En Ucuz ve Kaliteli Keçe Malzemeleri

Keçe Malzemeleri

Hayatın monoton ve çoğu zaman da stresli yapısından sıyrılmak için farklı uğraşlara yönelmeniz, zamanınızı daha keyifli geçirebilmenizin yanı sıra, kendinizi daha iyi hissetmenize de yardımcı olur. Özellikle el sanatlarına meraklı olanların rahatlıkla değerlendirebilecekleri keçe malzemesi çeşitleri, gerek aksesuar üretiminde gerekse çeşitli gereçlerin yapımı için idealdir. Çok sayıda marka tarafından sunulan keçe malzemeleri arasından dilediklerinizi seçerek hayalinizdeki tasarımları oluşturabilirsiniz.

Keçe, tarihi Milattan Önce 3000 yıllarına kadar uzanan, Asya’da yaşayan göçerlerin hem ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı hem de inançlarını ve mitolojilerini yükledikleri bir üründür. Osmanlı İmparatorluğu döneminde dahi keçeye büyük önem verilir ve hatta keçenin kalitesi, ustalar tarafından kontrol edilerek değerlendirilirdi.

Tepme keçe ya da fabrikasyon keçe yapımında, koyun yünü dışında tavşan yünü, deve yünü, tiftik ve keçi kılı da kullanılır. Aynı zamanda; turluk, süt keçesi, yük keçesi, sargı, kepenek, seccade ve benzeri çok çeşitleri olmakla birlikte her birinin farklı kullanım alanları bulunur. Koyunun kırkımından sonra elde edilen yün, kalitesine ve rengine göre ayrıldıktan sonra oldukça zorlu hazırlama aşamalarından geçer. Bu aşamalar; desen hazırlama, saçma ve sarma, tepme ve pişirme (keçeleştirme), pişirme, bitirme işlemleri (yıkama ve kurutma), kurutma işlemleri olarak sıralanabilir.

Keçe, geçmişte birçok alanda değerlendirilmiş olsa da sanayileşmeden sonra teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanım alanları hayli azalan bir üründür. Buna rağmen atölyelerde, yörelere özgü desen, renk, değişik motiflerle bezenen desenli ya da desensiz keçelerin üretimleri yapılır. Yaygı, yolluk, seccade, yastık, eğer örtüleri ve çorap gibi malzemeler, keçe ile üretilirken, turistik amaçlı aksesuarların yapımında da keçeye yer verilir. Avrupa ve ABD’de çalışmalarını sürdüren çok sayıda ressam ve heyketıraş keçe ile eşsiz sanat eserleri ortaya çıkarır.

Doğal malzemeler aracılığıyla ortaya konan keçe, ev kullanımında odaların nemini alması sayesinde tercih sebebi haline gelir. Aynı zamanda kuru bir havaya sahip evleri de tam aksi şekilde nemlendirmek suretiyle odaların nem dengesinin korunmasına yardım eder. Hatta çok hareketli çocukların yün ile oynaması sağlanarak, onların sakinleşmesi imkan tanınabilir.

Farklı renk ve yapılarda sunulan keçe malzemeleri; dekorasyon ve giysi süsleme gibi pek çok alanda değerlendirilerek, hem evlerin hem de iş yerlerinin çok daha güzel görünüm kazanması sağlanabilir. Bunların yanı sıra; kreş, anaokulu veya ilkokulun başlangıç sınıflarında duvar süsü, kukla ve çeşitli etkinliklerde yer verilebilen keçe malzemesi, sağlıklı ve doğal ortamların hazırlanmasında rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle çocuklara keçe hayvan figürleri oluşturarak onların naturel malzemelerden yapılan oyuncaklarla oynamasına fırsat vermek, çocukların gelişimleri noktasında olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Hayvan figürleri yaparken, parçalayarak keçeleme yöntemine başvurabilirsiniz. Kısa kısa kesilmiş yün keçe şeritlerle, özel panç kalemiyle iğneleme yöntemini kullanarak arzu ettiğiniz şekilleri elde edebilirsiniz. Model tasarımına göre tekli ya da ikili renklerde yün keçelerle gerçeğe yakın hayvan figürleri oluşturabilir, çocukların daha eğlenceli zaman geçirmesine ortam hazırlayabilirsiniz.

Kullanımı çok eskiye dayanan ıslak keçeleme yöntemini kullanarak keçeden farklı renklerde ve ebatlarda kumaş elde edilebilir. Bu kumaşlardan saksılık, bebek şekeri, kapı süsü, buzdolabı magneti, çiçek figürleri gibi çeşitli dekorasyon malzemeleri yapılabilir. Bu dekorasyon malzemelerini, evde kullanabileceğiniz gibi ailenize ve sevdiklerinize hediye de edebilir, bütçenize oluşturduğunuz bu ürünlerle katkıda bulunabilirsiniz.

Keçe malzemelerini kullanarak yoğun emeklerle hazırladığınız aksesuar ve figürleri, temizlerken dikkat etmeniz gerekir. Soğuk ve ılık suda yıpratmadan yıkayabileceğiniz ürünleri, silmemeniz daha doğru olur. Aktif kimyasal ve beyazlatıcı içeren deterjanları keçe malzemesi temizliği esnasında kullanmanız, ilgili ürünlerin renklerini kaybetmesine neden olabilir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanız uygun olan keçeleri ütülerken, ütünüzü polyester ısı ayarına getirmeniz ve keçenin üzerine ince bir örtü sermeniz en iyi sonucu almanızı sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Keçe Malzemeleri

565 ürün listeleniyor
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi ve Oyun Konsolları
Hobi & Eğlence
Hobi & Eğlence
Hobi
Hobi
El İşi Malzemeleri
El İşi Malzemeleri
Keçe Malzemeleri
Keçe Malzemeleri
Keçe Motifler
Keçe Motifler
Yün Keçeler
Yün Keçeler
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 565 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?