Kulak ve Burun Tıkacları

Hem havuzda hem de denizde yüzerken kullanılacak tüm ekipmanların sağlığa uygun, kaliteli ve kullanışlı ürünler olması gerekiyor. Bu ekipmanlar arasında burun ve kulak tıkaçları da yer alıyor. Konfor ve kullanım alışkanlığı açısından farklı modelleri bulunan kulak ve burun tıkaçları arasından beklentilerinize en uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz. 

Burun Tıkacı Kullanmanın Avantajları

Burun tıkacı, özellikle serbest stilde yüzerken nefes tekniği öğrenme aşamasında başın yana çevrilmesiyle buruna su kaçmasını önlüyor. Bu yönüyle özellikle stil yüzmeyi öğrenen çocukların kullanmasında büyük fayda bulunuyor. Ayrıca sırtüstü stilde yüzme öğrenirken de bir denge problemi yaşanması halinde burna su kaçmasını önlüyor. Bilindiği gibi kelebek stilde yüzerken dolphin ayak vuruşunu öğrenme sürecinde bazı çalışmaların sırtüstü şekilde yapılması gerekiyor. Bu çalışmayı yaparken hemen hemen her sporcunun burnuna su kaçıyor. Bu problemi önlemek ve daha konforlu bir şekilde çalışmaları tamamlamak için mutlaka burun tıkacı kullanmak gerekiyor. Eğer havuzda ya da denizde takla çalışması yapıyorsanız burnunuza su kaçabilir. Takla çalışmasını defalarca yapabilmek ve rahatsızlık hissi yaşamamak için de burun tıkacı kullanmak büyük fayda sağlıyor. Özellikle havuzda hijyen sağlamak için fazla miktarda kimyasal madde kullanılıyor. Bazı kişilerin burunları bu kimyasallara karşı aşırı hassas olabiliyor. Eğer böyle bir hassasiyetiniz varsa kimyasallı suyun burnunuza temasını önlemek için de burun tıkacı kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra havuzda oynanan bir spor dalı ile ilgileniyorsanız ya da su balesi yapıyorsanız performansınızı daha üst seviyede ortaya koymak ve konfor sağlamak için burun tıkacı kullanabilirsiniz.

Kulak Tıkacı Kullanmanın Avantajları

Kulak tıkacı da tıpkı burun tıkacı gibi havuz ya da deniz suyunun kulağa kaçmasını önlüyor. Aynı zamanda basınç yüzünden meydana gelen kulak ağrılarını da önlemeye yardımcı olan kulak tıkacı, konforlu bir yüzme deneyimi yaşamak ve yüzme sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için tavsiye ediliyor. Bilindiği gibi dış kulak enfeksiyonları ağırlıklı olarak yaz aylarında ortaya çıkıyor ve ciddi kulak ağrılarına yol açıyor. Bu nedenle yüzme sırasında ortaya çıkan bu problemleri önlemek için mutlaka kulak tıkacı kullanmak gerekiyor. 

Kulak tıkaçları su geçirmez yapıları sayesinde kulak kanalını ve kulak girişini koruyor. Kulak yapısına uygun biçimde şekillendirilebilen kulak tıkaçlarını seçerken özellikle hipoalerjenik modellere yönelmek oldukça önemlidir. Kulak tıkacını kulak zarına zarar vermemesi için çok fazla içeriye doğru itmemek gerekiyor. Özellikle daha önce yüzme sırasında kulak sorunları yaşadıysanız mutlaka yüzmeye başlamadan önce bir kulak tıkacı edinmelisiniz. Kulak tıkacının kulak içine kadar girmesinden endişe duyuyorsanız ya da daha önce kulağınıza tüp takıldıysa orta ve iç kulak koruyucusu şeklinde tasarlanan ve tüp takan hastalar için de uygun olan kulak kuruyucu su bandı modellerine yönelebilirsiniz. Tasarımında bulunan silikonlar ve bantlar sayesinde kulağı sudan koruyan bu modellerin sıkılığı da kullanıcı tarafından istenilen şekilde ayarlanabiliyor.

Burun Tıkacının Özellikleri ve Kullanımı

Suyu burundan uzak tutmak amacı ile tasarlanan burun tıkaçları, burna yerleştirildiği zaman burun deliklerini sıktığı için içeriye su girmesini tamamen önlüyor. Özellikle sinüsleri klora karşı fazla duyarlı olan ve sık sık burnuna su kaçan kişilerin burun tıkacını mutlaka kullanması gerekiyor. Kolay bir şekilde takılan burun tıkaçlarını kullanmayı bırakmanız gereken zamanlar da olabiliyor. Başlangıç seviyesindeki kişiler için tavsiye edilen burun tıkaçlarını yüksek performanslı bir yüzme deneyimi ve başarı sağlamak adına profesyonellik seviyesi artmış olan kişilerin, herhangi bir sağlık sorunları bulunmuyorsa bırakmaları gerekiyor. Yine de bazı özel durumlarda profesyonel kişiler tarafından da burun tıkacı kullanılabiliyor. 

Burun tıkacı kullanmadan önce bazı detaylara da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yüzde makyaj varken tıkacı takmamalısınız. Çünkü makyajlı cilt daha kaygan olacağı için yüzme esnasında burun tıkacı düşebiliyor. Burun tıkacının düşmesiyle ilgili bir endişe taşıyorsanız kayışlı modellere yönelebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kulak ve Burun Tıkaçları

876 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 876 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19007/360171