Kablo Kanalı

Kablo Kanalı

Birden fazla kablonun tavan ya da duvar üzerinde güvenli bir şekilde taşınmasını ve korunmasını sağlayan sisteme kablo kanalı denir. Açıkta kalan kabloların görüntü kirliliğini önlemek ve güvenlik oluşturmak için kablo kanalı kullanılır. Kabloların yol açacağı takılma, aşınma ve düşme gibi riskler böylelikle ortadan kaldırılır. Haberleşme ve enerji dağıtım tesisatlarının güvenle taşınmasını ve sabit kalmasını sağlar. Kablo kanallarının oluşturduğu görüntü kirliliğini ortadan kaldırır. Kablo kanalları bazı testlerden ve deneylerden geçirildikten sonra üretimlerine izni verilir.

Dağınık ve kötü görüntü oluşturan kablolar, iç mekanlarda dekorasyon açısından görüntü kirliliğine neden olabilir. Kablo kanalları geniş ürün yelpazesi ile ihtiyaca cevap verecek ölçüde ve farklı çeşitleri ile günümüzde internet sitelerinden de kolaylıkla temin edilebilmektedir. Düzensiz ve birbirine karışmış kablolar evlerde ve işyerlerinde dağınık ve karışık görüntülerinden dolayı tercih edilmezler. Bu nedenle istenmeyen görüntüleri ortadan kaldırmak için kullanılır. Çözüm olarak kablo kanalı bu sorunu ortadan kaldırır. Birbirinden farklı çeşitli renk, boyut ve tasarımlar ile her türlü dekorasyona uyum sağlarlar.

Kablo kanalları çeşitlerine, malzemelerine ve kaplama türlerine göre fiziksel özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı dayanıklı ve güvenilirdirler. Kablo kanalları tavan ya da duvara monte edilebilir. Bina içerisinde bulunan kablolar, kablo kanallarının içinden geçirilerek istenilen bölgeye kolaylıkla taşınabilir. Yeni nesil kablo kanalları farklı birçok sektörde kullanılır. Bu kablo kanalları PVC kaplama kanallarıdır. PVC kaplama kanallar yıpranmaya karşı dayanıklıdırlar. Bu nedenle taşınmaları ve monte edilmeleri oldukça kolaydır. Böylelikle şık görünüme sahiptirler.

Evlerde, işyerlerinde, ofislerde ve genel olarak iç mekanlarda bulunan duvar, alçıpan ve mermer gibi yüzeylerin bozulmaması için kablo kanalı yapışkanlı özelliğe sahip olanlar kullanılır. PVC kaplama kablo kanallarının dış mekanlarda tercih edilmesinin nedeni hafif ve dayanıklı olmalarıdır. Bu kanallardan sonlama, t dirsek, birleştirme aparatı, dış bükey köşe, iç bükey köşe aksesuarlardan montaj sırasında yararlanılır. PVC kablo kanalları, yüzeysel alanlarda aşınmaya uğramaz. Kısa devre yapmaz. PVC kanalı plastik olduklarından kolay taşınır. Ağırlık yapmazlar. Dekoratif görünüme sahiptir. PVC özelliğe sahip kablo kanallarının kesilmesi de kolaydır.

Kullanım Alanlarına Göre Kablo Kanalı Çeşitleri Nelerdir?

Kablo kanalı çeşitleri kullanım alanlarına ve üretim özelliklerine göre;

 • Delikli ve deliksiz tür kablo kanalı
 • Merdiven tipi kablo kanalı
 • Metalik kablo kanalı
 • Kablo kanaletleri olarak 

Gruplara ayrılır.

Delikli türdeki kablo kanalları aynı zamanda saç tipi kablo kanallarıdır. Bu kanallar delikli olduğu için hava alma özelliğine sahiptir. Kanalların dayanıklılığının olması için hava teması çok önemlidir. Hava teması olan kanallar çok dayanıklı ve uzun süre kullanıma sahiptir. Merdiven tipi kablo kanalları, merdiven basamağını anımsatan düzenli aralıklara sahiptir. Merdiven tipi kablo kanalları düzenli aralıklarla birbirine kaynatılmış barlardan dolayı bu isim ile adlandırılmışlardır. Merdiven tipi kablo kanalları, ısınan kabloların hava almasını kolaylaştırdığı için çürüme ve deformasyon oluşmaz. Bu özellik kablo kanallarının daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Bazı tesisatlarda çok sayıda kablo kanalı bulunur. Bu kablolar hafif ve kalabalık kablolardır. Bunlar için tel tipi kablo kanalları kullanılır. Tozlanmanın sıkıntı oluşturacağı alanlar için tercih edilir. Bina içlerinde sinyal ya da veri kablolarının taşınmasına yardımcı olur. Yeni nesil telekomünikasyon için fiber optik alt yapısında yaygın olarak kullanılmaktadır. Deliksiz kablo kanallarının etrafı tamamen kapalıdır. Isınmanın sorun olmadığı alanlarda sıkça bu kablolar bulunur. Bilgisayar ya da telefon kablolarının taşınmasında deliksiz kablo kanalları yer alır. Kablo kanaletleri az sayıda haberleşme ve enerji kablolarının bulunduğu yerler ile boru tipi kanallarının uygun olmaması durumda tercih edilirler. Hasır tel tipi kablo kanalları, bina içindeki tavana, duvara ya da zemin altına döşenir. Elektrik ve internet kablolarının düzgün bir şekilde durmasını ve taşınmasını sağlayan sistemdir.  Dekoratif kablo kanalı kullanıldığı ortamlara uyum sağlar. İşyeri, restoran, otel gibi mekanlarda estetik görüntü oluşturur. Makine bağlantıları için hafif olan kablo kanalları kullanılır. Kablo kanallarının kullanım alanları ile üretildikleri malzemeler kablo kanalı fiyat belirlemede önemli rol oynar.

