OPAX
Opax Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı Ve Dedektörü

Opax Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı Ve Dedektörü

OPAX
%
(Kargo Bedava)
(Kargo Bedava)
bir işe yaramıyor. (01.12.2016)
Tüm denemelirimde başarısı olan bir cihaz. devamını göster devamını gizle
AHMET YAPAN (48) - Şanlıurfa - Türkiye Tüm Yorumlar (1)
DSACategoryId/60002705/2147483620/60003995/60001377

Opax Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı Ve Dedektörü

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü

Her yıl karbonmonoksit zehirlenmesinde çok sayıda insanımızı kaybediyoruz. Karbonmonoksit (CO) gazı renksiz, kokusuz, tatsız olması sebebiyle fark edilmesi en zor gazlardandır.

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü

Karbonmonoksit (CO); Benzin, LPG ve Doğalgaz, Ahşap, Kömür vb. maddelerin yanmasıyla ortaya çıkar. Aşırı doz Karbonmonoksit (CO) Gazı bilinç kaybına ve birkaç dakika içerisinde ölüme yol açmaktadır. Düşük doz Karbonmonoksit ise başağrısı, uyuşukluk, halsizlik, mide bulantısı, kusma gibi semptomlara sebebiyet verir. Karbonmonoksit Gazı akciğerde oksijen sağlayan alyuvarları absorbe eder. Bu sebeple karbonmonoksit zehirlenmelerinde oksijen yetersizliğinden kısa sürede beyin ve kalp zarar görmektedir. Erken uyarının bu kadar önemli olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı güvenliğinizi sağlamada Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı etkili bir çözüm olmaktadır. Cihaz üzerindeki 85db şiddetinde bütünleşik dahili siren ile sesli uyarı yapar.

Bu cihaz tek başına hem ortamdaki karbonmonoksit gaz oranını dijital ekranda değerleri gösterir. Eğer ki ortamda karbonmonoksit gaz oranı 300ppm''i bulduğunda 3 dakika içerisinde alarm verir ve sizi uyarır.

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü Özellikleri

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı Genel Özellikleri

 • Elektrokimyasal CO Karbonmonoksit Dedektörü (Electrochemical CO Sensor)
 • Basit Kurulum
 • Test Butonu
 • Kendi Kendini Test Fonksiyonu
 • Dayanıklı Sensör
 • Yüksek Hassasiyet
 • 3 x 1.5v AA Pil İle Çalıştırabilme
 • 3 Karakter Dijital LCD Ekran
 • Led gösterge beklemede yeşil her 30 saniyede bir yanıp söner
 • Alarm anında kırmızı led yanıp söner ve 85 db dahili hoparlörler çalar
 • Düşük Güç Tüketimi
 • Duvar ve Tavan Montaj Ayağı Dahildir
 • Boyut 100 mm x 40 mm
 • Ağırlık 200 gr

Hassasiyet / Alşarm Zamanı :

 • 30ppm CO konsantrasyonu @ 120 dakika içinde;
 • 50ppm CO konsantrasyonu @ 60 ~ 90 dakika içinde;
 • 100ppm CO konsantrasyonu @ 10 ~ 40 dakika içinde;
 • 300ppm CO konsantrasyonu @ 3 dakika içinde

LCD Displayer : 4 basamaklı LCD displayer

İşitebilirlik : 85db (1m mesafede), Frekans 3 ± 0.5kHZ

Led Gösterge / Ses Desen :

 • Bekleme : Yeşil Led 30 saniyede birkez yanıp sönüyor
 • Alarm : Kırmızı Led hızla her 5 saniyede hem alarm sesi 4 kez yanıp söner, sonra tekrar
 • Düşük Pil Göstergesi : Led yeşil ile 3.3v daha pil olarak her 30 saniyede alt LED LCD ekranda yanıp söner ve sesle uyarır

Mal-function Indicator : Ses ve yeşil led ile her 30 saniyede LED yanar ve LCD ekranda Err yazısı çıkar

Güç Tüketimi : 0.3mW

Çalışma Ortam : 0 ~ 40,% 20 ~% 90 RH

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü montajı nasıl yapılır?

Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü montajı nasıl yapılır?

Her odaya 1 tane karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir. Bu mümkün değilse insanların oturdukları, yattıkları ve ısıtıcıların bulunduğu her odaya bir tane karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir. Dedektörün ısıtıcıların bulunduğu alana monte edilmesi gerekmektedir. Uygulamalarda karmaşa yaşanan bir diğer husus da buradadır. Tipik yanlış uygulama, CO dedektörlerinin yangın sensörleri ile birlikte tavana yerleştirilmesidir. Doğru uygulama, sensörlerin ortalama bir insanın burun hizası olarak kabul edeceğimiz, yerden 150 / 160 cm yukarısına yerleştirilmesidir.

Her odaya 1 tane Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı ve Dedektörü yerleştirilmelidir

Dikkat : Karbonmonoksit gazı, Doğalgaz - LPG vb. gazlardan farklı nitelikte bir gaz olup, karbonmonoksit dedektörü çakmak gazı, doğalgaz uygulayarak test edilemez!

Karbonmonoksit dedektörü elektronik aksam testi içerisinde bulunan test butonu ile yapılmaktadır.

