aldığınız tamir kiti ile lastiği onarıp yolunuza devam edebilirsiniz. Kategori içinden bisikletinizin tekerlek ölçülerine uygun olan Rubena, Maxxis, Schwalbe, CST ve Zefal gibi ünlü markaların iç lastik modellerini inceleyebilir; bütçenize, ihtiyacınıza ve beklentilerinize en uygun ürüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

İç Lastik

Toplam 24 / 725 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007050/60007068