Jöleler

Saçlar, bir çeşit kişisel kimlik ifadesidir. Bu nedenle saç bakımı, saç şekli, saç rengi gibi konular herkesin ilgi alanı arasındadır. Araştırmalar, kişilerin saç şekillerinden memnun olmadıkları günlerde, sosyal yaşantılarının bu durumdan olumsuz etkilendiğini ortaya koymuştur. Saç şekillendirme ihtiyacına yönelik olarak üretilen saç jölesi, günümüzde farklı saç tiplerine göre çeşitlendirilmiştir. Günlük kullanımda başarılı sonuç veren saç jölesi, sanılanın aksine doğru kullanıldığı müddetçe saça zarar vermez. Besleyici içeriğe sahip jölelerinin, saçı iyileştirici etkisi de vardır. Saç jölesi, doğru kullanım kurallarına dikkat edildiği sürece, herkes tarafından güvenle kullanılabilir.

Jöle Çeşitleri

Saç jölelerinin amacı, saça zarar vermeden, kalıcı şekil sağlamaktır. Pratik bir kullanıma sahip olduğu ve bu yönüyle kullanıcısına günlük zaman tasarrufu sağladığı için, çoğu kişi tarafından tercih edilir. Saç jölesi, çeşitli saç tiplerinde en iyi sonucun alınabilmesi için, farklı içeriklere sahip olarak üretilmiştir. Saç tipine uygun jöle seçimi, sonucun daha etkili olmasını sağlar. Hafif jel yapıya sahip, orta tutuşlu, güçlü tutuşlu ve renkli jöleler, en çok bilinen ve tercih edilen saç şekillendiriciler arasında yer alır.

Yumuşak jöle olarak da anılan hafif jel yapıya sahip jöle, saçı sertleştirmez, yalnızca yatıştırır. Saçın elektriklenmesini önler ve kolay şekil almasına yardımcı olur. Kullanım sonrasında saç, doğal yumuşaklığına sahip olmaya devam eder. Hafif jel yapıya sahip jöleyi, saçınız ıslakken veya kuruyken kullanabilirsiniz. Saça uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, saçın çok ıslak ya da çok kuru olmamasıdır. Bu dengeyi sağlayabilmek için yıkama sonrasında saçtaki fazla suyu, bir saç havlusu yardımıyla alabilirsiniz. Saçınız ideal ıslaklığa ulaştığında, bir miktar jöleyi parmaklarınız yardımıyla saçınıza sürebilirsiniz. Ürün kullanımı sonrasında, isterseniz bir saç kurutma makinesi yardımıyla, saçlarınızı kurutabilirsiniz. Kullanacağınız ürün miktarı ve uygulama şekli, saçınıza vermek istediğiniz şekle göre farklılık gösterir. Saçınızı toplayacaksanız, az miktardaki jöleyi toplama sonrasında ortaya çıkan bebek saçlarını ve elektriklenmeyi yatışmak için kullanabilirsiniz. Dalgalı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, ürünü başınızı öne eğerek ve saç uçlarınızı yukarı doğru hafifçe sıkarak uygulamanız, daha iyi sonuç almanızı sağlar. Düz bir görünüm elde etmek istiyorsanız, yeterli miktardaki jöleyi yine parmaklarınız yardımıyla, saçlarınızı aşağı doğru tarar gibi uygulayabilirsiniz. İsterseniz dalgalı veya düz fön sonrasında da avucunuza aldığınız bir miktar jöleyi, kontrollü bir şekilde saçlarınıza sürebilirsiniz. Hafif jel yapıya sahip jöle, saçı sertleştirmediği için fön sonrasında kullanım için de uygundur. Doğru miktarda ve doğru şekilde uyguladığınız takdirde, saçınızın uzun süre hayal ettiğiniz gibi görünmesine yardımcı olur.