Sensör karbonmonoksit algılama testi ise sadece uygun havalandırma koşulları sağlanarak yetkili satıcınıza danışarak edinebileceğiniz CO Dedektör test spreyi ile yapılmalıdır.

Opax Karbonmonoksit Dedektörü''nün gaz kaynağından uzakta yatak odasına monte edilmesi : Dedektör insanların uyurken nefes aldıkları seviyeye yerleştirilmelidir.

Karbonmonoksit Alarm Cihazı''nın montaj yapılmayacağı yerler;

 • Evin dışına,
 • Dolap veya raf içine ve altına,
 • Nemli ortamlara,
 • Isıtıcıların üstüne,
 • Kapı ve pencere yakınlarına,
 • Hava akımının hiç olmadığı köşelere, mobilya vs. altına ve arkasına,
 • Tozlu alanlara,
 • Sıcaklığın -10 °C den düşük ve +40 °C den fazla olduğu alanlar

Karbonmonoksit Alarm Cihazı kullanım alanları

Karbonmonoksit Alarm Cihazı kullanım alanları;

Bacalı veya açık soba ve/veya ocak bulunan ev, işyerleri, kapalı garajlar, park binaları, feribotlar, motor bakım onarım mekanları, tüneller, maden ocakları, Karbonmonoksit (CO) gazının üretim ve dağıtımı ile ilgili işletmeler.

Karbonmonoksit (CO) gazı, renksiz, kokusuz, tatsız (varılığını hissetmesi zor), havadan hafif ve çok düşük yoğunluklarda bile zehirleyici bir gazdır. Havadan hafif olduğundan genellikle odaların üst, yani tavan kısımlarında toplanır. Karbonmonoksit gazı (CO) yanıcı olduğundan havadaki karışımı %12-%75 arasında olduğunda patlayabilir.

SADECE EVİNDE VEYA İŞYERİNDE SOBA OLANLAR İÇİN DEĞİL
TÜM EVLERDE OLMASI GEREKEN VE YENİ BİR TEBLİĞ İLE ŞART KOŞULMUŞTUR...
SAĞLIĞINIZ VE CANINIZ İÇİN MECBURİYETİ OLAN BİR CİHAZDIR...

Karbonmonoksit gazı nerelerde bulunur?

Karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu, yangınlarda diğer toksik gazlarla birlikte, maden ocaklarında, garaj veya benzeri yerlerde egsoz dumanına bağlı olarak, propan yakıtı ile çalışan portatif kamp ısıtıcılarının kullanılması durumlarında karbonmonoksit zehirlenmesi sıklıkla görülmektedir. Bu tür ortamlarda uzun süre kalan kişilerin bu gazı soluması sonucu ölüme neden olabilecek zehirlenmeler olmaktadır. Bir başka kaynak ise boya sanayisinde kullanılan ve organik bir solvent olan metilen kloridle temastır.

Karbonmonoksit gazı nasıl tespit edilir?

Karbonmonoksit gazı tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmesi çok zordur. Karbonmonoksit gazı tespiti için laboratuvar ortamında hazırlanarak test edilen elektronik uyarıcı cihazlar kullanılmaktadır. OPAX Karbonmonoksit Alarm Cihazı da bu ürünlerden bir tanesidir.

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi nasıl olur?

Karbonmonoksit, solunduktan sonra akciğerler aracılığıyla kana geçer. Karbonmonoksit gazı kırmızı kan hücrelerinin içerisinde bulunan ve dokulara oksijen taşıyan hemoglobine oksijenden ortalama 200 kat daha hızlı bağlanır. Karbonmonoksitin hemoglobinle birleşmesi sonucu karboksihemoglobin (COHb) oluşur. Vücudumuzda yer alan oksijen azalarak korbonmonoksit ile yer değiştirir. Kan dokulara yeterince oksijen taşıyamaz. Kalp, beyin ve diğer organlarımız çalışamaz hale gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı, nezle hali olması nedeni ile nezle ve grip gibi viral hastalıklarla karışabilmektedir. (Önemli bir farlılık olarak bu tip zehirlenmede ateş görülmez) Bu nedenle ev ya da grup içinde bulunan diğer bireylerde de belirtilerin aynı zamanda olması karbonmonoksit zehirlenmesi yönünden önemlidir.

CO çok az miktarlarda bile insanlara etki etmektedir. CO’in kandaki hemoglobine ilgisi/afinitesi oksijene olan ilgisinden 250-300 kat daha fazladır. CO hemoglobinle birleşerek karboksihemoglobin oluşturur. Böylece hemoglobin kana oksijen taşıyamaz. CO''in zehirlilik/toksik etkisi sinsidir.

Zehirlenme üç aşamada gerçekleşir;

Birinci Safha : CO soluyan kimsede hafif uyuşukluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Bu belirtiler zehirlenmenin başladığı anlamına gelir. Zehirlenmeye maruz kalan kişi/kişiler derhal temiz havaya çıkarılmalıdır. Bu aşamada kurtulma şansı olabilir. Biraz daha fazla CO’e maruz kalındığında hareket yeteneği felce uğrar, insana tatlı bir rehavet çöker ve uyuklama isteği doğar. Öleceğini bilse bile kişi o ortamdan ayrılmak istemeyebilir.

