Jant Grubu

Bisiklet Jantı

Bisiklette bulunan tekerlekler, hareket etmenizi sağlar. Bisiklet jantları ise, hareket etmenizi sağlayan bu yapıyı destekler ve sürüş kaliteniz üzerinde önemli bir etki yaratır. Tekerlek jantı, tıpkı bisiklet freni, gidonu, pedalı gibi bisikletin temel parçalarından biridir. Lastiklerin üzerine oturduğu bu önemli bileşen, alüminyum veya karbon fiber malzemelerden tasarlanabilir. Bisiklet jantı arka ve ön kısımları ile hızınız ve darbeleri emme yeteneğiniz gibi faktörler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bir sürücü için en iyi jantların ne olduğunu belirleyen şey, sürüş stili ve yeteneğidir.

Bisiklet Jantı Nedir?

Jantlar, bisiklet tekerleğinin kritik bileşenleridir. Jantlarda güç önemlidir. Çünkü jantlar, jant frenli bisikletler için aynı zamanda lastiği tutar ve bir frenleme yüzeyi sağlar. Bu özellik, diskli bisiklet jantı modelleri için geçerli değildir. Temel olarak, jantlar bisikletin ve sürücünün ağırlığını taşımalıdır. Birçok jant, alüminyum alaşımından yapılır. Birinci sınıf karbon çemberler ise, yaygın olarak komple tekerlek setleri olarak satılır. Ayrıca jantlar, demir, çelik, krom, alüminyum, plastik bisiklet jantı seçeneklerinde de bulunabilir. Jantlar, üretildikleri malzeme türü ve kullanılacağı bisiklet modeline göre farklı türlere ayrılır. Renkli bisiklet jantı modellerinde siyah bisiklet jantı gibi seçeneklerde bulmanız mümkündür.

Jantlar iç duvar yapılarında farklılık gösterir. Çift veya üç duvarlı jantlar, ekstra yapısal destek nedeniyle tek duvarlı jantlardan daha güçlüdür. Ancak yapılarında yer alan ekstra metal, beraberinde gelen artan bir ağırlık anlamına gelir. Jant genişliği, sürücü konforu üzerinde önemli bir etkisi olabilecek lastik genişliğini etkiler ve frenleme yüzeyinin malzemesi, fren performansını etkiler.

Farklı jant ölçüleri, farklı kullanımlar için hazırlanır. Örneğin, 26 jant olarak ifade edilen bir ölçü, 150 cm ve üstü boy oranına sahip kullanıcılar için idealdir. 20 inç bisiklet jantı, 14, 16, 18, 21, 22 inç bisiklet jantı seçeneklerinde olduğu gibi genellikle çocuklar için uygundur. 24 inç bisiklet jantları da, 11-12 yaşa kadar kullanım imkânı sunabilir. Alışveriş platformlarında, 26 jant bisiklet arka jantı fiyatları ve 24 jant bisiklet jantı fiyatları ile ilgili avantajlı seçenekler bulabilirsiniz. Sıklıkla tercih edilen 28 jant bisiklet jantı fiyatları ise, üretici firma ve malzeme cinsine göre farklılık gösterir. Farklı sürüş koşullarında kullanılabilen 5 kollu bisiklet jantı modelleri arasında da fiyat farklılıkları görülebilir.

Bisiklet Jant Çeşitleri Nelerdir?

Teknik olarak, çelik jantlar da dâhil olmak üzere jantların büyük çoğunluğu bir alaşımdan yapılır. Jantlar, yapım malzemelerine göre üçe ayrılır. Bunlar şu şekilde belirtilebilir:

 • Çelik Jantlar: Bu jantlar, paslanmayı önlemek için genellikle kromla kaplanır. Alüminyum jantlardan ağırlık bakımından ayrılır. Çelik, belirli bir hacim başına alüminyumdan daha fazla güce ve esnekliğe sahiptir, ancak çok daha ağırdır.
 • Alüminyum Jantlar: Çeliğin ağırlığının yaklaşık üçte biri kadar olan bu jantlar, yaygın olarak kullanılır. Daha hafif olan yapısı, hızlanmak için tekerleğe çok fazla güç sağlamayı gerektirmez.
 • Karbon Fiber Jantlar: Karbon fiber malzemenin mukavemet oranı, aerodinamik şekle kalıplanabilme yeteneği oldukça yüksektir. Karbon fiber, tek tek karbon ipliklerinden yapılmış bir malzemedir.

Yukarıda belirtilenlerin dışında kemik bisiklet jantı, magnezyum bisiklet jantı, telsiz bisiklet jantı ve üçgen bisiklet jantı gibi çeşitlerde bulunur. Tüm bu seçeneklerin arasından size uygun olan jantı seçebilirsiniz.

