Ülkemizde, çalışanların sağlık ve güvenliklerinin tehdit altında olmaması adına devlet tarafından bazı yasal yaptırımlar oluşturulmaya başlanmış ve bu çerçevede 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girmiştir. İş yerinde çalışma esnasında personellerin sağlık ve güvenlik kuralları kapsamında uyması gereken kurallar belirlenmiş ve belirli iş güvenliği ekipmanlarının kullanılması zorunlu hâle getirilmiştir. Yasanın zorunlu kılmasının yanında, personelin ve işverenin bu gereklilik bilincine sahip olması ve insan sağlığını tehlikeye atmaması son derece önemlidir. Kullanılması gereken koruyucu donanımlardan biri de iş güvenlik eldivenleridir.

Kesilme ve Yanma Gibi Durumlara Dayanıklı Eldivenler

Sanayide yapılan işler çok sayıda gruba ayrılır ve her birinin tehlike tanımları farklıdır. İş güvenliği uygulamalarının daha sağlıklı yürütülebilmesi adına iş yerlerinin tehlike sınıfları 3'e ayrılmıştır. Az tehlikeli, tehlikeli ya da çok tehlikeli olabilen iş yerlerinin hemen hemen hepsinde elle çalışmak söz konusu olduğundan, ellerin korunması ilk kurallardan biridir. Bu sebeple, eldiven kullanımı zorunlu ve bunun da ötesinde çok gereklidir.

Yüksek sıcaklık ile çalışan makinelerde otomasyon sistemi devrede dahi olsa makineye bakım onarım personeli gibi belirli çalışanların müdahale etmesi oldukça olası bir durumdur. Müdahale gerçekleşmese bile, makineden çıkan ürün sıcak olacağı için ürüne direkt olarak temas etmek cilde ciddi zararlar verebilir. Bu durumların önüne geçebilmek için eldiven kullanımı çok önemlidir. Uygun olan eldiven yanmaz eldivendir, ısıya dayanarak yanmayı önler. Kesici alet içeren makinelerde de ciddi bir tehlike söz konusudur ve elin çıplak şekilde kullanımı kötü sonuçlar doğurabilir. Bundan dolayı kesilmeye karşı dayanıklı eldivenlerin kullanılması gerekir. İnşaat sektörü, çok tehlikeli sınıfa giren belli başlı alanlardan biridir. Bu sektörde kullanılan malzemeleri eldiven kullanmadan taşımak, eller için çok zarar verici olabilir. Ellere herhangi bir madde bulaşması da muhtemeldir ve kesilme, yanma gibi olumsuzluklar bu sektör için de fazlasıyla geçerlidir. Bu nedenle, birçok dış etkene karşı dayanıklı olan ve kısa sürede elin şeklini alan nitril eldivenlerin kullanılması önerilir. Elektrik işleri ile uğraşan kişiler, yine çok tehlikeli sınıftadırlar ve antistatik eldivenler bu kişiler için idealdir. 

Kimyasal Gibi Zararlı Maddelerden Koruyan Eldivenler

Eldiven kullanımının en yaygın olduğu alanlardan biri de kimyasala maruz kalınan iş yerleridir. Hastanelerdeki biyokimya laboratuvarları, ilaç firmaları gibi kimya sektörüne ait firmaların laboratuvarları, gıda firmalarının kendilerine özel laboratuvarları ya da dış analiz yapan akredite laboratuvarlar; kimyasalların kullanıldığı alanların başında gelir. Bu iş yerlerinde, kimyasalların ele bulaşarak eli tahriş etmesi ve çok daha ciddi problemlere yol açması ihtimaller dahilinde olduğundan her personel mutlaka eldiven takmalıdır. Mikrobiyoloji analizlerinin yapıldığı laboratuvarlarda da, yine ele bir madde bulaşmasının önlenmesi ve analiz edilecek ürüne mikroorganizma geçişine sebep olunmaması için eldiven kullanımı önemlidir. Bu tür eldivenler steril eldiven olarak da geçer ve sağlık alanında da yaygın olarak kullanılır. Kan alma, ameliyat gibi birçok işlemde bu eldiven kullanılmadan çalışılması mümkün değildir. Gıda firmalarında da hijyen kurallarına uyulması adına eldiven kullanılır. Farklı birçok işte de eldiven kullanımı gereklidir.

İş güvenliği, sadece iş yerleri için geçerli bir kavram değildir. Evlerde de iş güvenliğinin sağlanması gerekir. Bu nedenle, evde temizlik ya da farklı herhangi bir iş yapılırken eldiven kullanılabilir. Eldivenin kimyasal içerikli temizlik malzemelerinden korunmak başta olmak üzere birçok faydası vardır. Bahçe işleri gibi kirlilik söz konusu olan işlerde de oldukça kullanışlıdır.

Evinizde sıklıkla ihtiyaç duyduğunuz ya da iş güvenliği uzmanlarının kullanımını ısrarla önerdiği iş güvenlik eldivenlerini satın almak için Hepsiburada.com'da bulunan çok çeşitli eldiven ürünlerini inceleyebilir ve uygun olanını hemen sipariş verebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İş Güvenlik Eldivenleri

Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 3467 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/13003349/60002015