İkinci Safha : Titreme, adele kasılması, çene kilitlenmesi ve diş gıcırdatmaları başlar. Gözler bir noktaya dikilir ve ateşlenme başlar.

Üçüncü ve Son Safha : Solunum ve kalp atışları yavaşlar, vücut ısısı düşer, his ve şuur kaybolur. Ölüm gerçekleşir. Karboksihemoglobin kırmızımsı pembe rengi vücut derisini kiraz kırmızısı renge dönüştürür. Dudaklar rujla boyanmış gibi kızarır ve yüz tebessüm eder hali alır.

Karbonmonoksit zehirlenme oran ve belirtileri;

Havadaki Oran
(Maruz Kalma Süresi)
Zehirlenme Belirtileri
%0.001ATMOSFERDEKİ ORTALAMA ORANI
%0.01Kendini belli etmez, tesirsizdir.
%0.02 (1.5 saat)Baş ağrısı ve zehirlenme izleri.
%0.04-0.05 (1 saat)Baş dönmesi, göz kararması, kusma, bilinç kaybı ve daha fazla maruz kalmada ölüm.
%0.08-0.1 (1 saat)Şuur kaybı ve daha fazla süre maruz kalınırsa ölüm.
%1 (0.5 saat)HEMEN ÖLÜM

Havadaki CO oran arttıkça daha kısa sürede ölüm oluşabilir. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO)’nın, karbonmonoksit için önerilen sınır değeri 8 saatlik sürede 9 ppm ve 1 saatte 25 ppm’dir.

Yakıtlar hangi koşullarda ve niçin tam yanamaz? Tam yakma nasıl sağlanır?

Tüm yakma sistemleri ocaklar, sobalar, mangal, şofbenler, kombiler, kalorifer kazanları, araç motorları sürekli temiz hava, yani bol oksijen alacak ve yakıtın tamamını tam yakacak, atık gazları da ortamdan uzaklaştıracak şekilde tasarlanmalıdır. Yeni konutlar, ısıtma ve yakma sistemleri, araçlar da esasen iyi hesaplanmış mühendislik çalışmalarıyla planlanmaktadır. Tehlike bilgisizlik sonucu yanlış ve kaçak yapılarda eskiyen ve bakımı yapılmayan sistemlerde görülmektedir.

Odun, linyit ve kömür gibi kolay ateş almayan ve ortama homojen dağılarak her yanından hava alması zor olan yakacakların en uygun yakılması için yakacakların yanma ortamına taşınmaları ve yanma sürekliliğinin sağlanması bile öğretilir. Yakıcılara çoğu kez yakma kursu almaya da zorlanır. Yanma ortamı sürekli oksijen alacak ve atık gazlar da engelsiz kolayca baca veya eksozdan atılacak şekilde seçilir ve tasarlanır.

Eski tip köy evlerinde soba ve mangal yakmalarında karbon monoksit zehirlenmelerine pek rastlanmazdı. Zira bu evlerde sobada odun ve kömür yeterince önlem almadan yansa bile kapı ve pencere açıklıklarından sürekli yeni hava girişi olduğundan ortamda oksijen eksikliği olmaz, sadece soba boruları veya bacaların çekmemesi nedeniyle ortamı is ve duman kaplardı. Zamanımızdaki hava geçirmez kapı ve pencereli özel yalıtımlı hava geçirmez duvarlı konutlarda yakmaların gerçekleştirileceği özel ayrılmış havalandırmalı ve yanma gazlarının atılacağı mekânlar olmadığında zehirlenme olayları da sık görülmektedir. Özellikle soğuk havalarda kapalı alanlarda soba ve mangal kömürü yakıldığında, soba borularının ve bacaların tıkalı olduğu hallerde veya lodos gibi ters rüzgâr eserek yanma gazlarının tekrar sobaya doğru hücumunda söndürülmeden yanar bırakılan sobaların zehirlediği nice kişiler komşuları ve yakınları tarafından ölmüş bulunmaktadır.

Özellikle kapalı garajlarda ve eksoz gazı kaynaklı karbon monoksit zehirlenmeleri de görülmektedir. Eksozun kaçak yapması durumunda araç içindekiler de zehirlenebilmektedir.

Yine eski yıllarda çok görülen bir zehirlenme olayı da banyolarda yakılan hava gazı şofbenlerin sebep olduğu zehirlenmelerdi. Doğal gaz şofben bağlantılarının iyi yapılmaması, bacaların iyi çekmemesi, gaz kaçakları gibi olayların sebep olduğu zehirlenmelerden daha çok küçük hacimli ve kapısı kapatılan banyolarda yeterli hava bulamadan yanma ile oluşan karbon monoksitin etrafa yayılması veya oksijensiz kalarak bir baygınlığı izleyen zehirlenme ve ölümler daha yaygın görülürdü.

Şofbenlerin banyo dışına alınma zorunluluğu getirilmesiyle bu tür ölümler en aza indirilebildi. Son yıllarda ise özellikle kat kaloriferi olan ve kontrolsüz, güvenlik kurallarına uymadan kombi sistemi ile ısıtılan evlerde zehirlenme olaylarının arttığı görülmektedir. Tipik bir gereğini yerine getirmeden teknolojiden yaralanmaya çalışmaktan kaynaklanmaktadır. Aynı teknik önlemler araç yakıt sistemleri için de gereklidir. Eski ve bakımsız araç motorlarındaki yanmalar da tam olmadığı zaman bu araçlar karbon monoksit yanında tam yanmamış yakıtları da çevreye vererek enerjisinden tam yararlanmadığı gibi havayı da kirletirler. Bu nedenle eksoz gazı kontrolü zorunluluğu yararlı olmuştur.