Bisiklet çeşitlerine göre iç ana tip jant bulunur. Bu jantlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Dağ Bisikleti Jantı: Bu jantlar, diğer jantlara göre daha geniştir. Sahip olduğu yüksek denge tabanı ile düşük lastik basıncına izin verir. Daha düşük lastik basıncı kullanmak size daha fazla çekiş sağlar. Dağ bisikletlerinde jant genişliği, büyüyen lastik genişliğine ayak uydurmak için değişir. MTB olarak da adlandırılan bu jantları satın alırken jant çapı, jant genişliği, tel sayısı, bağcık desenleri ve jant malzemesine dikkat etmelisiniz. En yaygın MTB çapı, 26 inç bisiklet jantı olarak bilinir. MTB jantlarının büyük çoğunluğu alüminyum alaşımdan üretilir. 26 jant bisiklet jantı fiyatları, jant malzemesi gibi bazı değişken faktörlere bağlı olarak belirlenir. Karbon MTB jant üretimleri de mevcuttur ve bu jantlar, yokuş yukarı çıkmayı fark edilir derecede verimli hale getirebilir. Dağ bisikleti jantı olan 21 vites bisiklet jantı, 26, 27 ve 29 jant modelleri ile kolay kullanılır.
 • Yol Bisikleti Jantları: Bunlar performans odaklı jantlardır. Onlarla birlikte, daha düşük bir tekerlek hafifliğine, sağlamlığına ve sertliğine sahip olmak çok önemlidir. Yol bisikleti jantları, aerodinamik bir tekerlek tasarımına sahiptir. Daha az dönüş ağırlığı sağlaması, daha az pedal çevirme enerjisi harcayacağınız anlamına gelir. Ayrıca tasarımı size, daha iyi yokuş tırmanma yetenekleri, geliştirilmiş bisiklet kullanımı ve daha iyi hızlanma ağlamayı amaçlar. Genellikle, yol jantları MTB olanlara kıyasla gerçekten dardır. Yol bisikleti jantları, çap, genişlik, tel sayısı, kullanılan malzemeler, kullanım amacı gibi yönlerden farklılık gösterir.
 • BMX Bisiklet Jantları: MTB ve yol bisikleti jantlarının aksine BMX, daha küçüktür. Bu7 jantlar, modern kaynak teknolojisini kullanır. BMX jantları sabitlenebilir veya kaynaklanabilir, bu da alüminyum kasnağın her bir ucunun bir daire oluşturmak için diğerine nasıl birleştirildiğini açıklar. Çoğu BMX jantı alüminyum alaşımdan yapılır. Ancak yarış dereceli karbon BMX jantları da mevcuttur.

Doğru bisiklet jantını seçmek için, bir dizi seçim faktörünü sürüş tarzınıza ve bisiklet tipinize nasıl eşleştireceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Bisiklet Jantı Nasıl Seçilir?

Jant seçme işlemi, bisiklet türüne göre belirlenir. Doğru jantlar sadece bütçenize değil, aynı zamanda zevk aldığınız sürüş türüne de bağlı olur. Bu açıdan aşağıda belirtilenleri dikkate alabilirsiniz:

