Günlük

Günlükler kişilerin kendi yaşadıklarını, çevrelerinde olan biteni, duygularını ve düşüncelerini kronolojik olarak kaleme almaları ile oluşur. Esasen günlükler şahsi ve özeldir. Ancak aynı zamanda edebiyatta günlük şeklinde yazılmış pek çok eser de bulunmaktadır. Yazarlar kimi zaman kendi günlüklerinden kesitleri derlemiş, kimi zaman ise karakterlerinin duygularını ve yaşadıklarını günlükler yolu ile okurlara aktarmışlardır.

Günlük Kitapları Kategorisinde Hangi Kitaplar Var?

Günlük Kitapları kategorisinde, Türk ve Dünya Edebiyatı'nda günlük şeklinde kaleme alınmış pek çok eser bulunmaktadır. Bu eserlerden bazıları kurmaca türündedir. Bir başka deyişle, günlük biçiminde yazılsalar dahi günlüklerde geçen olaylar ve kişiler yazarın hayal dünyasından doğmuştur. Bazı kitaplar ise direkt olarak yazarların günlüklerinden derlenmiş ve okurların beğenisine sunulmuştur. Bu tip kitaplar çoğunlukla yazarların ölümünden sonra onların ailelerinin ya da dostlarının bu kaynakları derleyerek yayınevleri ile paylaşması sonucu ortaya çıkar. Böylelikle okurlar, yazarları daha iyi tanıma, yazarlık serüvenlerine tanık olma ve onlarla ilgili bilgiler edinme şansını direkt olarak birinci ağızdan okuyarak elde etmiş olurlar. 

Günlük Kitapları kategorisinde yalnızca günlük biçiminde kaleme alınmış kitaplar yoktur. Ağırlıklı olarak yazarların gözlemlerini ve deneyimlerini içeren, anıların bir araya getirildiği ve okurlarla tecrübelerin paylaşıldığı kitaplar da beğeninize sunulmuştur. Kimi kitaplar ise günlükler yerine mektuplardan oluşmaktadır. Mektuplar da belirli bir kronoloji ile derlenmeleri ve içerdikleri bilgi, anlatımlar ve günlükler ile ortaklaşır. Tek fark, bu defa bir yerine iki kişinin kaleminden dökülenleri okuyacak olmanızdır. 

Edebiyatta Günlük ve Mektuplar Neden Önemlidir?

Okurların çoğunlukla her yazar hakkında edinebildikleri bilgiler, okurlara sundukları kitaplarda yazanlarla ve biyografileri ile sınırlıdır. Yazarların kitaplarında yarattıkları karakterler ve olaylar onların özel hayatlarından izler taşıyabilir. Ancak bu benzerlikten de kesin olarak emin olmak ve yazar hakkında çıkarım yapmak genellikle mümkün değildir. Oysa günlükler ve mektuplar, yazarların kendi hayatlarına misafir olmak ve onları daha yakından tanıma şansı elde etmek için oldukça verimli kaynaklardır. Yazarların günlüklerinden ya da mektuplarından kesitler taşıyan kitapları okuyarak yalnızca onların yaşamlarına tanıklık etmekle kalmaz, yazar olmak ve kitap yazmakla ilgili pek çok bilgiyi de bu şekilde edinme fırsatı yakalarsınız. 

Günlükler ve Mektuplar Neden Okunmalıdır?

Günlüklerde ve mektuplarda kullanılan dil, büyük çoğunlukla daha samimi, kolay okunan ve anlaşılan bir dildir. Bunun sebebi, yazarların güttükleri edebi kaygının günlük ve mektuplarda diğer kitaplara oranla daha az olmasıdır. Ancak daha samimi ve anlaşılır bir dil kullanımı, daha niteliksiz eserler demek değildir. Aksine, bu tip kitaplarda anlatılan olaylar, kişiler ve zaman dilimleri ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazarlarla sohbet ediyormuşçasına öğrenme keyfi size oldukça nitelikli bir okuma deneyimi sunar.

Her yazarın edebiyat yolculuğu kendine has, maceralarla dolu ve özeldir. Her meslekten insanda olduğu gibi, edebiyatçıların da yazarlık serüveni özel hayatları ile bağdaşık biçimde şekillenir. Günlükler ve mektuplar sayesinde kimi zaman yazarların en karamsar, umutsuz ve mutsuz hallerine tanıklık edebilir, kimi zaman ise hayatlarının en ilginç deneyimlerinde onlara yol arkadaşı olabilirsiniz. Yepyeni olaylar ve tecrübeler öğrenmenin yanı sıra, hâlihazırda bildiğiniz şeyleri bir de onların ağzından dinleyebilirsiniz. Tüm bunları yaparken bir yandan yazarların yaşadıkları zaman dilimi ve içinde bulundukları hayat koşulları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir, böylelikle onları belirli bir dönem coğrafyası ve tarihi içinde değerlendirebilirsiniz. 

Yazarları daha yakından tanımak, başarılı bir yazar olmanın püf noktalarını birinci ağızdan dinlemek, birbirinden değerli anıları ve diyalogları dinlemek istiyorsanız, birbirinden değerli kitaplar Günlük Kitapları kategorisinde sizleri bekliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Günlük Kitapları

217 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 217 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?