Çember

Bisiklet tekerleğinin ana iskeletini oluşturan jant çemberi; endüstriyel üretimin ve metal alaşım malzemelerinin daha az kullanıldığı dönemlerde, ahşap parçalardan imal edilmiştir. Kasnak sistemiyle gerilen tahta plakalar, çabuk esnediği ve dayanıklı olmadığı için özellikle 1940’lı yıllardan sonra, yerini demir ve çelik gibi daha sağlam metallere bırakmaya başlar. Hem güvenli ve sağlam olduğu hem de ergonomik sürüş sağlayabildiği için çember gövdeleri; alüminyum alaşım, çelik ve karbon gibi malzemelerden imal edilir. Son derece pürüzsüz bir yapıya ve rijit dayanıklılığa sahip olan çemberler, jant teli veya kompozit ara malzemeler ile rulman bağlantı noktalarına monte edilir.

26, 28 ve 29 inç gibi farklı ölçülere sahip olan jant çemberleri; bisikletin modeline, teknik özelliklerine ve kullanım alanına göre çeşitlilik kazanır. Disk fren sistemleri ya da göbekten fren mekanizmasına sahip bisiklet çeşitlerinde kullanılmak üzere tasarlanan çemberler, yan çeper genişliği açısından oldukça kısıtlıdır. Lastik birleşme noktası ile kasnak arasında çok az bir mesafe bulunur. İnce ölçüleriyle öne çıkan çember modelleri, daha hafif ve tek düze bir yapıda imal edilir. Bu nedenle, çoğunlukla kontra sisteme sahip arka tekerleklerde kullanılır. Fren mekanizması jant üzerinde bulunan çember modellerinde ise, fren ayağının uygun bir şekilde janta oturabilmesi için belli bir mesafe bırakılır. Fren pabuçları, jant yanaklarına temas ederek pürüzsüz frenlemeye imkan tanır.

Çoğu bisiklet modelinde oluklu veya düz jant tipi olarak bilinen “clincher” jant çemberleri kullanılır. Oluk tipi çemberlerin içe doğru kıvrılan oval şekli ve dinamik yapısı, jantın lastik ile olan bütünlüğünü artırır. Dış lastik ve iç lastiği aynı kanal üzerinde bir arada tutan oluklu çemberler, farklı genişliğe sahip ürünler ile birlikte kullanılabilir. Tamir ve onarım işlemlerinde kullanıcılara büyük kolaylık sağlaması, bu sistemin en büyük avantajları arasında gösterilir. Plastik levye ile dış lastiğin, ardından iç lastiğin çıkarılarak rahatça ulaşılabilir olması, özelikle sürüş sırasında oluşan lastik sorunlarının kısa sürede giderilebilmesine yardımcı olur. Jant yüzeyinin genişliğine bağlı olarak farklı tip basınç aralığına sahip iç lastik veya tubless lastik alternatifleri, oluklu jant çemberleri ile uyum içinde çalışır.

Her türlü bisiklet modelinde sıklıkla kullanılan alüminyum alaşım jant çemberleri, tekerlek üzerine binen ağırlığı dengelemek ve eşit bir şekilde çember üzerine dağıtmak için, tek delikli veya çift delikli gözlerle takviye edilir. Jantın iki duvarı içine perçinlenmiş veya pin yuvalarına sabitlenmiş jant telleri, rulman ağzında bulunan dikey kancalı deliklere bağlanarak sağlamlaştırılır. Tüm teller çember ve göbek arasına bağlandıktan sonra, mil ayarı yapılarak tekerler kullanıma hazır hale getirilir. Jantın daha rijit olması ve daha sağlam kalabilmesi için, çember ve tel ekipmanlarının uyumlu ve direnç paylaşma yüzdelerinin orantılı olmasına da dikkat etmekte fayda vardır.

Jant çemberi fiyatları; ürünün markasına, türüne, üretim teknolojisine, metal kalitesine ve ölçülerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Aerodinamik yapı, ağırlık, dayanıklılık, iç lastik ve fren sistemi ile uyumluluk gibi maliyet üzerinde etkili olan hususlar vardır. Üretici firmalar, ulaşılabilir olmak için, farklı bisiklet modellerine adapte olabilen yapıda jant çemberleri dizayn ederler. Yol bisikleti için imal edilen bir çember, hemen hemen tüm yol bisikleti modelleri ile uyum içinde kullanılabilir. Spesifik kullanımlara uygun olan veya sadece belirli bir seri için tasarlanan özel çember ve jant setleri de mevcuttur. Ayrıca, belli sayıda jant teli alabilen ve karbon fiber gibi oldukça hafif malzemelerden imal edilen modeller de bulunur.