Asetilen gibi daha bol oksijene ihtiyaç duyulan teknik gazların yakılmasında yanma ortamına basınçlı hava (kompresörle) verilmelidir.

Karbonmonoksit gazı nasıl öldürüyor?

Karbonmonoksit bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Renksiz, kokusuz, tatsız ve tahriş etme özelliği olmayan bir gazdır, dolayısıyla varlığı fark edilmez. Yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit açığa çıkar. Çok kuvvetli bir zehirdir. Solunan havada yoğunluğu artarsa, kana geçer ve oksijenin taşındığı hemoglobine oksijenden daha kolay bağlanır ve kolay kolay ayrılmaz. Karbonmonoksidin hemoglobine bağlanma yeteneği oksijenden yaklaşık 200 kat fazladır. Anne karnındaki bebekte karbonmonoksidin hemoglobine bağlanabilme oranı daha da yüksektir. Karbonmonoksidin hemoglobin ile bağlanması yaşamımız için gerekli olan oksijenin dokulara sunumu azaltır, dokulara oksijen taşınamaz ve hücre ölümü meydana gelir.

Karbonmonoksit Alarm Cihazı hayat kurtarır

Karbonmonoksit Alarm Cihazı hayat kurtarır

Her yıl karbonmonoksit zehirlenmesinde çok sayıda insanımızı kaybediyoruz. Karbonmonoksit (CO) gazı renksiz, kokusuz, tatsız olması sebebiyle fark edilmesi en zor gazlardandır. Karbonmonoksit (CO); Benzin, Lpg ve Doğalgaz, Ahşap, Kömür vb. maddelerin yanmasıyla ortaya çıkar. Aşırı doz Karbonmonoksit (CO) Gazı bilinç kaybına ve birkaç dakika içerisinde ölüme yol açmaktadır. Düşük doz Karbonmonoksit ise başağrısı, uyuşukluk, halsizlik, mide bulantısı, kusma gibi semptomlara sebebiyet verir. Karbonmonoksit Gazı akciğerde oksijen sağlayan alyuvarları absorbe eder. Bu sebeple karbonmonoksit zehirlenmelerinde oksijen yetersizliğinden kısa sürede beyin ve kalp zarar görmektedir. Erken uyarının bu kadar önemli olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı güvenliğinizi sağlamada Opax Karbonmonoksit Alarm Cihazı etkili bir çözüm olmaktadır. Cihaz üzerindeki 85db şiddetinde bütünleşik dahili siren ile sesli uyarı yapar.

Bu cihaz tek başına hem ortamdaki karbondiosit gaz oranını dijital ekranda değerleri gösterir. Eğer ki ortamda karbondiosit gaz oranı 300ppm''i bulduğunda 3 dakika içerisinde alarm verir ve sizi uyarır.

Karbonmonoksit Alarm Cihazı kesin çözüm müdür?

Tabiki Hayır... Her yıl Karbonmonoksit zehirlenmesinde çok sayıda insanımızı kaybediyoruz. Karbonmonoksit (CO) Gazı renksiz, kokusuz, tatsız olması sebebiyle fark edilmesi en zor gazlardandır. Erken uyarının bu kadar önemli olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı güvenliğinizi sağlamada"Karbonmonoksit Gazı Alarm Cihazı" sadece etkili bir çözüm olmaktadır. Cihaz üzerindeki 85 db şiddetinde bütünleşik dahili siren ile sesli uyarı yapar. Bu cihaz tek başına ortamdaki karbondiosit gaz oranını dijital ekranda değerleri gösterir, eğer ki ortamda karbondiosit gaz oranı 300ppm''e ulaşmışsa 3 dakika içerisinde alarm verir ve sizi uyarır.Ancak bu cihazla birlikte riskleride yaşamaktasınız, meseal pil problemi eğerki cihaza markalı bir pil (Duracell) kullanmaz iseniz cihazın ne kadar zaman çalışacağını kestirmek bayağı zor, bu yüzden cihaz ile birlikte gelen pil yerine Duracell pil kullanmanızı öneririrz..  Ve hafta Mutlaka Cihaz Üzerindeki test butonunu basarak cihazın çalışıp çalışmadığını mutlaka Test ediniz. Karbonmonoksit gaz dedektör alarm cihazının içerisindeki kristalin bir ömrü olmaktadır, bu ömür ortamdaki neme sıcaklığa ve ortamda toz ortamına bağlıdır, Cihazını 2-3 yıl içerisinde kalibrasyonunu test ettirmenizi öneririrz ve pil kontrolünü yapmayı unutmayınız.. iyi bir havalandırma ve kullandığınız ısıtma cihazlarını uyurken kapatmayı unutmayınız.. Katalitik,Elektrikli ıstıcı vb. tütü ortamdaki oksijeni yakan cihazları yatmadan önce kapatmayı asla unutmayınız...