Kablo Kanalı Nerelerde Kullanılır?

Kablo kanalı evlerde, işyerlerinde, otellerde ve endüstriyel tesislerde kullanılır. Endüstriyel tesislerde kablo yoğunluğuna göre çeşitleri bulunur. Montaj uygulamaları kolaylıkla yapılır. Kablo taşıma sistemlerinin seçimi; kablonun cinsi, kablonun ağırlığı, destek aralığı, montaj yönü, yıpranma ya da aşınma gibi faktörlere bağlıdır. Kablo kanalı, kablo tavası olarak da adlandırılır. Kablo kanalları paslanmaz çelik, PVC, kompozit malzeme (en az iki malzemenin birleşerek oluşturduğu yeni malzemeye denir), alüminyum ya da cam elyaf destekli plastiklerden yapılır. Kablo kanalları tavan veya duvar üzerine monte edilir. Standart ölçülerde üretilir. Bunun dışında üretilen kablo kanalı ölçüleri  elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz, 304-316 kalite paslanmaz materyallerden üretilmektedir. Kablo kanalları için malzeme ve kaplama seçerken çevresel faktörlerin göz önünde bulundurulması önemlidir. Kablo tavası elektrik, elektronik gibi birçok sektörde kullanılır. Kablo tava sistemleri, bileşenlerin durumuna göre farklı sınıflara ayrılır. Bunlar;

 • Malzemenin kaliteli olmasına göre
 • Korozyona (yüzeyler üzerinde aşınma ve yıpranma) karşı dayanıklılığına göre
 • Sıcaklığı iletmeme özelliğine göre
 • Elektriksel iletkenliğe karşı 
 • Darbelere karşı dayanıklılığına göre

Gruplara ayrılır. Korozyona karşı ve sıcaklığa karşı ölçüt tabloları mevcuttur.

Kablo kanalı süpürgelik ev, ofis, alışveriş merkezi, hastane gibi alanlarda hijyenik açıdan uzun yıllar sağlıklı ve güvenli kullanım sağladığından bu alanlarda tercih edilir. Özellikle büyük ve kamusal alanlarda dayanıklı oldukları için kullanılmaktadır. Birçok renk seçenekleri mevcuttur. Kablo kanalları teknik özellikleri şunlardır;

 • Uzun ömürlü kullanıldığı için darbelere karşı korunaklı biçimde montajı yapılır 
 • Elektrik akımına karşı yalıtım özelliğine sahiptir
 • Ateşten etkilenmez, yangında alevi iletmeme özelliği vardır
 • Güçlü ve etkili darbelere karşı dayanıklıdır 

Kablo Kanalı Açma Makinesi Nerede Kullanılır?

Kanal açma alanında kullanılan makineler, en fazla inşaat sektöründe kullanılır. Kanal açma makineleri günümüz teknolojisinde farklı çeşitlerde üretilir. Bu da kullanıcılara alternatif yaratır. Bu sayede kullanım amaçlarına uygun kablo kanalı açma makinesi kullanılarak kanal açma işlemi gerçekleştirilir. Kanal açma makineleri delme işlemi dışında kesme işlemi de yapmaktadır. Kanal açma makineleri su borularının ve ısıtma sistemlerinin uygulamalarında kullanılır. Kablo tavası ölçüleri farklı boyutlarda kullanıcılara sunulur. Kablo tavaları genel olarak 2 metre uzunluğunda kullanılmaktadır. Büro ya da işyerlerinde masa üstü kablo kanalı kapağı kullanarak masanızın estetik görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz. Masa üstü kablo kanalı siyah renk çoğu zaman seçilse de birçok renk seçeneğine sahiptir.

Kablo Kanallarının Diğer İsmi Nedir?

Kablo kanalları piyasada farklı isimlerde de kullanılır. Bunlar; kablo tavası, kablo merdiveni, kablo taşıyıcısı, kablo tepsisi olarak adlandırılır.

Kablo Kanalları Sistemleri Hangi Yapılarda Kullanılmaktadır?

Ticari alanlarda ve endüstri sektöründe farklı tipleri seçilerek kullanılır. 

Kablo Kanalları Kullanım Alanları, Kullanım Süreleri Ve Üretildiği Malzemeler Göre Hangi Çeşitliliğe Sahiptir? 

 • Balık Sırtı biçiminde kablo kanalları
 • Plastik materyalden üretilen kablo kanalları
 • Metal olarak üretilen kablo kanalları
 • Yapışkan özelliğe sahip kablo kanalları
 • Legrand adı verilen yalıtım özelliğine sahip kablo kanalları
 • Plastik kablo kanalları
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kablo Kanalı

3644 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 51 / 3644 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?