Orta tutuşlu jöleler, saça uygulandığında saçın kolaylıkla şekil almasını sağlarken, saç şeklini daha da belirginleştirir. Örneğin iri dalgalar elde etmek için kullandığınızda, saç dalgaları daha belirgin olur. Orta tutuşlu jöleler ile saça şekil vermek oldukça basittir. Tutuş gücü yeterli olduğundan, saç şeklinizi gün boyu korumaya devam eder. Ürünü dalgalı saç şekli oluşturmak için kullanacaksanız, bir havlu yardımıyla fazla suyunu aldığınız saçınıza yukarı doğru sıkma hareketi yaparak uygulayabilirsiniz. Ürünü sürdükten sonra saçınızı, saç kurutma makinesinin vigo başlığıyla aşağıdan yukarı kurutabilirsiniz. Eğer vigo başlıklı saç kurutma makinesi yoksa, aynı kurutma şeklini normal başlıkla da deneyebilirsiniz. Saçın aşağıdan yukarı doğru kurutulması, hacim etkisi sağlar. Bir anlamda saç, yer çekiminine meydan okur. Saç jölesinin ve kuruma şeklinin etkisi birleşince, ortaya güzel bir sonuç çıkar. Hafif ısı, saçın şekil almasını kolaylaştırır ve saç, kurutma tarzına göre şekil almaya meyillidir. Bu nedenle saç şekillendirme konusunda kurutma yöntemi de en az jöle seçimi kadar önemlidir. Eğer düz bir saç elde etmek istiyorsanız, orta tutuşlu jöleyi hafif nemli saçınıza tarıyormuş gibi yukarıdan aşağı doğru sürün. Düz bir görünüm elde etmek için kurutma işlemini de yukarıdan aşağı olacak şekilde yapmanız gerekir. Yukarıdan aşağı kurutma işlemi, saçın dalgalanmaya meyilli kısımlarını aşağı doğru iterek düz bir görüntü elde etmenize yardımcı olacak, jöle ise gün boyunca düz görünümün korunmasını sağlayacaktır. Orta tutuşlu jöleyi, kuru saçta da kullanabilirsiniz. Kuru saç uygulamasında, saçınızın temiz olması önemlidir. Temiz olmayan kuru saça uygulanan ürün, iyi sonuç vermez. Saç hacimsiz ve sönük görünür. Bir maşa, bigudi, veya fön ile şekillendirdiğiniz temiz saçınıza yeterli miktardaki ürünü, her bir kısma eşit dağılacak şekilde sürebilirsiniz. Eğer saçınıza dalgalı şekil verdiyseniz, biraz jöle yardımıyla her bir dalgayı avucunuzda sıkmanız, memnun edici bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Saçınıza düz şekil verdiyseniz, jöleyi yukarıdan aşağı sürmeniz gerekir. Kuru saça jöle uygularken, miktarın yeterli olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Gereğinden fazla jöle kullanımı, saç tutamlarında dengesiz bir görüntü oluşmasına sebep olur. Kuru saça uygulanan ürünün yapısı, su ile temas etmediği için incelmez. Fazla kısmı, saç tutamları üzerinde bir tabaka halinde kalabilir. Şekil verilmiş kuru saça jöle uygulamak, ıslak saça jöle uygulamaktan daha fazla özen ister. Çünkü şekil verilmiş saçın su ile temas etmesi uygun değildir. Maşa, bigudi vb. saç şekillendirme ürünleriyle verdiğiniz şekil, saç su ile temas ettiğinde bozulur. Bu nedenle kuru saça verdiğiniz şekli korumak amacıyla jöle kullanıyorsanız, saçı su ile temas ettirmemeye ve gereğinden fazla jöle kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Güçlü tutuşa sahip jöleler, sert jöle olarak da anılır. Güçlü tutuş etkisi sayesinde, en kısa saçta bile oldukça etkilidir. Kısa saçlar, uzun saçlara göre şekillendirmesi daha zor olan saçlardır. Kısa saça verilen şekil, uzun saça kıyasla daha fazla bozulma eğilimi gösterir. Uzun bir saçı sağa, sola, öne veya geriye doğru şekillendirmek daha kolayken, kısa saçta daha zordur. Bunun nedeni, saçın şekillendirmeye müsait olan boy kısmının az olmasıdır. Kısa saç genellikle ıslakken rahat şekil alır, kuruduğunda ise hızlı bir şekilde doğal haline geri döner. Sert jöleler, eğer doğru kullanılırsa kısa saç üzerinde de son derece başarılı sonuç verir. Fazla suyu bir saç havlusu yardımıyla alınmış saça, yeterli miktardaki ürünü parmaklarınız yardımınızla sürerek kurumasını bekleyebilirsiniz. Ürün, şeklini uzun süre muhafaza edebilmesi için saçınızı biraz sertleştirir ancak saçınızı sertleştirirken kurumasına neden olmaz. Saçınıza herhangi bir zarar vermez. Sert jöleyi genellikle saçınız ıslak veya nemliyken kullanmanız önerilir. Eğer saçınız kuru ve temiz ise ürünü uygulamadan önce saçlarınızı basitçe ıslatabilirsiniz. Islatma işlemini tamamladıktan sonra ürünü uygulamaya başlayabilirsiniz. Kısa saça uyguluyorsanız, saçınızı bir tarak yardımıyla istediğiniz gibi şekillendirebilir ve verdiğiniz şekle göre jöleyi sürebilirsiniz. Saçınız, jöle yardımıyla olumsuz hava koşullarında bile şeklini korumaya devam edecektir. Ürünü uzun saç için kullanıyorsanız, uygulama yöntemi yine aynıdır. Saçınızın ıslak veya nemli olması gerekir. Sert jölenin, ıslak sert olarak bilinen farklı bir alternatifi de vardır. Son zamanların trendlerinden olan ıslak saç görünümünü seviyorsanız, ıslak sert saç jölesini de tercih edebilirsiniz. Saç şekilledirme ürünlerini saçınıza uygularken, doğru uyguladığınızdan emin olmalısınız. Ürünü masaj yaparcasına saç dipleriyle birlikte tüm saça uygulamak, yanlış bir yöntemdir. Uygulama için her zaman saçın boy kısmını hedeflemeniz gerekir.

