Medeni Hukuk

Medeni Hukuk Kitapları

Medeni hukuk kitapları hukukçuların yararlandığı veya hukuk fakültelerinde derslerde kullanılan birçok farklı konuda yazılmış kitaplardır. Medeni hukuk, kişilerin birbirleriyle ve devletle doğrudan veya dolaylı olarak özel ilişkilerinin farklı bir hukuk konusuna girmeyen hukuk dalı olarak tanımlanabilir. Özel hukuk olarak da bilinen medeni hukuk yurttaşlık hukuku anlamına da gelir. 

Medeni hukukun dalları kişiler, borçlar, eşya, aile ve miras hukuku dallarıdır. Türk hukuk sisteminde medeni kanun ile borçlar kanunu ayrı şekilde düzenlenmiştir. Çünkü İsviçre’de borçlar kanunu hazırlanmamıştır. Türk Medeni Kanunu’nun başlangıcında genel ilkeler vardır. Bu ilkeleri saymak gerekirse hakkın kötüye kullanılmama ilkesi, iyi niyet, dürüstlük, hâkimin takdir yetkisi, borçların genel kurallara uygulanma ilkesi ve ispat kurallarıdır. Kişiler hukukunun ilkeleri arasında kişiliğin başlaması ve sonlanması, fiil ehliyeti, hak ehliyeti, hısımlık, kişilik haklarının korunması, ikametgah gibi ilkeler söz konusudur. 

Medeni hukukun alt dallarıyla ilgili kitaplara kolayca erişmeniz mümkündür. Birçok farklı yazar tarafından ortaya çıkarılan medeni hukuk kitap türlerinden ihtiyacınız olanı kısa sürede temin edebilirsiniz. Hukuka ilginiz varsa veya hukuk bölümünde okuyorsanız işinize yarayacak, detaylı şekilde Türk Medeni Kanunu’nu inceleyen kitapları inceleyebilirsiniz. 

Türk Özel Hukuku Kitapları 

Özel hukuk, bireyler arasındaki ilişikleri düzenleyen bir hukuk dalıdır. Kapsadığı hukuk dalları ise ticaret hukuku, medeni hukuk, devletler özel ve borçlar hukukudur. Özel hukukta devlet düzenleyici rol oynayarak hukukla ilgili kararları gözden geçirebilir. Özel hukukun temel ilkelerinden biri olan serbestlik ilkesi kanunla yasak koyulmamış her şeyi olağan görür. Hukuk düzeni böylece kişilere bazı haklar sağlar. Özel hukukun kapsamında borçlar kanunu, medeni kanun ve Türk Ticaret Kanunu vardır. Hukuki kaynak olarak kullanabileceğiniz oluşumlar anayasalar, doktrinler, içtihatlar, kanun ve sonradan oluşan kaynaklardan biri olan KHK ‘lar olarak sayılabilir. Tüm bunlar dışında medeni hukuk veya özel hukukla ilgili bilgilerin yer aldığı yardımcı kitaplardan da yararlanabilirsiniz. 

Bu hakları detaylı olarak inceleyebileceğiniz, özel hukuk konusunda detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz birçok kitaba erişebilirsiniz. Türk medeni kanun kitabı temin ederek özel hukuk konusunda daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Türk Borçlar Hukuku Kitapları

Medeni hukuk kitabı birden fazla ciltten oluşabilir. Medeni hukukun kapsamı çok geniş olduğundan tüm alt dallarını detaylıca inceleyen veya yargıtay kararlarını ve çözümlerini de içinde bulunduran kitaplara kolayca ulaşabilirsiniz. Medeni hukuk dallarından biri olan borçlar hukuku konusunda da birçok kitap bulunuyor. Türk Borçlar Kanunu, İsviçre Borçlar Kanunu örnek alınarak oluşturulmuş bir kanundur. Ancak daha sonra TBMM tarafından yeni Borçlar Kanunu oluşturulunca yürürlükten kalkmıştır. Tüm detaylarına Türk Medeni Kanun kitabı üzerinden erişebilirsiniz. Türk Medeni Kanun kitapları sayesinde kanunun nasıl çıktığı, tarihi gibi bilgilere de erişebilirsiniz. 

Medeni Hukuk Pratik Çalışma Kitapları 

Medeni hukuk pratik çalışma kitabı özellikle hukuk fakültelerinde eğitim alan öğrencilerin örnekler üzerinden Yargıtay kararlarını incelemeleri için oluşturulmuş kitaplardır. Piyasada birçok farklı kitap vardır ve bunlar genellikle çözümlüdür. 

Öğreti ve uygulamayı birleştirerek konuların daha iyi kavranması için somut olaylar üzerinden hazırlanmış kitaplardır. Hukuk fakültesine yeni başlamış öğrencilere de sınavlarında kolaylık sağlamak ve teorik bilgilerini pratiğe dökmeleri için medeni hukuk pratik çalışma kitapları kullanılabilir. 

Bu kitaplar genellikle medeni hukuka giriş, kişiler hukuku ve aile hukukundan oluşur ancak medeni hukukun diğer alt dallarıyla ilgili Yargıtay kararlarını inceleyen kitaplar da mevcuttur. Kitaplarda, tüm sorular çözümlüdür ve olaylar gözden geçirilerek Yargıtay kararları örnek verilmiştir. 

