Kızak & Kızak Aksesuarları

Genellikle kış ayları ve kar ile özdeşleştirilen kızak sporlarının her ne kadar ilk defa modern olimpiyatlarda ortaya çıktığı düşünülse de aslında bu sporlar çok daha eski zamanlara dayanmaktadır. Dünyada kayıtlara geçmiş ve Bobsled olarak adlandırılan ilk kızak yarışı, 1898’de İsviçre’deki St.Maritz Cereste Pisti’nde yapılmıştır. O günden bu yana çeşitlenmiş olan bu spor; günümüzde, Kızak, Bobsleigh ve Skeleton olmak üzere 3 türde olimpik olarak yapılmaktadır.

Kızak Çeşitleri ve Modelleri Nelerdir?

Bugün, büyük oranda bir eğlence ve spor aracı olarak kullanılan kızaklar, artık metal ve plastik gibi daha dayanıklı malzemelerden, dümen sistemi ve fren mekanizması gibi güvenlik önlemleri eklenerek imal edilebilmektedir. Pek çok çeşidi bulunan kızaklar; ayakta ve/veya oturarak kullanılabilecek, birden fazla kişinin binebileceği türlerde ve şekillerde imal edilmektedir. Çocuklar için çok keyifli bir eğlence aracı olan kızaklarda genellikle plastik malzemeli ürünler tercih edilmektedir. Ucuzluğu ve metale göre hafifliği sebebi ile plastik kızaklar, en çok tercih edilen modellerdir. Tepsi tipi kızaklar en basit ve ucuz modeller olup, sled tipi kızaklar da tercih edebileceğiniz modeller arasında olacaktır. Dümen ve fren mekanizması olan sled tipi kızaklar, diğer modellere daha nispeten daha pahalı seçeneklerdir. Sürtünmeye ve darbeye dayanıklı şişme kızaklar da taşıma ve kullanım pratikliği açısından öne çıkan modellerdir. Elips bir tepsi şeklindeki toboggan tipi kızaklar, basit ve hafif tasarımı ile keyifli bir hız ile kaymanızı sağlayacaktır.

Kızak, sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de bir eğlence aracıdır. Yetişkinlerin kullanabileceği kapasitede kızaklar olduğu gibi, motorlu kızaklar da daha heyecanlı bir eğlence aracı olarak kullanılmaktadır.

Fiyat olarak geniş bir aralıkta olan kızak çeşitlerini çok uygun fiyatlardan ve barındığı özelliklere göre daha pahalı olan modeller arasından seçebilirsiniz. 

Kızak Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Genellikle karlı zeminlerde kullanılan eğlence amaçlı kızaklarda, tehlikeli olabilecek hızlara karşı bir önlem olarak kullanabileceğiniz bir fren tertibatı olması önemli olup dümen tertibatının olması aynı zamanda kızaktan daha fazla keyif alınmasını sağlar. Kullanacak kişilere göre kızağın ağırlık kapasitesi de göz önüne alınmalıdır. Kızağın kendi ağırlığı seçiminizde bir etken olabilir. Kolay çekilebilir, taşınabilir bir kızak daha az yorulmanızı sağlayacaktır. Keskin köşelerin, yüzeylerin olmaması herhangi bir düşme durumunda yaralanma riskini azaltacaktır. Kızağınızın ebatlarını da araç içinde taşınabilme ve kullanılmadığı zaman evinizde veya garajınızda saklanabilme durumunu göz önüne alarak belirlemelisiniz.

Amatör veya profesyonel düzeyde spor olarak ilgilenecekseniz, özel kızak giysileri, kask gibi güvenlik aksesuarları kullanmalısınız. Özellikle çocukların daha çok kullandığı kızakları temin ederken, düşmelere karşı onları koruyabilecek konforlu aksesuarları da göz önüne almalısınız.

Kızak Bakımı Nasıl Yapılır?

Plastikten imal edilen kızaklar özel bir bakım gerektirmemekle birlikte, her kullanımdan önce fren mekanizması kontrol edilmeli; kızak gövdesinde çatlak, yırtılma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Metal ve ahşap kızaklarda da benzer kontroller gerekmekle birlikte, bağlantı yerleri var ise kontrol edilmeli, gevşeyen bağlantı noktaları sağlamlaştırılmalıdır. Şişme kızaklarda herhangi bir hava kaçağına yol açmayacak yırtıkların olmamasına ve doğru basınç ile şişirilmesine dikkat etmelisiniz.

Kar Kızağımızı Aldık, Nereye Gidelim?

Kış tatiline çıkma alışkanlığı hızla artan ülkemizde, kar tatili yapabileceğiniz pek çok bölge bulabilirsiniz. Uludağ, Erciyes, Palandöken, Kartepe gibi bölgeler bunların arasında en çok rağbet gören yerlerdir. Bu gibi tesislerin yanı sıra, herhangi bir tehlike teşkil etmeyecek zemine sahip tüm karlı bölgelerde de kızak keyfini yaşayabileceksiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kızak & Kızak Aksesuarları

48 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 48 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?