Renkli saç jöleleri, son zamanlarda gençlerin ve kendini genç hissedenlerin saç şekillendirmek için tercih ettikleri ürünler arasında yer alır. Renkli saç jölesi saçı şekillendirmeye ve şeklini korumaya yardımcı olurken, aynı zamanda renklendirir. İçeriğindeki renklendirici saçın yapısına ve doğal rengine zarar vermez. Kullanımı, boyalı saçlar için de uygundur. Ürün, yıkama sonrasında saçtan tamamen temizlenir.

Günümüzde, içerikleri ve ambalajları farklı beklentilere göre çeşitlendirilmiş, birçok saç jölesi mevcuttur. Extra sert, power ultra ıslak, 48 saat etkili, 24 saat etkili jöle gibi alternatifler de deneyebileceğiniz şekillendirici ürünler arasındadır. Küçük ambalajlar içerisindeki saç jöleleri, günlük hayatta çantanızda taşıyabilmeniz için uygundur.

Bitkisel ve Doğal Jöle

Bitkisel, vitaminli ve doğal içerikli saç şekillendirici jöleler, genel olarak bitki özlerinden elde edilmiştir. Saç şekillendirme ürünlerine herhangi bir alerjiniz varsa, bitkisel ve doğal içerikli ürünleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Aloe Vera, papatya özleri, provitamin b5, ısırgan özü gibi içeriklere sahip olan bitkisel ve doğal saç şekillendiriciler, saçınızı şekillendirirken besler. Yumuşak, sert veya orta sert gibi alternatifleri de bulunan doğal içerikli şekillendiriciler, saç tipinize uygun seçim yapabilmenize imkan verir. Saç tipinize uygun bir ürün kullandığınızda, şekillendirme performansından memnun kalabilirsiniz.

