En Ucuz ve Kaliteli Bisiklet Ön Göbekleri

Ön göbekler bisiklet türüne göre farklılık gösterirler. Dağ bisikletlerinde kullanılan ön göbekler, sert darbelere karşı koyabilmesi için dayanıklılığın ön planda tutulduğu bir tasarım yaklaşımıyla üretilirler. Dağ bisikletlerinde kullanılan göbeklerdeki tel sayısı sürücünün ağırlığına, yapılacak olan spor türüne ve kullanım şartlarına göre değişir.

Cross-country, diğer bir ifadeyle XC dağ bisikletleri genellikle orta sertlikteki arazilerde kullanıldığı için o arazi şartlarına uygun göbekleri seçmekte fayda vardır. XC bisikletlerde kullanılan ön göbeklerin birçoğunda 32 tel giriş deliği bulunur. Sürücünün ağırlığına ve kullanım şartlarına göre bu sayı artış gösterebilir. Kullanıcının hafif olduğu bazı durumlarda tel sayısını azaltma yoluna gidilse de bu durum XC bisikletler için çok fazla tavsiye edilmez. Tel sayısının yeterli sayıda olmaması jantın yamulmasına, göbeğe binen yükün düzenli dağılım göstermemesine, akort bozulmasına ve hatta göbek milinin kırılmasına neden olabilir. Bazı uç durumlarda jant tellerinin, üzerilerine binen yükleri taşıyamaması nedeniyle jantta ve tellerde ani kırılmalar neden olabilir. Böylesi istenmeyen durumların önüne geçebilmek için XC kullanım koşullarına uygun göbek seçmekte fayda var.

Diğer bir dağ bisikleti türü olan down hill, Türkçe ifadesiyle tepe inişi bisikletlerde kullanılan ön göbekler, en zorlayıcı koşullara dahi dayanabilecek sağlamlıkta üretilirler. Bu bisikletlerde hafiflik ikinci planda olduğu için down hill göbekler XC ve serbest stil dağ bisikletlerine göre daha ağır olurlar. Down hill göbekler çoğunlukla 36 tel giriş deliğine sahiptirler. Deliklerin pozisyonu genellikle XC göbeklerdekinden farklı olsa da bazı durumlarda tamamen aynı da olabilir. Delik sayısı ve pozisyonu sizin jantınıza uyumlu olan bir down gill göbeği XC bisikletinizde kullanabilirsiniz. Ancak XC göbeği down hill bisiklette kullanmak ciddi sorunlara yol açabilir. Down hill oldukça zorlayıcı arazi koşullarında kullanıldığı için özel üretilen modeller dışındaki göbekleri kullanmamak gerekir.

Serbest stil olarak adlandırılan dağ bisikleti türünde kullanılan göbekler sürücünün ağırlığına göre 24 ya da 32 delikli olurlar. Cinsiyet fark etmeksiniz 75 kiloya kadar olan sürücülerin 24 telli jant seti kullanmaları; 75 ve üzeri kilodaki sürücülerin ise 32 delikli modelleri tercih etmeleri tavsiye edilir.

Yol bisikleti ön göbekleri dağ bisikletlerinden tamamen farklı bir tasarım anlayışına sahiptirler. Bu bisikletlerin kullanım esnasında sert arazi koşullarına maruz kalmayacakları varsayılır. Bundan dolayı bu göbeklerde dayanıklılıktan daha çok hız ön plandadır. Bisikletin ulaşabileceği hızları artırabilmek için göbekteki sürtünme ve ağırlık minimumda tutulur. Dağ bisikletlerinde olduğu gibi yol bisikletlerinde de göbek seçimi yaparken jantınızdaki delik sayısına dikkat etmelisiniz. Jantınızla tamamen uyumlu bir göbek seçmeniz, hem sürücü güvenli hem de performansı açısından son derece önemlidir.

Bisiklet ön göbek seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta ise seçeceğiniz modelin bisikletinizdeki fren sistemiyle uyumluluğudur. Dağ bisikletleri genellikle disk fren sistemi kullanırlar. Dolayısıyla dağ bisikletleri için üretilen göbeklerin çoğu disk fren uyumludur. Unutmayın ki disk fren uyumlu bir göbeği V frene takamazsınız; bunun tersi de geçerlidir. Eğer var olan bisikletiniz için de değil de sıfırdan kuracağınız bir bisiklet için göbek arıyorsanız ve bisikletiniz dağ bisikleti ise disk fren uyumlu bir ön göbek seçmenizde fayda vardır. Zorlayıcı arazilerde kullanmak yerine tur ve gezi amaçlı kullanılacak dağ bisikletlerinde V fren uyumlu göbekler de tercih edilebilir. Yol bisikleti için ise tercihinizi V frenden yana kullanmalısınız. V frenlerin disk frenlere göre daha hafif olması, profesyonel yarışçıların dahi V fren tercih etmesine neden olur. Ayrıca V frenlerin bakım onarımı, disk frenlere göre çok daha kolaydır.

Ön Göbek

31 ürün var
 1. Markalar
  1. Shimano
  2. Sram
  3. Mavic
  4. Dt Swiss
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007056/60007078
BAŞA DÖN