Okul Müzik Aletleri

Hem öğretim hem de erişim kolaylığı nedeniyle okullarda en çok kullanılan müzik aletleri arasında melodika ve blok (düz) flüt yer alır. Bununla birlikte, hemen hemen her müzik aletinin çocuklar ya da eğitim amaçlı tasarlanmış daha uygun fiyatlı versiyonları bulunabilir. Enstrüman çalmayı öğrenmek, çocuklar için eğlenceli ve aynı zamanda çok faydalı aktivitelerden biridir. İletişim, kendini ifade etme, dinleme, odaklanma ve problem çözme gibi önemli beceriler müzik eğitimiyle geliştirilebilir.

Hangi Müzik Aletine Hangi Yaşta Başlanır?

Müzik aleti seçerken çocuğunuzun ilgi duyduğu enstrümana yönelmesini sağlayabilir ve fiziksel özelliklerine uygun bir alet seçmesine yardımcı olabilirsiniz. Henüz gelişim aşamasındaki küçük eller, bas veya çello gibi büyük aletleri kullanmak için yeterli olmayabilir. Öğrenmesi karmaşık aletleri seçmek, çocuğunuzun motivasyonunu olumsuz etkileyebilir. Çocukların genel müzik teorisini öğrenmesi ve sağlam bir müzikal temel oluşturması, klavyeli enstrümanlar ile daha kolaydır. Çocuğunuzun belirli bir tercihi olmadığı sürece, klavyeli müzik aletleri 7 ila 10 yaş için iyi bir seçimdir. Fiziksel yeterliliğe bağlı olmakla birlikte çocuklar ortalama 10 yaşından itibaren gitar çalmaya başlayabilir. Trompet 10 yaşından büyükler için en iyi pirinç enstrümanlardan biridir. Davul gibi vurmalı müzik aletleri için genellikle 10 ila 12 yaş beklenir. 

Melodika Nedir, Nasıl Kullanılır?

Melodika, müzik teorisini ve temel klavye becerilerini öğretmek için okullarda en çok kullanılan müzik aletlerinden biridir. Minyatür bir klavyeye benzemekle birlikte, daha çok flüt gibi çalışır. Hafif, taşınabilir ve uygun fiyatlıdır. Yetişkinler de dahil olmak üzere tüm yaş aralıklarına hitap eden bir müzik aletidir. Melodikadaki tuşların sayısı kaç nota çalınabileceğini belirler. Tipik olarak, profesyonel bir melodika yaklaşık 37 tuşa sahiptir. Okullarda kullanılan giriş seviyesi melodika modelleri genellikle 32 tuşludur. Birçok modelde hem uzun hem de kısa ağızlık bulunur. Kısa ağızlık, enstrümanı vücut hizasında çalarken kullanılır. Uzun ağızlık ise melodikanın masa gibi düz bir yüzeye yatırılarak çalınabilmesini sağlar. Böylece sürekli asılı tutulması gerekmez.

Blok Flüt Nedir, Nasıl Kullanılır?

Blok flüt, genellikle ilkokul müfredatında yer alan temel müzik aletlerinden biridir. Blok flütün en önemli faydası, diğer enstrümanlara yönelmek için çocukların motivasyonunu artırmasıdır. Birkaç dersle bile hızlı sonuçlar alınabildiği için çocuklar için en iyi enstrümanlardan biri olarak kabul edilir. Blok flüt çalarken el, dil ve nefes kullanılır. Aynı anda üç farklı pozisyonu koordine etmeyi öğrenmek, ileri yaşlarda çalınabilecek müzik aletleri için önemli bir müzikal temel oluşturur. Blok flütün ön kısmında 7 delik, arka tarafındaysa bir delik bulunur. Flütün arkasındaki deliği kapatmak için baş parmak kullanılır. Ağızlıktaki boşluğa üflenerek nota üretilir. Notalar delikler açılıp kapatılarak değiştirilir.

Müzik Aleti Çalmanın Faydaları Nelerdir?

Okul müzik aletleri seçimi öğrencinin yaşına ve fiziksel durumuna bağlı olmakla birlikte, sağladığı faydalar her yaşta aynıdır. Müzik aleti çalmak beynin hızlı çalışmasını gerektirdiğinden bilişsel faaliyetleri destekler. Nota okumak ve bunu fiziksel bir harekete dönüştürmek el ve göz koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Müzik ilk bakışta yaratıcı bir eylem gibi görünebilir. Öte yandan mantık ve soyut düşünme becerisi gibi matematikle birçok ortak özelliğe sahiptir. Çocuklar ritmi ve ölçekleri anlayarak; bölme, kesir oluşturma ve kalıpları öğrenme gibi temel matematik becerilerini artırabilir. Çoğu müzik aleti düzenli bakım gerektirir. Bakım süreci, yağlamadan temizliğe kadar herhangi bir adımı içerebilir. Kullandığı enstrümanın bakımını yapmak için çocukları teşvik etmek, sorumluluk bilincinin geliştirilmesine yardımcı olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Okul Müzik Aletleri

82 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 82 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?