Everest Yayınları, Türkiye'nin en büyük kitap dağıtım ve yayımcılarından olan Alfa Yayınları'nın alt markası olarak faaliyet gösteriyor. "Yayıncılığın Zirvesi" sloganı ile faaliyetlerini sürdüren yayınevi; çağdaş dünya edebiyatı, deneme, sinema-tiyatro ve tarih başta olmak üzere birçok alanda kitap türünü okuyucu ile buluşturuyor. 

Yayıncılığın Zirvesi: Everest Yayınları

Everest Yayınları, kitap ve basım sektöründe 30 yılı aşan tecrübeye sahip bir yayınevi grubunun parçası olarak sektörde yer alıyor. Yayınevi'nin kuruluş süreci 1990 yılında Alfa Basım Yayım'ın kurulması ile başlıyor. Sektörde artan talepler ve okuyucu ihtiyaçlarının karşılanması düşüncesiyle Everest Yayınları alt marka olarak kuruluyor. Kurucu Mehmet Faruk Bayrak, bir kitabevinde çekirdekten başlayarak basım sektörüne giriş yapıyor. 35 yılı aşan tecrübe ve birikimle günümüzde Alfa Yayınları çatısı altında birçok markayı barındıran Alfa Yayın Grubu'nun oluşmasını sağlıyor. Mehmet Faruk Bayrak halen Everest Yayınları'nın Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürüyor.

Everest Yayınları, günümüzde günceli takip eden, okuyucu ihtiyaçlarına ve isteklerine önem veren bir anlayışla çalışmalarını sürdürüyor. Logosunu oluşturan parantez işareti "§", yeni bir başlangıcı ve ilk günkü heyecanı temsil ediyor. Yayınevi, kurucusunun sahaf ve kitabevi kökenli olması sayesinde yapılan işlerde okuyucu değerlerini ilk sıraya koyuyor. Everest Yayınları, her yaşa hitap eden, okuyucuların tarzlarını yansıtan kitap çalışmaları gerçekleştiriyor. Kitap içeriklerinin hazırlanması, basım ve kapak tasarımları konusunda pek çok olumlu yorum alan yayınevi, tanınmış çok fazla yazara da ev sahipliği yapıyor. Yazar kadrosunda Ahmet Ümit, Ayşe Kulin, Azra Kohen ve Kürşat Başar gibi  tanınan ve çok okunan kaliteli Türk yazarları barındırıyor. Everest Yayınları, Türk yazarların yanı sıra dünya genelinde popüler kitapları olan dünya edebiyatının önde gelen Elena Ferrante, Khaled Hosseini ve Mihail Bulgakov gibi yazarların kitaplarını da yayımlıyor. 

 

Everest'i Keşfetmenin Yolu: Kitapperest

Kitapperest, Everest Yayınları tarafından yeni kitapları tanıtmak amacıyla yayımlanıyor. Aylık olarak hazırlanan dergi kitap bülteni formatıyla ücretsiz olarak dağıtılıyor. Kitapperest, Everest Yayınları tarafından çıkarılan kitaplar hakkında bilgiler veren, kitaplar üzerine eleştiri ve değerlendirmeler yapan bir içerikle okuyucuya sunuluyor. Çıkarıldığı günden beri ilgiyle takip edilen Kitapperest, Cem İleri, Mehmet Said Aydın, Cem Alpan, Didem Ünal ve Başak Güntekin gibi isimleri editör kadrosunda bulunduruyor. Yeni çıkan kitaplara Türk değerlendirmecilerin gözünden bakmak isteyen okurlara kaynak oluşturuyor. Everest Yayınları'nın sitesinde dijital ortamda takip edilebilen dergi, basılı olarak Everest Yayınlarına ait kitapların satıldığı noktalarda da bulunuyor.

 

Yeni Yazarlara Aralanan Kapı: "İlk Roman Ödülü"

Everest Yayınları'nın, 2006 yılında başladığı ve geleneksel hale getirdiği roman yarışması, "İlk Roman Ödülü" ile yaş sınırı olmadan yazar adaylarına şans vermek ve Türk edebiyatına yeni isimler kazandırmak amaçlanıyor. Türk edebiyatının değerli yazar ve eleştirmenlerinden oluşan ve her yıl yenilenen jüri heyeti, bu yarışmada ilk kitabını hazırlayan adayların yazılarını değerlendiriyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda birinci seçilen adaya para ödülü veriliyor. Ayrıca kazanan adayın yazdığı kitabın Everest Yayınları tarafından 5 yıl boyunca yayımlanması sağlanıyor. 2006 yılından bugüne kesintisiz şekilde yapılan yarışma sayesinde Türk edebiyatı da yeni üyeleri ile gelişimini sürdürmüş oluyor. 

Bu roman yarışması, edebiyatın geliştirilmesi kadar, sosyal hayatın desteklenmesi konusunda da katkı sağlıyor. Yazdıklarını yayımlama şansı arayanlar için bir şans olduğu kadar, yazma isteğine sahip olan ama başlayamayan insanlar için de bir neden oluşturuyor. Yarışmanın bir özelliği de, katılım için yaş sınırı veya roman türü gibi bir kısıtlamanın olmaması sayesinde yazım hayatına başlamak isteyen pekçok insanı cesaretlendiriyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...