Göbek Grubu

Bisikletlerde kullanılan ön, orta ve arka göbekler kullanılan malzeme kalitesine, tasarım detaylarına ve bisiklete uyumluluk durumuna göre farklılık gösterirler.

Ön göbek tercih ederken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz modelin bisikletinize uygunluğudur. Dağ bisikletlerinde kullanılan göbeklerin üretiminde, zorlayıcı arazi koşullarına dayanabilmesi için her zaman dayanıklılık ön planda tutulur. Yol bisikletlerinde ise tersi bir yaklaşım vardır. Yol bisikletlerine ön tekere fazla yük binmediği için burada kullanılan göbeklerde dayanıklılıktan daha çok sürtünme etkisini azaltmaya yönelik tasarımlar yapılır. Bu sayede bisikletin ulaşabileceği maksimum hız değeri de yükseltilmiş olur.

Birçok farklı ön göbek modelleri arasında seçim yaparken bisikletinizde kullandığınız fren sistemine uygunluğu da göz önünde bulundurmalısınız. Ön göbekler, iki farklı fren sistemi olan disk ve v-fren sistemlerine uyumlu olmak üzere farklı modellerde üretilirler. Göbekler aynı zamanda, kadroyla bağlantı şekillerine göre de quick release ve somun olmak üzere ikiye ayrılırlar. Quick release modelleri söküp takmak, somunlu modellere göre çok daha kolay ve pratiktir.

Orta göbekler geleneksel dörtgen, octalink, ısıs ve hollowtech olmak üzere dört farklı tipte üretilirler. Bu geometrik şekiller, göbeğin aynakolla birleşim noktasını tanımlar. Dörtgen göbekler en eski teknolojidir aynı zamanda en ucuz göbek türüdür, günümüzde dahi bisikletlerin büyük bir kısmında dörtgen göbek kullanılır. Son yıllarda büyük bir yaygınlık gösteren octalink göbeklerde, birleşim noktası dört değil; sekiz köşelidir. Bu sayede aynakoldan göbeğe kuvvet aktarımı daha verimli olur. ISIS göbekler, tasarım geometrisi olarak octalink göbeklere çok benzerler ancak birleşim noktası sekiz değil on köşelidir. En yeni teknoloji olan hollowtech göbeklerde birleşim noktası dışarı çıkıntı yapan bir geometrik şekil yerine içeri doğru ilerleyen bir oyun şeklindedir. Aynakol göbeğe harici bir aparatla monte edilir. Bu göbek türlerine uygun aynakollar, orta kısımları boşaltıldığı için çok daha hafif ve rijittirler. Bu sayede hollowtech göbekler, diğer üç göbek türüne göre daha yüksek performans sunarlar. Göbek seçimi yaparken seçeceğiniz modelin aynakolunuzla uygun olmasına özen göstermelisiniz.

Arka göbekler bir bisikletteki en komplike parçalardan birisidir. Ürün seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunur. Her şeyden önce bisikletinizin türünü göz önünde bulundurmalısınız. Seçeceğiniz göbeğin yarış, şehir ve dağ bisikletlerinden hangisi için uygun olduğunu üreticinin yayımladığı ürün açıklamalarında bulabilirsiniz.

Arka göbeklerdeki en önemli şeylerden birisi göbeğin rubleye uyumluluğudur. Rubleler, vidalı ve kaset olmak üzere ikiye ayrılırlar. Vidalı rubleler, göbeğe, entegre bir vida sistemiyle takılırlar. Kaset rublelerde ise montaj için özel bir sistem bulunur. Vidalı rublelere uygun göbeklere kaset ruble takamazsınız; bunun tersi de geçerlidir. Daha gelişmiş teknoloji sayılan kaset rubleleri söküp takmak daha kolaydır, aynı zamanda sonrada fazladan vites kademesi ekleyip çıkarmak da mümkündür. Ön göbeklere benzer şekilde arka göbeklerde de fren uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle ağır koşullarda kullanılacak dağ bisikletleri için disk fren uyumlu bir arka göbek tercih etmekte fayda var. Bu hem bisikletinizin kullanım ömrünü hem de sürücü güvenliğini önemli ölçüde artırır.

Bisiklet göbeği seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken şeylerden birisi de jantınızdaki delik sayısıdır. Jantlardaki delik sayısı tüm modellerde aynı olmaz. Arka ve ön göbek, jant telleri aracılığıyla bu deliklerden janta bağlanır. Bisikletlerin kullanılacağı arazi koşulları ve performans gözetilerek farklı delik sayısında jantlar üretilir. Jant üzerindekine eşit sayıda delik bulunan göbek tercih etmeniz, hem kullanım ömrü hem de sürücü güvenliği açısından son derece önemlidir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Göbeği

754 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Bisiklet
Bisiklet
Yedek Parça & Bakım
Yedek Parça & Bakım
Göbek Grubu
Göbek Grubu
Ön Göbek
Ön Göbek
Orta Göbek
Orta Göbek
Arka Göbek
Arka Göbek
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 754 ürün
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/60003468/60007056