Kablo Kanalı

Kabloların düzenini ve güvenliği sağlayan kablo kanalları pek çok farklı kullanım senaryosu sunan yapı ürünlerinden biridir. Günümüzde en çok tercih edilen kablo koruma aparatları kablo kanalları ve makaronlarıdır. Özellikle dış mekânlarda kabloların çevresel etkilerden korunması, elektrik yalıtımının sağlanması ve nemden etkilenmemesi için kablo kanalları kullanılır. Farklı yapısal malzemelerden üretilen kablo kanallarının genelinde PVC malzemeler kullanılır. Farklı boyutlarda ancak her türlü kabloya uyum sağlayabilen kablo kanalları ürün boyutları, genişlik ve uzunluğu bilindiği taktirde kolayca satın alınarak kullanılabilir.

Kablo Güvenliği Konusunda En Pratik Çözüm

Kablo kanalları farklı çözümlere ve ebatlara sahip olmasıyla her alana uyum sağlayan ürünlerdir. Genellikle 1.5 milimetre kalınlıktan başlayarak, 2.5 milimetre ya da 5 milimetre gibi değişik genişlik aralıklarına sahiptir. Daha büyük kablolar için özel olarak geliştirilen 20 ila 25 milimetreye kadar çıkabilen makaron kablo kanalları da bulunur. Düşük profil yapısı ve kolay gizlenebilir özelliği ile 16x16 boyutlara sahip balık sırtı modelde kablo kanalları da bulunur. Sıklıkla kendinden yapışkanlı olarak tercih edilen balık sırtı kablo kanalları istenirse 60x15 boyutlarında da tercih edilebilir. Göze çarpmayan ve çok sayıda kabloyu koruma özelliği sunan bu tür kablo kanalları, kafe ya da restoran gibi kalabalık alanlarda temiz görüntüsü sayesinde tercih edilir.

Kablo kanalları ölçümü yapılırken temel alınan kriter iç çap ölçüsüdür. Kanal içerisinden geçirilecek olan kablonun genişliği doğru saptandığı takdirde uygun boyutlu kablo kanalı kolaylıkla kullanılabilir. Bununla birlikte birden fazla kablonun geçirilmek istendiği alanlarda daha geniş boyutlu kanalları tercih edilmelidir. PVC malzemeden üretilen kablo kanalları amaca uygun boyutlarda farklı ölçülerde üretilirken, ısı ile daralan makaron kablo kanalları geniş skalada daha pratik kullanım sunar.

Farklı Özellikteki Kablo Kanalları ile İdeal Kullanım

Kablo kanalları, her türlü koşulda kullanım sunan farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, kenar ve köşelerde kullanım için dizayn edilmiş çoklu parçalara sahip eklem ve düzlem bağlantısı olan kablo kanalları ile geniş alanlarda dahi kablolarınızı gruplayabilirsiniz. Yapışkanlı kablo kanalları ise zeminin yanı sıra duvar ve hatta tavan gibi alanlara kolaylıkla yapıştırılarak monte edilebilir. Kablolar kanal içerisine alındıktan sonra tek yapmanız gereken kanalın arka kısmındaki tabakanın jelatinini sökmektir. Zemin boyasına zarar vermeyen yapışkanlı yüzeyler, dış etkenlerde nedeniyle yapışkan mukavemeti etkilenmediği sürece uzun yıllar dayanıklılığını korur.

Kablo kanal çeşitleri içerisinde yer alan süpürgelik modelleri, yaşam alanlarında tadilat ve tamirat işlerinde kolaylıkla monte edilerek her türlü elektronik cihazın kablo güvenliğini sağlayabilir. Buna karşın PVC malzemenin dayanıklılık gösteremeyeceği alanlarda ise metal kablo kanalları kullanılır. Üst düzey dirence sahip bu metal kablo kanalları sıklıkla endüstriyel alanlarda kabloları dış etkenlerden korumak için kullanılır. Çoklu kabloları bir arada tutmak ve düzenli görünümü sağlamak için makaron kablo kanalları da tercih edilebilir. Kanal boyutuna göre içerisinden geçirilecek olan kablolar belirlenir ve makaron kablolar herhangi bir ısı kaynağı, fön makinesi ya da çakmak tutularak daraltılabilir.

Farklı boyutlarda olmasının yanı sıra farklı renk seçenekleri de sunan kablo kanallarını kullanacağız alana göre kişiselleştirebilirsiniz. Genellikle beyaz renkte olan kanallar arasında kahverengi ve siyah renkte olanları da bulunur. Ayrıca süpürgelik ya da taban döşemelerinde tercih edilmek üzere lamine renginde olan balıksırtı modeller de genel görünüme uyum sağlar şekildedir.

Soru 1: Kablo kanalları arasında esnek modeller hangileridir?

Cevap 1: Çok köşeli alanlarda sert kablo kanalları kullanımı uygun olmayacağından daha esnek olan kablo toplama çorabı da tercih edilebilir.

Soru 2: Dekoratif kablo kanalı hangisidir?

Cevap 3: Göze batmayan ve görünüş itibarıyla daha şık olan kablo kanalları arasından kablo toplama spiralleri tercih edilebilir. Özellikle yüksek bilgisayar kabloları için ideal kullanım sunar.

Soru 3: Kablo kanallarının çalışma sıcaklığı nedir?

Cevap 3: Modeline göre değişmekle birlikte kablo kanallarının çalışma sıcaklığı -50 °C ile +150 °C arasındadır.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Kablo Kanalı

Sumer Group
Mutlusan
A Plus Elektrik
3E
Eraplast
Plastim
Mavi Tasarım
OEM
Mirsa
Sert Plastik
Rewel
3B Trend
Brio
Far
Nzb
Renault
Techmaster
Tempo
Wondeks
Ars
Toplam 24 / 737 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/80571082/80571091