Kültür Dergileri

Kültür dergileri, belli konuları detaylı şekilde inceleyen, konu hakkında uzmanların görüşlerine yer veren aylık ya da haftalık yayınlardır. Derginin ana konusu derginin hangi tarza sahip olduğunu gösterir. Genellikle her ay yeni sayısı çıkan kültür dergileri sayesinde merak duyduğunuz konular hakkında en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz. 

Kültür Dergisi Nedir?

Kültür dergileri, tüm dergilerde olduğu gibi aylık ya da üç aylık zaman zarflarında çıkarılan süreli yayınlardan biridir. Her bir sayıda bir önceki sayıdan farklı içerikler hazırlanarak derginin konusunun güncelliği korunur. Bu sayede her yeni sayı ile okuyucunun konuya olan merakı ve ilgisi canlanır. Kültür dergilerini diğer dergi türlerinden ayıran en önemli özellik içeriklerinin genel geçer nitelikler taşımasıdır. Örneğin bir edebiyat dergisinde yayınlanan bir hikaye yıllar sonra da etkileyiciliğini koruyabilir ya da bir bilim dergisinde yayınlanan bir buluş on yıl sonra halen günlük hayatta kullanılıyor olabilir. 

Kültür dergileri hazırlanırken belli bir konu başlığına bağlı kalınır. Farklı alanlarla alakalı bilgiler ise derginin konusuna etki ettiği ölçüde derginin içeriğinde yer alır. Örneğin bilgisayar oyunlarıyla ilgili bir dergide en son teknolojik gelişmelerden bahsedilmez. Ancak teknolojik gelişmelerin bilgisayar oyunlarına etki eden bir yanı var ise bu dergide yer alabilir. Kültür dergileri içerik itibariyle uzun soluklu olduğu için fiziksel özellikleri de buna dayanıklı olarak hazırlanır. Derginin kapağında genellikle kalın, iç sayfalarında da çok defa açılıp kapanmaya dayanıklı kağıt malzeme tercih edilir. Resim ve fotoğraf sayısı çok olan dergilerde ise görseli ön plana çıkarmaya yönelik olarak kuşe kağıt kullanılır.

Hangi Dergiye Abone Olmalı?

Kültür dergileri, konuları kendi tarzlarında ele alırlar. Bu sebeple herhangi bir dergiye abone olmadan önce derginin bir iki sayısını okumak derginin üslubunu görmenize yardımcı olur. Görsellikten hoşlanıyorsanız fotoğraf ve çizimlerle zenginleştirilmiş içeriğe sahip dergiler sizin için daha uygun olacaktır. Bununla birlikte profesyonel hayatınıza katkı sağlayacak dergileri de tercih edebilirsiniz. Örneğin tekstil sektöründe çalışıyorsanız moda ile ilgili en son trendleri anlatan, ünlülerin giyim tarzlarıyla ilgili makaleler yayınlayan bir dergiye abone olarak modanın hızını yakalayabilirsiniz. Eğer bir edebiyat öğretmeniyseniz çağdaş edebiyatı yakından takip etmenize olanak sunar.

Kültür Dergisi Türleri Nelerdir?

Sanattan spora, bilimden mizaha pek çok konuda hazırlanan kültür dergileri bulunur. Danışma kaynağı niteliğinde bilgiler içeren dergiler genellikle sanat, edebiyat ve bilim gibi konuları ele alır. Mizah türündeki dergiler ise her sayıda yeni karikatürler, çizim ya da fıkralarla okuyucuyu eğlendirmeye yöneliktir. Bu tür dergilerde görseller geniş yer tutar. Dikiş, yemek ve dekorasyon gibi konuları ele alan yayınlar okuyuculara belirli bir beceri kazandırmayı hedefler. Bu tarz dergilerde genellikle okuyucunun kendi kendine öğrenebileceği ve kolaylıkla uygulayabileceği pratik bilgilere yer verilir. Moda ve bulmaca gibi konuları işleyen yayınlar da güncel haberleri iletmeyi hedefler ve okuyucuya yayınlandığı tarih aralığında geçerli olan bilgileri iletir.

Çocuklarınıza Hangi Dergiyi Almalısınız?

Çocuk dergileri, farklı yaş gruplarına özel olarak hazırlanır. Her yaş grubu için farklı özellikler taşıyan konu anlatım tarzı, çocukların ilgisini canlı tutacak niteliktedir. Çocuk dergilerinin konuları da diğer kültür dergilerinde olduğu gibi belirli bir ilgi alanına odaklanır. Bilim, sanat, edebiyat ve moda gibi konular çocukların daha kolay anlayabileceği ve dikkatini kaybetmeden okuyabileceği biçimde içeriklere dönüştürülür. Çocuğunuz için dergi seçimi yaparken önce çocuğunuzun ilgi alanını belirlemeniz yönlendirici olacaktır. İlgi alanını belirledikten sonra çocuğunuzun yaş grubuna en uygun anlatımı sunan dergiyi kolaylıkla bulabilirsiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kültür Dergileri

1370 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 51 / 1370 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?