Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oğuz Atay Set (7 Kitap)

İletişim Yayınevi
1.200,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (6)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

1.269,00 TL
1.590,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9945
Oğuz Atay Set (7 Kitap)

Oğuz Atay’ın 7 kitaplık Bütün Eserleri setinin içinde; Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar, Bir Bilim Adamının Romanı, Korkuyu Beklerken, Oyunlarla Yaşayanlar, Günlük ve Eylembilim kitapları yer alıyor. Yazarın 1972’de yayımlanmış ilk kitabı olan Tutunamayanlar, TRT Roman Ödülü’nü kazanmasıyla dikkat çekiyor. Türkiye’deki geniş baskısı İletişim Yayınları tarafından gerçekleştirilen roman, aynı zamanda postmodern Türk edebiyatının yetkin örneklerinden biri olarak kabul görüyor. Atay’ın Tutunamayanlar’dan sonra 1973’te yayımladığı Tehlikeli Oyunlar, birbirine geçmiş paralel öyküleriyle ve baş karakterlerin iç konuşmalarıyla Türk romanında eşi benzeri görülmemiş bir dil kuruyor. Oyunlarla Yaşayanlar ise yazarın yazdığı tek tiyatro oyunu olarak öne çıkıyor.

Yaşama Karşı Oyun: Oğuz Atay Kitapları

Tutunamayanlar romanı, toplumun kurumlarına ve kurallarına uyum sağlayamayan insanları merceğine alıyor. Oğuz Atay’ın romandaki dili, nedensel bir öykü zinciri kurmaktansa çağrışımlar, psikolojik çözümlemeler ve toplumsal tespitlerle süsleniyor. Türk edebiyatının mihenk taşlarından olan Tutunamayanlar romanı, bir klasik olarak varlığını koruyor. Atay’ın ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar ise gerçeklik ile oyun arasındaki çizgiyi sorgulayan bir karakterin öyküsünü anlatıyor. Yaşama hâline ‘’oyun oynuyormuş’’ gibi bakan bu kitap, oldukça etkileyici pasajlar içeriyor.

Korkuyu Beklerken, Oğuz Atay’ın Beyaz Mantolu Adam, Demiryolu Hikayecileri gibi çok sevilen öykülerinden oluşuyor. Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay’ın İTÜ’deki öğrencilik yıllarında çok sevdiği hocası Mustafa İnan’ın hikâyesini sade bir dille anlatıyor. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro oyunu, Coşkun Ermiş adındaki emekli tarih öğretmeninin yeniden var olma mücadelesine odaklanıyor. Atay’ın yazdığı tek tiyatro oyunu olan yapıt, Türk aydınının yaşadığı entelektüel bunalımını, Türkiye’nin toplumsal yapısıyla birleştirerek anlatıyor. Yazarın "Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. ‘’ sözleriyle başladığı Günlük ise kurgusal olmayan yazılardan oluşuyor. Son olarak Oğuz Atay’ın yarım kalan kitabı Eylembilim, 12 Mart askeri darbesinin öncesinde gerçekleşen öğrenci eylemlerine odaklanıyor.

Oğuz Atay Hakkında

1934'te İnebolu'da doğan Oğuz Atay, Ankara Maarif Koleji'nin ardından İTÜ İnşaat Fakültesini bitirdi. Tutunamayanlar romanıyla Türkiye çapında tanınmaya başladı. 1973 yılında Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanını yayımladı. Oğuz Atay, 13 Aralık 1977’de son kitabı Türkiye’nin Ruhu’nu yazamadan hayatını kaybetti.


Oğuz Atay 7 Kitap Set

Set içerisindeki öyküler:

·         Beyaz Mantolu Adam

·         Unutulan

·         Korkuyu Beklerken

·         Bir Mektup

·         Ne Evet, Ne Hayır

·         Tahta At

·         Babama Mektup

·         Demiryolu Hikayecileri

 

Tutunamayanlar / Bütün Eserleri 1

Ülkemizin en değerli yazarlarından biri olan Oğuz Atay’ın yazıldığı dönemde büyük tartışma konusu olmuş eseri Tutunamayanlar, 1972 yılında yayımlanmıştır. Eser, bilinç-akışı tekniğiyle döneme damgasını vurarak Türk Edebiyatı’nda yeni bir çağı başlatmıştır. Pek çok eleştirmen, Tutunamayanlar’ı Türk Dili’nde yazılmış en iyi eser olarak değerlendirmektedir.

Tutunamayanlar Oğuz Atay ismiyle özdeşleşmiş bir roman olarak, büyük yazarımızın hayatından izler taşımasıyla da kısmen otobiyografik bir eser olarak da değerlendirilebilir. Roman, son derece üst düzey diliyle çevirisi en zor romanlar arasında yer alır. Tutunamayanlar, sadece birkaç dile çevrilebilmiştir. “Het leven in stukken” adı altında Flemenkçeye (Hollanda Dili) çevrilen eser, eserin Hollandalı çevirmenine ödül kazandırmıştır.

Tutunamayanlar konusu itibariyle intihar eden arkadaşının geçmişini araştıran Turgut Özben’in, söz konusu arkadaşı Selim Işık’ın modern hayata neden “Tutunamadığı”nı öğrenme çabasını anlatmaktadır. Romanda Turgut’un karşılaştığı her kişi Selim Işık’ı tanıyan kişilerdir ve her biri Turgut’a Selim’in farklı yönlerini aktarmaktadır.

