Arka Göbek

Arka göbekler, ilk olarak kullanılan bisiklet türüne göre farklılık gösterirler. Dağ bisikletlerinde, zorlayıcı arazi koşullarına dayanabilecek göbekler üretilir. Bu göbeklerde kullanılan tasarım geometrisi, diğer bisiklet türlerine kıyasla sert darbelere daha dayanıklıdır. Dağ bisikleti göbeklerinin en büyük dezavantajı ise, tasarım esnasında hafifliğin ve hızın ikinci plana atılmasıdır.

Yarış bisikletleri için üretilen göbeklerde temel amaç bisikletin hızını olabildiğince yükseltmektir. Mühendisler, bunu sağlayabilmek için iki temel çözüm sunarlar; ağırlığı ve sürtünmeyi azaltmak. Yarış bisikletlerinde kullanılan alaşımlar çoğunlukla dağ bisikletlerindekilerle aynı olduğu için ağırlığı azaltmanın tek yolu metalin kalınlığını azaltmaktır. Bu bisikletler zorlayıcı arazi koşullarında kullanılmadıkları için hafif göbekler herhangi bir soruna neden olmazlar. Bisikleti hızlandırmanın bir diğer yöntemi ise göbekteki sürtünmeyi azaltmaktır. Bunu sağlamak için göbeğin geometrisi ve kullanılan rulmanlar özel seçilir.

Seçeceğiniz göbeğin dağ, yarış ve şehir bisikletlerinden hangilerine uygun olduğunu, üreticinin yayınladığı ürün kılavuzlarından bulabilirsiniz. Aynı zamanda model numarasını üreticinin internet sitesinde aratarak da bu bilgilere erişebilirsiniz.

Bisiklet arka göbek seçiminizi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi, seçeceğiniz modelin rublenize uygunluğudur. Göbekler, ruble uygunluğuna göre iki ikiye ayrılırlar; vidalı göbekler ve kaset göbekler. Kaset göbeklere sadece kaset rubleleri takabilirsiniz, aynı durum vidalı modeller için de geçerlidir.

Vidalı modellerde ruble, göbeğe, üzerinde bulunan dişler aracılığıyla takılır. Bu modelleri söküp takmak kaset rublelere göre daha fazla güç ve zaman gerektirir. Vidalı göbekler, teknoloji olarak daha eskidirler ancak fiyatları genellikle daha uygundur. Dezavantajları ise bakım onarımlarının masraflı olması, sonradan vites eklemenin ya da çıkarmanın mümkün olmamasıdır. Kaset göbeklerde ruble, özel bir mekanizma sayesinde çok kolay takılıp çıkarılabilir. Aynı zamanda bu modellerde ruble üzerindeki dişli sayılarına sonradan ekleme ve çıkarma yapmak da mümkündür. Vidalı ürünlere göre daha yeni teknoloji olan kaset rublelerin fiyatı genellikle daha yüksektir.

Arka göbek tercihi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan birisi bisikletinizin üzerindeki fren sistemi olmalıdır. Göbekler, disk ve geleneksel V frenlere uygun olmak üzere farklı modellerde üretilirler. Disk frenler yağmur, çamur, yüksek eğim ve değişken arazi profili gibi zorlayıcı koşullarda daha iyi çalıştıkları için disk uyumlu göbekler genellikle dağ bisikletlerinde tercih edilirler. Disk fren sisteminin V frene kıyasla daha ağır olması nedeniyle disk uyumlu göbekler, yarış ve şehir bisikletlerinde çok fazla tercih edilmezler. Bu bisikletlerde genellikle V fren uyumlu göbekler kullanılır.

Dikkat edilmesi gereken uyumluluklardan birisi de göbeğin üzerindeki delik sayısıdır. Bisiklet jantları, performans, kullanım ömrü, maliyet gibi etmenler göz önünde bulundurularak farklı sayıda deliklere sahiptirler. Arka göbek, kendi üzerindeki delikler ve jant telleri aracılığıyla, jantın üzerinde bulunan deliklere bağlanır. Bu noktada göbekteki delik sayısının janttaki delik sayısına eşit olmasına dikkat etmelisiniz. Farklı sayıda delikler bulunduran jant ve göbekler birbirlerine monte edilebilse de bu çok risklidir. Kısa süre içerisinde akort bozulmasına, jantın yamulmasına ya da göbek milinin kırılmasına neden olabilir. Aynı zamanda sürüş esnasında arka tekerde bir denge problemi yaşanması da kaçınılmazdır. Bu sorunların önüne geçebilmek için delik sayısı jantınızın delik sayısına bire bir eşit olan göbekleri tercih etmelisiniz. Bu sayede hem sürücü güvenliği hem de ürünün kullanım ömrü artar

Göbekler arasında fiyat farkına neden olan şeylerden birisi kullanılan rulmanların kalitesidir. Yüksek fiyata sahip modellerde çoğunlukla seramik rulmanlar kullanılır. Bu rulmanlar, ısıdan ve sürtünmeden olabildiğince az etkilenirler. Dolayısıyla daha yüksek hızlara olanak sağlayan seramik rulmanlar genellikle yarış bisikletlerinde kullanılırlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Arka Göbek

359 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 359 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?