Mikroskop

Eğitim, araştırma ya da hobi amaçlı olarak ihtiyaç duyduğunuz mikroskop modelleri için ön araştırma yapmanız önemli. Nasıl bir mikroskop almanız gerektiği, ilgilendiğiniz modelin özellikleri gibi konularda fikir edinerek ürün tercihi yapabilirsiniz. Hepsiburada rehberliğinde mikroskop modelleri ve fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Mikroskop Nedir?

Mikroskop nedir ya da ne amaçla kullanılır sorusunun yanıtı biliniyor. Ancak mikroskoplar hakkında kapsamlı bir özet, bu konuda daha kapsamlı bilgi sunabilir. İnsan gözünün görebileceği sınırlı bir çözünürlük derecesi vardır. Çıplak gözle görülemeyecek  kadar küçük yapılar bulunur. Ve bu yapılara mikroskobik denir. Bu yapıların incelenmesi ise mikroskobidir. İncelenen alet de mikroskoptur. Mikroskop, gözlemcinin inceleme ve analiz için uygun bir ölçekte çok küçük yapıları son derece yakından görmesini sağlayan alet. Farklı organizmaları görmeye yardımcı. Optik bir ekipman.Kullandığı ışığa göre çeşitleri var. Dolayısıyla görünür ışık, ultraviyole ışık veya elektron ışınları sayesinde görüntü verir.

Mikroskobun Bölümleri 

Mikroskop satın almadan veya kullanmadan önce, her parçanın işlevini bilmek önemli. Böylece kullanım amacınıza göre spesifik olarak hangi parçaya dikkat etmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Standart bir mikroskobun bölümleri şu şekilde:

 • Oküler: Üstten bakılan mercek.Genellikle 10X veya 15X güçtedir.
 • 45 derece açılı tüp: Merceği objektir lenslere bağlar.
 • Kol: Tüpü destekler ve tabana bağlar. Mikroskop buradan ve tabandan tutularak taşınır.
 • Taban: Mikroskobun alt kısmı. 
 • Aydınlatma lambası: Ayna yerine 110 voltluk sabit bir ışık kaynağı kullanılır.
 • Sıkıştırma klipsleri: Slaytların yerleştirildiği düz platform. 
 • Hareketli kafa Revolver: Objektif lensleri tutan ve gücü değiştirmek için döndürülen parça.
 • Objektif lensler: Genelde 4X, 10X, 40X ve 100X güçlerden oluşurlar. En kısa mercek en düşük güç, en uzun olan en büyük güçtedir. 
 • Kaba ayar: İlk önce ve düşük güçle kullanılır. 
 • İnce ayar: Örneği daha iyi odaklamak için yüksek güçle kullanılır.

 

Lam ve Lamel ne işe yarar?

Lam, incelenecek örneğin üstüne yayıldığı dikdörtgen cam. Lamel ise lamın üstüne koyulan daha ince ve kare olan cam. Örnek bu şekilde hazırlandıktan sonra tablaya yerleştirilmeli. Lam ve lamelin önemi, odak noktası çok hassas olan mikroskobun örneği net bir şekilde görmeye yardımcı olması. 

Mikroskop Modelleri

Mikroskop daha fazla büyütme için 2 mercek sistemine sahip. Kişinin baktığı oküler mercek ve objektif lens veya nesneye en yakın lens. Ayrıca kullanılan ışığa ve fonksiyonuna göre mikroskop modelleri var.

 • Dijital Mikroskop: Kameralı olan bu mikroskop görüntülerin PC’de saklanılmasını sağlayan bir yazılım kullanır. Mikroskop kamerası görüntüleri tutmada faydalıdır. PC veya başka cihazlara bağlanmak için Wi-Fi ,HDMI veya USB teknolojisini kullanır. 
 • Stereo Mikroskop: Kullanıcının örneği üç boyutlu görmesini sağlayan optik bir mikroskop türü.
 • Biyolojik Mikroskop: Hücre, doku ve diğer biyolojik elemanları gözlemlemek için tasarlanan optik bir mikroskop türü.
 • Monoküler Mikroskop: Bir mercek ve bir objektife sahip en basit mikroskop türü.
 • Binoküler Mikroskop: Her göz için 2 merceği olan mikroskop türü.
 • Beginner Mikroskop: Çok kompleks yapıda olmayan bu mikroskop örnekleri basit şekilde görüntülemeyi sağlar.
 • Çocuk Mikroskobu: Daha basit yapılı olan bu mikroskop çocukların oyun oynaması ve kolay deneyler yapabilmesi için.

 

Mikroskop Kullanımı

Doğru kullanım talimatlarını izleyerek mikroskobunuzdan en yüksek verimi alabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta var. Aşağıda sıralanan yönergeyi takip ederek mikroskop kullanımını öğrenebilirsiniz.. 

 • Bir mikroskobu odaklamanın doğru yolu, önce en düşük güçlü objektif mercekle başlamak. Ve yandan bakarken merceği, dokunmadan çok yakın bir şekilde aşağı döndürmek.
 • Sonra görüntü netleşene kadar yukarı doğru odaklamak. (Eğer odaklanılamıyorsa işlem tekrarlanmalı.) 
 • Görüntü netleşince bir sonraki güçlü lens döndürülür. İnce ayar düğmesiyle ayarlama yapılır. 
 • Sonraki merceklerle devam edilir. Her seferinde ince odaklama yapılır. 
 • Görüntüleme tamamlandığında tabla indirilir. 
 • En düşük güç mikroskop lensi yerine oturtulur. Lamel çıkartılır.
 • Güç düğmesinden kapatılır. Fişi çekilir.
 • İki elle dikkatlice taşınır. Üstü örtülür. 

 

Mikroskoptan bakıldığında her iki göz de açık olmalı. Bu, göz kapalıyken oluşan göz yorgunluğunu önler. Her iki gözü de açık tutabilmek pratik gerektirir. Ancak çok önemli.

Ayrıca gözler göz merceğine dokunmamalı. Gözlük kullanılıyorsa çıkarılmalı. Gözlük merceği mikroskoba dokunursa çizebilme ihtimali var. 

Mikroskobun Önemi Ve Kullanım Alanları

Mikroskop temel bilimlerden sanayiye geniş ölçekte pek çok alanda kullanılır. En sık kullanım amacı bilimsel araştırma. Mikroskobun icadı bilimde pek çok kapıyı açtı.Mikroorganizmaların varlığı keşfedildi. Hücreler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük. Mikroskobun keşfi ile hücrelerin yapısı da incelendi. Bitki, hayvan ve mantarların en küçük birimleri görülebildi. 

Aynı zamanda birçok endüstride de kullanılır. Örneğin elektron mikroskopları silikon mikroçiplerde bulunan son derece küçük elektrik devrelerinin oluşturulmasına ve gözlenmesine yardımcı. Ayrıca hastalıkların teşhis edilmesinde de büyük öneme sahip.Kan örneklerini büyütmesi sayesinde hücrelere saldıran virüs veya parazitler görünebilir. Ve böylece tedavi için gerekli adımlar atılabilir. Mikroskop olmasaydı insanlık bu kadar gelişmiş olmaz ve birçok hastalığın hala tedavisi bulunamazdı.

Mikroskop Bakımı 

Mikroskop her zaman iki elle taşınmalı. Lenslerin cam kısmına parmaklarla dokunulmamalı. Lensleri temizlemek için özel lens kağıdı kullanılmalı. Aksi halde çizilebilir. Hareket ettirmeden önce fişe takılı olmadığından emin olunmalı. İmmersiyon yağı kullanılmışsa sonrasında iyi temizlenmeli. Özellikle optikler başta olmak üzere, mikroskop temiz tutulmalı. Kullanılmadığında üzeri örtülü bırakılmalı.

Mikroskop lensi

Mikroskobun en önemli parçası olan mikroskop lensi farklı çözünürlüklerde bulunur. Çözünürlüklere göre preparatın görüntüsü değişir. 4X, 10X, 40X ve 100X ölçektedirler. Kullanılma sırası en düşük güçten en yüksek güce doğrudur.

