Orta Göbek

Bisikletiniz için orta göbek satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey bisikletinizin türüdür. Orta göbekler dağ, yarış ve şehir bisikletleri için farklı özelliklere sahip farklı modellerde üretilirler. Hangi göbeğin hangi bisiklet türüne uygun olduğunu göbek üreticilerinin yayımladığı ürün açıklamalarında bulabilirsiniz.

Yarış bisikletleri için tasarlanan orta göbekler daha çok hız yapabilmek için özel tasarlanırlar. Bu göbeklerdeki temel tasarım yaklaşımı, sürtünme etkisini ve ağırlığı olabildiğince en aza indirmektir. Yol göbeklerine uyumlu aynakollar genellikle büyük ve küçük olmak üzere iki vites kademesinden oluşurlar. Dağ bisikletlerinde ise tamamen farklı bir tasarım anlayışı görmek mümkündür. Dağ bisikletleri için üretilen orta göbeklerde, hafiflik ve hızdan ziyade dayanıklılığa önem verilir. Dağ bisikleti aynakollarındaki vites kademesi yol bisikletinde farklı olarak iki yerine üçtür. Bu vites konfigürasyonu, göbeğe binen yükün azaltılmasını ve zorlayıcı dağ koşullarında göbeğin herhangi bir zarar görmemesini sağlar. Şehir bisikletlerinde kullanılan göbekler ise sürtünmeyi azaltmak ve sürüş konforunu artırmaya yönelik sade tasarımlara sahiptir.

Orta göbek çeşitleri, göbeğin aynakolla birleştiği noktanın geometrik şekline göre de farklılık göstermektedir. En yaygın kullanılan ve en temel seviye olarak kabul edilen model, geleneksel dörtgen kollu göbeklerdir. Bu modellerde aynakolla birleşimi sağlayan göbek mili dörtgen şeklindedir.

Yaygın kullanılan bir diğer göbek çeşidi ise octalink tasarımlardır. Octalink göbeklerde, geleneksel dörtgen modellerden farklı olarak birleşim noktası sekizgen şeklindedir. Bu tasarım, aynakolun daha az esnemesini ve dolayısıyla verimliliğin artmasını sağlar.

ISIS göbeklerin tasarımı geometrik olaran octalinklere benzese de birleşim noktası sekizgen değil on köşelidir. Octalinke benzer şekilde, geleneksel dörtgen göbeklere kıyasla daha yüksek verim sağlarlar.

En modern tasarım olan hollowtech göbeklerde aynakolla göbeğin birleşim noktası daireseldir. Bu tasarım, aynakolun ortasının boşaltılmasını sağlar ve böylece aynakol hem daha hafif hem de daha rijit bir hale gelir.

Göbek seçimi yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu göbeğin aynakol ve bisikletle uyumudur. Aynakollar, 4 farklı göbek türünün hepsine de uyumlu olmayabilir. Bazı hollowtech aynakollar, octalink ve dört köşeli geleneksel göbeklere uyumlu olsa da bunun dışında kalan aynakollar sadece kendi türü olan göbeklerle uyumludur. Aynakolunuzun hangi göbeklerle uyumlu olduğunu öğrenmek için kategoride belirtilen ürün açıklamalarına bakabilirsiniz. Bunun yanında, ayna kolu söküp bisikletinizin üzerinde var olan eski göbeğe bakarak da uyumlu göbek türünü öğrenebilirsiniz.

Uyumluluk bağlamında dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de göbek vidalarının yönüdür. Göbeğinizi, her iki uçtaki dişleri sıkarak bisikletinize monte etmeniz gerekir. Bu her iki uçtaki dişlerin sıkma ve gevşetme yönleri bisikletinizden farklı olabilir. Her iki tarafın da saat yönünde sıkıldığı göbeklere İtalyan tipi; yönlerden birisinin saat yönüne sıkıldığı diğerinin ise aynı yönde gevşediği göbeklere is İngiliz tipi göbek ismi verilir. Bisikletiniz bu iki tipten sadece birisine uyumludur; dolayısıyla bir göbek satın almadan önce bisikletinizin hangisine uygun olduğunu öğrenmenizde fayda vardır.

Bisiklet orta göbek kategorisinde, bisiklet göbeklerine ek olarak bakım ve onarım ekipmanlarını da bulabilirsiniz. Kategori içerisinde bulabileceğiniz sökme anahtarı, normal anahtarlarla sökemeyeceğiniz göbekleri söküp tekrar takmanızı sağlar. Bu anahtarlar, göbek farklı göbek türlerine uyumlu olmak üzere farklı modellerde üretilirler. Benzer şekilde orta göbek kurulum adaptörü de her göbeğe uygun değildir. Bu ürünleri tercih ederken kullandığınız göbek modeline uyumluluğuna dikkat etmelisiniz. Üretimde kullanılan alaşımlardaki kalite farkı, bakım ve onarım ürünleri arasında bir fiyat farkının ortaya çıkmasına neden olur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Orta Göbek

698 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 698 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?