Mikroskoplar çeşitli numuneleri ya da nesneleri detaylı bir şekilde incelemek için kullanılan araçlardır. Farklı şekillerde konfigüre edilmiş yüzlerce mikroskop modeli bulunabilir. En çok kullanılan mikroskop modelleri bileşik ve stereo mikroskoplardır. Bileşik mikroskop modelleri ‘’biyolojik mikroskop’’, stereo mikroskoplar ise ‘’diseksiyon mikroskop’’ olarak bilinir. Bakteriler gibi numuneleri incelemek için bileşik mikroskop modelleri kullanılır. Stereo mikroskoplar ise daha büyük nesneler için daha düşük yakınlaştırma özelliğine sahiptir.

Mikroskoplar Hangi Amaçla Kullanılır?

Bileşik mikroskop: kan numuneleri, bakteriler, su organizmaları gibi daha küçük numunelerin görüntülenmesi gerektiğinde kullanılır. Tipik olarak 4x-100x ve 3-5 adet arasında değişen lense sahiptir. Hobi, çocuk ve genel kullanım amaçlı bir mikroskop satın almak istiyorsanız kan hücreleri, amipler ve bakteriler gibi gözle görülemeyen şeyleri görebileceğiniz bileşik mikroskop modellerini tercih edebilirsiniz. Bileşik mikroskoplar ayrıca mikroskop gövdesi ve tabanıyla entegre bir sistemdir. Stereo mikroskop modelleri ise daha büyük nesnelere bakmak için kullanılır. Arılar, sinekler, kumaş lifleri, madeni paralar, pullar ve kum taneleri gibi daha büyük nesnelere ya da canlılara bakmak için stereo mikroskop modellerini tercih edebilirsiniz.

Mikroskopta Hangi Tür Mercek Kullanılır?

Bileşik mikroskopların büyütme özelliği 1000x'e kadar çıkar. Öte yandan çoğu uygulama için maksimum 400x büyütme yeterlidir. Bileşik mikroskoplarda, görüntüyü görebilmeniz için ışığın numuneden geçmesi gerekir. Bu nedenle numune bölgesinin altında bir ışığa sahiptir. Örneğin, beyaz bir arka plan üzerinde sadece siyah bir daire göreceğiniz için güçlü bir mikroskopta madeni paraya bakmazsınız.

Stereo mikroskoplar genellikle hem üst hem de alt ışığa sahiptir. Böylece hem şeffaf hem de opak nesneler incelenebilir. Örnekler arasında madeni paralar, pullar, böcekler, kumaş örgüler, böcek kanatları, kum, toprak ve küçük devreler gibi elektrik bileşenleri bulunur. Büyütme özelliği genellikle 10x-80x arasındadır. Stereo mikroskoplar genellikle belirli bir uygulama için seçilir. En yaygın kullanılan büyütme oranı 20x, 30x ve 40x'tir. Daha yüksek büyütmelerde nesnenin daha azını gördüğünüz için daha fazla büyütme her zaman daha iyi değildir. Örneğin bozuk paralar için 10x bir model yeterliyken, kum için 30x ya da 40x yeterli olabilir.

Optik kalite, merceklerin kalitesi ile belirlenir. Akromatik lens, iyi ve kaliteli mercekler için bir standarttır ve merceklerden geçerken oluşan ışık kırılmalarını düzeltir. Bununla birlikte bazı kullanıcılar akromatik lenslerden daha az sapma oranına sahip ve numunenin daha düz görüntülerini üreten, ileri seviye lenslere ihtiyaç duyabilir. Satın alınan mikroskobun DIN uyumlu olması da önemlidir. DIN (Deutsch Industrie Norm) bir kalite ölçüsü olmasa da DIN uyumlu mikroskoplar arasında parça değişimi yapılabilir. Herhangi bir parçayı kaybederseniz yeni bir mikroskop satın almak yerine kolayca değiştirebilirsiniz.

Hangi Mikroskobu Seçmelisiniz?

Mikroskop seçimi, neleri incelemek istediğinize bağlıdır. Çocuklar için hediye olarak kaliteli ve yüksek büyütme gücüne sahip bir mikroskop daha faydalı ve eğitici olur. Bileşik mikroskopla incelenebilecek canlılar, günlük hayatta gözlemlenemediğinden daha heyecan verici bir deneyim sunar ve genellikle okullarda kullanılan türlerdir. Bileşik mikroskopla çalışırken, ıslak slaytları nasıl hazırlayacağınızı öğrenerek işe başlayabilirsiniz.

Mikroskop türüne kadar verdikten sonra dijital modellerin de aralarında bulunduğu geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapabilirsiniz. Dijital mikroskoplar, canlı görüntüleri izlemek için bir kamera veya LCD ekrana sahiptir. Cihaz, görüntüleri yakalamanıza ve kaydetmenize izin verir. Çoğu kamera, ölçüm yapmak veya görüntülere metin eklemek için özel bir yazılımla gelir. Dijital bir mikroskop almadan önce, mikroskobu nasıl kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Görüntüyü sınıfta büyük bir ekrana yansıtmak istiyorsanız LCD projeksiyon sisteminizin S-Video, HDMI veya USB girişlerinden hangisine sahip olduğundan emin olmalısınız.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Mikroskop Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 563 ürün
DSACategoryId/2147483643/15238/15543