Ph Yülseltici

Ph Yükseltici Fiyatları

pH yükselticiler, suyun bozulan pH dengesini yeniden sağlamanıza yardımcı olur. Havuz pH seviyenizi çok düşükse, su kimyasını ideal seviyede tutmak için pH yükseltici çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Tüm bütçelere hitap eden pH yükseltici fiyatları ile düşük pH’ın neden olabileceği sağlık ve donanım sorunlarını önleyebilir, havuzunuzu daha güvenli ve konforlu hale getirebilirsiniz.

İdeal Havuz Suyu pH Değeri

pH, yüzme havuzundaki su gibi bir sıvıda bulunan hidrojen iyonlarının ölçüsüdür. pH, bir uçta (sıfır) asidik bir çözeltiyi ve diğer (on dört) uçta bazik bir çözeltiyi temsil edecek şekilde sıfırdan on dörde kadar bir ölçekte ölçülür. Saf su gibi nötr bir çözelti, yedi pH değeri ile ölçeğin ortasına düşer. Havuz suyu, bakterileri öldürmek ve hijyenik yüzme koşullarını korumak için başta klor olmak üzere kimyasallarla karıştırılır. Havuz suyu kimyasallar içerdiğinden pH değeri nötr olmaz. Optimal havuz suyu için ideal hedef, biraz bazik olan 7,4 pH'dır. Çoğu durumda, düşük pH seviyelerine şiddetli yağmurlar, aşırı kullanım ve kimyasalların yanlış kullanımı gibi faktörler neden olur. Doğal yağmur suyunun pH'ı 5 - 5,5'tir, bu nedenle doğal olarak asidiktir. Önemli miktarda yağış, havuz suyunun pH'ını daha asidik hale getirecek şekilde değiştirebilir. Havuzun çok yoğun bir şekilde kullanılması, çözünmüş vücut sıvıları nedeniyle pH seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Bir yüzme havuzunun pH seviyesini yükseltmek, suya alkali malzeme eklemek kadar kolaydır. Soda külü ve sodyum bikarbonat, bir havuzda pH seviyelerini yükseltmek için kullanılabilen iki yaygın alkali üründür.

Sodyum Karbonatlı (Sodyum Ach) pH Yükselticiler

Soda külü ya da sodyum karbonat suda iyi çözünen ve geride minimum miktarda iz bırakan güçlü bir alkali malzemedir. Kuvvetli bir alkali malzeme eklemek suyun pH seviyesini yükseltir ve asitliği azaltır. pH'ı dengelemek için suya malzeme eklerken aşırıya kaçmak ve ph’ın ideal seviyesinin üzerinde hızla yükselmesine neden olur. Düşük pH gibi yüksek pH da ideal olmayan bir durumdur ve havuz kimyasallarının kullanılmasını gerektirir.

Sodyum Bikarbonatlı pH Yükselticiler

Toplam alkalinite, sudaki tüm temel malzemelerin toplamıdır. Düşük toplam alkalinite, pH seviyelerinde önemli ve rastgele dalgalanmalara neden olabilir. Uygun miktarda soda külü ekledikten sonra hala düşük pH seviyesi sorunu yaşıyorsanız, toplam alkaliliği kontrol etmeniz gerekir. Sodyum bikarbonat, soda külüne benzer ve toplam alkaliniteyi etkilemek için yüzme havuzlarında kullanılır. Suya alkali eklemek bazı durumlarda işe yaramayabilir. Alkali maddeleri önerilen kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanmanıza rağmen pH yükselmiyorsa, havuz suyunu havalandırmanız gerekebilir.

Soru 1: Neden pH yükseltici kullanmalıyım?

Cevap 1: Yüzme havuzu suyu, dezenfekte etmek ve oksitlemek için kimyasallarla işlenir. Sıhhi yüzme koşullarını ve havuz ekipmanının uzun ömürlülüğünü korumak için optimal bir pH dengesi gerekir. Yüzme havuzlarının arıtılmasında kullanılan en yaygın kimyasal klordur. Klor su kaynaklı hastalıklara neden olan bakteri ve algleri öldürerek suyu dezenfekte eder. Ayrıca yüzücülerden ve çevreden suya giren kir ve döküntü parçacıklarını okside eder veya nötrleştirir. Optimal pH'ı korumak klorun etkinliğini korumak ve sağlıksız yüzme koşullarına önlemeye yardımcı olur. Dengesiz pH, yüzücüler için kaşıntılı ve tahriş olmuş bir cilt ve gözler gibi sağlık sorunlarına neden olur. Aşırı asidik havuz suyu aşındırıcıdır ve havuz ekipmanlarına zarar verir.

Soru 2: Sodyum karbonatlı pH yükseltici nasıl kullanılır?

Cevap 2: Üreticinin talimatlarına göre havuz suyunuza ne kadar sodyum karbonat gerektiğini hesaplayın. Suyu dolaştırmak için pompanın çalıştığından emin olun. Sodyum karbonatı suyun tüm yüzey alanına eşit olarak dağıtın. Tekrar pH testi yapmadan önce pompayı en az bir sat süreyle çalıştırın ve homojen bir dağılım sağlayın.