Karbonmonoksit Alarm Cihazı montajı nasıl yapılır?

Her odaya 1 adet karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir. Bu mümkün değilse insanların oturdukları, yattıkları ve ısıtıcıların bulunduğu her odaya bir tane karbonmonoksit dedektörü yerleştirilmelidir. Dedektörün ısıtıcıların bulunduğu alana monte edilmeli, dedektör bir kapı yada pencerenin olduğu bir duvara monte edilecekse kapı yada pencerenin üstüne ve tavandan 15 cm aşağısına, tavana monte edilecekse duvardan 30 cm uzağa, dedektör gaz kaynağından 1-3 metre uzağa, eğer dedektörün monte edileceği alan bir bölme ile ayrılıyorsa gaz kaynağının olduğu tarafa monte edilmelidir.

Karbonmonoksit Alarm Cihazı alarm verirse ne yapmalıyım?

Karbonmonoksit Gazı Alarm Cihazı''nız alarm vermeye başlarsa; ortamdaki bütün kapı pencere ve havanlandırmaları açarak içerideki karbonmonoksit gazının dışarıya çıkmasını sağlayınız. Ortamda bulunan bütün gaz kaynaklarını kontrol ederek kapalı olduğundan emin olun. Ortamda bulunan herkesin dışarıya çıkmasını sağlayın. Karbonmonoksit gazından zehirlenip baş dönmesi, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetleri olanları hemen hastaneye kaldırın. Karbonmonoksit gazının kaynağını tespit ederek sorunu mutlaka giderin.

Karbonmonoksit zehirlenmesi için alınacak önlemler nelerdir?

Ev ve işyerlerinde doğal gaz ile kullanılan cihazların her yıl bakımlarını yaptırın. Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanması için hava girişini kapatmayın. Baca bağlantısının uygun olduğundan emin olun. Bacaların tıkanık olmadığı, temiz olduğundan emin olun. Şofben ve kombi ile ilgili problemlerin giderilmesi konusunda mutlaka yetkili servislere başvurun. Kapalı garajda araçlarınızı uzun süre çalışır durumda bırakmayın. Lodoslu havalarda, bacanız standartlara uygun değilse soba yakmayın. Karbon içeren yakıtların kullanıldığı yerlerde karbonmonoksit sensörleri kullanın. İş sağlığı, güvenliği kurallarına ve standartlarına uyun; bu konuda gereken özen ve duyarlılığı gösterin.

İnsan yaşamındaki en önemli gaz hangisi ve yaşamsal önem düzeyleri nedir?

Yaşadığımız her alanda yetersizliği ya da yokluğu ile yaşamımızı anında tehlikeye sokabilen ya da sonlandırabilen en önemli gaz Oksijen(O2) dir.

Oksijenin, teneffüs ettiğimiz ortam içerisindeki normal seviyesi %20.9 dur. Bu konsantrasyon ile ilgili olarak, tüm dünyanın ortak kabul ettiği müsaade edilebilen alt limit %19.5 , üst limit ise %23.5 dür.

Ortamda bulunacak %24 oranında Oksijen gazı ile üzerimizdeki elbiselerin çok kolayca tutuşabildiğini biliyor musunuz?

Peki Oksijen gazının ortamdaki yüzdesinin, müsaade edilen limitlerin altına düşmesi halinde neler olabilir inceleyelim

Öncelikle bir ortamda oksijen neden azalır, bunu anlamamız lazım.

Kapalı bir mekân içindeki OKSİJEN YETERSİZLİĞİ ya tüketim sonucu ya da oksijenin bir diğer gazla yer değiştirmesi sonucu oluşabilir.

Oksijenin tüketimi ise yanıcı maddelerin yanması esnasında(ısıtma,kaynak,kesme v.b. gibi) oluşur. En önemli oksijen tüketimi bakteriyel oluşumlarda söz konusudur. Bunun en çarpıcı örneği de fermantasyondur. Ayrıca kimyasal reaksiyon ile de(demirlerin oksitlenmesinde olduğu gibi) oksijen tüketimi söz konusudur. Kapalı mekan içerisindeki insan sayısı ve onların fiziksel aktiviteleri de tüketim hızını belirleyici diğer etkenlerdir.

Oksijen yetersizliğinin ikinci kaynağı da daha önce belirtildiği gibi O2 gazının bir diğer gaz ile yer değiştirmesidir. Bu tür gazlar HELYUM, ARGON, ve AZOT tur. Ayrıca, doğal olarak kanalizasyon kanallarında, stok silolarında, kuyularda, tünellerde oluşabilen CO2 gazı da yine aynı özelliği göstermektedir. Yukarıda verilen tüm gazlar toksik olmadıkları halde insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli kabul edilir. Bu anlamda azot(N2) ve karbondioksit(CO2) gazlarının oksijenle yer değiştirmesi halinde ani ölümlerin meydana gelmesi kaçınılmazdır.

Karbondioksit(CO) en yaygın ve tehlikeli toksik-zehirleyici gaz

Karbondioksit-CO2 gibi, Kombi, kazan, soba, şofben bacalarından, şömine,mangal ya da mutfak ocağımızdan, otomobil egzozundan tıkalı baca ya da kötü yanma sonrası sürekli ortama yayılan ve sinsi katil olarak ta adlandırılan bir diğer tehlikeli gaz da yüksek zehirleyicilik özelliği ile Karbonmonoksit-(CO) gazıdır. Kullanımı gittikçe yaygınlaşan kombi uygulamalarındaki tıkalı baca sonucu zehirlenmelerdeki en önemli gaz olan karbonmonoksit kokusuz ve renksiz ve tatsız özellikleri sonucu insana ait duyular ile tespit ve algılanması imkansızdır.Bunun yanısıra karbonmonoksit-CO zehirlenmesinin tipik ilk belirtileri, gribal/üşütme/nezle benzeri çok yaygın rahatsızlıklar ile büyük benzerlikler taşıması nedeni ile kolayca karıştırılabilinmekte ve insanların bu durumu algılayarak kendilerini kurtarmalarını zorlaştırmaktadır.Bu özelliği nedeni ile de iş güvenliğinde "sinsi katil" olarak adlandırılan oldukça tehlikeli bir gazdır.

Ülkemizdeki yasal limiti 50ppm olan Karbonmonoksit-CO gazının farklı konsantrasyonlarına ilişkin zarar düzeyleri şöyledir;

 • 35 ppm OSHA tarafından 8 saatlik vardiya da müsaade edilen maksimum limit değerdir ve herhangi bir sağlık sorunu yaratmaz.Bu değer WHO tarafından 10 ppm olarak kabul edilmektedir.
 • 200 ppm 2-3 saat maruz kalındığında Hafif baş ağrısı, halsizlik, bulantı ve
  baş dönmesi, sersemlik yapar
 • 400 ppm 1-2 saat maruz kalındığında Ciddi yoğun baş ağrısı ve diğer belirtilerin daha şiddetli ortaya çıkışı ve 3 saatten sonra yaşamsal tehdit oluşumu söz konusu
 • 800 ppm 45 dakika maruz kalındığında halsizlik,bulantı ve sarsılma-kasılmalar ve 2 saat maruz kaldığında bilinç ve şuur kaybı 3 saat maruz kalındığında ölüm
 • 1600 ppm 20 dakika içerisinde baş ağrısı,halsizlik,bulantı.1 saat içerisinde ölüm
 • 3200 ppm 5-10 dakika maruz kalındığında baş ağrısı, halsizlik ve bulantı, 1 saat içerisinde ölüm
 • 6400 ppm 1-2 dakika içerisinde baş ağrısı, halsizlik ve bulantı, 5-30 dakika içerisinde ölüm.
 • 12.800 ppm 1-3 dakika içerisinde ölüm

Kombi/kazan/şofben gibi yaygın bilinirlik kazanan risk noktalarının yanı sıra en önemli bir diğer risk noktası da araç egzozlarıdır. İyi bakımlı bir aracın egzozundan ortama 15.000 ile 30.000 ppm aralığında CO gazı yayılır. Açık alanda olmasına rağmen tıkalı trafiklerde kalabalık caddelerde bile zararlılık seviyelerine ulaşan bu uygulamanın araç tünellerinde ve kapalı otoparklarda ciddi tehlike oluşturduğunu bilmekte yarar vardır. Bu risk, kamusal alanlardaki otoparklarda göz önüne alınmaya ve tedbirlerin uygulanmasına başlanmıştır. Ancak kişisel kapalı otopark uygulamalarında da bu risk bilincinin oluşturulmasına ihtiyaç vardır.

Günlük yaşamımızda gaz güvenli bir ortam için neler yapmalıyız?

Öncelikle yapılması gerekli olan şey, her türlü risk potansiyeli içinde geçerli olmak üzere, ister patlayıcılık isterse de zehirleme yada boğulma olsun sözkonusu tüm gaz risklerini oluşturan kaynakları belirleyerek, doğru tanımlamak ve bu nedenleri ortadan kaldırıcı tedbirleri uygulamaktır.

Bu daha açık bir ifadeyle ne demektir?

Örneğin evinizde ya da işyerinizde bir doğalgaz, LPG, sıvı ya da katı yakıtlı bir yakıcınız var ve bu yakıcı özellikle gaz yakıtlı olması durumunda sadece kullanıldığı anlarda değil, kullanılmadığı durumlarda dahi sizleri risklerle karşı karşıya bırakabilmektedir.

Bu nedenle öncelikle bu ürünler ile ilgili standartlara uygun doğru ürün seçimi, doğru montaj / uygulama, bilinçli / eğitimli bir kullanım ve düzenli bir bakım / onarım süreci bu riskleri minimize etme anlamında kaçınılmaz olarak uygulanması gerekli en önemli adımlardır.

Konuyu biraz daha netleştirmek adına, bu noktada ülkemizde bir yara halinde olan banyo şofben kazalarına kısaca değinmek faydalı olabilir.

Birçoğumuzun bilebileceği gibi, Doğalgazlı sistem uygulamaları ancak ilgili gaz kuruluşu tarafından proje ve onay sürecini takiben gerçekleşebilme ve kullanıma sunulabilinmektedir. Bu sayede, kullanılan cihazın standartlara uygunluğu ve onaylı bir cihaz olup olmadığı dahi kontrol edilerek, uygulamadaki hatalar minimize edilirken, bu ne yazıkki LPG uygulamalarında sözkonusu değildir. Bunun sonucunda, LPG ile çalışan çoğunluk şofben uygulamaları, insan sağlığı ve işgüvenliği kuralları ile ilgili standartlara uyumu açısından kontrol edilmeden yıllardır uygulana gelmekte ve bu durum bugün de aynı şekilde büyük riskler taşıyarak sürmektedir.

Bir diğer günümüze yakışmayan uygulamada mutfaklarda kullandığımız gazlı pişirme ocaklarımızdır. Bu ocakların çok büyük bir çoğunluğu, artık standartlarca zorunlu kılınmış olmasına rağmen, halen, pişirme anındaki yemek, su taşkını gibi nedenlerle alev sönmesine karşı gaz kesme emniyetli olarak imal edilmemektedir. Çok kolayca ve anında üretim noktasında denetlenmek suretiyle gerçekleştirilecek bu uygulamanın da bir an önce sadece yasal düzenleme noktasında bırakılmayıp günlük hayatımızda da uygulamaya geçirilmesi gereklidir.

Doğru ürün seçimi ve doğru uygulama ile birlikte ve özellikle bu yakıcıların yetkili servislerince gerçekleştirilecek düzenli ve doğru bir yıllık periyodik bakım uygulaması risklerin minimizasyonu açısından çok önemlidir.

Bunların yanı sıra doğru bir havalandırma ve gaz kaçaklarını algılayıcı ölçüm/dedektör teknikleri de Gaz Güvenliği sağlanmış bir ortam tesisi için tavsiye edilen ilave tedbirlerdir.

Gaz güvenliğinde havalandırmanın önemi nedir?

Ortama yayılan patlayıcı yada zehirleyici gazın insan sağlığını ve iş güvenliğini tehlikeye düşürmeyen limit değerlerde tutulmasını sağlamak üzere bu gazı öncelikle seyrelten ya da tamamıyla tahliye eden veya ortamda tükenen oksijen gazını yerine koyabilen havalandırma sistem ve mekanizması gaz güvenliği konusunda en önemli önleyici tedbir özelliği taşır.

Özellikle maden ocakları gibi girişi ve çıkışı kolay olmayan sürfazdan çok derinlerde açık atmosfer ile teması olmayan kapalı mekânlardaki önemi ise hayati derecededir.

Burada çok sık karşılaşılan bir durum olması nedeniyle değinmekte yarar vardır. Ev ya da işyerimizdeki Doğalgaz uygulamalarındaki havalandırma, camlara ya da duvara takılan yuvarlak plastik/metal menfezler ile sağlanır. Bu menfezler kullanıcı tarafından soğuk geldiği ya da yabancı cisim gireceği düşüncesi ile resmi işlemlerin bitirilmesini takiben gaz açılma işlemi gerçekleştirildikten sonra sökülür ve kapatılır. Bu çok basit bir tanımlamayla kendi elinizle boğazınızı sıkıp kendinizi boğmaya teşebbüs etmeniz gibi bir durumdur. Basit bir 3.00 TL lik menfez bir hayat kurtarabilir.

Havalandırmanın önemi konusundaki bir diğer hususta bugünlerde oldukça yaygın bir şekilde uygulanan mantoloma ile ilgilidir.

Enerji tasarrufu yasası dahilinde bir zorunluluk olarak uygulanan ve tüketicilerinde yakıt giderlerindeki tasarruf potansiyeli nedeniyle yoğun ilgi gösterdikleri bu uygulamanın bizim konumuz olan iş güvenliği ve havalandırma açısından farklı bir özelliği ve önemi vardır.

Son yıllarda nerdeyse tüm yeni yapılarda standart ürün olarak uygulanan plastik doğrama pencereler ve buna ilave dış cephe boyalarda gelişen teknoloji ile ısı yalıtımlı olarak adlandırılan geçirimsiz boyalı bina cephelerimizin yapıları nerdeyse sızdırmaz hale getirilmiş ve binaların doğal teneffüs-infiltrasyon imkanı çok azaltılmıştır. Bunlara ilave olarak bir de mantolama yaptığınızda içinde oturduğunuz eviniz nerdeyse tam sızdırmaz bir termos haline getirilmektedir. Bu ise herhangi bir nedenle mekan içine bırakılan gazın tahliye edilememesi, iç hava kalitenizin sürekli bozuk olması ya da taze temiz hava temin edilememesi anlamına gelir.

Yukarıda bahsedilen O2, CO, CO2 ve Doğalgaz / LPG gibi gazların yanı sıra, göz önünde bulundurmamız gerekli evlerimizdeki bir diğer oluşumda Formaldehit gazıdır. Avrupa ve Amerika da çok sıkı denetim altında olan ancak henüz ülkemizde yeterince bilgi ve bilincin oluşmadığı oldukça riskli, bu uçucu ve kanserojen gaz, günümüz teknolojisiyle parke, halı, mobilya ve benzeri bir çok ev eşyasının üretiminde kullanılan yapıştırıcılar dan açığa çıkan bir gazdır. Evinizi kapalı bir termos gibi nerdeyse sızdırmaz hale getirdiğinizde, eşyalarınızın ev ortamına bıraktığı Formaldehit gazının tahliyesi nerdeyse imkansız hale gelip kansere davetiye çıkartmış olacaksınız. Bu nedenle yapılan mantoloma ve ısı tasarruf çalışmalarının mekan içerisinde minimum doğal teneffüs/infiltrasyon şartlarını ortadan kaldırır nitelikte olmaması gerektiği mutlak göz önünde tutulmalı ve gerekirse mantoloma sisteminden vazgeçilmelidir.

