Şüphesiz ki birçok spor dalının oynanabilmesi için malzeme olarak top mutlaka gereklidir. İşte bu spor dallarından birisi de geçmişten beri gelen ve özellikle kadınların tutkunu olduğu voleyboldur. Voleybolda topun bazı özellikler taşıması öncelikle başarının elde edilmesi adına oldukça önem taşır. Çap, çevre, ağırlık, basınç ve kaplama ise bu özellikler arasında yer alır.

Mikasa Voleybol Topu

Spor alanında her geçen gün daha fazla malzeme ve giyim ürünleri tasarlayan Mikasa, bu ürün skalasıyla müşteri kitlesini genişletmektedir. Markanın ürün alternatifleri arasında yer alan voleybol topları, özellikleri açısından farklı modellere sahiptir. Modeller arasında farklılık gösteren ayrımlardan birisi toplarda kullanılan deri türüdür. Genellikle esneyen ve sentetik türü derilerden imal edilen voleybol topları farklı renk kombinasyonlarında tasarlanmıştır. Turuncu, sarı, mavi, yeşil ve gri bu renklerden bazılarıdır.

Çevreleri 65-67 cm, ağırlıkları 260-280 gram arasında değişen top modellerinin iç basınçları 0.30-0.325 kg/cm²'dir. Markanın top çeşitleri dikişli veya dikişsiz özelliklerine göre değişir. Elle yada makine ile dikişli türünde imal edilen top modelleri, dayanıklık açısından avantajlıdır. Uzun yıllar yıpranmadan kullanım sağlarlar. Spor dalında başarılı ve farklı ürün yelpazesi bulunan markanın, lazer teknolojisi ile yapıştırılan ayrı top modelleri de mevcuttur. Kullanım alanlarına göre farklılaşan bu modeller genellikle iç saha ve plajda oynamaya uygunluk gösterirler. İç saha topları gerektiğinde dış alanlarda da kullanılabilir. Ancak plaj topları biraz daha büyük, iç basınçlı ve pürüzlü yüzeye sahiptir. Bu plaj toplarının büyük olması ise yumuşak vuruşlar yapmaya yardım eder.

Piyasada bulunan voleybol topları, daha çok 3 veya 6 bölümlü parçalarda üretilmişlerdir. Ancak Mikasa, bu alışılmışa bir son vererek voleybol top çeşitlerinde 8 bölümlü modellerle yenilik oluşturur. Voleybola yeni başlayanlara özel olan çeşitler, daha yumuşak ve nispeten daha hafiftir. Ancak profesyonel olarak oynayan kişiler için daha farklı türde top modelleri vardır. Mikasa Voleybol Topları, ayrıca büyüklüklerine göre numaralandırılır. Örneğin: 5 numaralı toplar, yetişkinlere özel olmakla beraber FIVB standartlarına da uygunluk gösterirler. 2-4 numara arasında yer alan top çeşitleri ise daha çok 9-13 yaş arasındaki çocuklara özel üretilmiştir. Dolayısıyla özellikleri de çocukların yaş düzeyine göre değişir.

Mikasa Voleybol Topu Fiyatları

Mikasa voleybol top modelleri, kullanılan alanlara göre her ihtiyaca uygun farklılıklar arz eder. Top modellerinin kalitesini ise birçok kriter belirler. Bu kriterlerden ilki toplarda kullanılan derinin cinsidir. Sentetik ve esnek türdeki derilerden modeller üreten marka, toplarının bu özellikleri dolayısıyla fiyat aralıklarını bunlara bağlı olarak belirlemiştir. Yapılarına göre dikişli ve yapıştırma özellikte olan toplar, genellikle el dikişli imal edilirler. Elle üretilen türler, dayanıklılık açısından oldukça kullanışlıdır. Bu çeşitler dışında aynı zamanda lazer teknolojisiyle yapıştırma olarak üretilen modeller de mevcuttur. Yapıştırma türünde olan bu top çeşitleri, estetik olarak göze çarpmakla beraber uzun yıllar kullanım imkanı da sunarlar.

Voleybol toplarında katman sayısı, kaliteye etki eden diğer kriterlerden birisidir. Katman sayısı artıkça topun kullanım süresi ve dayanıklılığı artacaktır. Bu açıdan top modellerinde bu özellikler de fiyatları belirlemiştir. FIVB yönetmeliğine uygun olan voleybol topları, renk açısından ayırt edilebilir. Diğer normal toplar renkli özellikler taşırken, FIVB standartlarındaki toplar beyaz ve tek renk özelliği taşır.

Topların büyüklüğü ya da yaş sınırlamasına göre ayrılan kriteri yine oldukça önemlidir. Mini voleybol topları olarak bilinen çeşitler, daha çok 9-13 yaş aralığındaki çocuklara uygun olmakla beraber yumuşak bir dokuda üretilmişlerdir. Yetişkinlere uygun olan çeşitler ise sert dokularıyla büyüklük bağlamında farklılık gösterirler.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Mikasa Voleybol Topları

.
.
Toplam 24 / 62 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19004/19023/mikasa