ARA
Loading interface...
Loading interface...
Flipper Yayıncılık
İrade Terbiyesi - Jules Payot

İrade Terbiyesi - Jules Payot

Flipper Yayıncılık
%0 indirim 29,99 TL 29,99 TL
( / adet)
%
 • (Kargo Bedava)
 • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/9925/1503109
İrade Terbiyesi - Jules Payot

İnsan yaşamında zaman su misali akıp geçerken tembellik, kaygısızlık, ciddiyetsizlik ve isteksizlik gibi etkenler bu akışı hızlandırır. Böyle olunca işler vaktinde yetişmez, hedeflere ulaşmak güçleşir. Beden ve beyin yorgunluğu baş gösterince de psikoloji çöker. Disiplinsiz yaşam tarzı ise o çok arzuladığınız mutluluğu yakalamanızı zorlaştırır. Nefsin disipline edilmesini sağlamak ve kontrolü için uygulanacak yöntemleri anlatan İrade Terbiyesi adlı eser, Jules Payot tarafından kaleme alınmıştır. Aynı zamanda pedagog olan yazar, Fransa'nın Marsilya şehrinin en eski üniversitesi olan Aix-Marseille Üniversitesi'nin Rektörü olarak görev yapmıştır. 2018 yılında Ediz Yayınları tarafından basımı gerçekleştirilen 200 sayfalık eser, Hakan Alp kaleminden tercüme edilmiştir. 

Duygu ve Mantık Ayrıldığı Zaman Nefis Kuvvetlenir

Jules Payot irade eğitiminin önemine dikkat çektiği eserinde, aşama aşama ve sistematik bir şekilde okuyucularına bunu nasıl başarabileceklerini açıklar. Nefis ne kadar kuvvetli olursa ve ne denli kontrol edilirse; bireylerin yaşam boyu sağlıklı, mutlu ve başarılı olma şansı da o oranda artar. Kararlı bir irade devamlı bir gücün varlığını ortaya koyar. Yazarın üzerinde durduğu konulardan biri de; ödül ve ceza ile yetiştirilen çocukların büyüdüğünde nefsini terbiye etmekte zorluk yaşamasıdır. Çünkü duyguların kontrol ettiği bir hareket kabiliyetine sahip olurlar. Böyle çocuklar gençlik dönemine geldiğinde duygu ve mantık kavramını ayıramayabilir. Yazar Payot bu sorunların insanların yaşamında mutsuz ve başarısız olmalarına neden olduğunu belirtir. Sonrasında ise harekete geçememe, haylazlık, kararsızlık, cesaretsizlik, cinsellik ve madde tutkusu ile huzursuzluk unsurlarının iradelerini ele geçirdiğini söyler. İşte tam bu noktada, duygu ve mantık dengesinin nasıl kurulacağını ve hangisinin nerede kullanılacağını öğreten bir eserdir İrade Terbiyesi. 

Mutlu Yaşam İçin İrade Terbiyesi Gerektiren Unsurlar

 • Tembellik,
 • Uyuşukluk,
 • İsteksizlik,
 • Ciddiyetsizlik,
 • Kaygısızlık,
 • Sıradan zevkler,
 • Hayır diyememek,
 • Kolay etkilenmek,

gibi çoğunlukla dış faktörlere bağlı olarak gelişen ve alışkanlık halini alan negatif unsurlar, yazarın tabiriyle mücadele edilmesi gereken başlıklardır. Çünkü; eğitimci ve pedagog yazar, bu etmenleri başarısızlıkların altından yatan en büyük nedenler olarak görür. 

Mutluluk ve Başarıyı Engelleyen Davranışlar Nelerdir?

Jules Payot, eserinde birçok okuyucunun kendini aynı çıkmazda bulduğu benzer veya ortak etmenlere maruz kaldığını ifade eder. 

 • Çalışmanız gerektiğini bilmenize rağmen nefsinize uyup çeşitli bahaneler üreterek çalışmayı yarıda kesiyorsanız.
 • Gereksiz harcama yapmamanız gerekirken arkadaş ortamında bulunma hevesinize ve sıradan sosyal aktivitelere sınır koyamıyorsanız.
 • Ders çalışırken odaklanmak zorunda olduğunuzun bilincindeyken hayal, sosyal ortam gibi etkenlere yenik düşüyorsanız.
 • Saat, gün, hafta, ay ve yıl kavramlarının boşa geçtiğinden endişelenmenize karşın harekete geçemiyorsanız.
 • Cinsel dürtüleri kontrol etmeniz ve gerektiğinde zaman ayırmanız gerekirken sürekli bu arzuyla aklınızı meşgul ediyorsanız.
 • Hayati önem taşıyan ve geleceğinize mutluluk katacak işlerinizi sağlığa zararlı, bağımlılık yapan maddeleri kullanarak tamamlayacağınızı düşünüyorsanız.

Ve daha fazla olumsuzluktan bir an önce kurtulmak istiyorsanız ancak nasıl yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı merak ediyorsanız; İrade Terbiyesi kitabını okumak size mükemmel fayda sağlayacaktır.

İradenizi Kuvvetlendirmek İçin Kontrol Sizde!

Yazar Jules Payot kitabında, nefsinize hakim olmayı öğrenmeniz için sorunları görmezden gelmenizi değil, onları engelleyen kontrol mekanizmasını harekete geçirmenizi ister ve bunun yolunu öğretir. Etkili yöntemleri sayesinde okurlarını, ilk başta tembellik ve nefse olan düşkünlük çıkmazından kurtarır. Erteleme alışkanlığından bir an önce kurtulmanın püf noktalarını ön plana çıkarır. Böylece biraz sonra yaparım rahatlığıyla ürettiğiniz bahaneler bir son bulur. Çünkü önemsiz ya da gereksiz işlerle meşgulken hem yorulan hem yıpranan beyin güçsüz kalır ve psikolojik sıkıntı yaşar. Mühim çalışmaları ve en verimli olunacak zamanları, gereksiz işlere tercih etmemeyi metotlarıyla öğreten uzman pedagog Payot, rehber niteliğindeki eseriyle okuyucularının mutluluğa ulaşmasını tesadüf olmaktan çıkarır. İrade Terbiyesi'ni gerçekleştirebilen bireylerin gerçek mutluluğu yakaladığını ve mutluluğun da arzu edilen başarıyı getirdiğini kitabında özellikle vurgular.  


Mösyö Girard bize bir kitap tavsiye etti ve mutlaka okumamızı söyledi. Bu, Aix-Marseille Üniversitesi Rektörü Jules Payot’un “İrade Terbiyesi” adlı kitabı idi. Ertesi gün şehre inerek kitabı aldım, ihtiyar bir meşenin dibine oturarak okumaya koyuldum. Okudukça içimde tahassür ve nedamet ile karışık müphem bir acı duymaya başladım. Kendi kendime, “Ah bu kitap on sekiz yirmi yaşlarımdayken elime geçmeliydi” diyor ve geciktiğim için üzülüyordum.Prof. Dr. Ali Fuat BaşgilDisiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.Cemil MeriçTembelliğe neden olan dış çevrenin tüm zararlı etkilerine karşı Payot’un önerisi şudur: İrade Eğitimi. Peki, bu irade eğitimi nedir ve nasıl yapılır? İşte Payot, yılların gözlemi ve deneyimi ile irade eğitimi savaşının her bir evresini ve yapılacakları tek tek anlatıyor. İrademiz ne kadar güçlü olursa hayatta sağlıklı, mutlu ve başarılı olma şansımız da bir o kadar artar.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 200
Yayın Tarihi 2019
Yazar Jules Payot
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000QSATQ
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler - Doğan Cüceloğlu
Yaşamak Sakinlik İster - Özgür Bacaksız
Hayır Diyebilme Sanatı - Müthiş Psikoloji
Gecikmeli Teslimiyet - M. Barış Muslu
%50
40,00 TL 20,00 TL
%50
27,00 TL 13,50 TL
%50
25,00 TL 12,50 TL
%35
44,00 TL 28,60 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(2976)
(246)
(1702)
(757)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 320 216 176 248
Yayın Tarihi 2021 2021 2020 2021
Yazar Doğan Cüceloğlu Özgür Bacaksız Müthiş Psikoloji M. Barış Muslu
Başa dön