ARA
Giriş Yap
0Sepetim
Keşkül Dergisi
Keşkül Dergisi 38. Sayı

Keşkül Dergisi 38. Sayı

Keşkül Dergisi Kitap Alışverişlerine "Karanlıktan Doğan Aydınlık Midhat Paşa" kitabı %70 İndirimli!
%
  • iline bugün teslimat seçeneği
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
  • iline bugün teslimat seçeneği
Şimdi değerlendirme zamanı
Siz de değerlendirmenizle milyonlarca Hepsiburada müşterisinin karar vermesine yardımcı olmaya ne dersiniz?
DSACategoryId/60001501/2147483645/10004/15020596

Keşkül Dergisi 38. Sayı

"VAKIF MEDENİYETİMİZ VE AŞK İLE HAKK'A YÜRÜYEN VÂKIFLAR"

KEŞKÜL'ÜN 38. SAYISINDA

Manevî işlerini kendi keyfine bırakmayan ecdâdımız, bu nev'î işleri bir müessese haline getirerek disipline etmiştir. Bu minvalde vakıf ve vakfetmek fiili maddî sahadanmış gibi algılansa da aslında muhabbet temelli manevî bir yapılanmaya işaret eder. Bu sebepledir ki vakıflar Osmanlı medeniyetinin ana damarlarından biri olmuştur.

 Keşkül Dergisi, buradan hareketle, vakıf bilincini yeniden kazanmak adına 38. sayısını vakıf medeniyetimize ve bu medeniyetin kurucu gücü olan vâkıflara ayırdı.

Prof. Dr. Sadeddîn Ökten 'Vakıf Şehir İstanbul'u, ecdâdın fetihten sonra İstanbul'u vakıf eserlerle nasıl nakış nakış işlediğini külliyeler üzerinden anlatırken İstanbul'un büyük bir medeniyet dönüşümüne sahne oluşunu da okuyucunun dikkatine sunuyor. Prof. Dr. Mustafa Kara, 'Safiye Hanım Vakfiyesi' ile ecdâdımızdan bugünlere gelebilen bir geleneğe, Mi'râciyye geleneğine değiniyor. Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Osmanlı Vakıf Medeniyeti"ni anlattığı yazısıyla vakıf kurmakta lider zâtların niçin vakıf kurduklarını ve akıl almaz vakıf hizmetlerini anlatıyor. Prof. Dr. Hamdi Döndüren, 'İslâm'da Vakıf ve Güncel Değeri' başlığıyla İslâm'a göre vakıflar, vakıf şartları, günümüzde vakıf meseleleri ve para vakıflarını tedkîk ettiği yazısıyla Keşkül'ün bu sayısına katkıda bulunurken Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Daire Başkanlığı Şube Müdürü Mevlüt Çam, "Fatih Sultan Mehmed Hân Vakıfları"nı Fatih Sultân Mehmed Han'ın Ayasofya ve Eyüp Vakfiyeleri üzerinden anlatarak okuyucunun istifadesine sunuyor. Doç. Dr. Ahmed Sacid Açıkgözoğlu 'Kitaba Vâkıf Olmak' başlıklı yazısıyla kütüphâne tesîs eden, kitap vakfeden, aynı zamanda kitaba vâkıf olan zâtların medeniyet tasavvurunu, tahlîl ettiği vakfiyeler ile gün yüzüne çıkarıyor.

Daha pek çok yazının ve kıymetli kalem erbâbının bulunduğu Keşkül'ün 38. sayısında vakfın ve vakfetmenin künhüne vâkıf olabilen şahsiyetlerin birbirinden güzel eserlerini, o hayratlara âit sanatlı, zarif vakfiyelerini de görmek mümkün.

 

 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 128
Yayın Tarihi 2018
Yazar Kolektif
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000C37KK
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Heygirl Dergisi Güncel Sayı
Level Dergisi Güncel Sayı
Burda Örgü Dergisi
Burda Dergisi Güncel Sayı
17,00 TL
15,90 TL
13,90 TL
%23
16,90 TL 13,00 TL
Satıcı
Doğan Burda 9,9
Doğan Burda 9,9
Doğan Burda 9,9
Doğan Burda 9,9
Değerlendirmeler
(17)
(35)
-
(21)
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltli
Sayfa Sayısı 90 110 100 32
Yayın Tarihi 1988 1997 2019 2018
Başa dön