Metalik Boya

Metal efekti, birçok farklı yüzeyde kullanıldığında oldukça şık görüntülerin ortaya çıkmasına olanak sağlar. Gümüş, altın rengi, roza, platin ya da bronz metalik boya alternatiflerinden yalnızca birkaçını oluşturur. Ayrıca bilinen renklerin metalik görünümleri de beton, ahşap ya da metal yüzeylerde tasarımlar yaratmak için uygun ve kullanışlı bir alternatif alanı yaratır. Düz zemin boyamaları yapılabileceği gibi ince süsleme işlerinde ve detaylarda da metalik boya çeşitleri kullanılarak harika tasarımlar ortaya çıkarmak mümkündür. İşlevselliği ve estetiğinin yanı sıra metalik boya fiyatları ile kullanıcılar için oldukça etkili fırsatlar sunar. Erişimi ve uygulaması oldukça kolay olan bu ürünler sayesinde siz de sanatsal eserler ortaya çıkarabilir, ev eşyalarınızı güzelleştirebilir ve detaylı çalışmalar yaparak hobilerinizi hayata geçirme olanağına sahip olabilirsiniz. 

Metalik Boya Nedir?

Boyandığında metal görünümü yaratan, içeriğindeki sim gibi maddeler nedeni ile sedefli bir efekt yaratan boyalar metalik boyalardır. Doğal metal renkleri şık ve elegan duruşları ile pek çok alan ve eşya için oldukça işlevsel bir görünüm yaratabilir. Özellikle plastik ve ahşap yüzeylerin daha kaliteli ve göz alıcı bir havaya sokulması için metalik boya çeşitleri son derece iyi alternatiflerdir. Genellikle metal tozlarının özel ürünler kullanılarak sıvılaştırılması ile ortaya çıkan bu ürünler, içeriklerine eklenen özel parıltı verici maddeler sayesinde daha keskin bir görünüme kavuşur. Bu özellik ise boyanın metalik görünüşünün bir kat daha artmasına olanak sağlayarak daha etkileyici eserlerin ortaya çıkarılmasını mümkün hale getirir. 

Metalik Boya Çeşitleri Nelerdir?

Farklı yüzeylerde farklı görünümler ortaya çıkarmak için değişik boya çeşitleri kullanılır. Tüm bu boya çeşitleri arasında da metalik renklere rastlamak mümkündür. Yağ bazlı boya çeşitleri parlak yansımaları nedeni ile metalik renklerin en etkili şekilde ortaya çıktığı ürünlerdir. Ayrıca su bazlı boyalar arasında da metalik boya çeşitleri üstün kapatıcılık özellikleri ile dikkat çeker. Mat yüzeyler üzerine uygulanan metalik boya çeşitleri uygulama yüzeyinin gerçek metal gibi görünmesine olanak yaratırken bu ürünler ile yapılan süslemeler de kendini belli edecek ışıltıya ve şıklığa sahip olma özelliği gösterir. Akrilik ve yağlı boyalara ek olarak duvar ve metal gibi yüzeylere uygulanabilen sprey boyalar arasında da metalik renklere sıkça rastlanır. Bu kullanışlı ve çok yönlü metalik boya çeşitleri ile birbirinden etkileyici ve sanatsal çalışmalara imza atmak mümkündür. 

Metalik Boya Nasıl Boyanır?

Metalik boya uygulaması için ilk olarak ürünün uygulanacağı zeminin özellikleri iyi ayrıntılı bir biçimde tespit edilmelidir. Daha sonra seçilen metalik boya çeşidini boyamadan önce daha iyi bir sonuç elde etmek için bir kat astar boyama tercih edilebilir. Astar rengi kullanılacak metalik boyanın rengi ile uyumlu olmalıdır. Böylece boya renginin daha net ve yoğun bir biçimde yüzeye uygulanması mümkün hale gelir. 

Astarın ardından boyanacak yüzeyin büyüklüğüne ve boyanın türüne göre uygun bir fırça seçilir. Metalik boya uygulamalarında en çok dikkat edilmesi gereken iş, fırça izi ve dalga görünümlerinin ortaya çıkmasını engellemektir. Bu nedenle fırça seçimine ekstra özen gösterilmesi daha iyi sonuç alabilmek için önem taşır. Ardından yeterli miktarda boya fırçaya alınarak yüzey boyanır. Bezek ve ayrıntı çalışmalar için ise özel ince fırçalar yardımı ile uygulamalar yapılması gerekir. Metalik boya uygulamasının ardından daha parlak bir görüntü elde etmek ve boyaların kalıcılığını arttırmak için ise vernik ve cila gibi ürünler kullanılmalıdır. Böylece boyanan yüzey son derece estetik bir görünüme kavuşurken metal efektini güçlendirmek de mümkün hale gelir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Metalik Boya Fiyatları

1040 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın