Motor Kaputu

Otomobil, minibüs, arazi aracı, otobüs, kamyon ve pick-up tarzı motorlu taşıtların önünde, arkasında veya yanında yer alan kaput parçası, motoru ve motor çevresindeki diğer düzenekleri, yağmur, kar, toz ve kir gibi çevresel faktörlerden korumayı amaçlar. Çoğunlukla metal sac plakalardan imal edilen kaput, motorun üzerini kusursuz bir şekilde örter. Araba kaputu, başta motor olmak üzere ısıtma sistemleri, elektronik donanımlar ve aracın diğer performans bölümlerini korumak için oldukça önemli bir misyon üstlenir. Metal koruma davlumbazı, onarım ve bakım işlemleri için de kolay erişim sağlayacak şekilde tasarlanır. Motoru baştan sona doğru çevreleyen kaput, koruma işlevinden bağımsız olarak otomobilin tasarımını ve aerodinamiğini de belirleyen başlıca metal yüzeyler arasında yer alır. Ayrıca, bazı araç modellerinin kaputu üzerinde cam temizleme tüpleri ve silecek jetleri gibi harici donanımlar da bulunabilir.

Binek otomobillerde kullanılan motor kaputu, gizli bir mandal tarafından tutulur. Mandal mekanizması; aracın, hasar görmesine ve ani kaput açılmasına yol açmayacak şekilde dizayn edilir. Araçların ortak özellikleri arasında yer alan kaput bırakma sistemi, genellikle iç kaput mandal tutamacı, kaput serbest bırakma kablosu ve kaput mandalı parçalarından oluşur. Davlumbaz mandalı; direksiyon simidinin altı, sürücü koltuğu yanı veya kapı çerçevesine konumlandırılır. Sürücü, kaput mandalı tutamağını çektiğinde başlık kapağı açılır ve motor bölmesine erişime izin verilir. Kaputu açmak için ilk önce araç içindeki mandalın çekilmesi, ardından da gizli kaput bırakma mekanizmasının devreden çıkarılması gerekir. Kaput tamamen serbest kaldıktan sonra yukarı doğru itilerek metal kaput çubuğu desteğiyle sabitlenir. Şasi üzerinde yer alan metal çubuk, panelin alt noktasında bulunan geçmeli oluğa bağlanır. Bazı araç modellerinde, kaputun açılmasına ve sabitlenmesine yardımcı olan hidrolik pompalı sistemler de bulunabilir.

Çelik, demir, alüminyum, fiber cam, karbon elyaf, karbon ya da poliüretan gibi materyallerden imal edilen kaputlar, çoğunlukla özel bir renge boyanmadan satışa sunulur. Düz mat siyah boya ile astarlanan kaput, otomobilin rengine uygun olarak kolaylıkla boyanabilir. Aracın orijinal gölgesi, rengi ve tonuyla uyumlu bir boya seçmek için özel renk kodları kullanılır. Bu spesifik kodlar, genellikle kaputun altında veya sürücü kapısının çevresinde bulunan etiket üzerinde yer alır. Renk koduna uygun olarak gerçekleştirilen boyama işlemi sayesinde aracın orijinal görünümü korunabilir. Ancak, bazı araç sahipleri, siyah astarlı kaputları boyamamayı da tercih edebilir. Özellikle kendine has dokusu ile öne çıkan hava kanallı karbon fiber ürünler, boyaya ihtiyaç duymaz. Parlak, metalik ve pürüzsüz karbon yüzeyler, araca oldukça şık ve sportif bir görünüm kazandırır.

Kaput, motoru kaplayan bir koruma gövde paneli olarak da değerlendirilebilir. Modern araçların yüzeyini çevreleyen sac parçalarını daha dayanıklı ve güvenli hâle getirebilmek için iç ve dış panel sistemleri kullanılır. Şasi ve bağlantı parçalarının yanı sıra kapılar, çamurluklar, sütunlar, bagaj kapağı ve kaput üzerinde de panel yapılarına sıklıkla başvurulur. Dış ve iç tüplerden oluşan paneller, hem hacimsel olarak hem de dayanıklılık anlamında önemli bir role sahiptir. Dış panel, metal kapak olarak işlevini yerine getirirken, iç panel de sağlamlığı artırır. Motor kaputu, çarpışma esnasında genellikle aşınmaya ve yıpranmaya maruz kalan ilk parçalar arasında bulunur. Paneller, kaputun üzerine binen yükleri ve darbeleri sönümleyerek motor ve şasinin daha az hasar almasına yardımcı olur. Motor ile dış çevre arasında izolasyon sağlayan ve kaput köşe yüzeylerine takılan lastik fitiller ise motorun ve diğer metal parçaların paslanmasını, tozlanmasını, nemlenmesini ve yıpranmasını önler.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motor Kaputu

2812 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 2812 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60001490/60006793