Nike Basketbol Topları

Ülkemizde futboldan sonra en fazla oynanan ve izlenen ikinci spor dalı olan basketbol, büyük küçük her yaştan insanın yapabileceği bir spor olarak cazibesini giderek artırıyor. Basketbol oyununu izlemek kadar oynamak da zevkli. Basketbolun temel aracı ise basketbol toplarıdır. Her üründe aranması gereken güvenilirlik ve kalitenin alanında markalaşmış ismi Nike ile, ihtiyacınıza uygun basketbol topunu temin edebilirsiniz.

Nike Basketbol Topu

Nike Basketbol Topları basketbol severlerin bir toptan bekleyeceği tüm beklentileri karşılar. Çeşitli malzeme, renk, desen, doku ve amblem uygulamalı seçenekleri ile Nike basketbol topunda da diğer benzerlerinden farkını gösterir.

Nike ürünleri arasındaki basketbol topları suya dayanıklı kauçuk veya resmi müsabakalara uygun olarak deri malzemelerden standartların gerektirdiği şartları karşılayacak şekilde üretilir. Deri toplar kapalı basketbol sahalarına uygun ve resmi müsabakalarda zorunlu olan tür iken, kauçuk toplar genel açık ve kapalı sahalarda kullanıma uygundur. Örneğin deri bir basketbol topu ile açık alanda basketbol oynanması durumunda deri top daha çabuk aşınır ve kir tutacağı için oyuncunun topa hakimiyetinin azalmasına yol açar. Kauçuk topların iri dokuları ve kiri deriye göre daha az tutması sayesinde oyun sırasında top hakimiyeti daha iyi olur. Basketbol toplarının seçiminde bu özelliklere dikkat etmek önemlidir.

Basketbol topları yapılarına göre kauçuk ve deri olmalarına göre ayrılırken yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli standart ebatlara ve beklenen özelliklere sahip olarak imal edilir. Bunlara FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) standartlarında top numaraları adı verilir ve dört ebat olarak tanımlanır :

7 numara basketbol topu ; 13 yaşından büyük erkeklerin oynayabilecekleri, çevresi 75-78 cm ve ağırlıkları 567-650 gram arasında olan toplardır.

6 numara basketbol topu ; 11-13 yaş aralığındaki erkeklerin ve 11 yaştan büyük bayanların oynayabilecekleri, çevresi 72-75 cm aralığında ve ağırlıkları 51-566 gram arasında olan toplardır.

5 numara basketbol topu ; 11 yaş altındaki bayan ve erkeklerin oynayabilecekleri, çevresi 69,5-70,5 cm ve ağırlıkları 396-453 gram arasında olan toplardır.

3 numara basketbol topu ; 5-8 yaş aralığındaki bayan ve erkeklerin oynayabilecekleri, çevresi 56-57 cm ve ağırlığı 297-318 gram arasında olan top çeşididir.

6 ve 7 büyüklüğündeki toplar genç ve yetişkin tipinde top numaraları olduğu için 180 cm'den bırakıldığında 130 cm zıplama gerekliliği de FIBA standardında tanımlanmıştır. Bu da yaklaşık olarak kolların düz bir şekilde tutularak topun ellerden bırakıldığında bel seviyesini geçecek geçen bir zıplamaya denk gelmesini gerektirir. Eğer bu yükseklikten bırakılan top, bel seviyesinden yukarıya geçiyorsa zıplaması iyi, değilse az zıplıyor demek olup hava basılması gerektiğini gösterir.

Basketbol topları diğer spor toplarına göre oldukça ağır ve büyüktür. Bu nedenle özellikle çocukların gelişim çağlarında da rahatça basketbol oynayabilmeleri ve oyun tekniklerini doğru uygulayabilmeleri için standart ölçülerden farklı olarak daha küçük ve hafif boyutlu toplar da üretilmektedir. Her yaştan insanın oynayabileceği bir spor dalı olarak basketbolu, kişinin kendisine uygun olan ebatlardaki basketbol topu ile oynaması önemlidir.

Nike basketbol topları FIBA standartlarına uygun olarak tasarlanmış ve ürün özellikleri gereken bilgileri içerecek şekilde hazırlanarak beğeninize sunulmuştur. Gerek kapalı spor salonlarında gerekse açık alan basketbol sahalarında oynamak üzere dilediğiniz Nike basketbol topunu seçebilirsiniz.

Nike Basketbol Topu Fiyatları

Açık alana uygun tipteki basketbol toplarının fiyatları genellikle salon toplarına göre daha düşüktür. Basketbol toplarının malzeme kalitesinden, üretim güvenilirliğine, markasından geometrisine kadar birçok parametre ile fiyat aralıkları değişken olarak görülebilir. Ancak, ucuzluğu nedeni ile tercih edilecek herhangi bir basketbol topu çabuk aşınma, denge bozulması, yırtılma, hava kaçırma ve patlama gibi birçok sorun ile kullanıcısına problem yaratır. Nike basketbol topları standartlara uygun ve tüm kullanıcı beklentilerini karşılayacak topları ile bu tip problemlerin akıldan çıkarılmasını sağlar. İhtiyacınıza ve kullanım alanınıza göre Nike basketbol toplarını, bu kategoriden özellikleri ile orantılı olarak değişen fiyatlarla temin edebilirsiniz.

Nike Basketbol Topu Fiyatları

53 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Nike
  2. Spalding
  3. Molten
  4. Selex
  5. Voit
  6. Adidas
  7. Altis
  8. Avessa
  9. Wilson
  10. Sportive
  11. Slazenger
  12. Lescon
  13. Lotto
  14. Jordan
  15. Delta
  16. InterSpor
  17. Busso
  18. Dunlop
  19. KIPSTA
  20. Pure
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Satıcı A-Z
 • Marka Nike
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/19002/19020/nike
BAŞA DÖN