Doğalgaz yada Metan Gazı Zehirleyici bir gaz mıdır?

Yukarıda verilen temel bilgiler ışığında Doğalgaz zehirleyici bir gaz değil esas olarak patlayıcı bir gaz olarak kabul edilir.

Ancak, yukarıda verilen bilgiler ışığında, Doğalgaz yani metan gazı sadece patlayıcı bir gaz değil, ortamdaki oksijen ile yer değiştirebilme özelliği nedeniyle, ortamdaki oksijenin azalmasına yol açabilmesi sonucu aynı zamanda Boğucu-boğulmaya yol açabilen de bir gazdır. Buna göre ortamdaki metan yüzdesinin artması halinde, havadaki oksijen oranı düşecektir. Örneğin CH4 konsantrasyonunun %10''u geçmesi durumunda oksijen yüzdesi %16''nın altına düşecektir ya da daha yüksek konsantrasyonlardaki CH4 karşılığında daha az oksijen oranları gibi.

Kısaca Doğalgaz yada Metan gazı esas olarak patlayıcı özellikte olup çok düşük ihtimalle de olsa ikincil noktada da oksijen yetersizliğinden boğulmaya yol açabilme özelliği olan bir gazdır ancak hiçbir şart altında zehirleyici bir gaz değildir.

Bu anlamda uygulamanın kombi, şofben ve benzeri bir yakıcı cihaz kullanımı sonucu oluşması halinde, zehirlenme ile metan gazının ilintilendirilerek aynı anda konuşulmamasına, kazanın zehirlenmemi yoksa boğulmamı olduğunun ayrımlanmasına, zehirlenme ise Karbonmonoksit-CO temelinde araştırılmasına, boğulma ise ya Karbondioksit-CO2 ya da patlayıcılık düzeyini patlamadan aşmış olması gerekliliği nedeniyle çok az da olsa oksijenle yer değişmiş Metan gazı ihtimali şeklinde tariflenmesine özen gösterilmelidir.

Her yangının elektrik kontağından çıkması gibi bir "çözümleme???" nin gaz güvenliğine de sirayet etmesini önlememiz lazım. Bu konudaki kavram ve riskleri doğru tanımlayıp yerinde tespit ve çözümler üretip tüketicide de gaz güvenliği konusunda doğru bir bilinç oluşturmalıyız. Bunun için ilk adım "Doğalgaz zehirlenmesi" gibi her yönüyle hatalı bir tanımlamadan dikkatle ve özenle sakınmalıyız.

EVİNİZ VEYA İŞYERİNİZDE SOBAMIZ YOK BİZE GEREK YOK DEMEYİN, EVİNİZDE VEYA İŞYERİNİZDE GAZ KAÇAĞI OLDUĞUNDA ORTAMDA KARBONMONOKSİT GAZI ORTAYA ÇIKMAKTADIR, OKSİJENİN YETERSİZ OLABİLECEĞİ HER ORTAMDA BU CİHAZ OLMALIDIR...

Yurtdışına Satış Yok
Stok kodu HROPAXHX-2599
Opax Karbonmonoksit Gaz Alarm Cihazı Ve Dedektörü Yorumları
Tüm yorumları gör (1)
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

İncelediğiniz bu ürünü,
alışveriş kredisi ile satın almak için detayları inceleyin;
Alışveriş Kredisi Detayları
Alışveriş Kredisi Nedir?
Sepetinizdeki ürünleri istediğiniz vade seçeneği ile almak artık çok kolay!

Sepet tutarınız kadar Alışveriş Kredisin’nden 48 aya varan vade seçenekleri ile yararlanın. İhtiyaç krediniz anında onaylanır, size sadece alışverişinizi tamamlamak kalır.
Nasıl Kullanırım?
1
Alışveriş kredisi kullanmak istediğiniz bankayı seçin
Ödeme adımında Alışveriş Kredisi ile ödemeyi seçin. Müşterisi olduğunuz bankaya Hepsiburada üzerinden giriş yaparak krediyle ödeme sürecini başlatın.
2
İstediğiniz vade ile başvurunuzu tamamlayın
Bankanıza güvenli bir şekilde giriş yaptıktan sonra bilgilerinizi kontrol edin ve size uygun vade seçeneği ile başvurunuzu tamamlayın.
3
Krediniz anında onaylansın, siparişiniz ayağınıza gelsin
Sepet tutarınız kadar ihtiyaç kredisi anında onaylansın. Size sadece alışverişinizi tamamlamak kalsın.
Örnek Alışveriş Kredisi Tabloları
Vade Taksit Tutarı Toplam Tutar
tüm vade seçeneklerini görüntüle
Taksitli Satış Detayları

Ürüne Özel Taksit Fırsatları

Taksit Tutarı Toplam Tutar

Önemli Not

Fiyat Satıcı Kampanya Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
--
tarihinde stoklarda olacaktır.
--
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
BAŞA DÖN