Medeni Usul Hukuk Kitap Önerisi

Medeni usul hukuk kitap önerisi çok fazladır. Bu konuda birçok kitap vardır. Medeni usul hukuku, özel hukuk usullerini kapsar. Bağımsız bir hukuk dalı olarak değerlendirilen usul hukuku, kişilerin hak ve yükümlülüklerini göstermez, bu hak veya yükümlülüklerin saldırıya uğraması durumunda hakkın nasıl savunulacağı ve başvuru sürecinin nasıl olduğu konusunda bilgi verir. Aslında bu tür kitapların her evde olması gerekir. Çünkü insanlar haklarını savunmak durumunda kaldıklarında çoğu zaman nereye başvuracaklarını bilmezler. Medeni usul hukuk kitapları sayesinde, haklarınızı daha doğru şekilde savunabilirsiniz. Davanın nasıl açılacağı, hukuki koruma tedbirlerinin istenme süreci ve mahkemeye başvuru gibi konularda detaylı bilgilere bu kitaplar üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Medeni usul hukuku, icra ve iflas hukuku gibi hukuk dallarının birbirleriyle ilişkili olduklarını söyleyebiliriz. Kitaplardan yararlanarak mahkemelerde görülen yargılamaları sonuçlarıyla birlikte inceleyebilirsiniz. Medeni usul hukuku ders kitaplarının içeriğinde genel hükümler, mahkemelerin görevleri ve yetkileri, dava, yargılama, ispat ve deliller, takdiri deliller, kanun yolları, istinaf mahkemelerinin göreve başlamasından sonra uygulanan kanun yolları, kesin hüküm, yargılama harçları, giderleri ve adli yardım, özel görevli mahkemeler, bireysel başvuru yolları, arabuluculuk ve tahkim gibi konular yer alır. 

Medeni Hukuka Giriş Kitapları

Medeni hukukla ilgili temel bilgiler veren, özellikle hukuk öğrencilerine sınavlarında yardımcı olan medeni hukuka giriş kitabı eşya hukuku, aile hukuku, kişiler hukuku, miras hukuku ve borçlar hukuku dallarında temel bilgiler içerir. Bireylerin karşılıklı olan ilişkilerini düzenleyen hukuk dalının kapsamı çok geniştir. Bu yüzden bu kitaplar birden fazla ciltten oluşabilir. Giriş kitapları genellikle çok detaylı değildir ancak yine de kapsamlı bir konu olmasından dolayı kalın kitaplardır. 

Bu kitaplarda Türk Medeni Kanunu’nun başlangıç hükümlerine de yer verilir. Bunun dışında sosyal düzen, sosyal düzen kuralları ve hukuk hakkındaki genel bilgiler, medeni hukuk kaynakları, hukuk kurallarının uygulanması, hak kavramı, hakkın çeşitleri ve hakların kazanılıp kaybedilmesi, hakkın kazanılmasında iyi niyet, hakkın kullanılmasında dürüstlük ve hakların korunması gibi konulara değinilir. 

En İyi Medeni Hukuk Kitapları

En iyi medeni hukuk kitabı pratik bilgiler içeren kitaplardır. Örnek olarak Oğuz Sadık Aydos’un pratik medeni hukuk kitabını örnek verebiliriz. Türk Medeni Kanunu’nun velayet, vesayet ve miras hükümlerinin uygulanmasına ilişkin tüzüklere de bu kitaplarda yer verilebilir. Medeni hukuk kitaplarının faydalı olmaları, kullanıldıkları alanlara göre farklılık gösterir. Okullarda okutulan derslerde kullanılmak üzere pratik uygulamalar içeren hukuk kitapları daha faydalıyken hukukla ilgilenen ve kanunların tarihiyle ilgili araştırma yapan kişiler için bu pratik uygulamaların bir anlamı olmayacaktır. Bu yüzden kitap, niteliğine göre seçilmeli ve kullanılacak yer göz önünde bulundurulmalıdır. Türk Medeni Hukuku Kitap Fiyatları

Türk Medeni Hukuku kitabı içerdiği konulara göre farklılık gösterir. Bazıları yalnızca pratik çalışmalara yer verirken bazıları birden fazla ciltten oluşarak medeni hukukun tüm dalları hakkında bilgi verir. Derslerde kullanılan, özellikle lisansüstü eğitimler için hazırlanmış medeni hukuk kitabı fiyatı da bu içeriklerine ve cilt sayısına göre şekillenir. Ekonomik fiyatlarla bu kitaplara ulaşabilirsiniz. Bu kitaplar Türk Medeni Hukuku şeklinde olabileceği gibi aile hukuku, eşya hukuku veya miras hukuku şeklinde de alt dalları inceleyebilir. Tek bir dalı inceleyen kitaplar daha makul fiyatlı olacaktır. Medeni hukukun alt dallarından birine yönelik çalışma yürütüyorsanız bu kitaplardan yararlanabilirsiniz. Hukuk fakültelerinde öğretilen derslerde de kullanılabilecek birçok yardımcı kaynak bulunuyor. Bu kaynakların yayınevleri, yazarları ve basım yılları gibi özelliklerin de fiyatı etkileyen diğer faktörler olduğu unutulmamalıdır. 
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Medeni Hukuk Kitapları

203 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 203 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1504268