Temel olarak çember, göbek ve tel parçalarından oluşan bisiklet jantları; çelik, alüminyum ve karbon gibi metallerden veya kompozit metal karışımlardan imal edilir. Bazı jant modellerinde jant çemberine bağlı olan tel çubuklar yerine, aerodinamik karbon çemberi kullanılır. Hafif ve daha ekonomik olmasından dolayı bisiklet jantlarının büyük bir çoğunluğu alüminyum alaşımdan elde edilir. Profesyonel kullanıma uygun olan yol, yarış ve dağ bisiklet modellerinde tercih edilen jant setleri ise, tamamen karbon fiber malzemelerden üretilir. Karbon fiber jantlar, çok hafif olmasına rağmen inanılmaz derecede dayanıklıdır. Rijit olduğu yani esnemelere karşı üst düzey direnç gösterdiği için, sürüş dinamiğini ve hızını olumlu yönde etkiler. Sağlam ve hafif olması nedeniyle, kadro ile birlikte bisikletin genel ağırlığını aşağı çeken parçalar arasında yer alır.

Jant frenler ile kullanıma uygun bir formda tasarlanan ürünlerin çember kasnak alanlarında veya yan yüzeylerinde fren pabuçlarının temas edebileceği geniş bir aralık bulunur. Bu modeller aynı zamanda disk frenler veya kontra fren sistemleri ile birlikte kullanım için de tercih edilebilir. Janttan frenli modeller; yol, yarış, tur ve hibrid bisikletlerde en çok tercih edilen frenleme sistemlerinin başında gelir. Kaliteli metaller kullanılarak hazırlanan jant setler, pürüzsüz ve paralel frenleme yüzeyi için son derece idealdir. Kadroya monte edilen sabit fren ayakları, iki yönlü pabuç yardımıyla herhangi bir ekstra elemana ihtiyaç duymadan ve doğrudan jantı sıkıştırarak doğal frenleme yapılabilmesine olanak tanır.

Tekerleğin merkezi parçası olan jant göbeği; aks, rulman ve kapak sistemini içinde barındırır. Çoğu bisiklet göbeğinde çelik veya seramik rulman kullanılır. Dıştan içe doğru açılan göbeğin merkezine bulunan yatak, tekerleğin serbest bir şekilde dönmesini sağlar. Yatak içinde yer alan bilyeler, dönme işlemini kolaylaştırır ve hızlandırır. Bilyelerin kondisyonu, yüzey alanının temiz ve dengeli bir biçimde yağlanmış olması bisikletin performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle, içerisinde bilyelerin yer aldığı rulman parçasının kir, çamur ve toz gibi etmenlerden arındırılıp yağlanması oldukça önemlidir. Göbek parçasının çevresel alanında, jant iskeletinin oluşabilmesi için gerekli olan tel uç noktaları bulunur. Bir ucu jant çemberine bağlanan tellerin diğer ucu göbek üzerine bağlanarak tekerleğin iskeleti oluşturulur.

Farklı bisiklet modellerine göre tasarlanmış farklı jant modelleri mevcuttur. Genel anlamda, ekipmanın sağlamlığı, hafifliği ve boyutları jant takımlarının en önemli özellikleri arasında gösterilebilir. 26 inç ölçülere sahip modeller, özellikle dağ bisikletleri için yaygın olarak kullanılan tekerlek setleri atasında yer alır. Ayrıca son dönemde cyclo-cross, cross-country ve mtb bisiklet türlerinde, 29 inç geniş jantlar da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Yol ve yarış bisikletlerinde 27,5 veya 28 inç genişliğe sahip jant takımları sıklıkla kullanılır. Çocuk bisikletleri, gösteri bisikleti ve BMX bisikletlerde ise genel lastik çapı, 19-22 inç aralığında tutulur. Jant çapının ve en ölçülerinin farklı genişlikte olması lastik seçimini, yol tutuşunu ve sürüş dinamiklerini doğrudan etkiler.

Bisiklet jantı fiyatları; ürünün markasına, modeline, malzeme türüne, boyutlarına ve teknik özelliklerine göre farklılık gösterir. Aerodinamik yapı, sertlik, dayanıklılık, iç lastik ve fren uyumluluğu gibi unsurlar da maliyet hesaplamaları üzerinde etki sahibi konular arasında yer alır. Jant takımını set olarak temin edebileceğiniz gibi, farklı malzemeleri parça halinde toplayıp kendi setinizi de ortaya çıkarabilirsiniz. Yeni bir jant takımı ile kullanmakta olduğunuz bisikleti hafifletebilir veya estetik anlamda güzelleştirebilirsiniz. Kategori içinden Shimano, Mavic, Dt Swiss ve Zipp gibi ünlü markaların jant seti, çember ve tel ekipmanlarına ulaşabilir; ihtiyacınıza en uygun ürünleri ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Jantı

Jant Takımı
Jant Teli
Çember
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 499 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007058