Doğru Saç Jölesi Seçimi

Saç jölesinden en iyi performansı alabilmek için, saç tipinize uyumlu jöleleri tercih etmeniz gerekir. Dalgalı, düz, kıvırcık, hacimli, hacimsiz, ince telli ve kalın telli gibi tanımlamalar, saç tiplerini ifade etmek için kullanılır. Düz, ince telli ve hacimsiz saça sahip olanların, yumuşak yapılı veya orta sertlikte bir jöleyi tercih etmeleri uygundur. Sert yapıya sahip bir ürün, saç tutamlarını daha belirgin hale getireceğinden, düz ve ince telli bir saçı olduğundan daha hacimsiz gösterebilir. Yumuşak veya orta sertlikteki bir ürün, saç tutamlarını çok fazla belirginleştirmeden şekillendirir ve yatıştırır. Saç, hareket kabiliyetini kaybetmez ve bütün görünmeye devam eder. Düz ve ince telli saçlar, sert tutuşlu ürünlerle sabitlemeye pek uygun değildir. Dalgalı veya kıvırcık saçlar eğer ince telli ise, aynı kullanım şekli geçerlidir. Mümkün olduğunca yumuşak veya orta sertlikte bir ürün tercih etmeleri gerekir. Dalgalı veya kıvırcık saçların düz saç karşısındaki avantajı, tutamlarındaki kıvrımların hacimli bir görüntü yaratıyor olmasıdır. Dalgalar veya bukleler ne kadar belirginleştirilirse, saç o kadar hacimli görünür. Yumuşak veya orta sertlikte tutuşa sahip bir ürün, dalgaları ve bukleleri belirginleştirmek için yeterlidir. Hacimli ve kalın telli saçların şekillendirilmesi ve kontrolü, diğer saç tiplerine göre biraz daha zordur. Bu nedenle hacimli ve kalın telli saç tipine sahip olanların, sert tutuşlu ürünleri tercih etmeleri uygundur. Sabitleyici ve belirginleştirici etkisi daha yüksek olan sert tutuşlu ürün, hacimli saçları en iyi şekilde kontrol eder. Bukleler ve dalgalar belirginleşir. Saç, gün boyunca şekil verdiğiniz haliyle kalır. Eğer saçınızı şekillendirmek için sert tutuşlu bir üründen yeterli verimi alamıyorsanız, extra sert tutuşlu ürünleri tercih edebilirsiniz.

Jöle Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hızlı bir saç şekillendirici olan jöle, doğru kullanımda saça asla zarar vermez. Saç sağlığınız açısından, jöleyi 24 saatten daha uzun süre saçınızda bekletmeniz önerilmez. Saç şekillendirme ürünlerini mutlaka günlük olarak kullanmalı, gün sonunda saçınızı yıkayarak temizlemelisiniz. Saç şekillendirme ürününü kullanmadan önce saçınızın temiz olduğundan emin olmalı ve mümkün olduğunca ürünü saç derinize temas ettirmemelisiniz. Jöle saç derinize değil, saç telinize uygun bir üründür. Jöleyi saçınıza uyguladıktan sonra, saçınızı taramamanız gerekir. Özellikle orta sert ve sert tutuşlu ürünler saçınızı, şeklini koruyabilmek için daha güçlü bir şekilde sabitler. Sabitlenmiş saçın taranması, saçlarınızın kopmasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle tarama işlemini ürününü uygulamadan önce veya saçınızı yıkayıp üründen arındırdıktan sonra gerçekleştirmeniz uygundur.