 • Sportif ve eğlence amaçlı biniciler, hafiflik, dayanıklılık ve onarım kolaylığı arasında bir denge sunan, çok yönlü alüminyum alaşımlı jantları seçebilir. Rekabetçi sürücüler ise, sertlik, hafiflik gibi aerodinamik özellikleri bulunan jant modellerini tercih edebilir.
 • Jantların hafif, güçlü ve mümkün olduğunca verimli olması önemlidir.
 • Büyük tekerlekler, daha yavaş hızlanır ancak engebeli patikalarda gezinmeyi daha kolay hale getirir. Bu nedenle sürüş şeklinize uygun bir ölçü seçmelisiniz.
 • Yol ve arazi sürüşü için sert, hafif jantlar dönüş ağırlığını azaltarak daha az çabayla, daha hızlı gitmenize yardımcı olur. Bu arada, en yeni nesil derin kesitli karbon jantlar, rekabetçi yol yarışçılarına aerodinamik bir avantaj sağlar.
 • 12, 14, 16, 18 jant bisiklet jantı modelleri, 2 yaştan başlayarak 8 yaşa kadar uygun olan jantları kapsar.
 • Yüksek performanslı bisikletler genellikle derin jantlara sahiptir. Ancak bu jantlar aşırı derin olmamalıdır. Jantlar çok derinse, rüzgarlı koşullarda sürerken performansınızı olumsuz etkileyebilir.
 • Daha uzun boylu insanlar, 29 inç jantları seçebilirler. Normal boy oranlarına sahip kişiler ise, 24, 26 jant bisiklet arka jantı tercih edebilirler. Bunların dışında tercihinize göre 20, 21, 27, 28 jant bisiklet jantı seçenekleri de uygun olabilir.
 • 24 jant bisiklet jantı, dirt jumping gibi daha küçük tekerlek boyutu gerektiren bazı özel sporlar için tercih edilir. Daha fazla bilgi edinmek için küçük, büyük bisiklet jantı modellerini inceleyebilirsiniz.
 • BMX ve yokuş aşağı MTB yarışları gibi yüksek oktanlı bisiklet disiplinleri için jantlar, güçlü ve geniş olmalıdır. Ayrıca yarış için hafif, sert ve modern tekerleklere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Maraton ve genel arazi sürüşü için dar, hafif jantlar; daha yerçekimi odaklı maceralar için sert, daha geniş jantlar tercih edilmelidir.
 • Daha hafif jantlar, daha az dönüş ağırlığı anlamına gelir. Bu da, hızlanmayı kolaylaştırır. Jantlarda hafifliğe esneklikten daha fazla değer verilir, bu nedenle çelikten çok alaşımdan yapılmış jantları daha fazla görürsünüz.
 • Hafif, güçlü ve sert jantlar yol bisikletiniz için en iyi performans yükseltmelerinden biri olabilir. Azaltılmış dönüş ağırlığı, daha az çabayla daha yüksek hız sunar. Bisikletin tırmanma, hızlanma ve yol tutuş yeteneklerini geliştirir.
 • Derin kesitli aero jantlar, rekabetçi yarışlar için düz çizgi aerodinamik avantajlar sunmak üzere tasarlanır.
 • 23 mm, XC ve arazi sürüşü için standart bir jant genişliği olarak kabul edilir ve genellikle 2.1” genişliğe kadar lastiklerle eşleştirilir. Bisiklet lastik fiyatları, üretim özellikleri ve boyutlarına göre değişiklik gösterebilir.
 • Disksiz frenlerle donatılmış bir bisiklet için yeni tekerlekler seçiyorsanız, jantların balataların temas edebileceği bir fren yüzeyi olduğundan emin olmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • Lastiklerin genişliğine göre ince, kalın bisiklet jantı modelleri arasından seçim yapmalısınız. İnce teker bisiklet jantı kullanmak, lastiklerinizi çok uzun ve yumuşak hissettirebilir. Benzer şekilde, kalın jantlarda çok dar lastikler kullanmak, lastik köşeli olduğundan ve tüm düğmeler her zaman yere temas ettiğinden sürtünmenin artmasına neden olabilir.
 • Eğer bisikletiniz modifiye edilmiş ise, modifiyeli bisiklet jantı kullanmanız doğru olur.
 • Ekstrem sürüş stilleri daha fazla güç gerektirir. Bu nedenle, ekstrem sürüş için 24, 27, 29 inç bisiklet jantı modelleri tercih edilir.
 • Mevcut bir tekerlek takımı için yedek jant satın alırken, jantta bulunan jant teli delik sayılarının poyradaki numarayla eşleştiğinden emin olmalısınız.

Son olarak doğru jantlar için jant yapısına ve tasarımına, boyutuna, kullanılan malzemeye, jant teli numarasına ve bağcık desenlerine bakmayı gözden kaçırmamalısınız.

Bisiklet jantı nasıl ölçülür?

Bisiklet jantı, mezura ve cetvel yardımı ile ölçülebilir. Jantın çevresini bir mezura sararak ölçebilir ve çap ölçüsünü de çevreden bulabilirsiniz.

Bisiklet jantı kaç inç olmalı?

Bisiklet jantları, 12 inçten 36 inç'e kadar çok çeşitli boyutlarda mevcuttur. Çoğunluk, 26 inç ile başlayan ve 29 inç'e kadar devam eden bir aralığa sahiptir. 24 inç veya daha küçük tekerlekleri olan bisikletler genellikle çocuk bisikletleridir. Ancak bazen BMX bisikletleri gibi istisnalarda bulunur. Bu boyutlardan bisiklet ve sürüş türüne uygun olan jant ölçüsü seçilebilir.

Bisiklet jantı kaç TL?

Bisiklet jantı fiyatları, tasarımda kullanılan malzeme, özellik ve boyutlara göre değişir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Jantı

636 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Bisiklet
Bisiklet
Yedek Parça & Bakım
Yedek Parça & Bakım
Jant Grubu
Jant Grubu
Jant Takımı
Jant Takımı
Jant Teli
Jant Teli
Çember
Çember
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 636 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007058