İletişim Yayınları’nın en prestijli kitaplarından biri olan Tutunamayanlar, ülkemizde olduğu kadar Dünya çapında da merak konusu olan eserlerden biridir.

 

Tehlikeli Oyunlar / Bütün Eserleri 2

Değerli yazarımız Oğuz Atay’ın ikinci romanı Tehlikeli Oyunlar, 1973 yılında yayımlanmıştır. Tehlikeli Oyunlar’ın konusu özet olarak baş karakter Hikmet Benol’un bilinç-akışı tekniğiyle “tutunamayan”lardan biri oluşundan bahseder. Oğuz Atay’ın da belirttiği gibi Hikmet Benol, Tutunamayanlar’ın baş karakteri Selim Işık’ın negatif tasviridir.

William Shakespeare’in Hamlet, James Joyce’un Ulysses ve Nabokov’un Solgun Ateş eserlerinden etkilenen roman, üstkurmaca (meta-kurgu, kurgu içinde kurgu) tekniğiyle ülkemizin ilk post-modernist romanlarından biri niteliğindedir.

Tehlikeli Oyunlar tiyatro eseri olarak da sahnelenmiştir. 

Her yıl çok satan kitaplar arasında yer alan Eser, TRT Roman Ödülü’ne sahiptir. Tutunamayanlar romanının ilk baskısı 1000 TL gibi bir fiyat ile alıcı bulmuştur.

 

Oyunlarla Yaşayanlar / Bütün Eserleri 3

Tanzimat'tan bu yana sürekli değişen politik ve toplumsal değerler, hedefler, ölçütler Türk aydınını kronik bir bunalıma sürükledi. Oğuz Atay'ın tiyatro eseri, varoluş sorunlarıyla boğuşan ve 'tutunmaya' çabalayan ve bunu pek başaramayan okur-yazarımızın kara güldürüsü. Eylemsizlikle geçmiş bir hayatın doğal ürünü beceriksizlik ve gülünç olma korkusundan Atay sürükleyici bir oyun çıkarmış. Bir Bilim Adamının Romanı'nı yazdı. 'Oyunlarla Yaşayanlar' adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977'de, büyük projesi 'Türkiye'nin Ruhu'nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

 

Korkuyu Beklerken / Bütün Eserleri 4

İçerisinde Oğuz Atay’ın birkaç kısa öyküsünü barındıran Korkuyu Beklerken, 1975’te yayımlanmıştır. Bu nedenle Korkuyu Beklerken eserinin türü Öykü Derlemesidir. Derlemede en çok dikkat çeken öyküler, kitapla aynı adı paylaşan Korkuyu Beklerken ve Beyaz Mantolu Adam adlı hikayelerdir. İlk baskısı May Yayınları tarafından yapılan eserin, güncel baskısı İletişim Yayınları’na aittir.

 

Bir Bilim Adamının Romanı / Bütün Eserleri 5

Oğuz Atay’ın hocası İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan’ın hayatının roman kurgusuyla anlatıldığı Bir Bilim Adamının Romanı, 1975 yılında Bilgi Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Bir Bilim Adamının Romanı özet olarak Mustafa İnan’ın yoksulluk içerisinde başlayan hayatının dünyanın en güzel unvanı olan “bilim adamı”nı hak edişindeki müthiş hikaye anlatılmaktadır. Bir Bilim Adamının Romanı ana fikri ne kadar zorluk içerisinde yaşanılsa da ahlakî değerlerden ve özünden hiçbir şey kaybetmeden nasıl başarıya ulaşılabileceği şeklinde özetlenebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara tavsiye ettiği eser, İletişim Yayınları’nın özenli çalışmasıyla okurları etkilemeye devam ediyor.

 

Günlük / Bütün Eserleri 6

Oğuz Atay'ın edebiyatla ilgili herkes için sürekli merak konusu olmuş günlüğünün bütünü. "Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda bana bunu da yaptınız" sözleriyle başlayan Günlük boyunca okur, yazarın son yıllarındaki yalnızlığını paylaşmakla kalmıyor, Oyunlarla Yaşayanlar'ın oluşum sürecini adım adım izliyor, bir edebiyat laboratuvarındaymış gibi. Günlük'ün sonunda, Atay'ın tamamlayamadığı eseri Eylembilim'den şimdilik bulunabilen parçalar da yer alıyor. Bir Bilim Adamının Romanı'nı yazdı. Oyunlarla Yaşayanlar adlı tiyatro eseri Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Atay 13 Aralık 1977'de, büyük projesi "Türkiye'nin Ruhu'nu yazamadan hayata gözlerini yumdu.

 

Eylembilim / Bütün Eserleri 7

"Sevgili Oğuz,... Sana kısaca şunu söylemek istiyordum: "Eylembilim"le bize, tamamlayamamış da olsan, anlattığın olaylar ve çizdiğin kişilerle, gene de kendi içinde belli bir bütünlüğü olan unutulmaz bir başyapıt bıraktın. Sahte sağduyuya, yapay aydınlara, basmakalıp kavramlara, kof duyguluklara "Eylembilim"in intikam kılıcını korkusuzca çeken Server Gözbudak aracılığıyla, çok dolaylı bir biçimde ve kendine özgü inceliğinle çekilen acıları da eski ustalar gibi yerli yerine yerleştirmeyi başardın. Binlerce teşekkür. Gözlerinden öperim."-Cevat Çapan-

Boyut Normal Boy
Yazar Oğuz Atay
Basım Dili Türkçe
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000003FSW6
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön