Ön Amortisör

Ön amortisörler, bisikletlerde şok emilimi sağlamak için kullanılan ve sürüş konforunu artıran önemli bileşenlerdir. Bisiklet türüne ve gövde yapısına göre özelleştirilmiş çok sayıda ön amortisör modeli bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı alüminyum amortisörler ya da profesyonel sürücüler için tasarlanmış karbon fiber maşalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Ön Amortisör Ne İşe Yarar?

Yeni bir bisiklet amortisörüne yatırım yapmak, bisikletiniz için en iyi yükseltme projelerinden biri olabilir. Bisikletinizin gerçek performans potansiyelini ortaya çıkarmak ve zorlu arazilerle başa çıkmak için en iyi ön amortisör modelini seçmeniz önemlidir. ‌BMX, ‌MTB, yol bisikleti ve diğer farklı disiplinler için tasarlanmış geniş ürün yelpazesi ile ön amortisör modelleri tüm ihtiyaçlara cevap verir. Öte yandan aradığınız amortisör tipini zevk aldığınız sürüş türüyle eşleştirmeniz gerekir. Amortisör sadece sert etkileri emmekle kalmaz, aynı zamanda ön tekerleğin yeri daha doğru bir şekilde izlemesini de sağlar. Sonuç olarak daha iyi kavrama ve ‌stabilite elde edebilir ve sürüş konforunuzu artırabilirsiniz.

Amortisörlü Ön Maşa Çeşitleri Nelerdir?

Ön amortisör modelleri; darbe emme kabiliyeti, sertlik ve ağırlık söz konusu olduğunda büyük farklılıklar gösterir. Bununla birlikte amortisörler arasındaki temel fark, şok emme mekanizmasından kaynaklanır. Amortisörler şoku emmek için hava ve yay olmak üzere iki tür mekanizma kullanır. Basitçe ifade etmek gerekirse, havalı amortisörler şok emilimi için sıkıştırılmış hava haznesini kullanırken, yaylı amortisörler özel bir yay sistemine sahiptir. Havalı amortisörler, hava basıncını değiştirerek sürücünün ağırlığına daha kolay bir şekilde uyum sağlar. Mekanizmanın az sayıda hareketli parça içermesi daha kolay bakım ve daha az ağırlık anlamına gelir. Yaylı amortisörler ise uzun yıllardan bu yana kullanılan ve uygun fiyat avantajına ‌sahip, geleneksel amortisör çeşitlerindendir.

Ön Amortisör Nasıl Seçilir?

En iyi ön amortisörü seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır ve bunlardan birincisi tekerlek ölçüsüdür. Örneğin dağ bisikletleri 26, 27,5 ve 29 inç genişliğinde jantlarla satışa sunulur. Bu nedenle her bir jant tipi özel boyutta bir maşa ve amortisör tasarımı gerektirir. Amortisör seçerken, ön tekerleğinizde kullanılan aks ya da dingil tipini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Geleneksel olarak ‌QR olarak bilinen bisiklet aksları orta seviye bisikletlerde bulunur. Yarış, ‌dirt ‌jumping veya ‌enduro gibi disiplinleri için tasarlanan bisikletlerde ise genellikle ‌thru akslar kullanılır. Bunlar genellikle 15 mm veya 20 mm çapındadır. Bu modellerde aks tekerleğin değil, maşanın bir parçası olarak gelir. Bisikletinizin hangi maşalarla uyumlu olduğunu anlamak için ön tekerleğinizi çıkarıp aks çapını ölçebilirsiniz. Tekerlek boyutu ve aks çapını belirledikten sonra direksiyon borusunun çapını da belirlemeniz gerekir. Standart olarak 1/8 ” çap yaygın olsa da bazı bisikletlerde 1.5” borular da kullanılabilir.

Amortisör Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Yeni bir amortisör satın almandan önce gövde sınırlamaları hakkında bilgi sahibi olmak için bisikletinizin kullanım kılavuzunu incelemeniz önemlidir.
  • Süspansiyon hareketini artırmak veya azaltmak, bisikletinizin ön yüksekliğini ve kafa açısını önemli ölçüde değiştirebilir.
  • Bisiklet amortisörü ne kadar fazla hareket ederse, darbeleri o kadar yumuşak bir şekilde emebilir.
  • Kros bisikletler genellikle 80 ila 120 mm, ‌enduro ve dağ bisikleti 150 ila 170 mm ve ‌downhil bisikletler ise 180 ila 210 mm amortisör mesafesine sahiptir.
  • Ayarlanabilir amortisör modelleri ile amortisör mesafesini sürüş koşullarına göre ayarlayabilirsiniz. Kilit aksesuarları ile amortisör mesafesini manuel olarak sınırlandırabilirsiniz.
  • Amortisörler genellikle alüminyum malzemeden üretilir.
  • Yarış bisikletleri için tasarlanan amortisörlü maşalar, saf hız performansı göz önünde bulundurularak daha hafif olacak şekilde tasarlanır. Tipik olarak, agresif aerodinamik tasarıma ve tam karbon fiber gövdeye sahiptir.