Mikroskop Seçimi Ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mikroskobun iyi bir odak ayarı varsa sadece lensleri döndürmek yeterli olacaktır. Mikroskop alırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çözünürlük. Bazı mikroskoplar cihaza spesifik LED bulundurmakta. Kullandığınız cihaza göre aldığınız LED ekrana dikkat etmelisiniz. Ancak bazı LEDler her cihaza uygun. Dilerseniz bu şekilde de satın alabilirsiniz.

Kullanım amacınıza ve büyütme ölçeğine göre mikroskobunuzu seçmelisiniz. Örneğin fotoğraflama yapmak istiyorsanız dijital olanları tercih etmelisiniz. Sadece görüntüleme yapacaksanız ışık mikroskobunu tercih edebilirsiniz. 

Mikroskop Yorumları 

Mikroskop yorumları, kendinize uygun mikroskobunuzu seçmede size oldukça yardımcı olacaktır. Yorumlar sizi doğru ürüne yönlendirmede etkilidir. Peki mikroskoplar için kullanıcı yorumları üzerinden hangi soruların cevaplarına ulaşabiliriz? Fiyat performans değerlendirmelerinin nasıl olduğu hakkında da bilgi alabilirsiniz. Merceklerin çözünürlük kalitelerinin durumu ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Odaklamanın doğruluğu , video ve fotoğraf kalitesi için de bilgi edinebilirsiniz. Kullanmak için bir yazılımın  gerekliliği, kurulumunun kolaylığı yine yorumlardan edinebileceğiniz bilgiler arasında. Hangi cihazlarla uyumlu ve sabit bir PC gerektiriyor mu gibi soruların da cevabına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mikroskop Fiyatları

Fiyat performans değerlendirmesi yaparak bütçenize en uygun mikroskobu bulabilirsiniz. Kullanılan merceğin büyütme oranı ve fonksiyonuna göre mikroskop fiyatları değişkenlik gösterir. Dijital mikroskop fiyatları görece daha yüksek. Başlangıç seviye olan ürünler daha ekonomik. Yine kamera bulundurup bulundurmaması fiyatı etkileyen başka bir unsur. Mikroskobun bir cihaza bağlanabilirliği yine fiyatını etkiler. 

Filtreleme ve sıralama özelliklerinden faydalanarak size en uygun ürüne hızlıca ulaşabilirsiniz. Eğer almayı düşündüğünüz ürün şu anda bütçenize uygun değilse fiyat alarmından faydalanabilirsiniz. Böylece ürün indirime girdiğinde bildirim alırsınız. Karşılaştır butonu sayesinde ürünleri karşılaştırma listenize ekleyebilirsiniz. Daha sonra eklediğiniz ürünleri karşılaştırarak birbirine göre avantaj dezavantajlarını yorumlayabilirsiniz. Buna göre de alacağınız ürüne karar verirken kolaylık sağlamış olursunuz. 

Fiyat Performans Değerlendirmesi

Farklı marka ve özelliklere sahip mikroskoplar fiyat performans konusunda nasıl? Fiyat performans konusu herhangi bir ürünü alırken en önemli kriterdir. Kullanıcıların değerlendirmesi ve yorumları bu konuda fikir sahibi olmak için yardımcı olur. İhtiyaca göre filtrelenen özellikler ve uygun fiyat satın alınması gereken doğru ürüne götürebilir.

Ürün Fiyat Araştırması 

Kullanıcılar mikroskoplarını satın alırken uygun fiyatlı ürünlere ulaşabilmelidir. Her bir ürün kendi içerisinde değerlendirilmelidir. Mikroskop satın alınırken benzer modeller arasında inceleme yapılabilir. Karşılaştır butonu yardımıyla ürünler eklenerek fiyat performans kıyaslaması yapılabilir. Bu esnada kullanıcı yorumları ve değerlendirme puanları oldukça önemlidir. Bu şekilde kullanıcı alabileceği modele kolayca ulaşıp satın alabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mikroskop

1089 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 1089 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15543