Kaşe, çalışma hayatının hızlı temposuna yetişebilmek ve seri şekilde evrakların altına imza atmak için icat edilmiştir. Özel firmaların ya da resmi dairelerin tüm yazışmalarda, evraklarda ve ticari belgelerin altına şahıs, şirket adı ve benzeri bilgileri tekrar tekrar elle yazmamak için damgalayarak bu bilgileri bastığı, kanunen zorunlu tutulan bir çeşit plastik mühürdür. Kaşe, bir kişinin kaşelediği belgeyi kendisinin yazdığını, düzenlediğini ya da içeriğini onayladığını gösteren bir imza niteliği taşır ama ıslak imza yerine geçmez. Kaşe tamamen özel ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirilebilir ve üzerinde istenilen resim ya da yazı olacak şekilde özelleştirilebilir.

Lazer Kaşe Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok kullanılan kaşe çeşidi, kendinden mürekkepli otomatik kaşelerdir. Bu kaşelerin yapımında lazer teknolojisinden faydalanıldığı için bu kaşelere lazer kaşe de denilir. Kaşenin üzerinde yazması istenen bilgiler, bilgisayar aracılığı ile lazer yazıcıya aktarılır. Bu bilgiler lazerle 2.3 mm kalınlığında, yanmaz bir kauçuk parçasının üzerine ters olarak yazılır. Bu işlem en fazla 3-4 dakika sürer. Daha sonra kauçuk parçanın üzerindeki toz haline gelmiş ufak parçalar, bir fırça yardımı ile temizlenir. Kauçuğun üzerindeki yazılar, tamamen tozdan arındırılmak için sonra su ile de temizlenebilir. En son makasla kauçuk parçasının yanlarındaki fazlalıkları kesilerek, plastik kaşenin gövdesine yapıştırılarak monte edilir. Bu otomatik kaşeler kendinden mürekkeplidir. Kaşelerin bir ıstampa bölümü vardır ve kaşenin mürekkebi bu kısımda hava ile temas etmeden yıllarca saklanabilir. Kaşe mürekkepleri genellikle siyah, mavi, kırmızı ya da yeşil olur. Aynı kaşede bu dört renk birlikte kullanılabilir. Tek renkli kaşeler beş bin kez, çok renkli kaşeler on ya da on beş bin kez kullanılabilir.

Kaşe Mürekkebi Nasıl Doldurulur?

Eğer kaşeniz silik basmaya başladıysa mürekkebi azalmış olabilir. Cep ya da kalem kaşeler haricindeki diğer otomatik kaşelerin ortasında ince pencereye benzeyen bir alan vardır. Mürekkep kartuşu bu alanda yer alır. Buraya hafifçe bastırdığınızda kartuş arka taraftan bir çekmece gibi çıkar. Bu kartuşun içindeki keçe bölgeye birkaç damla kartuş mürekkebi ya da ıstampa mürekkebi damlatarak kartuşu tekrar doldurabilirsiniz.

Kaşede Hangi Bilgiler Olmalı?

Kaşenin üzerinde bir firmanın tüm resmi bilgileri yer alır. Kaşenin çalınması ya da kaybolması durumunda olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Kaşelerde bulunması gereken bilgiler kanunen açıkça belirtilmiştir. Kaşenin üzerinde şirketin ismi ve unvanı, şirketin sicil numarası, firmanın vergi dairesi ve vergi numarası, işletmenin telefon, faks ve adres gibi iletişim bilgileri olmak zorundadır. Şahıs ve limited şirketlerinin kaşelerinde bu bilgilerin yer alması zorunludur ancak şahıs şirketlerine ait kaşelerde, şirket adının altında şirket sahibinin adının da yazması gerekir.

Daha az resmi bilgi içeren ve genellikle öğretmenler tarafından kullanılan şahsi kaşeler de vardır. Şahsi kaşelerin üzerinde çeşitli şekiller, logolar, isim ve soyadı, unvan ve makam bilgileri yer alabilir. Doktorların ve iş yeri hekimlerinin kullandığı kaşelerin üzerinde, doktorun çalıştığı kurumun adı, doktorun unvanı ve adı-soyadı olmalıdır. Ayrıca doktorun diploma tescil numarası ve uzmanlık alanı da yer almalıdır. Gün-ay-yıl formatında tarih damgası basan tarih kaşeleri ve genellikle altı haneli sayılar basan numaratör kaşeler de bulunur. Kağıt üzerine sayı damgası basan numaratörler en fazla on iki haneli olabilir.

Kaşe İmza Hangi Durumlarda Geçerli Sayılmaz?

Sözleşmelerde şirket yetkilisine ait imzanın yerine basılan imza kaşesi ve faturalarda imza atılmadan kullanılan kaşeler, hukuken doğru değildir ve bir geçerliliği yoktur. Borçlar Kanunu ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre, resmi evraklara imza atmaya muktedir olmayan veya okuma yazmayı bilmeyen kişiler tarafından kullanılan ve önceden noter, muhtar ya da köy ihtiyar heyeti tarafından onaylanmış parmak izi ya da damga mühürler, ıslak imza atılmadan da geçerli sayılır.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kaşeler

Trodat
Sirdaş
Colop
Mobistamps
Vox
Bigpoint
Brons
Kaşem
Kraf
MAS
Artline
Pelikan
SLM
Shiny
Matuya
Rubenis
Sırdaş
Wer Memory Keepers
Delta
Ac
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 894 ürün
DSACategoryId/2147483643/15344/15547/15216