Marşbiyel

"Marşbiyel" kelimesinin kökeni modern otomobillerden daha öncesine, at arabalarının ve kağnıların kullanıldığı dönemlere kadar uzanıyor. Eski zamanlarda hayvanların kas gücüyle çalışan arabalarda yolcuların arabaya binmek için üstüne bastığı kısıma marşbiyel adı verilirken günümüzde binek otomobillerin, ticari araçların ve bazı ağır vasıtaların ön ve arka çamurlukları arasında kalan bölüm de bu adla anılıyor. Marşbiyel, araçlarda kapıyı çerçeveleyerek aracın alt iskelet kısmının üzerini örten ve araca görsellik kazandıran parça olarak öne çıkıyor.

Araçlarda sağ ve sol tarafta olmak üzere iki adet bulunan marşbiyel bölümü kapı altlarından aracın etek bölümüne kadar uzanan, yere en yakın parça olarak biliniyor. Bu nedenle marşbiyel yedek parçaları özellikle park etme sırasında en kolay hasar gören araç kısımlarından biri oluyor. Bazı modellerde tampon altlarında da marşbiyel bulunabiliyor. Kaldırım, düşük banket taşı, park dubası gibi yerlere çarparak ya da sürtünerek çizilen, çöken ve kırılan marşbiyel yedek parçaları boya, göçük düzeltme gibi işlemlerle kısmen onarılabilse de tamiratın mümkün olmadığı durumlarda parçanın komple değiştirilmesi hem görsellik bakımından hem de marşbiyelin etek görevini yerine getirebilmesi açısından önem taşıyor. Trafik kazalarında da en çok hasar gören parçalardan biri olan marşbiyellerin kabin kısmı genellikle bütün olarak yenileniyor. Marşbiyel yedek parçaları aracın tipine, markasına ve model yılına göre çeşitlilik göstermekle birlikte temel olarak plastik ve sac marşbiyel olmak üzere iki tip materyalden üretiliyor. Plastik marşbiyel yedek parçaları mukavemet açısından daha güçlü ve esnek olmakla birlikte hasar durumunda tadilatı daha zor oluyor. Sacdan üretilen yedek parçalar ise darbelere karşı plastik kadar esneklik göstermese de yırtılma olmadığı sürece göçme ve çökme gibi hasarların tamiratı çok daha ucuz ve kolay oluyor. Marşbiyeller düz siyah ya da metalik bant şeklinde olabileceği gibi araç rengine göre boyanabilen türleri de bulunuyor. Özellikle marşbiyel takımları set olarak değiştirilmek istendiğinde araç rengine göre boyanabilen türler daha çok tercih ediliyor.

Marşbiyel Yedek Parça Fiyatları

Marşbiyel yedek parçaları; tam tip marşbiyel sacı, marşbiyel plastiği, çamurluk marşbiyeli, alt kanat flapları, direk tip ve kabin tip marşbiyel olarak farklı tiplerde; araçlara göre farklı modellerde üretiliyor. Aracın modeline ve tipine göre farklı şekillerde set olarak da satışa sunulabiliyor. Marşbiyel yedek parça fiyatları marşbiyel materyaline, uyumlu olduğu aracın modeline, tipine, üretici firmaya ve hammadde kalitesine göre çeşitlilik gösteriyor. Plastik parçalar daha uygun fiyatlıyken sac parçalar daha dayanıklı olması sebebiyle daha yüksek fiyattan satışa sunuluyor. Marşbiyel yedek parça fiyatları incelendiğinde olası hasar ve deformasyon durumunda marşbiyelin komple değişmesinin onarım yapmaktan daha uygun olduğu görülüyor. Marşbiyel yedek parçası satın alınırken yedek parçanın aracın markasına, modeline, üretim yılına ve kasa tipine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca alınacak yedek parçanın plastik mi sac mı olacağına aracın ve kullanıcının ihtiyacına göre karar verilmesi öneriliyor. Kendinden renkli, metalik veya boyanabilir oluşlarına göre de marşbiyel parçalarının aracın görselliğine uyum sağlayacak şekilde seçilmesi gerekiyor. Bazı markalar aracın marka logosunu taşıyan marşbiyel parçaları üretiyor. Marşbiyel, aracın dış görünüşüne doğrudan etki eden bir parça olduğundan estetik açıdan araç modeline en uygun olan yedek parçaların alınması önem taşıyor. Yedek parça değişimlerinde orijinal ile aynı ebat ve fonksiyondaki parçaların seçimi ve simetrik parçaların aynı anda değiştirilmesi, görsel ve işlevsel farklılıkların önüne geçmek açısından da oldukça etkili bir çözüm olarak görülüyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Marşbiyel Yedek Parçaları

847 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 847 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?