Jant Teli

Ulaşım araçları söz konusu olduğunda tekerlek araçların en önemli parçasıdır. Şüphesiz ki hem tekerlekleri hem de tekerleri oluşturan parçaları özenle seçmek gerekmektedir. Farklı ulaşım araçlarında kullanılan tekerlekler de farklılık gösterir ve her tekeri oluşturan parçalar birbirinden farklıdır. Örneğin bisikletlerde tekerin kalitesini, bisiklet kullanımının ömrünü en çok belirleyen parçalar jant telleridir. Bisiklet jant telleri bisikletlerin boyutlarına kıyasla son derece ufak parçalar olsalar da bisiklet tekerleri için önemleri büyüktür. Bisiklet jant teli alırken dikkat edilmesi gereken noktaları anlamak için öncelikle bisiklet jant tellerinin kullanım amacını anlamak gerekmektedir. Böylelikle tıpkı diğer araçlar gibi küçük parçaların bir araya gelmesiyle oluşan bisikletin işleyişi daha rahat kavranabilir ve daha sağlıklı alışverişler gerçekleştirilebilir.

Bisiklet jant tellerinin kullanım mantığı ve kullanım amacına değinmek için öncelikli olarak bu tellerin temel görevlerinden bahsetmek gerekecektir. Bisiklet jant tellerinin temel görevi tekerin şeklinin bozulmamasını sağlamak ve tekerin dik bir konumda durması için onu desteklemektir. Tekerin zarif işleyişinin ardında sağlam fizik kuralları bulunmaktadır. Sizler de tekerlerin nasıl bu kadar süre şekillerini koruyabildiğini ve kullanıcıları rahatlıkla üstlerinde taşıyabildiklerini düşünüyorsanız cevabı bisiklet jant tellerinde bulabilirsiniz. Tekerin gücü tellerin tekerden merkeze doğru uzanmasıyla korunur. Bu incecik teller kolayca bükülebilmekle beraber bir yandan da dışarıdan gelecek herhangi bir müdahaleye karşı oldukça dayanıklıdırlar. Jant tellerinin merkeze doğru çekilmesinden kaynaklanan görünmez güç tekeri ayakta tutan ve ona destek olan kuvvettir.

Bisiklet jant tellerinde saklı olan fiziksel kurallar bunlarla sınırlı değildir. Bisiklet tekerinin tasarımında dikkat edilmesi gereken özelliklerden bir tanesi kullanılan jant tellerinin teker göbeğine dik bir şekilde değil teğet olacak şekilde yerleştirilmesinden geçer. Bu şekilde teker göbeği, tekerin kendisi ve jant telleri arasındaki dönme hızında uyum yakalanabilir. Öteki durumda tekerlek göbeği jant tellerinden daha hızlı dönme eğilimi gösterir ve tekerlek işleyemez duruma gelir. Dolayısıyla minik bir parçanın dahi bu kadar etkili olduğu bisikletler aslında fizik kurallarından oluşan bir bütündür.

Bisikletin her parçasında olduğu gibi bisiklet jant teli alırken de dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Sizler de bisikletinizden maksimum kapasitede yararlanmak ve sürüş keyfinizi uzun ömürlü ve sürdürülebilir tutmak istiyorsanız bu özelliklere dikkat edebilirsiniz.

Jant telleri esasında bir bisiklette en çok zorlanan parçalardır. Bütün hava koşullarına maruz kalan ve dışarıdan gelebilecek bütün kuvvetlerden etkilenen alanlardır. Dolayısıyla karşılaştıkları zorluklar karşısında daha hassas olabilirler. Bu sebeple sıklıkla zarar görebilirler. Karşılaştıkları zor koşullar arasında nem, çamur ve oksijenin etkisi büyüktür. Özellikle nem ve oksijen bir araya geldiğinde bisiklet jant tellerinde paslanma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Üretici firmalar bu zorlu koşulların farkında olduklarından dolayı jant telleri genellikle korozyona ve kireçlenmeye karşı dirençli olan maddelerden üretilir. Bu maddeler paslanmaz çelik, kadmiyum ya da çinko kaplamalı karbon çelikler olabilir.

Öte yandan bisiklet jant tellerinin ömrü taşıdıkları yüke ve bisikletin kullanım sıklığına göre de değişmektedir. Hareket halinde olan bisiklette yük ve dönüş hızı bir araya geldiğinde jant tellerinde yorulma meydana gelebilir ve jant telleri hasar görebilir. Ancak şüphesiz ki jant tellerinin değişiminin kolay olması ve bütçeyi zorlayamayacak ürünler olması da bu üründeki avantajlardan birisidir.

Farklı marka seçenekleriyle ihtiyacınıza uygun pek çok jant teli bulmak mümkündr.. Bisikletinizin türü ve bisikleti hangi koşullar altında kullandığınıza göre jant teli tercihiniz de değişecektir. Bisiklet kullanma kalitenizi arttırmak için jant telleri atlanmaması gereken parçalar arasındadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Jant Teli

212 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 212 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?