Kitap okuma lambaları, karanlık ortamlarda da kitap okuma keyfinizin sürmesini sağlamak amacıyla üretilmiştir. Ancak kitap okuma lambalarının kullanım alanı bununla sınırlı kalmıyor. Bu lambaları kampta, gece yolculuklarında, uyumadan önce veya uyku tutmadığında, masanızda çalışırken kullanabilirsiniz. Üstelik yalnızca kitap okumak için de değil ince bir iş üzerinde çalışırken, mesela çizim yaparken işinize daha iyi odaklanabilir ve ayrıntıları çok daha keskin bir görüşle ekleyebilirsiniz. Bir müzisyenseniz ışığınızı yalnız nota kağıtlarınız ve müzik aletinize odaklanacak şekilde yerleştirip tüm dikkatinizi müziğinizde ve bestelerinizde toplayabilir; saatlerce çalışabilirsiniz. Bir gece yolculuğuna çıktıysanız ve okumanız gereken makaleleriniz varsa sayfalarınızın üzerine yerleştirdiğiniz kitap okuma lambanızla etrafınızdaki kimseyi rahatsız etmeden hem de gözlerinizi yormadan okumalarınızı yetiştirebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak bilgisayarınızın klavyesini veya e-kitap okuyucunuzu aydınlatmak için de kullanmanız mümkün. Kısacası farklı boyut ve renklerdeki kitap okuma lambaları, uyumadan önce kitabınızı okurken kalkıp ışığı söndürmek zor geldiği için kullanılabileceği gibi daha pek çok alanda da hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

Kitap Okuma Lambalarının Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Kitap okuma lambaları farklı renk ve boyutlarda pek çok çeşide ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. İhtiyaca en uygun olanını bulmak amacıyla okuma lambalarını büyüklüklerine, parlaklıklarına ve boyun yapılarına göre sınıflandırmak mümkündür.

Büyüklüklerine Göre Kitap Okuma Lambaları

  • Lambalar öncelikle etki ettikleri bölgenin genişliğine göre sınıflandırılabilir. Bir kitap okuma lambasının kapsama alanı yalnızca okuduğunuz sayfayı aydınlatacak kadar küçük olabileceği gibi tüm masanızı aydınlatacak kadar büyük de olabilir.
  • Küçük bir alanı aydınlatabilen lambalar her an yanınızda taşıyabilmeniz için dizayn edilmiştir. Bu yüzden de çoğunlukla ya pille çalışır ya da USB çıkışlı kablolara sahip oldukları için şarj edilebilirler. Aydınlatma alanı dar olan okuma lambalarının mandallı olarak adlandırılan, sayfa kenarına tutturulabilen modelleri ve sayfa üzerine yerleştirerek tüm sayfayı eşit şekilde aydınlatabilen modelleri vardır.
  • Daha geniş bir alanı aydınlatmak için tasarlanan lambalarla masanızı aydınlatarak işinize kolayca odaklanabilirsiniz. Bu lambalar belli bir yere sabitlenerek kullanılabildikleri için daha ziyade evde veya iş yerinde kullanıma uygundur ve çoğunlukla bir güç kaynağına bağlı olarak çalışırlar; prize takmanız gerekir veya USB çıkışı varsa çalıştırmak için bilgisayar gibi bir kaynak kullanabilirsiniz. 

Parlaklık Ayarlarına Göre Kitap Okuma Lambaları

  • Kitap okuma lambalarını dimmer özelliği olup olmamasına göre ayırmak mümkündür. Dimmer, lambanın ışık yoğunluğunun artırılıp azaltılabilme özelliğine denir. Eğer kitap okuma lambası uzun süren okumalar veya çalışmalar için kullanılacaksa bu özelliğin olması, göz sağlığının korunması açısından büyük önem taşır. Uzun bir süre yüksek parlaklıkta bir lambayla çalışmak göz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
  • Ancak kısa süreli kullanımlar için bu özelliği taşımayan, tek kademeli parlaklığa sahip modeller de kullanılabilir.

Boyun Yapısına Göre Kitap Okuma Lambaları

  • Boyun yapısına göre kitap okuma lambaları sabit veya hareketli olabilir.
  • Hareketli boyun yapısına sahip lambalarda aydınlatılan alanın çapı değiştirilebilir. Işık isteğe göre daha geniş bir alana yayılabileceği gibi daha dar bir alanı aydınlatması sağlanarak küçük bir bölgeye odaklanabilir.
  • Hareketli boyun yapısına sahip lambalarda ışığın yönü de değiştirilebilir. Farklı bölgeler aydınlatılarak ışığın yoğunluğu değiştirilebilir. Bu tür lambalar göz sağlığını koruma amacıyla uzun süreli kullanımlar için bir ürün arayanlara daha uygundur. 
  • Sabit boyunlu kitap okuma lambalarıysa kısa süreli kullanımlar için veya daima aynı noktayı eşit derecede aydınlatmayı isteyenler, lambanın belli bir noktada odaklanmasına gerek duyanlar için daha uygundur. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kitap Okuma Lambası

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 162 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483604/356609/358093