Tampon altında kullanılan karlıklar ile karlı havalarda arabanızın korumasını artırabilirsiniz. Sadece ön ve arka tampona uygulandığı gibi yan süpürgeliklere de uygulayıp arabanızı tamamen korumayla çerçeveleyebilirsiniz. Böylece arabanız, her taraftan eşit yükseklikte görünür. Tampon altında en az 5 santimetrelik bir bant şeklinde duran karlıklar sayesinde arabanız, yere daha yakın görünür ve sportif bir görünüm kazanır. Bu nedenle karlıklar, araba sahipleri tarafından sadece koruma amaçlı değil; arabanın görünümüne kattığı sportif hava için de tercih edilir. Karlık kalınlıkları, standart bir ölçüye sahip değildir. Karlık çeşidine ya da arabanın markasına göre değişir.

Arabanız için karlık alırken markasına ait orijinal bir model tercih edebilir ya da tüm modellere uyan karlıklardan sipariş verebilirsiniz. Karlıklar; fiyat, model, malzeme ve çeşitlilik açısından geniş bir yelpaze sunar. Genellikle markaların orijinal karlıkları, aracın ölçülerine göre kalıp kullanılarak üretilir. Bu nedenle genellikle diğer araçlara uyum sağlamaz.

Kullanılan malzeme açısından plastik, fiberglas gibi sert malzemelerden üretilen karlıkların yanı sıra şerit hâlinde satılan ve istediğiniz ölçüde kesilebilen poliüretan, pvc ya da kauçuk malzemeden üretilen esnek karlıklar da bulabilirsiniz. Esnek karlıklar, genellikle L şeklinde olur ve kıvrılan parça, tampona sabitlenir.

Karlıkların arabanızın görünümüne ve tampon rengine uygun olduğunu düşünmüyorsanız üzerine boya işlemi yapabilirsiniz. Arabanızın marka ve modeline özel üretilen karlıklarda böyle bir ihtiyacınızın olma ihtimali azalır. Ama her modele uyabilen standart karlıklarda kişiselleştirme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Yeni nesil karlıklarda gündüz kullanılan sis lambaları da bulunur. Bu modeller, arabanın görselliği açısından çok daha fazla fark yaratırlar. Markaların tasarımlarına göre değişen modellerde plastik gövdenin içinde kafeslere ya da telli pencerelere de rastlanır. Değişik karlık modelleri, arabanın görünümünde hızlı ve kolay şekilde etkili olabildiği için modifiye arabaları seven kişiler tarafından haklı bir ilgi görür.

İyi bir karlıkta olması gereken en önemli özellik, dayanıklı olmasıdır. Yola en yakın mesafede olan parça olduğu için sürtünmeler ve çarpmalar karşısında iyi bir performans göstermelidir. Özellikle sert malzemeden üretilen karlıkların sağlam olması ve kolayca çatlayıp kırılmaması gerekir. Ayrıca zaman içinde güneş ışınlarından dolayı renginin solmaması beklenir. Kolay monte edilmesi ve bağlantı detaylarının sağlam olması da aranan diğer özellikler arasında sayılabilir.

Karlıkların ağırlıklarının ortalamanın üzerinde olması, arabanıza yük bindireceği için istenilen özellikler arasında değildir. Fazla hafif karlıklar da tok bir duruş sağlamayabilir ve arabanın hareketi sırasında dalgalanma yapabilir. Bu iki durum da iyi bir karlıkta olmaması gereken özelliklerdendir.

Çeşitli kalınlıklarda üretilen karlıklar arasından seçim yaparken, seçeceğiniz ürünün arabanızın yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Arabanın dışında yer alan ve sonradan takılabilen bir parça olması, araba üzerindeki önemi konusunda sizi yanıltmamalıdır. Arabanızın yapısına uygun olmayan yanlış bir karlık seçimi, arabanızın aerodinamik yapısını bozabilir. Hangi karlığın sizin için uygun olacağından emin olamazsanız, arabanızın markasına ait orijinal yedek parça tercih etmeye yönelebilirsiniz. Bu tercihinizle hem daha uzun ömürlü bir kullanım sağlar hem de aracınızın değerini artırırsınız.

Karlıklar, genel olarak profesyonel hizmet gerekmeden kişisel olarak takabileceğiniz aksesuarlar sınıfına girer. Yine de montaj konusunda yardım almanız gerekirse servise başvurarak çok kısa bir süre içinde takılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle tampon altına yapıştırıcı ya da vidayla montajı yapılır. Kolay takılabilen ve çıkarılabilen bir parça olsa da montaj sırasında özen gösterilmesi gerekir. Seyahat anında karlıklarınızın düşmesi, size maddi zarar oluşturacağı gibi,sizin ya da başkalarının yol güvenliğini de tehlikeye atabilir.

Karlıklar

3 ürün var
 1. Markalar
  1. Bross Otomotiv
  2. Demircioğlu
  3. Reppa
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001490/60007124
BAŞA DÖN