Jöle İle Saç Şekillendirme Önerileri

  • İnce telli ve hacimsiz bir saça sahipseniz, saçınızı her zaman aşağıdan yukarı doğru kurutmanız gerekir. Aşağıdan yukarı doğru yapılan kurutma işlemi, saç telinize ters temas uygulayacağı için saçınızın olduğundan daha hacimli görünmesini sağlar. Ters kurutma işlemini, jöleyi uyguladıktan sonra veya uygulamadan önce yapabilirsiniz. Her iki durumda da saçınız daha hacimli görünecektir.
  • Dalgalı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, nemli saçınıza bir miktar saç jölesi uyguladıktan sonra, bütün saçı kendi etrafında dört beş tur çevirerek kurumasını bekleyebilirsiniz. Kurumasını beklemek istemiyorsanız, bir saç kurutma makinesinden yardım alabilirsiniz. Kuruduktan sonra saçınızı parmaklarınızı kullanarak taradığınızda, hoş dalgalar elde etmiş olursunuz.
  • Jöle haricinde herhangi bir ürün kullanmadan, saçlarınıza su dalgası görünümü de kazandırabilirsiniz. Hafif nemli saçınıza, saç tipinize uygun yeterli miktarda saç jölesini uygulayın. Ardından saçınızı iki tutama ayırın ve ayırdığınız tutamları sıkıca örün. Örgülerinizi bir saç tokası yardımıyla sabitleyin. Bu şekilde saçınızın kurumasını bekleyin veya saç kurutma makinesiyle kurutun. Örgüleri açtığınızda, saçlarınızın belirgin ve kusursuz su dalgalarına kavuştuğunu göreceksiniz. Dalgaların daha kalıcı olmasını isterseniz, sabitleyici bir saç spreyinden yardım alabilirsiniz. Bu saç şekillendirme yöntemini, gece yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. Siz uyanıncaya kadar saçınız kurumuş ve istediğiniz şekli almış olur.
  • Düz ve ıslak görünüme sahip saçlara ihtiyacınız varsa, yıkama sonrasında saçlarınızı aşağı doğru güzelce tarayın. Yeterli miktardaki sert ıslak saç jölesini, parmaklarınız yardımıyla saçınıza sürün. Ürün saçınızda kuruduğunda, düz ve nemli görünen saçlara sahip olursunuz. Eğer isterseniz bu işlemi saçlarınızı geriye doğru taradıktan sonra da uygulayabilirsiniz. Saç şeklinizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız, güçlü bir saç spreyi yardımıyla sabitlemeyi artırabilirsiniz.

Renkli Saç Jölesi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son zamanların trendi haline gelen renkli saç jölesi, normal saç jölesi gibi saçı şekillendirmek için kullanılır. Saçınız şekil alırken renkli ve ışıltı bir görünüme kavuşur. Jölenin farklı renk alternatifleri vardır. Dilediğiniz rengi seçerek saçınıza uygulayabilirsiniz. Uygulayacağınız bölgeye yetecek kadar saç jölesini avucunuza alın ve dağıtın. Saç jölesini saçınızın dilediğiniz bölgesine güzelce yedirin. Artık saçınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz. Kullanım sonrasında saçınız hem istediğiniz şekle, hem de istediğiniz renge kavuşur.

Doğru Saç Jölesi Kullanımı Nasıl Olur?

Hızlı şekillendirme etkisi olan ve en çok tercih edilen saç ürünleri arasında yer alan jöle, saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç derisine uygulanması genellikle önerilmez. Saç yapınıza uygun bir saç jölesini, parmaklarınız yardımıyla, sıkma hareketi yaparak saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Kirli saça sürülen jöle, istediğiniz görüntüyü elde etmenizi engeller. Bu nedenle jöleyi temiz saça uygulamalısınız. Jöle uygulaması saçınıza günlük kalıcı şekil sağlar ancak daha kalıcı olmasını isterseniz, jöle sonrası sabitleyici bir saç spreyi de kullanabilirsiniz.

Renkli Jöle Kalıcı mıdır? Saça Zarar Verir mi?

Renkli saç jölesi, siz saçınızı yıkayıncaya kadar rengini korur. Yıkama sonrasında ise saçınız doğal rengine geri döner. Ürün, saçınızın doğal yapısına zarar vermeyeceği için dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Renk saç jölesi saçlarınızın gün boyunca renkli ve dilediğiniz gibi görünmesini sağlar. Aynı zamanda saçı nemlendirir. Renkli saç jölesini de diğer tüm jöleler gibi gün sonunda saçınızdan temizlemeniz önerilir. En iyi performans için, renkli görünmek istediğiniz günlerde temiz saçınıza uygulayabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Jole Fiyatları

998 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 40 / 998 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?