Spor salonu ya da ev fark etmeksizin her antrenman ve egzersize eşlik eden dambıllar, sporcular için de yeni başlayan kişiler için de en önemli malzemeler arasında gösteriliyor. Vücuttaki neredeyse tüm kasları çalıştırmaya yardımcı olan dambıllar egzersiz bünyesindeki sayısız harekete eşlik ediyor. Ön kol ve arka kollardan omuzlara, göğüs kaslarından bacak ve hatta karın kaslarına kadar vücudunuzdaki pek çok bölgeyi harekete geçirebilecek potansiyele sahip olan dambıllar, model farklılıkları sayesinde de işlevselliğini üst noktalara taşıyor.

Piyasada çok sayıda dambıl bulunuyor. Bu dambıllar ağırlıklarına göre sınıflandırılırken kullanılan materyal, dış yüzey ve ergonomik farklılıklar da önemli faktörler arasında yer alıyor. Dambıl satın almak isteyenler tekli dambıl ürünleri gibi çoklu setlere de yönelebiliyor. Dambıl setleri aynı anda birden fazla dambılı bulundurması nedeniyle daha avantajlı sayılıyor. 

Dambıl Nedir, Türleri Nelerdir?

Dambıllar temelde ağırlık olarak nitelendirilebilir. Dambılların içerisindeki kum ya da benzeri materyaller bir ağırlık oluşturuyor ve gövdesinden tutulan dambıllar, ağırlığı her iki tarafa da eşit şekilde paylaştırıyor. Bu sayede hem kasların doğru çalışması sağlanıyor hem de egzersiz konforu amaçlanıyor.

500 gramlık hafif dambıllardan 20 ya da 30 kilograma kadar çıkabilen ağır dambıllara kadar hemen her kişi için uygun bir dambıla rastlanıyor. Bu ağırlıklar farklı amaçlar doğrultusunda tercih ediliyor. Öte yandan dambılların standart hali bir yana ağırlığı değiştirilebilen modelleri de bulunuyor. Standart dambılların ağırlığı sabitken diğer dambıl türünün ergonomik yapısı ağırlığın artırılmasına ya da azaltılmasına imkan veriyor. 

Dambıl Setleri

Vücuttaki her kas ayrı ağırlıklar ile çalıştırılıyor. Örneğin bilek ve alt kol kasları nispeten hafif ağırlıklar ile harekete geçerken ön kol ve göğüs gibi kas gruplarında kullanılacak dambılların daha ağır olması bekleniyor. Bu nedenle de çoğu zaman tek bir dambıl, bütüncül bir spor için yetersiz kalıyor.

Dambıl setleri de işte bu noktada devreye giriyor. Yapılacak egzersizin getireceği faydayı maksimize etmeye yardımcı olan dambıl setleri her kas grubunun da uygun bir biçimde gelişmesine olanak tanıyor. Dambıl setlerinde genellikle ağırlığı değiştirilebilen türler ön plana çıkıyor. Bir ya da iki iskelet ve birden fazla ağırlık halkalarını barındıran dambıl setleri konfor da sağlamış oluyor. Yuvarlak plakalar dambıl iskeletinin her iki tarafına takılıyor ve sıkıştırılıyor, böylece egzersiz aksatılmıyor.

Dambıl Setleri İle Neler Yapılabilir?

Dambıl setleri ile en bilindik hareketlerden spesifik egzersizlere kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmanız amaçlanıyor. Ön kol, bilek, arka kol, omuz, göğüs, karın gibi kaslarını çalıştırabilecek tüm hareketler, dambıl setleri ile yapılacaklar listesi içerisinde yer alıyor. Örneğin dirsekleri sabit tutup aşağıdan yukarıya doğru hareket ettireceğiniz dambıllar ön kol kaslarınızı çalıştırmanıza yarıyor. Mekik gibi karın kas grubuna yönelik hareketlerde de ellerinize dambıl almanız, bu hareketten elde edeceğiniz verimi artırıyor. 

Dambıl Setlerinin Fiyatları

Dambıl seti fiyatları bu setin içerisindeki malzemelerin sayısı ya da türü ile doğru orantılı olarak değişiyor. İskelet sayısı ile birlikte yuvarlak plaka sayısı, kullanılan materyal, ağırlık alternatifleri, setin çantası ve daha pek çok şey, fiyat üzerindeki etkili olan değişkenlerden sayılıyor. Bazı dambıllar kauçuk ile kaplanıyor ve bu sayede ellere verilecek zararlar düşük tutuluyor. Bu tür dambıllar nispeten yüksek fiyatlara sahip olurken metal ağırlıklı klasik dambılların fiyatları daha alt seviyelerde seyrediyor. Dambıl setlerinin takılıp çıkarılabilen parça sayısı ne kadar çoksa bu dambıl setlerinin fiyatları da o denli yüksek kabul ediliyor. Öte yandan bazı markalar kalitesini ispatladığından diğer markalara kıyasla farklı bir fiyat politikası güdebiliyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kick Box Malzemeleri

Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 60 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19053/19270